Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

360stopni

Jak uzyskać jakoś pełnej klatki na APS-C?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Aktualnie fotografuję amatorskim 600D z obiektywem 50mm 1.4 USM dającym trochę więcej możliwości niż KIT. Chciałbym was zapytać czy znacie jakieś metody/techniki dające możliwość uzyskania jakości FF dla zdjęć wykonanych APS-C. Niestety nie stać mnie na upgrade body oraz szkła, chciałbym wyciągnąć maksymalnie dużo z obecnego sprzętu. Zdjęcia domyślnie zapisuje oczywiście w RAWie i poddaje obróbce w PS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdefiniuj kryteria jakości, to ktoś lepiej znający się ode mnie pewnie coś podpowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość pod względem wyrazistości, ostrości obrazu, nasycenia koloru: nie do końca zależy to od rozmiaru matrycy. Jest wiele czynników w tej kwestii.

 

Jakość pod względem małej głębii ostrości: zależy od rozmiaru matrycy. Nie da się zasymulować w pełni rozmiaru A na rozmiarze B. Da się nieco oszukać.

Metody oszustwa:

- użycie jaśniejszego obiektywu, niż na zestawie, do którego porównujemy. Potrzebna jasność jest wprost zależna od różnicy w rozmiarze/przekątnej. Oczywiście pamiętamy też o różnicy w długości odpowiednika ogniskowej;

- budowanie kadru z wielu zdjęć z zablokowanym AF. Przydatne jedynie w przypadku ujęć statycznych. Potrzebna dokładność jest zależna od odległości od tego, co ma być ostre. Słowo-klucz do poczytania: brenizer effect/method;

- obróbka w postprodukcji. To jest jeden z najtrudniejszych sposobów, gdyż trzeba być naprawdę zaawansowanym, żeby dobrze zaakcentować różnicę pomiędzy planami i żeby nie wyglądało to sztucznie.

 

Jakość pod względem bliskości do analogowych rezultatów, czyli nieostrość, niedoskonałość na brzegach, rozmycia itd: znowu nie do końca zależy to od samego rozmiaru matrycy. Taka degradacja obrazu jest możliwa do uzyskania poprzez używanie "słabych" obiektywów, czy np. obiektywów z pochyłem (wszelkie lensbaby jako przykład). Żeby to dobrze robić, trzeba to robić z wyczuciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo wartościowe odpowiedzi. Czy mógłbyś rozwinąć stwierdzenie

Oczywiście pamiętamy też o różnicy w długości odpowiednika ogniskowej;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na różnych wielkościach matryc dana ogniskowa ma różne kąty widzenia. Obiektyw 50mm na APS-C Canona widzi tyle, co obiektyw 80mm na FF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na różnych wielkościach matryc dana ogniskowa ma różne kąty widzenia. Obiektyw 50mm na APS-C Canona widzi tyle, co obiektyw 80mm na FF.

 

Czy kwalifikuje się to także do jasności? Słyszałem, że 1.4 na APS-C jest równe 1.8 na FF. Czy to prawda? Zakładając, że tak, to obiektyw który mam 1.4 50 na APSC ma właściwości 1.8 70mm, dobrze kombinuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiektyw 50mm będzie miał na FF i APS-C różne kąty widzenia. Na APS-C Canona będzie miał kąt widzenia taki, jaki ma na FF obiektyw 50*1.6=80mm. Innymi słowy, 50mm na FF i 80mm na APS-C Canona będą widziały tyle samo.

dotyczy to też głębii ostrości

obiektyw 50mm o fX.X będzie miał większą głębię ostrości od obiektywu 80mm o takiej samej jasności. Co trzeba zrobić, żeby głębia była podobnie płytka? Zwiększyć jasność obiektywu w podobny sposób, co powyżej.

 

Przelicznik 1.6 wziął się z tego, że przekątna matrycy APS-C Canona jest 1.6 razy mniejsza od FF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...