Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

AMD teraz musi przycisnąć BIOS + sterownik chipsetu i dopracować to jak się da.

 

Jak pojawią się tańsze chipsety to sprzedaż będzie dalej iść, jak nie ograniczą o/c ramu na tańszych płytach to X570 straci na znaczeniu.

Edytowane przez mefisto777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecej z niego już raczej nie wycisną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Brakuje na liście 2990WX.
Nie brakuje :) Nie spojrzałeś tak nisko :) 23k, gdy 3600 ma 20k.

 

Passmark i Userbenchmark są o tyle najlepsze, że mają bardzo dobre rankingi (których lepsze benchmarki nie mają wcale lub cudem). Dlatego biorę pod uwagę Passmark, ale traktuję to z ostrożnością i potwierdzam innymi. Ryzen 5 2600 13500, a Ryzen 5 3600 20000, a niby skąd te 6500? Skąd te 48%? Tym bardziej, że mają tyle samo rdzeni. Dla odmiany Userbenchmark niedoszacowuje 3600. Trzeba pamiętać, że to są wyniki przypadkowych osób, znacznie się różniące i wyciągnięta średnia. Na początku kupili to maniacy czyli lepsi fachowcy, teraz średnia spada, ale już widzę, że do normy nie spadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak: u mnie drugi i ostatni miesiąc śmigać będzie 3600, tzn. jeżeli dostępność 3950X umożliwi mi jego zakup jeszcze we wrześniu, to wtedy tak. Inaczej, może się mi przedłużyć, no ale dramatu nie ma... ;)

 

Z wrażeń nad 3600 cóż ja mogę powiedzieć, że jest bardzo spoko to jakby nic nie powiedzieć. Kręci się bez szału, ale sam w sobie jest mega wystarczający i do gier i do kręcenia lodów zawodowych. Bardzo ładne temperatury pod AIO, a na Aorus X570 Master jakoś dotąd nie zaobserwowałem lambady z napięciami tzn. jak ktoś nie spartolił sobie ustawień to także nie powinien żadnych cudów nad napięciami doświadczyć (przy założeniu, że procesora nie obsadził na płycie kartoflanej).

 

Poza tym, nie chciałby ktoś kupić Ryzena 3600 w dobrym stanie (nie był żyłowany)? Zbieram powolutku propozycje odkupu. Możecie liczyć na cenę niższą od sklepowej i sprawdzony egzemplarz! :D

Edytowane przez Plaskpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD mogło by zrobić CPU premium z miedzianym IHS-em ;D Tak dla testów ciekawe czy materiał dałby radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, nie każdy wie o powlekaniu tej miedzi niklem, żeby wyglądała na amelinium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już się z platformą amd pożegnałem i wróciłem do intela, całe szczęście że nie sprzedałem, Jak ktoś się zastanawia nad wyminą 8700k i wyżej na coś od amd do grania to niech się puknie w łeb, do gry w multipalyer procesorom amd brakuje Mhz, gdyby wypuścili tak jak zapowiadali procesory które robią po 4.6 - 4.8ghz to byłoby ok a tak jest niestety mocno przeciętnie, zaglądać tu będzie i zobaczę jak sytuacja się rozwija bo generalnie sprzęt zostaje w domu w drugim kompie ale osobiście amd do kolejnej generacji nie tykam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak to w końcu jest? Opłaca się kręcić 3700x czy lepiej zostawić na auto? Poza tym ktoś może ogarnia tego ryzen master i może mnie pokierować jak zdjąc limity mocy itd aby procek dał z siebie 100%? Zawsze podkręcałem w biosie i nie wiem co lepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak to w końcu jest? Opłaca się kręcić 3700x czy lepiej zostawić na auto? Poza tym ktoś może ogarnia tego ryzen master i może mnie pokierować jak zdjąc limity mocy itd aby procek dał z siebie 100%? Zawsze podkręcałem w biosie i nie wiem co lepsze

najlepsze wyniki uzyskasz na auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie kręcisz poza pamięciami

Ale jak ustawie stałe taktowanie w bios tzn 4.3ghz to w Cinebench R20 mam o 300pkt więcej niż na auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już się z platformą amd pożegnałem i wróciłem do intela, całe szczęście że nie sprzedałem, Jak ktoś się zastanawia nad wyminą 8700k i wyżej na coś od amd do grania to niech się puknie w łeb, do gry w multipalyer procesorom amd brakuje Mhz, gdyby wypuścili tak jak zapowiadali procesory które robią po 4.6 - 4.8ghz to byłoby ok a tak jest niestety mocno przeciętnie, zaglądać tu będzie i zobaczę jak sytuacja się rozwija bo generalnie sprzęt zostaje w domu w drugim kompie ale osobiście amd do kolejnej generacji nie tykam

 

Heh, może warto zostawić to bez komentarza? Wymiana platformy procesorowej, żeby lepiej gry śmigały, to samo się komentuje już wystarczająco... :D Mało megaherców to też hicior jest... Jeszcze uprzedzenie, że będziesz kontrolował rozwój sytuacji w wątku napawa optymizmem! :D

 

Znam kilka gier w których footprint taktowania procesora miewa (bo nie zawsze) jakiekolwiek skutki dla rozgrywki. Chude kilka, na grube kilkadziesiąt, które aktualnie mogę sobie przywołać z pamięci... Natomiast każda (poza nielicznymi bublami optymalizacyjnymi) gra zyskuje przez mocniejszy GPU i szybszy RAM...

 

No to jak to jest, że wytykałbyś wymianę platformy z Intel na AMD wszystkim, kiedy najprawdopodobniej tylko Ty trzymasz się tych kilku gier, które zyskują przez taktowanie CPU lub mają optymalizację pod platformę Intel?

 

Tak się składa, że bez uprawiania fanboystwa trzeba stwierdzić, iż na ten moment AMD w najmniejszym stopniu nie odstaje od Intela, a w wielu przypadkach z wydajnością w aplikacjach na czele, skopało mu zad. Zad z którego się właśnie przesiadłem, no bo się nie doczekałem nowej potrawy i szamanie rok w rok tej samej kaczki w stu smakach mi się znudziło. Jakie Ty zyski znajdujesz pomiędzy trzema ostatnimi generacjami Intel, poza usprawnionymi instrukcjami do obliczeń wektorowych, kosmetycznymi zmianami w kontrolerze mlvlcache i nowych nazwach kodowych? Jeśli hobbystycznie obliczasz sobie na nich ekspozycje RNA, to zrozumiem, ale inaczej będę krzyczał! :D Z przerażenia trochę...

 

Nie ma co pierniczyć farmazonów, Intel skopał proces i takie są tego skutki, że ich kaczka w stu smakach zaczyna na nowo dostawać piór, ale na plakacie, bo w rzeczywistości to trąci desperacją... Wyniki sprzedaży tłumaczą zasadniczą większość aktów tego dramatu i gaworzenie prezia Intela o lodowatej skuteczności Ice Lake tego nie zmieni, bo w Ice Lake Ice będzie u tego prezia w szklance łyskacza pływało co najwyżej, jeśli ten kit łykniesz jeden z drugim. Bez odtworzenia procesu w niższej litografii, albo przynajmniej półtorej-krotnego wzrostu pola powierzchni układu, wszystkie te zapowiedzi, ze względu na poziom dławienia w obecnej litografii, to będzie reklamowa paplanina dla wytrwałych koneserów wciąż tej samej kaczki.

 

Także czekam na kontrolę wątku... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przetestowałem bf5, bf1, hunt showdown, dayz standalone, i kilka gier single-player i jeśli chodzi o gry dla pojedynczego gracza to jeszcze sobie amd radzi w miarę ok, to w muliplayerze kuleje dość znacznie i mhz brakuje bo testowo zrobiłem 4,3ghz na 1,46v i było znacznie lepiej niż na 4,1ghz przy 1,28v, także gdyby taki ryzen 3700x robił 4,5ghz na wszystkich rdzeniach to mógłby konkurować z podkręconym 8700k na 4,8-4,9ghz a tak niestety nie ma do niego startu. Różnice w minimalnym fps sięgają 20fps przy ostrej zadymie, i to nawet w rozdzielczości 2560x1440, przy tej samej karcie graficznej i tak samo ustawionych pamięciach, najgorsze są spadki poniżej odświeżania monitora.

 

Owszem jeśli ktoś gra w cinebench aide blendera to spoko tylko ile osób na forum zajmuje się profesjonalnie renderingiem czy obróbką zdjęć (ważne profesjonalnie bo amatorsko zapuszczasz apke idziesz na browara i jest ci wszystko jedno czy robi to 20 minut czy 2 godziny), ale jak ktoś składa kompa do gier to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest platforma intela, choć taki nowy 9700k nie powinien kosztować więcej jak 1500zł.

 

Także bez uprawiania fanboystwa ;) do moich zastosowań intel jest zdecydowanie lepszy, sam zmieniłem platformę bo chciałem coś nowego i w zasadzie powrotu po latach do procków amd, liczyłem na rewolucje podobną do bartona czy athlona 64 ale niestety się zawiodłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem ludzi, którzy przesiadają się na inną platformę w sytuacji, gdy siedzą już na bardzo dobrym konfigu. I tym bardziej nie znajduję zrozumienia dla ich późniejszego marudzenia.

 

Dla mnie nieważne jest czy to Intel czy AMD. Ważne, żeby w określonym przez siebie pułapie cenowym wyciągnąć jak najwięcej korzyści.

Nie planowałem zmiany platformy i procesora w tym roku (kartę kupiłem w maju). Zmieniłem jednak i nie żałuję.

 

Nie jestem fanem jednej czy drugiej marki. Cieszę się jednak, że jest konkurencja, bo konkurencja to dobra rzecz dla konsumentów. AMD musi jeszcze sporo zrobić by dorównać Intelowi, ale idzie w dobrym kierunku. Może jeszcze trochę im brakuje, ale nie mają już się czego wstydzić.

 

Jednego tylko można się czepić - niepotrzebnie AMD nadmuchało balonik do takich niebotycznych rozmiarów i obiecało zbyt dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na UWQHD 100Hz/FPS mam identyczne osiągi na 8700k i na 3600.

@ci4stek Ty masz 75hz panel i dropi Ci FPSem poniżej odświeżania ekranu a na intelu miałeś 20FPS więcej? Brzmi to mało wiarygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem ludzi, którzy przesiadają się na inną platformę w sytuacji, gdy siedzą już na bardzo dobrym konfigu. I tym bardziej nie znajduję zrozumienia dla ich późniejszego marudzenia.

 

Dla mnie nieważne jest czy to Intel czy AMD. Ważne, żeby w określonym przez siebie pułapie cenowym wyciągnąć jak najwięcej korzyści.

Nie planowałem zmiany platformy i procesora w tym roku (kartę kupiłem w maju). Zmieniłem jednak i nie żałuję.

 

Nie jestem fanem jednej czy drugiej marki. Cieszę się jednak, że jest konkurencja, bo konkurencja to dobra rzecz dla konsumentów. AMD musi jeszcze sporo zrobić by dorównać Intelowi, ale idzie w dobrym kierunku. Może jeszcze trochę im brakuje, ale nie mają już się czego wstydzić.

 

Jednego tylko można się czepić - niepotrzebnie AMD nadmuchało balonik do takich niebotycznych rozmiarów i obiecało zbyt dużo.

Ja jestem taką osobą, która sobie zmieniła dobrą platformę Intela na AMD. I sądzę, że u części osób to jest kwestia zabawy/sprawdzenia co jest wart drugi produkt, tak jak właśnie u mnie. Jeszcze inni są owcami i idą z trendem - w końcu bez tego co pisałem wcześniej, przesiadka z Coffee na Zen2 jest specyficzna, chyba że się przesiada na 12-rdzeniowca lub czeka 3950X.

Najgorzej jest wypowiadać się o sprzęcie, którego się na oczy nie widziało, a w sieci jest to norma. Dlatego ja wolę mówić o produkcie, który mam. Jeśli ktoś ma porównanie i widzi jakieś problemy, to niech o nich głośno mówi. Pomijanie takich wiadomości jest, co prawda, bardzo pożądane przez fanbojów (i samego producenta), ale cała reszta może coś ciekawego z tego wyciągnąć. Zobacz, ile np. było wiadomości o słabym działaniu na jakichś płytach, o skiepszczonych biosach, czy o braku deklarowanego boosta (co der8auer przecież potwierdził w filmie, a i mój 3700X jest przykładem, że reklamowany Boost jest wartością wymyśloną). Dobrze takie rzeczy wiedzieć przed zakupem, by ktoś się nie wbił na minę. To samo masz w temacie o Intelu, też są narzekania i też są ludzie, którym się te narzekania nie podobają.

Ja od siebie mogę powiedzieć, że nigdy w życiu mi się nie zdarzyło, by wsparcie techniczne dla jakiejś płyty było tak żałosne, jak dla mobasów MSI X570. Mam ich płytę i ostatni stabilny bios dla niej pochodzi z 2 lipca 2019, a przypominam, że jest 1 września. Wiadomość ma związek z platformą, jest "narzekaniem", ale chyba się przydaje osobie rozważającej nabycie platformy AMD. Może ta wybierze inną płytę, albo w ogóle nie wybierze AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie info, zmieniłem blok WC na procku na lepszy/większy i tempy 10 stopni w stresie w dół :)

także np. z 96c i średnio 4 Ghz rdzenie w trakcie na 86 i średnio 4.075 Ghz w OCCT small

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem na stałe napięcie do 1,250v i oc do 4250 Mhz .

Przechodzi testy i w grach sie nie wysypuje.

Tylko czy nie ma jakis spadków wydajności na tak niskim vcore.

Fajnie bo w idle mam teraz 33 st.

W takich warunkach mi rysiek nie zdechnie jak pierwszy co jechał na fabrycznych 1,45-1,5.

Tylko czy nie spada wydajność w grach bo Ryzen Master różnie pokazuje taktowania podczas grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie info, zmieniłem blok WC na procku na lepszy/większy i tempy 10 stopni w stresie w dół :)

także np. z 96c i średnio 4 Ghz rdzenie w trakcie na 86 i średnio 4.075 Ghz w OCCT small

 

Jaki blok na jaki wymeiniles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze widzę to on na TR4 pasuje i jest ze dwa/trzy razy wiekszy niż twój stary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Passmark i Userbenchmark są o tyle najlepsze, że mają bardzo dobre rankingi (których lepsze benchmarki nie mają wcale lub cudem). Dlatego biorę pod uwagę Passmark, ale traktuję to z ostrożnością i potwierdzam innymi. Ryzen 5 2600 13500, a Ryzen 5 3600 20000, a niby skąd te 6500? Skąd te 48%? Tym bardziej, że mają tyle samo rdzeni. Dla odmiany Userbenchmark niedoszacowuje 3600. Trzeba pamiętać, że to są wyniki przypadkowych osób, znacznie się różniące i wyciągnięta średnia. Na początku kupili to maniacy czyli lepsi fachowcy, teraz średnia spada, ale już widzę, że do normy nie spadnie.

Z tymi "dobrymi rankingami" to bym się nie rozpędzał.

 

Kilka dni temu zrobiłem testowo Passmarka na starszym komputerze z nowo-zakupionym i5-3550 (stock).

Pierwszy wynik ( CPU Score 7205 pkt. ) wydał mi się podejrzanie niski na tle uzyskiwanych na podobnych konfiguracjach.

Wtedy przypomniałem sobie że przecież jest nowsza wersja Passmarka, którą ściągnąłem by powtórzyć test ( CPU Score 7803 pkt. ).

Jak widzisz- Passmark wrzuca do ogólnej średniej wyniki z różnych wersji swojego programu, mimo że nowszy test daje wyższe wyniki przy identycznych warunkach.

Stąd starsze procesory będą wypadały relatywnie gorzej, bo na ich wyniku ciąży fakt że w większości były testowane jeszcze na starszej wersji programu.

Statystyczna rzetelność takiego rankingu jest nieco wątpliwa, delikatnie rzecz ujmując.

 

ja przetestowałem bf5, bf1, hunt showdown, dayz standalone, i kilka gier single-player i jeśli chodzi o gry dla pojedynczego gracza to jeszcze sobie amd radzi w miarę ok, to w muliplayerze kuleje dość znacznie i mhz brakuje bo testowo zrobiłem 4,3ghz na 1,46v i było znacznie lepiej niż na 4,1ghz przy 1,28v, także gdyby taki ryzen 3700x robił 4,5ghz na wszystkich rdzeniach to mógłby konkurować z podkręconym 8700k na 4,8-4,9ghz a tak niestety nie ma do niego startu. Różnice w minimalnym fps sięgają 20fps przy ostrej zadymie, i to nawet w rozdzielczości 2560x1440, przy tej samej karcie graficznej i tak samo ustawionych pamięciach, najgorsze są spadki poniżej odświeżania monitora.

 

Owszem jeśli ktoś gra w cinebench aide blendera to spoko tylko ile osób na forum zajmuje się profesjonalnie renderingiem czy obróbką zdjęć (ważne profesjonalnie bo amatorsko zapuszczasz apke idziesz na browara i jest ci wszystko jedno czy robi to 20 minut czy 2 godziny), ale jak ktoś składa kompa do gier to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest platforma intela, choć taki nowy 9700k nie powinien kosztować więcej jak 1500zł.

 

Także bez uprawiania fanboystwa ;) do moich zastosowań intel jest zdecydowanie lepszy, sam zmieniłem platformę bo chciałem coś nowego i w zasadzie powrotu po latach do procków amd, liczyłem na rewolucje podobną do bartona czy athlona 64 ale niestety się zawiodłem.

Możliwe że po prostu te 4.1ghz miałeś niedowoltowane.

UV na nowych Ryzenach niekorzystnie wpływa na wydajność, nawet jeżeli system jest stabilny:

https://www.gamersnexus.net/guides/3494-amd-ryzen-3000-undervolting-offset-override

 

W normalnych, porównywalnych warunkach z 200MHz różnicy taktowań nie wyciągniesz odczuwalnej zmiany wydajności:

 

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę ci4stek, o czym Ty mówisz? Masz wyższy fps na Intelu, ale w multiplayerze? :D Gdybyś nie napisał o wyższym fps, może dałoby się wytłumaczyć nieokreśloną lepszość Intela w grach multiplayer lepszą sieciówką na płycie do niego, ale w sytuacji multi-przyrostu fpsów nie ma innego wyjaśnienia, jak takie, że niecnie podkradasz klatki przeciwnikom... :D

 

Ja Cię proszę... :D No masakra... xD Skillshot mi zrobiłeś... :D

 

Ale dobra, powiedzmy, że pójdziemy drogą tej dedukcji. W grze multiplayer, gdzie mam dużo mięsa armatniego na planszy i robię flaknado, komp ma więcej zróżnicowanej animacji do wyświetlenia na moim ekranie, a poza tym nieszczęśnicy próbują wycelować i biegają w kółko, jak przestraszone kurczaki... :D Intel daje +20 fps w stosunku do AMD, bo lepiej ogarnia te wszystkie obliczenia podczas zwiększonej liczby graczy na planszy... xD

 

Ale wracając na ziemię, zapewniam Cię, że te obliczenia sterujące są tak bardzo i strasznie obciążające, iż poradzi sobie z nimi koprocesor od 486 DX2... xD

 

Jeśli jest gra preferująca platformę Intel i pod nią tak szczególnie dobrze zoptymalizowana (średnio jedna na jakieś czterdzieści parę), to sprowadza się to (w porównaniu do Ryzen 3000) do miejscami ~10 klatek przewagi np. w Assasin, przy takich samych GPU i RAM i w tych samych ustawieniach.

 

Czekam na dalszy rozdział kontroli wątku... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...