Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KosmicznaPustka

Linux nie zapisuje "śladów działalności"

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Od niedawna stałem się szczęśliwym posiadaczem Linuxa Mint na Windowsie 7. Uruchamiam go z Oracle VM Virtual Box i staram przyswajać sobie wiedzę z różnych zagadnień. Ostatnio bawiłem się trochę utworzonymi przez siebie plikami, które stworzyłem w folderze w lokalizacji /opt/ Działo się to około tydzień, może lekko ponad tydzień temu. Gdy uruchomiłem dzisiaj wirtualną maszynę, po moich folderach nie ma ani śladu. Czym to może być spowodowane?

 

 

Pytanie 2, żeby nie zakładać drugiego tematu:

 

Teraz podczas próby utworzenia wpisu za pomocą "echo TEKST1 > schowek.txt" otrzymuję odmowę dostępu. Problem jest również gdy użyję "sudo"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Samo z siebie raczej nie jest możliwe, że pliki zniknęły.

 

Jak wykonujesz komendę echo to znajdujesz się w jakim katalogu?

pwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo z siebie raczej nie jest możliwe, że pliki zniknęły.

 

Jak wykonujesz komendę echo to znajdujesz się w jakim katalogu?

pwd

 

Byłem w katalogu /opt/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W prawie każdym katalogu powyżej katalogu /home/nazwa_użytkownika ten użytkownik nie ma prawa zapisu - jeśli nic nie było modyfikowane.

 

Prawa zapisu w każdym katalogu ma użytkownik root.

 

 

Domyślnie w dystrybucjach Ubuntu / Mint konto roota jest nieaktywne, można je aktywować ustalając hasło:

sudo su -

passwd

 

Podajesz jeden raz hasło, potwierdzasz Enter, podajesz drugi raz - potwierdzasz enter i konto roota jest aktywne.

 

Szukaj tak:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=linux+prawa+dost%C4%99pu+do+plik%C3%B3w+i+katalog%C3%B3w

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=u%C5%BCytkownicy+i+grupy+w+systemie+linux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, doskonale. Dzięki wielki, chętnie się zapoznam z tym. Mam jeszcze ostatnie pytanie- Czy jest jakakolwiek możliwość by zwiększyć rozdzielczość w virtual boxie? Standardowo to okienko ma góra 800x600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaki model karty graficznej masz wybrany w ustawieniach VirtualBox dla tej maszyny?

 

Przy VMSVGA powinno być żadnego problemu, bo sterownik znajduje się w jądrze. Być może trzeba zaktualizować jądro do najnowszego. Pamiętaj też, żeby włączyć akcelerację 3D (tam jest w ustawieniach).

 

 

Jeśli karta to VBoxVGA lub VBoxSVGA w systemie gościa trzeba doinstalować tzw. dodatki gościa:

https://www.tecmint.com/install-virtualbox-guest-additions-in-ubuntu/ .

 

Oczywiście powielają błąd dotyczący aktualizacji systemu, nie "apt upgrade" tylko razem:

sudo su -

ALBO:

su -

Potem:

apt-get update && apt-get dist-upgrade

 

Próbuj - jak popsujesz to możesz przywrócić maszynę wirtualną z tzw. "snapshota", ale najpierw trzeba go wykonać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadziałało! Wspaniale :D Myślę, że na chwilę obecną moje pytania się wyczerpały, jednak proszę moderację o nie zamykanie tego wątku jeszcze przez jakiś czas :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...