Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

vizzini

Instalacja Linuxa obok Windowsa na laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

otóż mam w planach w najbliższym czasie zainstalować obok Windows'a Linux'a.. Pewnie będzie to Mint lub Ubuntu, ale mniejsza. Mam tutaj UEFI, a z tym podobno bywają problemy... Więc pytam tutaj jak zrobić to krok po kroku? No i jak najlepiej rozłożyć partycje?

 

Dodam, że mam dysk 256 SSD oraz 1TB HDD.

Partycje wyglądają tak:

100GB / 45 WOLNEGO - WINDOWS (SSD)

140GB/ 135 WOLNEGO - SSD

1TB - 720 WOLNEGO - HDD

 

Więc jak najlepiej rozplanować te partycje pod Linuxa? No i jak zainstalować go poprawnie, bez problemów obok Windowsa?

 

Dodam, że celem Linuxa będzie jakieś kodzenie w Javie/Androidzie - więc trochę miejsca potrzebuje.

 

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że celem Linuxa będzie jakieś kodzenie w Javie/Androidzie - więc trochę miejsca potrzebuje.

po co Ci do tego Linux?

skoro android studio i sdk jawy bez problemu zainstalujesz w Windows bez zabawy w partycjonowanie i bootloadery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

ja bym chyba postawił Linuxa na HDD, mniejsze prawdopodobieństwo że coś się rozjedzie a do kodowania to chyba nie potrzeba ogromnego przepływu danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, w tym sęk, że będę używał docker'a, który potrzebuje kilku extetnal portów, a podobno w10 udostępnia tylko 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to instalacja Linuxa to nie koniec świata, zainstaluj na HDD i sprawdź jak działa jak coś będzie nie tak to odinstalujesz i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, potem nie będzie problemu z odinstalowaniem go i zabawą w te bootloadery itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie zainstalujesz grub2, jak zainstalujesz go w nieodpowiednim miejscu to będą problemy z bootloader.lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz osiągnąć, czy systemy mają być zainstalowane nie zależnie od siebie, czy na jednym dysku,

jak chcesz by systemy były niezależne to najlepiej odłącz dysk z W10 i zainstaluj linuxa, za pomocą bootmenu

byś wybierał z którego dysku ma startować komputer.

Jak chcesz zainstalować systemy na jednym dysku, wtedy po reinstalacji linuxa będzie problem z bootloaderem,

jak zainstalujesz system linux przy odłączonym dysku z W10 to grub2 nie sięgnie bootloader z W10, wtedy

nie będzie żadnego problemu po odinstalowaniu linuxa, a jak zostawisz podłączony dysk z W10 to przy instalacji

linuxa grub2 zainstaluj na partycji głównej /, grub2 wykryje W10 ale prawdopodobnie nie nadpisze bootloadera z W10.

Tak że jak dla mnie najlepiej odłączyć dysk z W10thumbup.gif, ale zrobisz jak chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstaluj linuxa, a podczas instalcji zainstlauje CI sie też grub.

grub domyslnie bedzie mial wybranego linuxa, ale zawsze mozesz wybrać, by domyslnie startował CI windows.

 

nie rozumiem, co to znaczy 'odinstalowanie systemu'. Cos takiego mozliwe jest tylko poprzez przeformatowanie dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...