Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Bogdan1986

x370 Czy x470

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od dłuższego czasu zastanawiam się naz przejściem na podstawkę AM4 i moje pytanie czy jest sens dopłacać do płyt z układem x470, czy producenci płyt z układem x370 będą wspierać architekturę zen 2.

Aktualnie zamierzam kupić ryzen 2600x, ale gdy wejdą na rynek modele z serii 3xxx chciał bym się przesiąść na nową architekturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystkie plyty AM4 bedą mialy wsparcie AMD do 2020r, czyli do wydania Ryzenow 3xxx, sama doplata do chipsetu x470 wzgledem x370 wnosi tylko wsparcie dla storeMI, plus jakies drobne rzeczy, typu linie pci-e dodatkowe, niepamietam szczegolow, ale to sa drobne rzeczy. Ewentalne wazniejsze rozbice wynikaja z dopracowabia poszczegolnych plyt przez ich producentow, typu lepszy VRM, ale sa to drobne rzeczy i tak, w sensie mozna dostac porownywalnie dobra pkyte b350/x370 so aktualnych plyt l, w lepszej cenie.

No chyba, ze wsparcie nie bedzie mozliwe, t.j plyta nie wspiera APU, bo nie ma wyjsc obrazu.

 

Jedyne co nalezy pamietac, to ze pkyty 1 gen. Maja bieaktualny Bios do obslugi prockow 2xxx, niektore sklepy aktualizuja go za darmo o ile weim, inne chca za usluge 20zl, inaczej komputer nie odpali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy bym wybierał model z układem x370 to płyta asrock x370 taichi jest w moim budżecie a z tego co się oriętowałem, jest to bardzo dobry model, z kolei gdy bym miał wybierać model z układem x470 mógł bym sobie pozwolić na max asrock x470 gaming k4 (wybór padł na ten model głównie ze względu na wyświetlacz błędów). Tylko nie wiem jak wygląda kwestia pamięci ram, jej kompatybilność i prędkości bez OC, z tego co wyczytałem to x370 bez OC 2666 MHz a x470 2933 MHz, może się mylę, jeżeli tak to mnie poprawcie. A druga kwestia to bios i jego wersje i czy najnowsza wersja wykryje wszystkie procesory z serii 2xxx czy każdy model procesora ma osobną wersie biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taichi to elektrycznie bardzo dobra płyta z rozbudowaną sekcją zasilania, głównie zbudowana z myślą o ekstremalnym OC (ciekły azot).

Ale dużym problemem ASRocka jest zbugowany BIOS + IMO gorsze wsparcie obsługi RAM (odpalenie z XMP), względem konkurencji. Płyta byłaby dobrym wyborem do OC 2700X, ale do procesora 6 rdzeniowego jest to przesada.

 

Odnośnie RAMu to tak nie działa, po prostu do 2666mhz pójdzie 99,999% kości w układzie 2 kości, a do 3200mhz jak nie masz jakiegoś paździerzu, który może się trafić np. w kościach Patriot/Corsair/G.SKillach (koncówka B w nazwie kodowej, tak to mają jedne z najlepszych modułów RAM)

Powyżej 3200mhz potrzebujesz modułów na kościach samsung b-die. To na ile pójdzie RAM jest w głównej mierze kwestią loterii sylikonowej-jakości kontrolera pamięci w procesorze, dobrych modułów RAM no i płyty(90% płyt raczej zrobi 3200mhz na RAM). Można by długo pisać.

Odnośnie wyświetlacza kodów, napiszę tak sam nie mam, ale parafrazując pewnego Overclockera Buildzoida," na platformie AMD nie ma on takiej przydatności jak u Intela), większość płyt i tak ma prymitywny wyświetlacz błędów w postacie diod na płycie. CPU/RAM/BOOT/itd.

Aktualnie godne polecenia są IMO tylko płyty MSI w segmencie low-mid range, ponieważ:

1 Mają dość dobre sekcje zasilania do OC 8 rdzeni i nie przegrzewają się.

2. Mają funkcjonalne radiatory na sekcji zasilania i nie przegrzewają się po OC, jak np. ASUS X470 prime pro, MIMO 6 fazowej sekcji zasilania

Tymbardziej płyty Gigabyte.

Najnowszy BIOS każdej płyty wykrywa każdego Ryzena.

 

Jakbym miał Ci coś polecić to np. MSI B450 pro carbon/x470 gaming plus. Jeśli oczekujesz czegoś więcej, to dopiero płyty ala ASUS ROG, ASUS CVIIH,Gigabyte Gaming 7, MSI X470 ACK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taichi to nie jest zły pomysł jeśli masz w planie wymianę później na jeszcze więcej niż 8 rdzeni + OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym w przyszłości przejść na serie 3xxx i procesor 12 rdzeni dlatego chcę zakupić coś przyszłościowego, może

Asus CROSSHAIR VI HERO, a wodę co radzicie w przedziale do 800 zł, bo już sam nie wiem co wybrać gdzie nie zapytam każdy poleci coś innego i coraz większy mętlik w głowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hero jest najlepszą propozycją spośród płyt 1 generacji. Odnośnie chłodzenia wodnego się nie wypowiem, bo się aż tak nie znam, ale jeśli rozważasz rzeczywiście 12 rdzeni, być może warto pójść w custom loop i monoblok na CPU i VRM, ale to tylko moje gdybanie:

https://www.ekwb.com/shop/ek-fb-asus-c6h-rgb-monoblock-nickel

Z AIO najlepsze recenzje na Gamersnexus miał jak dobrze pamiętam:

www.morele.net/chlodzenie-wodne-evga-clc-240-rgb-400-hy-cl24-v1-1638158/

Jest wersja też 280mm, o dziwo tańśza

www.morele.net/chlodzenie-wodne-evga-clc-280-400-hy-cl28-v1-1214132/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą wodą to słownik poprawił , chodziło o to co wy radzicie jaki model płyty polecacie, bo to zakup będzie na wiele lat, i czy modelu z poprzedniej generacji odpalę procesor z serii 3xxx 12 rdzeniowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, teoretycznie odpalisz AMD udziela wsparcie do 2020, no chyba że producent płyty uzna, że dany model się nie nadaje ze względu na zbyt słaby VRM.

(Trochę bez sensu by chyba było, gdyby ktoś kupił Ryzena 12 rdzeni + np. Gigabyte B450M DS3H i komputer podczas obciążenia by się wyłączał z powodu przeciążenia/OTP itd, albo wpadał w throttling i na dodatek spalił się przedwcześnie...)

 

Dlatego pod 12 rdzeni kupowałbym tylko flagowce z odpowiednim VRM, wymienione przeze mnie wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj będę składał platformę na R7 1700 (640 pln w sferis ) i Biostar X370GT7 - płyta na brzoskwińce kosztuje ok 460 pln. Do mnie dotarła już z biosem pod Ryzeny 2gen. Płyta ogólnie wypas jeżeli chodzi o wyposażenie i VRM ale zobaczymy jak to będzie z nieszczęsnym biosem Biostara i prowadzeniem pamięci. RAM kupiłem najtańszy 2x8GB 3200 - ADATA XPG GAMMIX D10 3200 16-18-18 AX4U320038G16-DB10 w sferis za 460 pln. Kości 99% to Hynixy AFR single rank / single side, myślę że te 2666 nie będzie problemem a liczę na 2933 przy R7 1700. Wyjdzie w praniu ale najpierw muszę odebrać zasilacz i pożyczyć od kumpla leciwego GTX 660 :E no chyba żę zrobi mi niespodziankę i na testy weźmie RTX 2070 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę inaczej. Po co masz kupować teraz R5 2600, skoro w czerwcu/lipcu wyjdzie ryzen 3000 i chcesz się na niego przesiąść.

Jeżeli twój obecny komp nie jest totalnym paździerzem to przeczekaj na nim do premiery.

Bo teraz to wróżenie z fusów, jaka płyta i ile wytrzyma. Moim zdaniem i tak większość modeli, co ma sekcję w układzie 6+4 poradzi sobie z 12core.

W końcu będą to 7nm rdzenie a nie 14. Bo jeżeli nie planujesz extremalnego oc (czyt. na ciekłym azocie) to nie potrzebujesz płyty pokroju Tachi/Hero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj będę składał platformę na R7 1700 (640 pln w sferis ) i Biostar X370GT7 - płyta na brzoskwińce kosztuje ok 460 pln. Do mnie dotarła już z biosem pod Ryzeny 2gen. Płyta ogólnie wypas jeżeli chodzi o wyposażenie i VRM ale zobaczymy jak to będzie z nieszczęsnym biosem Biostara i prowadzeniem pamięci. RAM kupiłem najtańszy 2x8GB 3200 - ADATA XPG GAMMIX D10 3200 16-18-18 AX4U320038G16-DB10 w sferis za 460 pln. Kości 99% to Hynixy AFR single rank / single side, myślę że te 2666 nie będzie problemem a liczę na 2933 przy R7 1700. Wyjdzie w praniu ale najpierw muszę odebrać zasilacz i pożyczyć od kumpla leciwego GTX 660 :E no chyba żę zrobi mi niespodziankę i na testy weźmie RTX 2070 :E

Moduły są raczej dobre i powinny śmigać według XMP na 3200mhz. Daj znać jak Ci pójdzie, bo mało jest info o płytach Biostara, oprócz tego, że słabo się na nich podkręca RAM :E

 

Bo teraz to wróżenie z fusów, jaka płyta i ile wytrzyma. Moim zdaniem i tak większość modeli, co ma sekcję w układzie 6+4 poradzi sobie z 12core.

W końcu będą to 7nm rdzenie a nie 14. Bo jeżeli nie planujesz extremalnego oc (czyt. na ciekłym azocie) to nie potrzebujesz płyty pokroju Tachi/Hero.

Niestety, ale rzeczywistość jest bardziej okrutna, płyty 6+2 mają porządny VRM, ale większość płyt ma radiatory, których główną funkcją jest bycie ozdobą, tak jak w przypadku ASUSa x470 prime pro, który mimo 6 faz, przegrzewa sekcję i wpada na OTP przy OC 2700X (przy 10/12 rdzeniach, bez OC będzie pewnie już problem), ze względu na radiator, który nie spełnia swojej funkcji :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na płytę ASUS ROG STRIX X370-F GAMING? Lepsza jest od tego Asusa X370/470 Prime Pro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma również 6 faz zasilania, ale ma lepsze mosfety o mocy 60A, zamiast 40A jak prime.

Tylko ciężko coś więcej powiedzieć w temacie OC, radiator ma kształt taki sam jak prime x470, (litera T)- minimalna powierzchnia oddawania ciepła, po OC czegoś ala 2700x i długotrwałej pracy będzie się przegrzewać raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaka płyta do OC takiego procka najlepiej? MSI X370 GAMING PRO CARBON będzie lepsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduły są raczej dobre i powinny śmigać według XMP na 3200mhz. Daj znać jak Ci pójdzie, bo mało jest info o płytach Biostara, oprócz tego, że słabo się na nich podkręca RAM :E

 

Niestety, ale rzeczywistość jest bardziej okrutna, płyty 6+2 mają porządny VRM, ale większość płyt ma radiatory, których główną funkcją jest bycie ozdobą, tak jak w przypadku ASUSa x470 prime pro, który mimo 6 faz, przegrzewa sekcję i wpada na OTP przy OC 2700X (przy 10/12 rdzeniach, bez OC będzie pewnie już problem), ze względu na radiator, który nie spełnia swojej funkcji :E

No bo to jest naprawdę ogromny problem zdjąć ten pseudo radiatorek i zamontować coś własnego... Ludzie gdzie są ci starzy maniacy PC, teraz tylko RGB everywhere...

Kupowałem swoją płytę, to najpierw poszedłem do sklepu (stacjonarnego) i mówię do sprzedawcy, że poproszę płytę pod ryzena z przyciskami power/reset na laminacie i wyprowadzeniami do pomiaru napięć.

Pan generalnie miał spory problem ze znalezieniem sprzętu dla mnie a ceny 1000+ zł. Ale RGB jest na płycie za 200zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo to jest naprawdę ogromny problem zdjąć ten pseudo radiatorek i zamontować coś własnego... Ludzie gdzie są ci starzy maniacy PC, teraz tylko RGB everywhere...

 

Jeśli ktoś byłby zdolny do tego, to by prędzej i tak kupił płytę ala ASUS x470 VII Hero, albo Gigabyte Gaming 7. Zwykli śmiertelnicy raczej takich rzeczy nie robią :E

Czyli jaka płyta do OC takiego procka najlepiej? MSI X370 GAMING PRO CARBON będzie lepsza?

 

x370 pro carbon będzie lepsza. Z aktualnych płyt poleciłbym Ci MSI B450 Tomahawk/a-pro/gaming, mają dobry VRM. Tylko pamiętaj, że płyty 1gen potrzebują update BIOSu do obsługi Ryzenów 2gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym Pro Carbon x370 nie powinno być problemów z sekcją zasilania i temperaturami przy zmianie w przyszłości procka na R7 3700 i jego OC? Nowe procki mają mieć 12 rdzeni i 24 wątki. Oczywiście nie mam na myśli żadnego ekstremalnego OC :D

Edit: Tutaj w recenzji jednak narzekają na sekcję zasilania w Pro Carbon X370: https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_plyty_glownej_msi_x370_gaming_pro_carbon-4957-10.html

Asus ROG STRIX według testów ma znacznie chłodniejszą sekcje zasilania przy obciążeniu niż MSI: https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_plyty_glownej_asus_rog_strix_x370_f_gaming-4959-8.html

Jeszcze pytanie co do płyty MSI B450 GAMING PRO CARBON AC. Jak ta płyta by się nadawała do OC mocniejszych Ryzenów? Nie zależy mi na SLI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 8 rdzeni nie powinno być problemu z b450/x370Pro Carbon, mają te same sekcje zasilania.

Także cenowo b450 pro carbon lepzej lepiej wypada

Biostar gt7 ma super sekcje zasilania i już chyba się wyprzedał za śmieszne pieniądze, może gdzieś jeszcze znajdziesz.

Linki są dobre? Bo nie ładują mi się w ogóle.

Zamiast strixa wolałbym do OC brać prime- radiator ma dużo większą powierzchnie oddawania ciepła.

Już działają.

 

Problem z recenzjami z twoich linków jest następujący (bo odesłałeś mnie do podsumowań tylko)...

Że narzekają na sekcje zasilania, ponieważ MSI pro carbon ma gorsze mosfety i tylko 4 faz zasilania, a ASUS ma 6 i lepsze mosfety. Tylko jest jeden problem, pro carbon jak wypadało w testach temperatury sekcji zasilania bardzo dobrze (btw b450 pro carbon ma lepszy radiator niż wersja x370...)

A ASUS się przegrzewa, x470 prime ma prawie identyczny VRM jak strix, wywala na nim OTP po OC 2700X.:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"10" faz zasilania (5 faz z dublerami), na takich samych mosfetach jak reszta płyt MSI x370/b350, fajna konstrukcja, sporo opcji. Nie przeglądałem nigdy jakiś szczegółowych recenzji tej płyty.

Chociaż w tej kwocie już bym chyba wolał wyrwać ASUSa x370 VI hero, w jakimś sklepie, albo na allegro. Zanim wyszły płyty 2gen, nazwałbym ją płytą "referencyjną" pod OC Ryzena i RAMu, jest do niej ogromne wsparcie w internecie i bardzo dopracowany BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W outlecie Morele jest za 576 zł ta MSI. Warto? Poradzi sobie w przyszłości z OC 3700?

Natomiast w Proshop jest Asus Crosshair VI za 745 zł. Sklep pewny?

W Komputroniku jest za 789 zł ASrock X370 Taichi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI myślę, że warto. Jeszcze niedawno ta płyta była za jakoś ~~1000zł. Jak r7 3700 będzie miał 8 rdzeni, to da radę.

Proshop- nie mam pojęcia.

ASRocka nie polecam, ma słaby BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 7 3700 ma ponoć mieć 12 rdzeni :D Ale będzie produkowany w niższym procesie technologicznym, więc chyba też powinien dać radę. Zresztą jego zegary mogą być na tyle wysokie, że nie trzeba będzie go podkręcać przez długi czas.

Jeszcze jedna sprawa, podobno na płytach MSI są montowane przeciętnej jakości mosfety Nico Silicon. Czy ma to jakieś znaczenie w przypadku OC? Chodzi o temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proces technologiczny idzie w dół, ale zapotrzebowanie na energię idzie do góry, ze względu na wyższe zegary ;)

Mosfety jak mosfety, liczy się też radiator, możesz mieć dobre mosfety i radiator jak ASUS X470 Prie, że płyt po OC się przegrzewa...

W przypadku zwykłego OC, IMO nie ma to aż tak dużego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...