Skocz do zawartości
Gość Azazell

Wzmocnienie sieci 5ghz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Azazell

Mam prośbę o pomoc odnośnie sposobu na wzmocnienie WiFi 5ghz (oraz oczywiscie 2.4ghz) w innym pomieszczeniu niż mam zainstalowany router. Od wczoraj posiadam orange internet domowy i w końcu mam szybszy internet.. Mieszkam w domku jednorodzinnym i mam stropy z żelbetu. Obecnie router Funbox 2.0 od orange jest zamontowany na parterze domu. I zależy mi na tym aby wzmocnił pomieszczenie (mój pokój) pietro wyżej na tej samej wysokości. Ogólnie działają mi urządzenia już nawet po wifi 5.0ghz i to nieźłe mam osiągi - lecz nie są takie jak przy routerze.. Dlatego szukam sposobu aby wzmocnić tylko mój pokój bo jest to najważniejsze miejsce do pracy..

 

Niestety nie mam warunków by bezpośrednio usadowic główny router w pokoju i tak wiem, że mogę przez ściany pociagnąć kabel ethernet do swojego pokoju. Ale bardziej mi zależy by poprzez wifi wzmocnić pomieszczenie..

 

W pokoju mam router Huawei B525 do mobilnego netu - będzie mi już zbędny ale zastanawiam się czy mogę z niego zrobić taki access point i połączyć z Funboxem 2.0? Orientujecie się może? jeśli nie to go sprzedam i kupilbym coś innego.. Zastanawiam się nad tym Orange Smart Wifi Box.. Tylko czy to warte zachodu? On by mnie kosztował 10zł przez 2 lata umowy.. Może jest jakieś inne urządzenie lepsze w cenie 200-400zł ? Najbardziej zależy mi na 5ghz bo wiadomo jest lepsze od 2.4ghz.

 

Też niby jest sposób aby podłączyć 2 adaptery PCL / repeatery.. LEcz nie nie jestem pewny czy one faktycznie będą dobrym rozwiazaniem? Prosilbym was o pomoc jak wzmocnić pokój poprzez Wifi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wedge96PL

Repeater sygnału WiFi - bez sensu, co Ci da powielony - słaby sygnał?

Najlepszą opcją byłoby poprowadzenie kabla do pokoju lub gdzieś w okolice piętra i podłączenie go do access pointa (np. jakiś tp link) aby rozsyłał dalej sieć wifi na dobrym sygnale lub podłączenie huawei B525 i ustawienie go jako access point (ethernet z orange wpięty w LAN huaweia i taka sama adresacja, brama jako wolny ip z orange wyłączony DHCP).

Edytowane przez Wedge96PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz prędkość tego internetu ? Według mnie albo puścić kabel albo PLC i pod PLC podłaczyć AP. Czy B525 będzie tak działał to nie wiem ale możesz sobie sam przetestować. Sprawdź jaki adres ip masz ustawione dla routera od Orange załóżmy, że masz 192.168.1.1. Podłacz się po wifi albo kablem do B525 w ustawieniach w zakładce DHCP zmień jego ip na 192.168.1.2 (jeśli ten od Orange ma 192.168.1.1) i wyłącz serwer DHCP. Podłącz router od Orange z tym B525 LAN-LAN i zobacz czy działa internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..] Mieszkam w domku jednorodzinnym i mam stropy z żelbetu. [..]

Tak jak napisano powyżej. Kabel z parteru na piętro i tam Access Point. Najlepiej na korytarz, zasięg będzie lepszy. Np. UniFi® AP AC LITE, lub nawet nanoHD, jak budżet pozwoli. Możesz też użyć dowolnego AP (nawet tego B525 jako AP), ale dosył musi iść po kablu. Są też związania typu Mesh, ale tu trzeba mieć większy budżet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Hmmm dziekuje za szybką odpowiedź.. Więc odpowiadajac na wasze pytania ja mam internet do 80mbit w Orange. technik wczoraj przy podłączeniu mówi ze mam max 55-60 mbit.. I tam gdzie mam router testowałęm internet do nocy za pomocą laptopa i ipada - osiągam od 40-60 mbps .. Dla mnie luksus bo wcześniej miałem lipny mobilny oraz stacjonarke od netii do 12mbit.. Dlatego teraz to dla mnie luksus. Dla was pewnie słabizna ;) No ale nie mam szans na swiatłowód..

 

Własnie dopiero teraz przeprowadziłem testy 5ghz w moim w pokoju gdzie chciałbym wzmocnić zasięg.. I jest tak..

1.Na TV Sony zainstalowałem aplikację Analiti - i na 5ghz dochodzi do 49mbit a wysyłka 8-9mbit .. Więc odziwo super!

2.Na PC mam zewnetrzny tplink sieciowy na USB ale on ma tylko 2.4ghz. Więc włączajac testy speed test OOkla mam wynik 15-20 mbit (połowa mniej).

 

Więc w zasadzie 5ghz nie jest taki zły jak TV łapie taki sygnał. No ale mimo to jednak bym go wzmocnił Bo np w Xbox One X wykrywa mi 5ghz ale po ikonce sygnału widac ze jest w połowie zapełniony. Widocznie TV ma lepszy modem niz konsola bo to też istotne.

 

Mogę poprowadzic kabel na 2 sposoby ale kurcze wolałbym znaleźć alternatywe ;). Mówicie by potestować ten B525? Na razie musze poczekać jeszcze pare dni bo mam w nim niewykorzystany limit mobilnego. Więc zuzyje i wtedy zaczne sie nim bawić. Bo coś popsuje i bedzie lipa ... Tylko czy mozna go synchronizować z Funboxem przez wifi? Czy tylko po kablu jest to mozliwe? To mnie wlasnie zastanawia.

 

Ogólnie router na parterze dałem przy suficie na szafce i odległosć do moich urzadzeń jest gdzieś hmm 20 cm (żelbetowa podłoga) i razem gdzie s wyjdzie z 2metry? Moze dlatego TV osiąga takie prędkości.. Mimo to hehe bezpieczniej bym się czuł jakbym jednak jakims sposobem wzmocnił. Najbardziej by mi zalezało na takim cacku jak ten Smart Box od Orange lub cos podobnego .. Więc moze jest szansa ze mój obecny ruter B525 podoła temu? Tylko ze to bardziej mobilny net... Hmm

 

 

A to fotka z moich wyników pomiaru 5ghz na tv.. Może nie jest ona adekwatna ale hm na razie włączałem filmiki na YT w 4K oraz netflixa w UHD i smiga szybko i ladnie ..

emvq4gx13v4c_t.jpg

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wedge96PL

A czy Smart Box od Orange to nie jest zwykły repeater?

Z opisu, który wyczytałem działa jak repeater. Urządzenie łączy się ze źródłem sieci bezprzewodowej o najlepszej obecnie sile sygnału (w trybie klonowanych SSID/klucza)

Jeśli tak to działa, to prawdopodobnie za dużo nie osiągniesz.

Zrób po ludzku dziurę, poprowadź kabel i podłącz do access pointa, nic nie przebije tego rozwiązania w prostocie i kosztach :)

Edytowane przez Wedge96PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Może i macie racje odnośnie podłączenia kablowo do access Point.. Teraz pytanie jeśli B525 okaże się lipą bo to bardziej router mobilny to co byście polecili za router jako AP aby dawał max z 5ghz / 2.4ghz? Oczywiscie mam na mysli o urzadzeniu gdy poprowadze kabel do pokoju..

 

https://allegro.pl/oferta/fritz-box-4040-router-bezprzewodowy-wifi-usb-nas-7118601744 - ten router bylby ok? Poogladałem chwile na allego i on sie wydaje ciekawy w w granicach 300zł ?

 

Chyba nie ma szans by ten B525 zadzialal na AC bez podlaczania go do Funboxa kablem LAN? Wpisałem mu 192.168.1.2 ale to chyba tak nie dziala ;P..

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tego Fritzboxa jestem zadowolony. Co do B525 to przecież napisałem, że podłączasz LAN-LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Oki dzięki jutro sie pobawie tym 525 i ciekawe czy mi sie uda zrobić z niego AP.. Bo z tego Fritzboxa da się na 100% prawda? A jak z jakościa 5ghz u niego mozesz coś napisac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki jutro sie pobawie tym 525 i ciekawe czy mi sie uda zrobić z niego AP.. Bo z tego Fritzboxa da się na 100% prawda? A jak z jakościa 5ghz u niego mozesz coś napisac?

Tak samo się da B525 jak i Fritzboxa 4040, tak jak było napisane wcześniej, wyłączasz DHCP i podpinasz LAN<>LAN. A co Fritzboxa to już lepiej to Unifi AC Lite. Zamiast B525 lepiej wziąć coś z tej listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Oki dzieki za wyjasnienie.

 

Może jeszcze zapytam od razu. Jaki najlepsze są kable ethernet takie własnie do prowadzenia w scianach? Jest tyle tych rodzajów i firm.. Idzie zwariować. Chciałbym już coś porządnego by wytrzymał w ścianie wiele lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Madex kat.6 UTP i będzie Pan zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Oki jeszcze jedno kabel kat.5 odpada? Lepiej kat.6 ale czy on będzie działał sprawnie z funbox 2.0 który ma juz swoje lata chyba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno kabel 5e jak i 6 będzie działał u Ciebie z maksymalną prędkością 1Gbps. A przy łączu internetowym o prędkości do 80Mbps spokojnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Oki dziękuje bardzo za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Panowie potrzebuje znów waszej pomocy :). Wiec mialem troche czasu by potestować współdziałanie B525 + Funbox 2.0.. Podłączyłem je po LAN=LAN i oki udało się działa.. ALE... po parunastu minutach pada net w tym B525 który służy jako dodatkowy drugi router .. Dlaczego? W jego ustawieniach wyłaczyłem DHCP i dałem 192.168.1.100, bo główny ma 192.168.1.1. No ale jak połaczyło to powinno hulać.

 

Tylko teraz dlaczego po czasie cos wariuje i nie mozna polaczyc sie przez wifi do tego drugiego routera B525? Raz działa raz wariuje.. Przypomina mi się coś podobnego gdy miałem jescze router od Netii i chciałem jego połaczyc z drugim routerem.. Czyżby te routery były jakieś upośledzone? Czy może ja coś zle robie? W dodatku zauważyłem, że jest gorszy transfer na głownym routerze (sprawdzałem w speed test).

 

Nie wiem hm co robić. Może jednak kupie jakiś porządny router jako główny? A orange moze mi bedzie sprawował sie jako dodatkowy..

 

Ja myslalem ze routery łączy sie na WLAN-WLAN. No ale i tak mój B525 nie ma takiego wyjscia.

 

Zastanawiam się czy nie kupic sobie cos ala https://fritzbox.com.pl/product-pol-16-FRITZ-Box-4040.html jako główny.. A B525 sprzedać póki w cenie (jeśli mi ten funbox bedzie działał jako dodatkowy). Wtedy nie strace za dużo w cenie..

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALE... po parunastu minutach pada net w tym B525 który służy jako dodatkowy drugi router .. Dlaczego? W jego ustawieniach wyłaczyłem DHCP i dałem 192.168.1.100, bo główny ma 192.168.1.1.

Czy adres 192.168.1.100 jest na FonBoxie w puli DHCP? Jaki masz zakres DHCP na FunBoxie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell
287k9oz.jpg tak mam ustawione. Więc chyba powinno być ok. Bo skoro B525 mam od x.1.100?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem u góry, żebyś B525 ustawił na 192.168.1.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Oki spróbuje.. Dziwna sytuacja zresetowałem router i podłączyłem na LAN i działa.. A widze ze ma IP swoje czyli 192.168.8.1 - bo nie wyłączałem mu DHCP.. Zamiast 192.168.1.x .. I działa.. :) To też mozliwe? Czy to jednak nie jest zbyt rozsądne?

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki spróbuje.. Dziwna sytuacja zresetowałem router i podłączyłem na LAN i działa.. A widze ze ma IP swoje czyli 192.168.8.1 - bo nie wyłączałem mu DHCP.. Zamiast 192.168.1.x .. I działa.. :) To też mozliwe? Czy to jednak nie jest zbyt rozsądne?

Działać działa, ale czy masz internet? Bo w tej sytuacji gdy otrzymasz adres z z sieci 192.168.8.0 to do B525 się dostaniesz, ale nie powinieneś mieć internetu (chyba że na B525 masz maskę inną niż 255.255.255.0). Natomiast możesz również dostać adres z sieci FunBoxa (czyli 192.168.1.0) i wtedy nie dostaniesz się do B525 ale już do FunBoxa tak i będziesz miał internet. Generalnie ustaw 192.168.1.2 na B525, wyłącz DHCP i musi działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam B525 i on ma jakieś problemy z rozsyłaniem WIFI, walczyłem pół roku i się poddałem (zrywa połączenia dość często i transfer jest słaby) - podłączyłem do niego TpLink Archer C5 i jest miazga :cool: transfery znacznie lepsze (w trybie AC wyciąga około 50 megabajtów/sek czyli 400Mb/s) i zero zrywania połączeń. Jedynie od czasu do czasu muszę resetować B525, bo się przytyka na mobilnym necie - ale to norma.

 

Daj sobie spokój z B525 jako acces pointem, użyj czegoś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Działać działa, ale czy masz internet? Bo w tej sytuacji gdy otrzymasz adres z z sieci 192.168.8.0 to do B525 się dostaniesz, ale nie powinieneś mieć internetu (chyba że na B525 masz maskę inną niż 255.255.255.0). Natomiast możesz również dostać adres z sieci FunBoxa (czyli 192.168.1.0) i wtedy nie dostaniesz się do B525 ale już do FunBoxa tak i będziesz miał internet. Generalnie ustaw 192.168.1.2 na B525, wyłącz DHCP i musi działać.

 

mam B525 i on ma jakieś problemy z rozsyłaniem WIFI, walczyłem pół roku i się poddałem (zrywa połączenia dość często i transfer jest słaby) - podłączyłem do niego TpLink Archer C5 i jest miazga :cool: transfery znacznie lepsze (w trybie AC wyciąga około 50 megabajtów/sek czyli 400Mb/s) i zero zrywania połączeń. Jedynie od czasu do czasu muszę resetować B525, bo się przytyka na mobilnym necie - ale to norma.

 

Daj sobie spokój z B525 jako acces pointem, użyj czegoś lepszego.

 

 

Działa tez bez ustawien DHCP :D dziwne.. No ale zmieniłem na xxx.1.2 i jest OK.. Od 2h jest spoko mimo to jednak mam wrażenie ze transfery mam gorsze nawet na tym głównym ruterze.. Chyba ze mi się zdaje..

 

Teraz nie wiem właściwie co robić. Coś nie jestem przekonany do tego B525. Chyba, że to wina funboxa 2.0?

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to sprawdź szybkość na funboxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...