Skocz do zawartości
azgan

LG 27GL850B - Nowość 27 cali WQHD 1440p, 144Hz, 98% DCI-P3, G-SYNC Compatible i NANO IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Jak ktoś nie miał IPS to faktycznie wygląda to jak latarka. Sam miałem podobne odczucia, zwróciłem Aorusa, który pewnie nawet wadliwy nie był :E. Potem jak przyszedł LG i miał ten sam mankament, stwierdziłem iż dam sobie tydzień czasu. Już 3go dnia kompletnie mi to nie przeszkadzało. Polecam zrobić podobnie, macie 2 tygodnie na zwrot tak czy siak.

A jeśli chodzi o matryce VA, większość jest gięta. Na czerni większość z nich ma tak zwanego "batmana", więc jedno świecenie możecie wymienić na drugie niestety. Tu nawet przykład z tego forum, najnowszy Aorus na matrycy VA https://i.imgur.com/veNLvFR.jpg

Edytowane przez Viforn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja testowałem VA i flickering jaki doświaczyłem był masakralny za każdym razem gdy otwierałem okno windowsa na tle gry ( ciemnej ) to całe tło tak migotało, że masakra i tak na każdym aspekcie gdzie była różnica kolorów jasny na tle ciemnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jak ktoś nie miał IPS to faktycznie wygląda to jak latarka.

Przesiadłem się z PVA z podświetleniem CCFL, na IPS z podświetleniem LED i nie ma żadnej latarki. Tylko oba monitory zostały tak samo ustawione (na te same wartości zmierzone, a nie te same wartości cyferek w OSD). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy VA by mi bardziej nie odpowiadało. Gram w FPSY, ale mam TV Samsunga VA pod konsolę i tam nie widzę smużeń za bardzo, a kilka premier nowych VA jest zapowiedzianych. Inna kwestia, że szybkość kontrolera, a myszki to dwa różne światy. Próbowałem dociskać ramkę by sprawdzić wpływ na glow - troszkę się zmieniał, nie napiszę że poprawiał. Śmieszny efekt, bo im bardziej była przeze mnie dociśnięta tym bardziej kolor efektu glow zmieniał się na złoty/żółty.

 

Najbardziej te srebrzenie nie przeszkadza nawet w fps - TPP najmocniej psuje immersje.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadłem się z PVA z podświetleniem CCFL, na IPS z podświetleniem LED i nie ma żadnej latarki. Tylko oba monitory zostały tak samo ustawione (na te same wartości zmierzone, a nie te same wartości cyferek w OSD).

 

Nie każdy ma kolorymetr i fotometr ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym problemem jest skalowanie, po godzinie testów uznałem że ikonki na pulpicie są za małe więc ustawiłem skalowanie systemu windows na 125%

po tym zabiegu w niektórych aplikacjach tekst zrobił się rozmyty(m.in. Chrome, Steam) a ikonki na pulpicie dostały paskudne obramowanie.

Mam skalowanie na 180% (monitor 4K) i na STEAM nie przypominam sobie jakiegokolwiek rozmycia. Chrome nie używam, a w Firefox problemów z rozmyciem nie ma. Obramowania czcionek też nie mam (w pracy używam skalowania do 125% i analogicznie nie ma problemów na czcionkach systemowych czy firefox). ... może dlatego że zawsze używałem i używam skalowania niestandardowego (tam gdzie wpisuje się dowolne powiększenie)

 

 

Kolory są bardzo ładne w porównaniu do tn-ki która miałem.. ale tylko na trybie sRGB. Tryb Gamer 1 oraz Gamer 2 czyli główne tryby szerokiego gamutu są jak dla mnie okropne, każdy kolor jest przesadzony parokrotnie,

np. z koloru pomarańczowego na szerokim gamucie dostaniecie coś bardziej przypominającego czerwień.

Poczytaj o zarządzaniu barwą - wówczas kolory są bardzo wiernie odzwierciedlane, bez przesycenia, pomimo szerokiego gamutu.

 

Nie każdy ma kolorymetr i fotometr ;)

W sumie masz rację, jednak "na oko" też da się sprawić, by dwa monitory świeciły w podobny sposób (kwestia doboru jasności, temp. barwowej i gammy). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie zrestartował kompa po przeskalowaniu, u siebie z ciekawości ustawiłem na 125% i żadnego rozmycia nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Restartu jeśli zmienimy skalowanie potrzebuje Microsoft Office. Firefox chyba nie. Steam nie wiem. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuka już spakowana. IPS to chyba nie dla mnie. W lapku 14" ten glow nie ma nawet jak wystąpić prawdopodobnie z uwagi na wielkość matrycy. Tutaj przechylę głowę, a już mam inną czerń, zbliżę głowę (co robię b. często grając w fps) i już poświata lewego rogu wchodzi prawie na środek ekranu. Uspokaja się TROCHĘ jak monitor ustawię do góry ale kto normalny tak z tego będzie korzystał. Ogromnym ała jest wrócić na fhd :lol2: chyba pozostaje mi jeszcze trochę poczekać.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że matryce IPS z filtrem OCF, gdzie nie ma zupełnie srebrzenia (czyli to co nazywasz glow, jakbyś polskiego języka nie znał :) ) są tak mało popularne.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuka już spakowana. IPS to chyba nie dla mnie. W lapku 14" ten glow nie ma nawet jak wystąpić prawdopodobnie z uwagi na wielkość matrycy. Tutaj przechylę głowę, a już mam inną czerń, zbliżę głowę (co robię b. często grając w fps) i już poświata lewego rogu wchodzi prawie na środek ekranu. Uspokaja się TROCHĘ jak monitor ustawię do góry ale kto normalny tak z tego będzie korzystał. Ogromnym ała jest wrócić na fhd :lol2: chyba pozostaje mi jeszcze trochę poczekać.

Pozostaje coś takiego https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-series/predatorx35

 

Tylko cena odstrasza ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem chęci na uwqhd ale mi przeszło. ;) W Q1 2020 ma się pojawić nowy panel 1440p 27" VA od OU - łączę z nim nadzieję... Ogólnie wydaje mi się, że poziom srebrzenia w mojej sztuce był dosyć spory, jak pisałem - dobijało prawie do środka ekranu, a przecież można poczytać opinie ludzi, którzy twierdzą, że w ogóle go nie zauważają. Być może dam szansę viewsonicowi na tej samej matrycy gdy wyjdzie.

 

Kyle_PL - Traktuje określenie zjawiska jako nazwę własną, poza tym to społeczeństwo tworzy język i najbardziej popularne zwroty czy określenia są zapożyczane, dość wiedzieć, że określenie "ips glow" każdy nawet średnio zaznajomiony z tematem rozumie. Kończąc wywód - gdybyś przejrzał moje posty, wiedziałbyś, że określenia anglojęzycznego i polskiego odpowiednika używam zamiennie.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak przesadziłem z tym że w ogóle tego nie widać, na czarnym tle jest to widoczne ale uważam że nie ma tragedii, jak ktoś mógłby mnie poinstruować jak ustawić aparat w galaxy s7 żeby realne nie prześwietlone zdjęcie wrzucić to mogę to zrobić, bawiłem się trochę iso, przesłoną i balansem bieli i nie jestem w stanie zrobić takiego zdjęcia które rzeczywiście oddaje to co widzę oczami, wszystkie te zdjęcia wyglądają sporo gorzej niż to co naprawdę widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak przesadziłem z tym że w ogóle tego nie widać, na czarnym tle jest to widoczne ale uważam że nie ma tragedii, jak ktoś mógłby mnie poinstruować jak ustawić aparat w galaxy s7 żeby realne nie prześwietlone zdjęcie wrzucić to mogę to zrobić, bawiłem się trochę iso, przesłoną i balansem bieli i nie jestem w stanie zrobić takiego zdjęcia które rzeczywiście oddaje to co widzę oczami, wszystkie te zdjęcia wyglądają sporo gorzej niż to co naprawdę widzę.

Musisz pobawić się ISO, czasem naświetlania i przesłoną, tak aby uzyskać zdjęcie najwierniej odwzorowujące to co rzeczywiście widzisz.

Jak dasz np. za długi czas naświetlania, monitor będzie świecił się jak choinka (no dobra, inaczej niż choinka), ale nie będzie to miało wiele wspólnego z rzeczywistością.Nie ma raczej jednych uniwersalnych ustawień do wykonania takiego zdjęcia. Można co najwyżej przyjąć jedno ustawienie w danych warunkach testowych (pomieszczenie, oświetlenie) i zrobić zdjęcia wielu ekranów do porównania.

Edytowane przez Artistwolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem chęci na uwqhd ale mi przeszło. ;) W Q1 2020 ma się pojawić nowy panel 1440p 27" VA od OU - łączę z nim nadzieję... Ogólnie wydaje mi się, że poziom srebrzenia w mojej sztuce był dosyć spory, jak pisałem - dobijało prawie do środka ekranu, a przecież można poczytać opinie ludzi, którzy twierdzą, że w ogóle go nie zauważają. Być może dam szansę viewsonicowi na tej samej matrycy gdy wyjdzie.

 

Kyle_PL - Traktuje określenie zjawiska jako nazwę własną, poza tym to społeczeństwo tworzy język i najbardziej popularne zwroty czy określenia są zapożyczane, dość wiedzieć, że określenie "ips glow" każdy nawet średnio zaznajomiony z tematem rozumie. Kończąc wywód - gdybyś przejrzał moje posty, wiedziałbyś, że określenia anglojęzycznego i polskiego odpowiednika używam zamiennie.

Ja swoją sztukę raczej zostawiam. IPS jak to IPS, ale mimo wszystko wydaje mi się, że matryca jest podświetlona dość równomiernie. Postaram się zrobić w najbliższym czasie jakieś fotki by to sprawdzić.

 

Oczywiście wolałbym matrycę VA, bo czerń jest tam znacznie lepsza. A tego Acera wrzuciłem tak trochę na przekór, bo o takim monitorze mogę pomarzyć chyba, że trafię "szóstkę" w Lotto, albo nagle okaże się, że dostałem jakiś spadek od dalekiego wuja z Ameryki :P Monitor z matrycą VA i 512 strefami wygaszania dzięki czemu można uzyskać HDR 1000 to już coś. Podłączałem się z ciekawości do TV Sony XF90, który osiąga taki wynik i efekt jest widoczny gołym okiem. No ale 4K to za dużo dla mojego zestawu w nowych tytułach i trzeba ratować się mocniejszym cięciem detali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Viewsonic z g-sync (co mi bardziej odpowiada z uwagi na nv i brak nadziei, że amd się w kartach graficznych znacząco odbije) ma wyjść w listopadzie na tym samym panelu. Zobaczymy jak sobie poradzą z jego ujarzmieniem. Zastanawiam się też czy nie zbankrutować przy Lenovo legion y27gq-25 (TN) ale chyba wcześniej chce mieć porównanie z innym ips.

 

Zastanawia mnie w sumie różnica w rozpiętości barwowej tego TN, a IPS. Ten LG ma 8bit + afrc, Lenovo TN 8bit ponoć, a obecny/stary HP Omen 25 (TN) 6bit + frc. Różnice między 6bit + frc, a 8bit + afrc stawiając obok siebie LG i HP wyłapałem ale bez efektu wow.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś narzeka na kolory i czerń a ma podąłczony HDMi w panelu NVIDI sugeruje przy zmianie rozdzielczosci dac zakres kolorow na pelny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie w sumie różnica w rozpiętości barwowej tego TN, a IPS. Ten LG ma 8bit + afrc, Lenovo TN 8bit ponoć, a obecny/stary HP Omen 25 (TN) 6bit + frc. Różnice między 6bit + frc, a 8bit + afrc stawiając obok siebie LG i HP wyłapałem ale bez efektu wow.

Rozpiętość barwowa to prędzej gamut. Natomiast 6 bit + FRC / 8 bit to ilość kolorów/intensywność dostrzegalnego "szumu" ditheringu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem nic nie pisać, ale w sumie czemu by nie podzielić się moimi przygodami. Pisałem parę dni temu, że trafiłem idealną sztukę - chciałbym, aby to była prawda :lol2: . Ponownie trafiłem w sztukę z szarym punkcikiem/skazą/syfem/paprochem cokolwiek do diabła to jest - początkowo nie zauważyłem, lecz przeglądając białą stronę mi się rzuciło w oko. Trzecia sztuka (znajomego) z kolei ma stuck pixela zielonego na niebieskim. Nie wiem powoli czy mam pecha czy może LG nie posiada jednak działu QC i rzucają co leci. Siedzę i myślę co z tym fantem zrobić - oddać i czekać kolejne 2 miesiące i dostać to samo ( :E ) czy z tym żyć, bo w gruncie rzeczy w grach/filmach/ciemnych tłach jest to absolutnie niewidoczne, nie jest czarne jak martwy piksel - więc i na jasnych tłach trzeba chwilę go poszukać, a zawsze mogę trafić gorzej. Plus mam wrażenie, że się zmniejszył, ale to może już moja głowa. Normalnie można dostać depresji od tych zakupów, dawno nie czułem się tak przeklęty przez los.

Edytowane przez Viforn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja też miała stuck pixela niebieskiego na niebieskim ( :E ), całkowicie niewidoczny w pracy i na innych kolorach więc w sumie w ogóle nie widoczny nigdzie poza planszami. Dzisiaj oddałem ale w uwagach wpisałem po prostu nieakceptowalne srebrzenie matrycy bo ten pixel w ogóle nie przeszkadzał. Czekam na viewsonic z g-sync.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba czekać na ViewSonic Elite XG270QG lub Acer Nitro XV273U S – 27’’, rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli, odświeżanie 165 Hz.

 

LG poszło po bandzie niski kontrast, dużo zwrotów. Na tu i teraz optymalnym wyborem byłby chyba Gigabyte AORUS AD27QD ale cena mogłaby być niższa o 200 stówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na morelkach ostatnia sztuka została.

 

Jak ktoś trafi i będzie niebieski stuck w połowie drogi do lewego dolnego kąta to po mnie. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...