Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ta, a u mnie wyskakuje jakiś błąd. Będę jutro dzwonił zobaczymy jak działa pomoc microsoftu.

Edytowane przez mefisto777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj do jutra.

Tą płytę główną masz dodaną do konta microsoft ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj do jutra.

Tą płytę główną masz dodaną do konta microsoft ?

Tak, usunałem z konta microsoft stary komputer jest tylko nowy i uj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj jutro, u mnie w pierwszy dzień ciężko było na nowo aktywować, na drugi dzień szło z palca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne że działa i XMP od strzału na 3400 bez łaski, boot przechodzi szybko. Asus x570-p spoko, wentylator jest prawie całkowicie zasłonięty przez kartę jego największa wada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I funkcja grzania NVME pod grafiką ;P

Dlatego moim zdaniem ten asus zajmuje drugą najlepszą pozycję z najtanszych x570.

Najlepszy wydaje się x570 elite - bynajmniej nie sprawiał żadnych większych problemów w przypadku mojej konfiguracji.

Po za tym, że czasem po zapisaniu ustawień w biosie potrafi się całkiem z dupy przywrócić do fabrycznych. Raz po takim czymś wpadł w bootloopa, dopiero pomogło wyłączenie kompa i restart biosu manualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak sobie dziubię dalej na tej nowej becie biosu do msi x570

Jest ok na 3600/1800 15-16-15-32-52 CR1

Ruszyło też 3800/1900 19-19-19-a-a cr1

 

Muszę powalczyć o to 3800 bo mnie to wkurza :D

 

Ruszyło stabilnie 4000/1900 (niechący 1900 zostało :D) ale już na 4000/2000 nie chciało nawet z 20-20-20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi biosami to jest śmiesznie, bo wszyscy psioczą na AMD. Jak kupowałem kawe zaraz po premierze to lepiej nie było, też były biosy co podbijały napięcia, a XMP to już w kosmos wybijało proce intela.

 

W Asusie mnie rozbraja po updejcie UEFI wyświetla się aktualizacja oprogramowania LED "nie wyłączaj kompuera"... WTF :D

MSI dało za mały eeprom ale ta oprawa graficzna UEFI musi być.

Edytowane przez mefisto777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zsumowali częstotliwość dwóch rdzeni?

Ale z Was ślepotki! Przecież tam jest 5GHz jak byk na końcu skali, a wskaźnik dobija jak byk gdzieś do 4,3-4,5GHz (nie osiąga końca skali) i się waha, bo obciążenie jest zmienne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś udało sie ustawić ten proc tak żeby nie dobijał do 1.475v w idlu?

Czego bym nie wklepał w biosie, w idlu mam zazwyczaj 4250 MHz @ 1.475v, pod obciążeniem napięcie spada. Wiem, że wg producenta napięcia do 1.5v są teoretycznie normalne, ale jakoś nie jestem przekonany :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś udało sie ustawić ten proc tak żeby nie dobijał do 1.475v w idlu?

Czego bym nie wklepał w biosie, w idlu mam zazwyczaj 4250 MHz @ 1.475v, pod obciążeniem napięcie spada. Wiem, że wg producenta napięcia do 1.5v są teoretycznie normalne, ale jakoś nie jestem przekonany :D

Tak działa PBO, jeśli masz z tym problem wyłącz i ręcznie znajdź najwyższe taktowanie CPU oraz odpowiednie Vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie temp pokazuje wam hwinfo w grach?

 

U mnie na 3700x + fortis3 + x570 aorus elite po 30minutach w DbD temp max to 84*C, gdzie średnia to 72*C. Dzisiaj upały, ale czy temp nie za wysoka?

 

Jutro dokładniej przetestuję bo nie miałem więcej czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie temp pokazuje wam hwinfo w grach?

 

U mnie na 3700x + fortis3 + x570 aorus elite po 30minutach w DbD temp max to 84*C, gdzie średnia to 72*C. Dzisiaj upały, ale czy temp nie za wysoka?

 

Jutro dokładniej przetestuję bo nie miałem więcej czasu

To jeszcze nie jest żadne zagrożenie dla procesora, rzeczywista w trakcie grania pewno jest z 10 stopni mniejsza a te 84 to peak, czyli najwyższa skokowa.

 

Mi też potrafi pokazać w trakcie grania 82-83 ale u mnie sporo dokłada grafika (290X w takie upały to grzeje po 91) więc spory u mnie pewno wpływ karty i w takie upały przez to nie za bardzo nawet chce się grać.

Edytowane przez frog67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko. Czy jest sens kupowania 3600x zamiast 3600 - nie dla wyższego zegara, nie dla "lepszego" stock chłodzenia tylko dla lepszych temperatur i niższego napięcia; tzn. czy jak się ustawi na 3600x 4.2 albo 4.1Ghz tak jak na 3600 to czy temperatury/napięcie w stosunku do niego będą niższe czy nic się nie zmienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Ryzeny mają takie temperatury, te bardziej wyżyłowane jeszcze większe. Bierz 3600 i nie kombinuj chyba, że nie zależy Ci na plus 200zł za 200MHz więcej.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3600x na dark rock 4 Pro i temperatury mam podobne jak Mario24. Napięcia skaczą do 1.49 dla cpu. Wszystko na default poza taktowaniem ramu i timingami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mocniejszy Ryzen tym większe Volty i temperatura, to mi się rzuciło w oczy, na szczęście różnice nie są jakieś straszne.

 

Póki co u siebie na 3600 zauważyłem maksymalnie skoki do 1.45V oraz 72.5C po godzinie grania w Battlefield 5 w obecne upały.

 

Noctua NH-D14 na pewno pomaga ale nie jest to pomoc taka o jakiej niektórzy myślą bo te procesory tak mają. Ktoś w innym temacie zauważył, że nie ma co się tym sugerować bo to są skoki temperatur i wartość szczytowa nie oznacza, że taka temperatura utrzymywała się cały czas, nawet sprawdzany był radiator od CPU i był zimny.

 

Skokami napięć też nie ma się co przejmować bo działa to tak jak temperatura - rdzenie są usypiane/pobudzane wedle potrzeby i dodatkowo dochodzą nowe rozwiązania technologii Zen 2, które są inne niż te od Intela stąd wiele osób, w tym ja sam po przejściu z Intela na AMD czuje się skołowana.

 

Warto też mieć na uwadze, że na pewno będzie kilka aktualizacji BIOSów i sterowników chipsetu AMD więc to też może swoje zmienić.

 

Niektórzy się z tego śmieją i robią kpinki: https://dm.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

A mnie z kolei pasuje to i pokrywa się z tym co czytałem/pytałem/widzę u siebie jeśli chodzi o działanie Ryzenów 3xxx.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie temp pokazuje wam hwinfo w grach?

 

U mnie na 3700x + fortis3 + x570 aorus elite po 30minutach w DbD temp max to 84*C, gdzie średnia to 72*C. Dzisiaj upały, ale czy temp nie za wysoka?

 

Jutro dokładniej przetestuję bo nie miałem więcej czasu

 

U mnie ok. 60*C, 3900X @4GHz, chłodzenie H115i.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z Was ślepotki! Przecież tam jest 5GHz jak byk na końcu skali, a wskaźnik dobija jak byk gdzieś do 4,3-4,5GHz (nie osiąga końca skali) i się waha, bo obciążenie jest zmienne :)

Lubię, gdy tłumaczysz marketing AMD, bo i ich działania, i Twoje tłumaczenia, są na tym samym poziomie. Poczytaj na Reddicie AMD, co myślą o tej reklamie fanboje czerwonych to się dowiesz, że poza Tobą nikt nawet nie próbuje tego wciskania kitu bronić. To jest dokładnie ten sam poziom ciemnoty co wspomniany przeze mnie film o PBO z magicznym zegarem 4,75 GHz. I po tym wciskaniu ciemnoty AMD zabezpieczyło się, tworząc dopiski na stronie ze specyfikacją Ryzenów. Bo jeszcze by się okazało, że nie tylko za ich "ośmiordzeniowe" FX-y musieliby płacić, ale też za błędne oznaczenie taktowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Ryzeny mają takie temperatury, te bardziej wyżyłowane jeszcze większe. Bierz 3600 i nie kombinuj chyba, że nie zależy Ci na plus 200zł za 200MHz więcej.

 

Im mocniejszy Ryzen tym większe Volty i temperatura, to mi się rzuciło w oczy, na szczęście różnice nie są jakieś straszne.

 

Nie zależy mi na 200mhz więcej. Chodziło mi o coś innego.. jeszcze raz:

 

Ryzen 3600 ustawiony na 4.1

Ryzen 3600x też ustawiony na 4.1

 

W tej sytuacji temperatury/napięcia będą takie same na obu modelach czy będzie jakaś różnica? Sprawdzał ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica może być, bo nawet w ramach jednej linii modelowej można trafić na lepsze lub gorsze egzemplarze. Anyway podejrzewam, że różnice nie będą istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię, gdy tłumaczysz marketing AMD, bo i ich działania, i Twoje tłumaczenia, są na tym samym poziomie. Poczytaj na Reddicie AMD, co myślą o tej reklamie fanboje czerwonych to się dowiesz, że poza Tobą nikt nawet nie próbuje tego wciskania kitu bronić. To jest dokładnie ten sam poziom ciemnoty co wspomniany przeze mnie film o PBO z magicznym zegarem 4,75 GHz. I po tym wciskaniu ciemnoty AMD zabezpieczyło się, tworząc dopiski na stronie ze specyfikacją Ryzenów. Bo jeszcze by się okazało, że nie tylko za ich "ośmiordzeniowe" FX-y musieliby płacić, ale też za błędne oznaczenie taktowania.

 

@Blind, chyba bym na głowę musiał upaść, żeby czytać jakieś wypociny, że "na reklamie pojawia się 5GHz, a u mnie nie" (bo pewnie o tym jest tam gadka).

Ja wszystkie działania marketingowe wszystkich firm mam głęboko... wiesz gdzie.

A gadanie o tym? Co najwyżej mogę żart strzelić.

 

Lepiej poprawiaj te swoje byki na głównej, a nie próbujesz znowu ostrymi słowami coś tutaj rozpocząć. Nie rozumiem tych Twoich tekstów tutaj, ich celu. Za krótko był spokój w wątku?

 

Jak Ci temat leży na wątrobie, to zrób niusa i napisz co o tym myślisz, a nie śmiecisz niepotrzebnie w tym temacie. Osoby znające się trochę mają tutaj z tego tylko polew lub się wkurzają, a nie znające się są zdezorientowane, a przecież szukają tu pomocy i informacji.

Czasami to się tu robi bank trollowni i hejtu, nie wiem po co.

 

Zamiast pilnować porządku, to próbujesz czasami go tylko rozwalić.

Gdybyś nie był moderatorem, to już dawno byś dostał wielokrotnie ostrzeżenia i bany za te swoje pyskówki i wulgaryzmy, a tak to nikt nie ma odwagi zwrócić Ci uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię, gdy tłumaczysz marketing AMD, bo i ich działania, i Twoje tłumaczenia, są na tym samym poziomie. Poczytaj na Reddicie AMD, co myślą o tej reklamie fanboje czerwonych to się dowiesz, że poza Tobą nikt nawet nie próbuje tego wciskania kitu bronić. To jest dokładnie ten sam poziom ciemnoty co wspomniany przeze mnie film o PBO z magicznym zegarem 4,75 GHz. I po tym wciskaniu ciemnoty AMD zabezpieczyło się, tworząc dopiski na stronie ze specyfikacją Ryzenów. Bo jeszcze by się okazało, że nie tylko za ich "ośmiordzeniowe" FX-y musieliby płacić, ale też za błędne oznaczenie taktowania.

Za PBO też bekną bo to nie Turbo jak u Intela lecz auto-overclocking. U Intela Turbo działa w ten sposób, że zegar jest podbijany w ramach limitu energetycznego BEZ PODBIJANIA napięcia. W Ryzenach PBO by utrzymać wysoki zegar na pojedynczych rdzeniach podnosi Vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi na 200mhz więcej. Chodziło mi o coś innego.. jeszcze raz:

 

Ryzen 3600 ustawiony na 4.1

Ryzen 3600x też ustawiony na 4.1

 

W tej sytuacji temperatury/napięcia będą takie same na obu modelach czy będzie jakaś różnica? Sprawdzał ktoś?

Nie nie będą takie same.

 

3600X powinien mieć mniejsze temperatury ponieważ to selekt, a selekt to nic innego jak procesor, który jest wstanie wyciągnąć tyle samo lub więcej MHZ przy mniejszym napięciu.

Więc dla przykładu, 3600X ruszy na 4.1GHz przy 1.2875v, a 3600 będzie do tego potrzebował 1.3v

 

Edytowane przez Ohoho:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...