Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie kuleje a tak działa PBO :) Lepiej już zrobić stock i jakiś minimalny UV niż bawić się w ustawianie na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zależy od mobo Minciu.

 

U mnie lepiej dać sztywno niż pieprzyć się z UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej UV. Bez sensu jest obcinanie CPU jak u Ciebie do 4.0GHz. To już lepiej nic nie ruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje coś płyta miesza , bo to nie jest możliwe że na stock przy 1.4v mam mniejsze temp niż na sztywno 1.285v . Pbo jeszcze nie próbowałem, ale spróbuję bo tu zegar spada do 4000mhz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spada do 4.0 kiedy? W grach? W testach? Prime small FFT spadnie do 3800. Można to ominąć zwiększając limity TDP.

 

Przy sztywnych zegarach limitery też możliwe że ograniczają CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W apexie mi skacze 4.0-4.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spada do 4.0 kiedy? W grach? W testach? Prime small FFT spadnie do 3800. Można to ominąć zwiększając limity TDP.

 

Przy sztywnych zegarach limitery też możliwe że ograniczają CPU.

 

Limitery gówno pomagają bo i tak przy ustawieniach auto proc obniża zegarek.

 

Moim zdaniem lepiej UV. Bez sensu jest obcinanie CPU jak u Ciebie do 4.0GHz. To już lepiej nic nie ruszać.

 

Bez sensu jest zysk 100-125Mhz przy 1.45v bez UV.

 

Z UV będzie mniej ale mam wrażenie, że przez to są lagi w BFach.

 

Realnie mój proc stabilny jest w Prime95 z avx2 dla 4.0 przy 1.3v a 4.1/1.415v

 

Podziękuję, po stoję.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu od razu po apexie, nie odpalałem żadnych occt itp :

 

0b818d7e052fc7fb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się mordowałem tygodniami z tymi pbo, limitami itp i nie chciało iść wyżej niż 4250-4275. Odkąd zostawiłem wszystko na auto, boostuje so 4300 :D i to najczęściej... w spoczynku jak zostawię kompa np na jeden dzień i nic nie robi :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem swojego ryśka na sztywno wyłączyłem pbo, napięcie 1,27, llc na turbo, 4,1ghz, pamięci 3600mhz, zmieniłem profil wentylatorów i w końcu jest podobnie jak na 8700k czyli cicho i w miarę wydajnie. Całość poddałem torturom w prime 95 small ftt na kilka godzin i nie mam błędów, stałe napięcie i taktowanie zminimalizowało micro stuttering w grach, także jak się trochę podłubie to jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem swojego ryśka na sztywno wyłączyłem pbo, napięcie 1,27, llc na turbo, 4,1ghz, pamięci 3600mhz, zmieniłem profil wentylatorów i w końcu jest podobnie jak na 8700k czyli cicho i w miarę wydajnie. Całość poddałem torturom w prime 95 small ftt na kilka godzin i nie mam błędów, stałe napięcie i taktowanie zminimalizowało micro stuttering w grach, także jak się trochę podłubie to jest ok

 

Zmieniłeś 8700K na r3600 ?

Zaraz będę mieć zawał :E

 

Co do przycinek w grach, to bardzo dobry kierunek obrałeś odnośnie eliminacji tych zacinek.

Chodzi mi o ustawienie na sztywno taktowań, czego inni użytkownicy nawet pod uwagę nie biorą.

Stały zegar procesora utrzymuje wyższy minimalny FPS i nie pozwala na zapchanie się jakiegokolwiek rdzenia z powodu obniżenia taktowania przez automat biosu.

Najlepiej ustawić na sztywno zegary i jedynie pozwolić biosowi obniżyć taktowanie, gdy proc nie ma nic do roboty.

Taki pół pasywny stan oszczędzania energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wymieniłem 8700K na Ryzen, tylko wówczas to był 2600.

 

Akurat awaria płyty bez gw wymusiła oszczędności, bo za kasę z Intela miałem Ryśka i dobre mobo ;-)

 

Gdyby nie to zapewne dalej miałbym tego 8700K bo sensu wymiany nie było i nie ma dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po kilku tygodniach bojów z 3900x również wróciłem ze wszystkim na auto i skupiłem się na pamięciach. Jedynie to gwarantuje brak niespodzianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na 3700x ale prawdę mówiąc była to zła decyzja i chyba wrócę do 8700k którego jeszcze nie sprzedałem, docelowo myślałem o 3950x ale jak widzę jakie temperatury ludzie mają na 3900x i zerowy overclocking do tego procki nie osiągają fabrycznego boosta to dziwię się że wszyscy na siłę pchają się w AMD bo na dzień dzisiejszy ta platforma to jeden wielki niewypał. Podsumowując 7nm w wykonaniu AMD szału nie robi, jest gorąco, taktowanie zegara słabe, napięcia idą w kosmos a wydajność w jest taka sobie i w zasadzie trudno się nie zgodzić z teza Intela że ich procki są nadal lepsze. Może droższe ale w zastosowaniach genowych lepsze szczególnie jeśli chodzi o rozgrywkę multiplayer.

Edytowane przez ci4stek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wręcz odwrotne zdanie - jestem mile zaskoczony po przejściu z i7-4790K na Ryzena 5 3600 - czuć tego kopa w wydajności i gry, w których i7-4790K powoli nie dawał rady (z reguły siedzące mocniej na CPU) teraz działają płynnie i bez zacięć w miejscach, gdzie zacinały się grając na i7-4790K.

 

Kultura pracy i działanie Ryzenów 3xxx to już temat subiektywny, osobiście omijam szerokim łukiem wszelakie teorie spiskowe z Reddita i lepiej dzięki temu mi się żyje. Czego nie wiedziałem to dopytałem bezpośrednio u MSI, AMD, userów na forach i to mi wystarczy. Nie będę drążył dziury w całym bo procesor w szczytowych momentach pobiera 1.45V i grzeje się do 73C w obciążających grach w obecne upały - nie zmienię usilnie czegoś czego nie da się zmienić bo tak to ma działać w zamyśle AMD co sami potwierdzili, chociaż miałem wcześniej Intela i takie działanie powodowało również u mnie wątpliwości. Jeśli pojawi się nowy BIOS/AGESA niwelująca te problemy to bardzo dobrze ale specjalnie nie zamierzam panikować czy też kombinować pod górkę by ten stan rzeczy zmieniać skoro samo AMD twierdzi, że tak ma być i że to jest normalne działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już na jakiejkolwiek płycie oficjalna, ostateczna wersja BIOSu? Ciekawi mnie czy na tych ostatecznych coś się poprawi w kwestii kultury pracy tzn. skoków temperatur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale w czym masz te 73c w grach czy w prime95, u mnie grach też relatywnie chłodno na aio arctic 240 liquid freezer a w prime smallftt po 93c przy 4.1ghz i napięciu 1,27v na 8700k 4,8ghz i 1,32v po delidzie nie przekraczałem 85c, a u amd lut niczym intelowski glut :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gdzie 73 stopni w Prime95... O co Ty pytasz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem, że w obciążających grach, w tych które siedzą bardziej na GPU temperatura szczytowa jest niższa - jakieś 67C o ile pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale w czym masz te 73c w grach czy w prime95, u mnie grach też relatywnie chłodno na aio arctic 240 liquid freezer a w prime smallftt po 93c przy 4.1ghz i napięciu 1,27v na 8700k 4,8ghz i 1,32v po delidzie nie przekraczałem 85c, a u amd lut niczym intelowski glut :)

Po razn-ty :

Problemem nie jest lut lub glut ale umiejscowienie czipów pod IHS. Ryzen 3000 nie ma centralnie umieszczonych chipletów stąd skuteczne schłodzenie ich jest trudne, bo nie wszystkie heatpipe obecnych coolerów są nad nimi.

Edytowane przez Alejajca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po razn-ty :

Problemem nie jest lut lub glut ale umiejscowienie czipów pod IHS. Ryzen 3000 nie ma centralnie umieszczonych chipletów stąd skuteczne schłodzenie ich jest trudne, bo nie wszystkie heatpipe obecnych coolerów są nad nimi.

wydaje mi się że nie masz racji u mnie nie ma heatpipe tylko bloko-pompa której spod jest w całości chłodzony cieczą gdzie różnica między środkiem bloku a jego krawędzią to max 1c, także teorie o heatpipe można miedzy bajki włożyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwią mnie ludzie siedzący tutaj i narzekający na temperatury, zamiast ustawić np 1.25V/4.0GHz i cieszyć się cichym, energooszczędnym, w miarę wydajnym prockiem to się modlicie o to 100MHz więcej i robicie grzałki bez sensu. Mały rdzeń nie może odprowadzić takiej ilości ciepła i tyle, czy tak trudno to zaakceptować? Jak ktoś jest fanem 244 efpeesów bo niby coś mu to daje to intel i nie ma nawet o czym dyskutować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up wszystko fajnie, tylko jest jakieś logiczne wytłumaczenie tego zjawiska ze procesor na stock średnio utrzymuje 1.38-1.39v i jest tak samo ciepły/ chłodniejszy niż ustawiony na sztywno na 1.285v ? Ja nie widzę sensu ani logiki tego zachowania a jednak tak mam.

Więc ułożenie elementów pod ihs odpada , za słabe chłodzenie również odpada . Więc skąd wynika ta różnica? Jak ustawie ręcznie 1.35v to procek się praktycznie gotuje, a na stocku i 1.38v nie :E

Oczywiście podaje średnie napięcie odnotowane podczas gry .

 

Już się zdążyłem przyzwyczaić do skoków temp , patrzę na średnia temperaturę, bym nie miał żadnych objekcji , do pracy cpu , jeśli przy podobnym napięciu by miał podobna temperaturę, a tu jakieś kwiatki wychodzą, nie wiadomo z jakiego powodu. Sam już nie wiem czy go trzymać na sztywno czy na stocku. Nie wiem co na zdrowie mu wyjdzie. Ale na stocku przy niezbyt wymagającej grze już ucina zegary pod 4000mhz , to przy bardziej wymagającej grze i puszczeniu fps na Max, pewnie jeszcze mocniej zacznie przycinać zegary , co mi się trochę nie podoba . Spróbuję się pobawić PBO dla testu i zobaczę co to wyjdzie.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up wszystko fajnie, tylko jest jakieś logiczne wytłumaczenie tego zjawiska ze procesor na stock średnio utrzymuje 1.38-1.39v i jest tak samo ciepły/ chłodniejszy niż ustawiony na sztywno na 1.285v ? Ja nie widzę sensu ani logiki tego zachowania a jednak tak mam.

Więc ułożenie elementów pod ihs odpada , za słabe chłodzenie również odpada . Więc skąd wynika ta różnica? Jak ustawie ręcznie 1.35v to procek się praktycznie gotuje, a na stocku i 1.38v nie :E

Oczywiście podaje średnie napięcie odnotowane podczas gry .

 

No jest logiczne wyjaśnienie, bez obciążenia głowne ciepło oddawane z procka to jest kontroler ramu i inne poboczne układy. Mój 1700 tak samo się zachowuje, czy 1.1V czy 1.3V w spoczynku praktycznie nie robi różnicy, za to oc ramu potrafi u mnie zwięszyć temp w idle o kilka stopni.

 

edit Pokombinuj, ja uważam że ryzen jest swietny do ustawiania stałych napięć bo i tak usypia rdzenie i ma dobre systemy oszczedzania energii w spoczynku. Der8auer miał o tym film. Dopiero pod obciążeniem wychodzą pozytywy takich ustawień.

Edytowane przez takitamrandom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...