Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lcdk

NAS - Jaka konfiguracja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, po 2 dniach analiz NAS na różnych stronach mam upatrzone 2 modele. Synology DS718+ lub DS918+ Ale może opiszę do czego będzie głównie wykorzystywany.

 

Do czego będzie wykorzystywany?

 

- Podstawowa cecha to kopia danych z 4 komputerów we firmie. 2 dyski RAID 1

- Baza danych mysql do programu wewnątrz firmy. ( nie do strony www )

- Serwer FTP do programu wewnątrz firmy ( baza zdjęć i dokumentów )

- Udostępnianie oprogramowania i plików klientom.

- Ogólnie praca raczej z plikami małych rozmiarów 2-3mb

 

Chciałbym abyście mi doradzili w kwestii dysków lub ewentualnie zaproponowali coś innego niż te dwa modele z uzasadnieniem dlaczego wybrać inną markę czy model NAS.

 

Model DS918+ biorę pod uwagę tylko z powodu gniazd na dyski ssd m2 ( cache ), nigdzie niestety nie znalazłem informacji czy dołożenie takiego dysku wpływa na wydajność np bazy danych mysql czy to w ogóle ma sens ssd jako cache?

 

Myślałem o zainstalowaniu dysków SSD jako podstawowych ale z rożnych stron różnice miedzy klasycznym dyskiem a ssd w NAS nie są znaczące. Dlatego podstawowymi dyskami będą Seagate IronWolf 2TB

 

Gdybym się zdecydował na model DS718+ to dokładam na pewno pamięć DDR3L 4GB bo 2 GB to ponoć mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze 2 dyski w RAID1 to słabizna straszna. Jeszcze jak będziesz chciał to szyfrować to słaby sprzęt. Pytanie oczywiście ile tych backupów i jak często i pewnie po 1Gb/s LAN.

 

SSD cache ma sens bo cache'uje wszystko. A że SQL to też dane na dyskach to i je cache'uje, więc warto.

 

Nie lepiej wziąć 4 dyski w RAID5? Sugeruje wtedy kupić po 1 dysku każdym innym. Miałem taki przypadek, że kupiłem 6 dysków i po kilku latach każdy padł z odstępem kilku miesięcy. Potem się wycwaniłem i kupowałem np. 6 różnych, albo 3 takie i 3 takie. Bez 4GB RAMu min. to w/g mnie mało co się da zrobić we współczesnych NASach.

 

Dysków masz od HGST (chyba najbardziej niezawodne), po Seagate'y czy WD. Do wyboru, do koloru, to już co kto lubi, ale raczej mają sens te dedykowane do NASa i ciągłej pracy. Przerabiałem stosowanie "zwykłych" domowych dysków ala Seagate Barracuda i szybko się wykańczały w pracy ciągłej.

 

Ja od zawsze stosuje QNAPa i to już mój któryś, bo jestem przyzwyczajony do ich oprogramowania, ale w/g mnie to wszystko jedno i to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid5 nie jest już zalecany, w przypadku 4 dysków lepiej zestawić 10 lub 6. Przy większych i pojemniejszych macierzach od 6 też się odchodzi.

Jest to kwestia stosunku czasu potrzebnego na odbudowanie macierzy po awarii, do średniego czasu między błędami.

 

Do kosztów NAS proponuję doliczyć dodatkowe dyski:

-zapasowy jakby, któryś w serwerze padł (lepiej mieć pod ręką, niż potem na hura kupować)

-2 na backupy, każdy o pojemności przynajmniej takiej samej jak serwer (2 dyski, żeby robić kopie na zmianę, raz na jednym raz na drugim, częstotliwość zależna od istotności danych i częstotliwości ich zmiany)

-obudowa/stacja dokująca żeby dało się podpiąć te dyski do serwera i wykonać kopię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...