Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

badej25

Ryzen 7 2700x taktowanie 4,3 GHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem i zamontowałem niedawno procesor Ryzen 7 2700x. Według specyfikacji jest taktowany 3,7 GHz i w trybie turbo na 4,3 GHz.

No i z tym turbo jest pewien problem.

Na podstawowych parametrach, nic nie robiąc w BIOSie ani w programach (typu ryzen master) taktowanie procesora wynosi stałe 3,7 GHz (testowane w BF5 przy 64 graczach).

Po włączeniu w MSI Command Center (lub w bosie) trybu Game Boost taktowanie wzrasta do 4,15 GHz. Ta operacja wymaga ponownego uruchomienia windowsa po czym CPU_FAN ("wiatrak") wskakuję na 100% na stałe (?!).

Po włączeniu tego Game Boosta w BF5 po 1-3 minutach komputer ma zacięcie na "stałe" - nie wywala błędu, nie można wrócić do pulpitu (CTRL+ALT+DEL) - pomaga jedynie restart kompa "wyłącznikiem".

 

Próbowałem zrobić również undervolting. Ustawiłem w BIOSie taktowanie 4 GHz przy napięciu 1,225 V. Komputer się uruchamiał (żadnej diodki błędu na płycie głównej, wiatraki działały), ale żadnej reakcji, nawet BIOS się nie uruchamiał. Pomogło jedynie restart płyty głównej.

 

Reasumując, jak włączyć odpowiednie parametry tego procesora?

 

Płyta główna: MSI x470 Gaming+

Zasilacz: 700W Tacens Radix 7 80+ Silver

Pamięć: Hyperx 3200 MHz 16CL

Karta graficzna: RX580 MSI Armor

 

PS.

Temp. procka w MSI Afterburner w BF5 dochodziła do 85oC przy max 30-40% obciążenia, w drugim programie Core Temp pokazuje max 75 oC. Który jest bardziej wiarygodny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na boxowym chłodzeniu skok boosta sięga 3875-3950, zależnie od tego jak duże jest obciążenie, tak więc sprawdzasz taktowanie w programie który źle pokazuje.

Ja bym zostawił wszystko na stock, włączył jedynie XMP i tak zostawił, a zasady UV najpierw sobie dokładnie przyswój a później rób. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj herbaciarza daleko zajedziesz. :E

 

Nie wiem więc co oznacza te 4000 na 1.225V, ja ustawiałem UV za pomocą offsetu napięcia Vcore i udało mi się zejść o 0.1V w stosunku do stockowego, ale pełnej stabilności nie było bo czasami wywalało BSOD.

Ustawiasz napięcie a samym boostem steruje już sam procesor, teoria jest taka że im chłodniej tym wyższy i stabilniejszy boost, a dodatkowo mniejszy pobór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kupiłem i zamontowałem niedawno procesor Ryzen 7 2700x. Według specyfikacji jest taktowany 3,7 GHz i w trybie turbo na 4,3 GHz.

No i z tym turbo jest pewien problem.

Na podstawowych parametrach, nic nie robiąc w BIOSie ani w programach (typu ryzen master) taktowanie procesora wynosi stałe 3,7 GHz (testowane w BF5 przy 64 graczach).

Po włączeniu w M

1 Jak mierzysz taktowanie? Zdajesz sobie sprawę, że boost dotyczy 2/1 rdzenia i wszystko zależy od tego, jak jest obciążony procesor wielo/jednowątkowo. Aby sprawdzić, czy procesor boostuje musisz zainstalować program typu HWINFO64 i wtedy spojrzeć na każdy z rdzeni osobno, czy taktowanie nie się podnosi w różnych sytuacjach.

 

Po włączeniu w MSI Command Center (lub w bosie) trybu Game Boost taktowanie wzrasta do 4,15 GHz. Ta operacja wymaga ponownego uruchomienia windowsa po czym CPU_FAN ("wiatrak") wskakuję na 100% na stałe (?!).

Po włączeniu tego Game Boosta w BF5 po 1-3 minutach komputer ma zacięcie na "stałe" - nie wywala błędu, nie można wrócić do pulpitu (CTRL+ALT+DEL) - pomaga jedynie restart kompa "wyłącznikiem".

 

Próbowałem zrobić również undervolting. Ustawiłem w BIOSie taktowanie 4 GHz przy napięciu 1,225 V. Komputer się uruchamiał (żadnej diodki błędu na płycie głównej, wiatraki działały), ale żadnej reakcji, nawet BIOS się nie uruchamiał. Pomogło jedynie restart płyty głównej.

 

Game boost to mechanizm auto OC! Nie używaj tego ponieważ, jak sam widzisz jest niestabilnie z jakiegoś powodu + tego typu mechanizmy na płytach potrafią dowolotowywać zbyt mocno procesor.

4GHZ @ 1,225V trochę mało widocznie, widzę że nie masz żadnego pojęcia o OC, nie zabieraj się za to puki nie poczytasz na ten temat, zwłaszcza, że 2700x nie opłaca się podkręcać w sposób statyczny.

 

Temp. procka w MSI Afterburner w BF5 dochodziła do 85oC przy max 30-40% obciążenia, w drugim programie Core Temp pokazuje max 75 oC. Który jest bardziej wiarygodny?

 

Programy, którymi należy mierzyć temperaturę na Ryzenie to:

HWINFO64 pod cpu tdie

AIDA64 CPU diode

Ryzen Master, innych nie używaj bo albo pokazują bzdury, albo są niesprawdzone.

 

Na razie sprawdź jak pisałem wyżej taktowanie każdego z rdzeni w zakładce maksymalne i przywróć ustawienia domyślne, bo namieszałeś. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zacznijmy od tego, że w BF5 gram na wysokich ustawieniach w rozdzielczości 2k. Więc mój rx580 jest tu wąskim gardłem.

Rozumiem, że im większa rozdzielczość i szczegółowość grafiki, tym więcej obciążam kartę graficzną. Przy Fullhd i odblowaniu FPS, to już procesor ma znaczenie.

 

Monitorowałem prace procesora właśnie w takim BF5 2k 64 graczy multiplayer (max fps dostosowane do monitora 75Hz - freesync, spadało czasem na 50 fps) - obciążenie procesora max: 30-40% (na poszczególnych rdzeniach). Temperatura 85oC - mierzona w afterburnerze. Taktowanie miał stałe 3700MHz. To wszystko było na ustawieniach fabrycznych - bez jakiekolwiek ingerencji parametrów. Można było wyczuć jak gorąca jest obudowa w miejscu gdzie jest procesor.

Więc nasuwa mi się 1 pytanie. Przy tak mało obciążonych procesorze występują tak duże temperatury?

Ja rozumiem że karta graficzna działa na 100% przy takich ustawieniach i się grzeje, ale CPU?

 

1 Jak mierzysz taktowanie? Zdajesz sobie sprawę, że boost dotyczy 2/1 rdzenia i wszystko zależy od tego, jak jest obciążony procesor wielo/jednowątkowo. Aby sprawdzić, czy procesor boostuje musisz zainstalować program typu HWINFO64 i wtedy spojrzeć na każdy z rdzeni osobno, czy taktowanie nie się podnosi w różnych sytuacjach.

 

Taktowanie mierzyłem w Afterburnerze (monitoring w grze). Nie mierzyłem w HWinfo.

 

Game boost to mechanizm auto OC! Nie używaj tego ponieważ, jak sam widzisz jest niestabilnie z jakiegoś powodu + tego typu mechanizmy na płytach potrafią dowolotowywać zbyt mocno procesor.

4GHZ @ 1,225V trochę mało widocznie, widzę że nie masz żadnego pojęcia o OC, nie zabieraj się za to puki nie poczytasz na ten temat, zwłaszcza, że 2700x nie opłaca się podkręcać w sposób statyczny.

 

Powiem tak. Nigdy nie robiłem OC i nie chcę tego robić. Trochę wcześniej o tym czytałem i wiem że ten procesor jest już w pewien sposób "podkręcony"

Bardziej szukałem przyczyny dlaczego tak się grzeje. Próbowałem możliwości. Więc włączyłem Game Boosta, sprawdzałem czy to pomoże, czy czasem większe taktowanie sprawi mniejsze temperatury. Teraz już wiem że nie :P

 

Więc spróbowałem undervoltingu, już wcześniej sprawdzonych ustawień przez innych (Liptona). Jak wcześniej pisałem, nawet BIOS nie chciał się uruchomić - nie było mowy o jakiejś niestabilnej pracy (no bo jak miałem to sprawdzić? teraz przy każdym undervoltingu muszę restartować płytę główną?)

 

Teraz są ustawienia fabryczne:

90d7f9cecc83.jpg

 

Parametry:

380dfcb175bc.png

 

Tryb "pulpitowy" - włączony Google Chrome

1. EDC (CPU) 100%

2. 51 oC temperatura

3. Strasznie nie równa praca, co chwilę zmienia taktowania, zmienia obroty nawet nic nie robiąc.

WSZYSTKO NA USTAWIENIACH FABRYCZNYCH

 

Procesor zamontowany 2 dni temu, pasta podstawowa.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu źle zamontowane chłodzenie? Sprawdzałeś czy jest równy docisk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry:

380dfcb175bc.png

 

Tryb "pulpitowy" - włączony Google Chrome

1. EDC (CPU) 100%

2. 51 oC temperatura

3. Strasznie nie równa praca, co chwilę zmienia taktowania, zmienia obroty nawet nic nie robiąc.

WSZYSTKO NA USTAWIENIACH FABRYCZNYCH

 

 

W ogóle MSI command center odinstaluj, bo ten program potrafi namieszać.

Na tym screenie widać, że wszystko jest w porządku.

Rdzenie boostują jak sam widzisz do nawet 4,4ghz, przy current masz, że w tym momencie 1 był na 4.2, 2 rdzenie były na 4,1ghz,

a jak sobie wyciągniesz średnią z taktowania wszystkich rdzeni otrzymasz około 3,7ghz... bo tak jak pisałem wyżej nie patrzyłeś na taktowania indywidualnych rdzeni, tylko na średnią, którą pokazują programy takie jak MSI after burner jak wybierzesz odpowiedni "czujnik", czy CPU-Z

Odnośnie wentylatora, wejdź do BIOSu i ustaw w hardwere monitor odpowiedzi wentylatorów na 0,7s zamiast 0,1s to nie będą skakać w odpowiedni na krótki wahania temperatur.

 

"Problem" mam nadzieję, że już jest rozwiązany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatur, to na stockowym chłodzeniu nie będziesz miał lepszych.. Chyba że ustawisz sobie inaczej krzywe coolera to będzie lepiej no ale wtedy będzie straszny hałas..

Możesz sobie poczytać podobny temat, który pisałem nie dawno: http://forum.pclab.pl/topic/1271381-Ry%C5%BCen-2700X-ch%C5%82odzenie-temperatura/page__p__15374404entry15374404\

 

W skrócie - najlepiej zmienić chłodzenie i zrobić UV. Ja zmieniłem chłodzenie na Krakena X62 i na pulpicie mam ~30-40 stopni, w grach max 60. Oczywiście przy ustawieniach maksymalnej ciszy. Gdybym chciał mieć mniejsze temperatury i głośniej w pokoju to oczywiście bez problemu mogę zejść nawet o 10/15 stopni :)

W moim przypadku mam ustawione w biosie na stałe 4.1 GHz i 1.3 V, moim zdaniem nie ma sensu ustawiać więcej..

 

Możesz ustawić też według tej tabeli co dałem niżej - wtedy powinno działać.

Jednak u mnie na 4.1, gdy ustawiłem 1.2625V to czasami występowały freezy (nie wiem z jakiego powodu) więc dla świętego spokoju ustawiłem 1.3.

W AMD Ryzen Master daj sobie na ustawienia fabryczne i ustawiaj wszystko w biosie.

post-396180-15507609166095_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz ustawić też według tej tabeli co dałem niżej - wtedy powinno działać.

Jednak u mnie na 4.1, gdy ustawiłem 1.2625V to czasami występowały freezy (nie wiem z jakiego powodu) więc dla świętego spokoju ustawiłem 1.3.

W AMD Ryzen Master daj sobie na ustawienia fabryczne i ustawiaj wszystko w biosie.

Z takiego powodu, że każdy procesor jest inny i nie można się sugerować jakimiś tabelkami, t.j robić kopiuj+wklej :E

Napięcie "miareczkuje się" względem taktowania i inaczej ustawiasz na ślepo+ co z testowanie mstabilności? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takiego powodu, że każdy procesor jest inny i nie można się sugerować jakimiś tabelkami, t.j robić kopiuj+wklej :E

Napięcie "miareczkuje się" względem taktowania i inaczej ustawiasz na ślepo+ co z testowanie mstabilności? :lol2:

 

Oczywiście, że można sugerować się tabelkami. Moim zdaniem ryzeny są bardzo zbliżone do siebie, nie jest to tak jak w intelu.

Nie pisz bzdur że ktoś tu ustawia na ślepo skoro nie wiesz jak to ustawiłem i do tego doszedłem.

Co do testowania stabilności to nie wspomniałem o tym bo jest to oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta tabela można się lekko sugorac, a podkrecac zawyzajac napięcie schodząc w dół. Akurat 1.3 to bardzo dobry wynik chciałbym zobaczyć stabilność tego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta tabela można się lekko sugorac, a podkrecac zawyzajac napięcie schodząc w dół. Akurat 1.3 to bardzo dobry wynik chciałbym zobaczyć stabilność tego procesora.

No własnie ja sobie podkreciłem swojego ryzena do 4 GHz na napieciu 1.280 wzystko smigało gry system cinebench aida test stability dopiero OCCT po 20 minutach wykrył błędy.

Tak to bym dalej jechał na tym niskim napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, jak ktos chce moze sprawdzac stabilnosc systemu nawet w saperze :E, pytanie tylko za ktorym razem sie system wywalu. Wlasnie dlatego w kazdym poradniku jest napisane, aby sprawdzac procka w occt/prime95 + ze kazdy procek jest inny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...