Skocz do zawartości
toolpusher

Transfery dla PCIe 2 generacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam płytę MSI P67-GD65 na mostku P67 dla procesorów Sandy Bridge i mam takowy i7 3770K oraz GPU GTX 1060 6GB. Z tego co się dowiedziałem płyta na PCIe ma 16 linii. Mam 2 sloty PCIe jeden przez producenta oznaczony jako 1x16x drugi jako 1x8x. Chciałbym w drugi slot wsadzić dysk NVMe po adapterze na PCIe - nie jako systemowy. Jeżeli tak zrobię jakich transferów mogę się spodziewać. Rozumiem,że w tym wypadku oba sloty będą chodzic po 8x czyli transfery po 4GB/s w trybie duplex? Czyli nie będzie ograniczać nawet najszybszych dysków NVme typu Samsung Pro/Evo? Liczę się też, ze spadkiem wydajnośći mojego GTX 1060 rzędu 3%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z plytami w takich konfigach jest roznie. Jesli plyta jest bez certyfikatu SLI to zazwyczaj drugie PCIe korzysta z linii PCIe chipsetu. Jednak zazwyczaj w specyfikacji ma x4

Tutaj PCIe oznaczone 8x zapewnie zabierze Ci linie z procesora i zmusi glowne PCIe z karta graficzna do pracy w 8x. Jednak w 99% przypadkach - nie odczujesz tego na karcie pokroju 1060

 

I w temacie napisales, ze PCI 2 gen. Ogolnie Twoj procesor obsluguje PCIe gen 3 ale czy tak bedzie - wszystko zalezy od plyty i chipsetu choc z tego, co wiem - P67 obsluguje PCIe 3 jesli zamontowany procesor to Ivy Bridge z obsluga 3.0

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co producent deklaruje płyta jest SLI ready - w akcesoriach jest nawet taśma do spięcia dwóch kart.

Znalazłęm takie coś Link do artykułu:

When Ivy Bridge is used with P67/Z68 motherboard that does support SLI, it must says that it supports PCI Express 3.0 and/or Gen3 for it to support PCI Express 3.0. Otherwise it will run at 2.0.

Z powyższego zdania chyba mogę wywnioskować, że płyta chodzi w PCIe 3.0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności sprawdź czy Twoja płyta w ogóle "zobaczy" dysk NVMe bo oficjalnie standard wspierany jest dopiero od chipsetu Z97. Jeśli nie, będziesz musiał wgrać modbios, który sam sobie zrobisz lub jeśli jest dostępny, znajdziesz w sieci. Ja mam w jednym z kompów płytę ASUS Maximus VI Extreme (Z87) i musiałem modyfikować bios by zmusić ją do wykrywania dysku M.2 NVMe. Niestety by uzyskać maksymalną wydajność korzystam ze slotu dzielącego linie z kartą graficzną która chodzi jako 8x zaś dysk 4x. W innym slocie gdzie SSD M.2 był prawidłowo rozpoznawany, działał w trybie PCI 3 x2 jednak pracował na pól gwizdka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta będzie widzieć dysk NVMe po uruchomieniu Windowsa ale nie będzie się chciała z niego bootować. Dopiero po modyfikacji BIOSU, będzie działać bootowanie (dysk pojawi się w opcjach boot menu).

Dyski NVMe i tak pracują max na PCIE x4. Nawet jeśli masz adapter M.2/PCIe pełnej długości, to fizycznie wykorzystywane są tylko pierwsze piny, reszta jest pusta.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie sie zastanawiałem jaki adapter kupić czy x4 czy x 16? Nie wiedziałem, że wykorzystywane jest 4x choć obiło mi się to o uszy. Stąd moje też pytanie bo 4x w PCIe 2gen to max 2GB/s ale już w PCIe 3 gen to już 4GB/s i jest różnica. Więc wracamy do sedna mojego postu. Jak sprawdzić jakim trybie chodzi płyta? Zostaje mi chyba tylko oficjalne forum MSI bo tylko producent może się wypowiedzieć bo szukam strony anglojęzyczne i też nie mogę znaleźć odpowiedzi w sprawie konkretnej płyty. Asus ma np. oficjalną listę takich płyt a MSI nie ma.

Edytowane przez toolpusher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak teraz chodzi Ci GPU. Na PCIE 3.0 czy 2.0 ? Sprawdzisz to w programie GPU-Z odpalając wbudowany render 3D.

 

Jak GPU chodzi Ci na 2.0, to dysk też będzie miał 2.0 na 100%. Jak GPU chodzi na 3.0 to będzie Cień szansy, że 3.0 zadziała też w dolnym porcie. Aby to sprawdzić możesz już teraz wpiąć GPU w dolne gniazdo i sprawdzić w GPU-Z jakie PCIE 2.0 czy 3.0 Ci zaskoczy. Po spięciu Dysku i GPU powinny być dostepne te same wersje.

 

PCIE 3.0 przydaje się w dyskach z transferami powyżej 1600-1700MB/s. Nie każdy NVME tyle nawet wykręca.

 

Aktualnie Ryzena 1700 można kupić za 630zl nowego w sferis. Może to lepsza opcja niż adapter PCIE?

 

 

 

Co do adapterów PCIE 4x i 16x bez znaczenia. I tak w obu używane sa połączenia 4x. Ten szerszy 16X po prostu siedzi stabilniej w płycie bez dodatkowego przykręcania śledzia do obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałem pytanie na globalu MSI i dostałem odpowiedź że nie będzie PCIe 3.0 bo w MSI tylko od chipsetu Z68 (G3) będą chodzić w 3.0 z IVY bridge.

Ciężko będzie mi się przesiąść na Ryzena. 7 lat juz siedzę na tej płycie. Nic mi nie nie brakuje ani mocy, a NVMe to taka zachcianka bo i tak mam SSD Samsung 970Evo na Sata.

Przesiadając się z mojej konfiguracji na Ryzena np 2600 to wydajnościowo bym zyskał 20% czego i tak bym nie odczuł w codziennym użytkowaniu. Jedynym motorem do przesiadki jest fakt, że z czasem zestaw będzie coraz trudniej sprzedać. Choć jak patrzyłem na cenę używek Mobo LGA 1155 P67 z MSI na to ceny niewiele mniejsze od nówek na AM4 B350/470. Płyty kilkuletnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motorem będzie awaria płyty ze starości ;)

 

Przesiadasz się na nowy sprzęt z gwarancją o wydajności 100% (nie 20%) lepszej od Twojego (ryzen 1700). Do tego dostaniesz dwa razy szybsze złącza dla GPU i dysku NVME jeżeli masz na taki ochotę.

 

Koszt wymiany masz zerowy w przypadku płyty i proca. Jeden do jednego tyle samo kosztuje sprzęt nowy ze sklepu co Twoje muzeum. Jedynie z ramem może być gorzej. Nie wiem co masz teraz i ile za to dostaniesz ani co zechcesz kupić, bo najlepiej brać 16GB.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieszczenie awarii bez powodu to jednak lekka przesada i do wymiany trzeba by jednak trochę dopłacić (nie tylko do RAM-u), ale w sumie... Wzrost wydajności byłby bardzo duży w programach i umiarkowany w grach. Do tego karta i dysk działałyby z pełną wydajnością. PCIE 2.0 16 x nie ogranicza GTX1060 6GB pod warunkiem, że w danej grze te 6GB jest w pełni wystarczające. Jeśli jednak część danych karta musi dogrywać sobie z RAM-u przez PCIe to spadek wydajności staje się wyraźny. Obecnie są do bardzo rzadkie sytuacje, ale z czasem może do nich dochodzić częściej. Poza tym obecnie Windows 10 pozwala na zmianę platformy bez przeinstalowywania systemu i bez utraty licencji (ostatnio nawet niechcący uruchomił mi się system z platformy Z170 na LGA775 :E).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć rację. Ostatnio miałem awarię zasilacza. Iskra i to dośc duża poszła gdzieś w okolicach chyba płyty - zrobiło się dośc jasno w obudowie. Ale płyta wstała tyle że dostaje boot loopy. Jeżeli nie znajdę innej przyczyny to płyta do wymiany co wiąże się z przesiadką. O Ryzenie myślałem 2600 stąd te 20%. Pamięci obecnie mam 4x4GB Corsair XMP 1600MHZ 9-9-9-24. W sklepie z owocami kosztują 500złnowe.

Edytowane przez toolpusher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od Ryzena 2600 lepszy jest 1700, który na wyprzedażach kosztuje ok. 650 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka z 16gb na 16gb nie musi być kosztowna. Szczególnie jak rozwazysz też używki. Ale i niski w sklepie dzisiaj stoją po 450 do 550zl w rozsądnej wersji około 3000mhz.

 

Awaria starej płyty to nie nie do końca wysłany z palca temat. Myślisz że czemu używane płyty kosztuje krocie na tak muzealne podstawki. Po prostu powoli zaczyna brakować tych płyt.

 

Rozsądnie jest wymienic sprzęt póki dziala. Szczególnie jak autor planuje zakup NVME. Jedyną wadą AM4 na dziś dzień to tylko 1 dysk NVME dziala tam z pełną prędkością. Drugi już jest odcinamy transferem o połowę.

 

Ja czekam na premierę nowego chipsetu, bo tam może nastąpić duża poprawa w tym temacie. Przyznam też że chętnie przytulilbym NVME z dwa razy szybszym interfejsem. Oglądałem testy prototypów to dyski z niedopracowanym kontrolerem poddajemy wynik operacji na małych plikach vs Samsung pro.. A było powiedziane że to nie koniec i mają być lepsze kontrolery wkrótce.

 

Od Ryzena 2600 lepszy jest 1700, który na wyprzedażach kosztuje ok. 650 zł.

 

630zl dokładniej. Taniej od 2600 więc osobiście nawet bym nie rozważał 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

…NVMe to taka zachcianka bo i tak mam SSD Samsung 970Evo na Sata…

 

coś nie tak z wersją SSD, wskazana 970 nie jest na SATA tylko NVMe właśnie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 w dól czy w górę. Oczyma już widze 970 w kompie :lol2:

To chyba można leczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Awaria starej płyty to nie nie do końca wysłany z palca temat. Myślisz że czemu używane płyty kosztuje krocie na tak muzealne podstawki. Po prostu powoli zaczyna brakować tych płyt.

Znaczna część płyt nie wraca na rynek: są nadal używane, kitrane na strychach, wyrzucane lub utylizowane. Stąd jest problem, zwłaszcza w przypadku płyt pod stosunkowo krótko żyjące podstawki. Dlatego przykładowo łatwiej kupić płytę pod długowieczne LGA775 niż żyjące znacznie krócej (i współistniejące z LGA1366) LGA1156. Oczywiście w płycie obsługującej przez lata podkręconego FX-a awaria sekcji zasilania jest wielce prawdopodobna, ale normalnie używana płyta z przeciętnym procesorem i polimerowymi kondensatorami w sekcji spokojnie może działać przez dekadę albo i dłużej. Poza tym płyta główna to najłatwiejszy do naprawy podzespół. Miałem kiedyś serwis, który naprawiał za 50 zł 4 z 5 martwych płyt. Rynek nie lubi próżni, więc gdyby dało się skupić za grosze uszkodzone płyty pod starsze podstawki i po naprawie sprzedawać je za 200+ zł to by bardzo dużo osób tak robiło :) No, ale to dygresja. Zgadzam się, że warto wymienić starszy sprzęt póki działa i, przede wszystkim, jest coś wart. Zdaje się, że mamy ostatni gwizdek żeby dostać przyzwoite pieniądze za procesor 4-rdzeniowy, a do tego chwilowo możemy za grosze kupić 8-rdzeniowe Ryzeny. Fajny czas na upgrade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ostatnio więcej jest postów o uszkodzonej płycie z tamtych lat niż CPU.

 

Naprawa może jest łatwa jak piszesz. Ale nie opłacalna. Ty robiłaś to za 50zl. Inni dzisiaj robią to za 100-150zl bo za 5 dych nikomu się nie będzie chciało kierować zakład w stronę upadłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ja naprawiałem, tylko mi naprawiali, to miałem na myśli. Procesory są praktycznie niezniszczalne, to fakt. W życiu padł mi tylko jeden procesor, kilka płyt głównych i chyba już kilkanaście kart graficznych (no może przesadzam, ale bliżej 10 niż 5). Z reguły działo się to z mojej winy, zwłaszcza w przypadku płyt (z GPU było pół na pół).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam zgryz bo płyta po zflashowaniu BIOS'a i clear CMOS chodzi jak nowa.

Mi w życiu nic nie padło poza zasilaczem po 8 latach bo napuchły mu kondensatory.

Raz tylko kupiłem SSD OCZ potem wymieniłem na Samsunga 960 i OCZ sprzedałem go na Alle. Po 3 miesiącach gościu dzwoni że mu padł. Ale był jeszcze na gwarancji.

A mam PC'ta od 20lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i taka sprawa zamówiłem sobie eksperymantalnie dysk NVMe na Ali (na bogato za 42$) firmy Asgard 250GB (faktyczna 233GB) i do tego adapter na PCie firmy Jeyi.

Dysk się pokazał w systemie oczywiście bez możliwości rozruchu.

Crystal Disk Info pokazał w Sequential Read 2370MB/s Write 1098MB/s.

Więc chyba niepotrzebnie się bałem bottlenecka z PCIe 2.0.

VAtu nie zapłaciłem - szło przez Liege.

Zobaczymy ile pożyje.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten brak rozruchu na pewno da się obejść. Są metody bardziej zaawansowane (modowanie biosu) jak i mniej zaawansowane (boot manager na pendrive). Sam u siebie tego nie robiłem, więc więcej nie napiszę, ale na pewno jest to możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz podzielone łącza z grafiką.

Ona dostaje x8 i dysk też (oczywiście on wykorzystuje tylko x4 z x8).

PCIe 2.0 x4 = 2GB/s max.

 

Jak chcesz mieć rozruch z NVMe : LINK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crystal Disk Info pokazał w Sequential Read 2370MB/s Write 1098MB/s.

To wykracza poza możliwości 2.0 x4.

 

Sprawdź w crystaldiskinfo albo hwinfo64 na jakiej wersji pracuje dysk.

Dałeś go do pierwszego czy drugiego długiego slotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wykracza poza możliwości 2.0 x4.

 

Sprawdź w crystaldiskinfo albo hwinfo64 na jakiej wersji pracuje dysk.

Dałeś go do pierwszego czy drugiego długiego slotu?

Dałem go do do 2 slotu licząc od procka.

Ale czy to ma znaczenie jak oba sloty są obsadzone? I tak dostają tylko po 8X obydwa.

Crystal Info pokazuje wersję NVMe 1.3 i oprogramowanie R0802C0.

 

Masz podzielone łącza z grafiką.

Ona dostaje x8 i dysk też (oczywiście on wykorzystuje tylko x4 z x8).

PCIe 2.0 x4 = 2GB/s max.

 

Jak chcesz mieć rozruch z NVMe : LINK.

 

Widziałem ten temat już dawno jak zacząłem się interesowac tematem NVMe do mojej płyty. Ale mam dysk SSD Samsung 960 Evo z systemem i tak sobie myślę, że dla 2-3 sekund szybszego rozruchu systemu nie chce mi się bawić.

Pewnie jak by przeszukał to forum forum to znalazł by nawet gotowy bios do mojej płyty.

Edytowane przez toolpusher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 8 linii pierwszego slotu łączy się prosto z cpu.

Drugie 8 idzie przez przełączniki, które łączą procesor albo z jednym, albo drugim slotem.

 

Przy kompatybilności z PCIe 3.0 rozchodziło się właśnie o te przełączniki.

 

Crystal Info pokazuje wersję NVMe 1.3 i oprogramowanie R0802C0.

Sprawdź transfer mode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU jakie miałem w życiu, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU, w sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. 3 pinowy wentyl daję możliwość regulacji obrotów ? Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
    • Silnik 8tys zł + rozrząd ORI + płyny + robocizna = 13tys zł  Tyle zapłacił znajomy za wymianę silnika w 5 letnim MK5. Robił mu miejscowy mechanik.  Skrzynia automat PS kompletny remont części+ robocizna ~14tys zł. DPF jest niezniszczalne w tym aucie. Wypala się nawet na biegu jałowym.
    • @luk21pl Z tego co pamiętam, to większość poblokowanych rzeczy, łącznie z tym Żyrafem, odblokowuje się po ukończeniu głównej misji "Skrzydła dziesiątki", czyli jak Aloy nauczy się dominować latające maszyny i używać ich jak zwykłych mount'ów (latać na nich). ... @leven Kotlet później wzbił się w powietrze z moją strzałą  Ale jak się pojawił w nowym miejscu, to już jej nie miał. Gra musiała jego model usunąć po tej animacji wzbijania się w powietrze i wczytać od nowa, tam nieco dalej, jak się szło Fokusem po śladach. ... Z takich dodatkowych ciekawostek, to tym razem grając nie bałem się podejść do tych piaskowych trąb powietrznych i okazało się, że aktywując Tarczoskrzydło można się dzięki nim wzbić w powietrze i to nawet na całkiem ciekawą wysokość Aha, graficznie u mnie te trąby z piasku wyglądają na ogół bardzo dobrze/identycznie jak wyglądały na PS5. Jedynie za pierwszym razem miałem pikselozę z nimi związaną. Obecnie w nieco ponad 90% przypadków wszystko renderuje się już poprawnie. Odnoszę wrażenie, że wystarczyło wczytać zapis na świeżo uruchomionej grze, który od razu wrzucał nas na teren z tymi trąbami z piasku. Za każdym razem teraz, jak śmigam sobie w obrębie tej pustyni, to nie napotkałem problemów graficznych.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...