Skocz do zawartości
Jundori

Okulary do komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałbym się poradzić, mianowicie chodzi mi o okulary konkretnie do do pracy/grania przy komputerze jak i smartfonie.

Siedzę po kilka/kilkanaście godzin dziennie przy komputerze i czuję, że już moje oczka się powoli buntują, robię sobie przerwy co 1.5-2h, mam też już taką suchość w oczach.

Moglibyście polecić jakieś okulary? z tego co czytałem fajnie jakby były antyrefleksyjne i antyelektrostatyczne.

 

Budżet tak do 100zł, nie muszą to być jakies RayBany.

 

Pytanie jeszcze czy takie okulary coś dadzą?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okulary? :hmm:

 

Zmiana monitora

Okulary pomagają, ale faktycznie największym problemem jest monitor. To tak jakby ktoś brał środki przeciwbólowe na bół stopy i ciągle nosił ostry kamień w bucie.

 

Edit: I zapomniałem, kupić świetlik, kroplić do oczu jak czujesz że oczy się męczą. Pomaga, ale nie zmienia faktu że musi zmienić sobie monitor.

Edytowane przez supervisor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecić to można zastosowanie się do już wielokrotnie wszędzie napisanych zaleceń: unikanie używania po ciemku, przerwy, możliwie niska jasność ekranu, zdrowa dieta, itd, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ właściwie ustawiony monitor (odległość, kąty), nie zapominanie o mruganiu itp.

 

Podstawa to zgranie jasności ekranu i pomieszczenia oraz przerwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samo zmęczenie oczu to raczej robienie przerw na patrzenie przez okno, odpowiednia odległość od monitora i jego jasność. Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. W kwestii okularów do monitora to te z filtrem światła niebieskiego. Można je poznać po niebieskawej powłoce antyrefleksyjnej (są odstępstwa od tej reguły). Zwiększa to komfort pracy z ekranem ale kosztem sporego upośledzenia widzenia barw (białe staje się kremowe). Niestety odpada w przypadku pracy z kolorami (grafik komputerowy). Natomiast taki zakup, moim zdaniem, nie ma sensu, bo istnieje darmowe oprogramowanie f.lux, które też obcina światło niebieskie, i do tego jest konfigurowalne. Można ustawić tak, że im późniejsza jest pora, tym więcej obcina światła niebieskiego, aby dać oczom na luz. Przy okazji masz żółtawe barwy tylko na monitorze, a nie we wszystkim, co widzisz przez takie okulary.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kiego nabijacie posty?

To Tobie nie płacą od każdego napisanego posta? :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Tobie nie płacą od każdego napisanego posta? :o

Powodzenia w nibylandii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś oksy do 200-300zł?

 

U mnie w monitorze jest coś takiego, tylko nie wiem czy to jakas lipa i cos to daje?

FLICKER-SAFE oraz moge odpalic READER MODE, niby zmniejsza meczenie oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jak się dużo spawa przed kompem godzinami to nic nie pomoże, wiem po sobie. Polecam krople na suchość spojówki, ja przy soczewkach mam żelowe nawilżenie, dłużej utrzymują się na oku i polecam wizytę u okulisty, może zaczyna się jakaś wada wkradać. Nie masz wrażenia, że coraz bliżej patrzysz na monitor? Ja tak miałem i wyszedł mi astygmatyzm ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie jeszcze czy takie okulary coś dadzą?

Nie dadzą.

 

Monitor do pracy najlepiej jakiś na matrycy VA o znośnym kontraście - trochę zależy od budżetu, bo są też oczywiście IPSy które mają też niezłą czerń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do komputera tylko okulary z niebieskim filtrem. Jak wyżej wspomniane - zniekształcają nieco kolory.

Żółte bhp za naście zł zrobią to samo...

Albo ustawienia monitora na niższą temp. barwową lub programowo obciąć niebieski, zażółcić obraz - za darmo...

 

W ciągu dnia dostaniesz wielokrotnie większą dawkę niebieskiego światła niż jesteś w stanie wygenerować z monitora. Jakoś nikt nie wpycha tych filtrów do chodzenia na dworze, jakoś nikt nie podnosi głosu, że przebywanie na dworze jest szkodliwe dla wzroku.

 

Kropla prawdy, wiadro marketingu i ludzie się łapią na wydawanie kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możemy polecić jeszcze dać na mszę w intencji zdrowia oczu. Przecież to też działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

Może zanim zaczniesz dłubać przy oczach na własną rękę, wpierw udasz się na badania do okulisty? scratchhead.gif Sprawdzi co i jak, kropelki przepisze, da zalecenia. Ew. potem zaczniesz myśleć o dalszym dopasowaniu sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

 

Czy okulary dla osoby bez wad, traktowane jako np. ozdobne to zero?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zero.

Minusy kupisz w aptece, na plusy musi być recepta.

Edytowane przez Spokxik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do korzystania z komputera takie okulary muszą mieć przynajmniej antyrefleks. Sam fakt posiadania szkiełek nic nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie trzeba, to wygodniej jest bez. Przedkładanie wyglądu nad ergonomię, to dziwne podejście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='08 Maj 2020 - 07:01' timestamp='1588921290' post='15896708']

Jak nie trzeba, to wygodniej jest bez. Przedkładanie wyglądu nad ergonomię, to dziwne podejście.

 

Wiem, wiem ale chodziło mi o takie z lekko niebieskawymi szkłami, takie jak Iron Man nosił ;p :sunsmiley:

 

Z antyrefleksem są tylko do komputera, czy można je ubrać od czasu do czasu np. gdzieś na spacer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie byłem przekonany do okularów z powłoką antyrefleksyjną, wydawało mi sie, ze taka powłoka raczej wiele nie daje ale w koncu postanowiłem sobie takie kupić  i jednak coś w tym jest. Moim zdaniem dobrze jest sie jednak do takich okularów przekonać. Po pierwsze mniej mnie łzawią oczy z czym miałem spory problem. Po drugie nie mam bóli głowy wieczorem, które widocznie powodowała praca przed komputerem. Zamawiałem przez internet zerówki.  https://c-o.com.pl/okulary-przeciwsloneczne-dla-dzieci,c14,pl.html

Edytowane przez fleszz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...