Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Moze masz C6 wylaczone w BIOSie a zenstates.py odczytuje to w jakis inny sposob w samym systemie. I o ile programowo jest wlaczony, to sprzetowo nie jest uzywany.

 

 

Pokaz troche wiecej :)

grep 'Hardware name:' /var/log/messages -C 20

 

Domyślam się, że chodzi Ci o tą część sysloga:

ep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711214] Hardware name: System manufacturer System Product Name/PRIME X470-PRO,
BIOS 5220 09/11/2019
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711215] Call Trace:
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711219]  dump_stack+0x63/0x8a
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711221]  sysfs_warn_dup.cold.5+0x17/0x26
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711222]  sysfs_create_dir_ns+0xac/0xd0
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711223]  kobject_add_internal+0xb4/0x280
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711224]  kobject_init_and_add+0x71/0xa0
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711226]  ? kmem_cache_alloc_trace+0x197/0x230
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711228]  amd_cpufreq_init+0x11f/0x176
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711228]  ? cpufreq_gov_dbs_init+0x17/0x17
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711230]  ? do_early_param+0x95/0x95
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711231]  do_one_initcall+0x4a/0x1fa
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711232]  ? do_early_param+0x95/0x95
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711233]  kernel_init_freeable+0x1b8/0x25d
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711235]  ? rest_init+0xb0/0xb0
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711235]  kernel_init+0xe/0x100
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711236]  ret_from_fork+0x22/0x40
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711237] kobject_add_internal failed for amd_cpufreq with -EEXIST, don't try to register things with the same name in the same directory.
Sep 17 11:34:35 ubu-jenot kernel: [    0.711274] AMD Cpufreq: Could not create sysfs entries

 

To, że nie stworzył gałęzi w sysfs jest nieważne - nie ma tylko /sys/devices/system/cpu/cpu*/amd_cppc/*, jest /sys/modules/amd_cpufreq, i jest (a w zasadzie było) włączone. Nieważne, czy kompilowałem jajko z acpi_cpufreq czy bez, to co robiły: CPU/Vcore/temp nie nadawało się do normalnej pracy. Mogę w razie czego skompilować to jeszcze raz, ale używał raczej nie będę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Widze ze tylko ten zwalony driver od AMD sie sypal... u mnie co chwile jakis calltrace leci... ciekawe gdzie tkwi problem. Na pewno nie wylaczales C6 w BIOSie?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Widze ze tylko ten zwalony driver od AMD sie sypal... u mnie co chwile jakis calltrace leci... ciekawe gdzie tkwi problem. Na pewno nie wylaczales C6 w BIOSie?

Tak, nic więcej się nie sypie. Na pewno nie wyłączałem w BIOSie (nie mam nawet takiej opcji - mogę o ile pamiętam całkowicie wyłączyć C-states, ale tego nie robiłem).

 

W zarchiwizowanych logach trochę tego jeszcze jest, ale wszystkie błędy jestem w stanie zidentyfikować (jak grzebałem w modułach obsługujących sensory na płycie czy podświetlenie ASUS Aura) - nic niespodziewanego.

 

A, jeśli to coś pomoże to mam w BIOSie wyłączoną kartę dźwiękową, RS232, wirtualizację i IOMMU. Nie korzystam.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie miała miejsce dzisiaj dosyć tęga sraczka systemowa po aktualizacji BIOSu do wersji 1.0.0.3 ABBA.

 

Mianowicie sam proces aktualizacji przebiegł bez problemu, ustawiłem BIOS pod siebie jak zwykle, system wystartował jak zwykle ale nagle po pojawieniu się pulpitu zacząłem otrzymywać dziwne powiadomienia systemowe o przeinstalowaniu i aktywacji poszczególnych sterowników od urządzeń działających w tle - mysz, klawiatura, karta audio, karta graficzna - zdurniałem, żadnych błędów.

 

Zapobiegawczo wolałem odinstalować i przeinstalować na nowo wszystkie sterowniki systemowe łącznie z chipsetem AMD co też uczyniłem.

Po odinstalowaniu karty graficznej i wykonaniu wymuszonego restartu systemu dostałem na ryj BSODem z jakimś dziwnym errorem (critical process died), którego później ani podgląd zdarzeń ani logi systemowe nie wyłapały tak jakby go wcale nie było.

 

Zresetowałem PC guzikiem, system załadował się ponownie i po przeglądnięciu logów i podglądu zdarzeń, w których jak pisałem zobaczyłem figę z makiem zacząłem dalej przeinstalowywać sterowniki i oprogramowanie, wszystko przebiegło już poprawnie.

 

Dodatkowo coś mnie tknęło odpalić zapobiegawczo z wiersza poleceń komendę sfc /scannow i ku mojemu zdziwieniu skanowanie wykryło jakieś systemowe pliki uszkodzone i zostały one na szczęście naprawione.

 

Od tej pory korzystam normalnie z PC i póki co nie widzę już niczego złego, nie wiem czy to miało związek z jakimś zmodyfikowanym przez firmware 1.0.0.3 ABBA zarządzaniem sprzętem podłączonym do płyty i dlatego nastąpił dziwny reset urządzeń, czy to po prostu durna inba nie mająca wyjaśnienia - będę obserwował dalej a było tak pięknie i nic złego się nie działo do tej pory.

 

Zegary boostują na 4.2GHz ale szczytowy peak napięcia skoczył z 1.450V na 1.475V i to tyle póki co z obserwacji zmian po aktualizacji nowego BIOSu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj rano ciekawą przygodę, bo komp nie chciał odpalić na ustawieniach, które jeszcze wczoraj przed jego wyłączeniem działały :E Pierwszy raz mi się coś takiego stało na domowej platformie. Zdziwiło mnie to trochę, bo proc był na stocku, pamięci podkręcone, ale jak się potem okazało, nie chodziło o nie. Po resecie biosu wrzuciłem jeden ze wcześniejszych profili i też nie chciał wstać. Najśmieszniejsze, że po wszystkim pomogło ręczne wyłączenie C'n'Q :lol2: Nie wiem co to ma do rzeczy, ale trochę czasu przez to straciłem.

 

Dzięki Tobie, chyba wreszcie po tygodniach walki pozbyłem się stuttera :P

 

Wyłączenie C&Q pomogło. Dziwne.

 

Apropo...sztywne napięcie 1.41v zabije Ryzena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up idealnie to napisałeś, mam to samo podejście do formata , formata to się robiło 10 lat temu jak się coś zmieniało, teraz jest na ogół zbędny . Ba nawet w lapku wymieniłem dysk z twardziela na ssd , to nie robiłem formata tylko zrobiłem klonowanie dysków :lol2:

 

Na wymogi mojej pracy na tym lapku jest 7demka, śmiga 1.5 roku bez najmniejszych problemów:)

 

Win 7 też wstanie po zabiegu zmiany ze starego intela na 3600?scratchhead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nic więcej się nie sypie. Na pewno nie wyłączałem w BIOSie (nie mam nawet takiej opcji - mogę o ile pamiętam całkowicie wyłączyć C-states, ale tego nie robiłem).

 

W zarchiwizowanych logach trochę tego jeszcze jest, ale wszystkie błędy jestem w stanie zidentyfikować (jak grzebałem w modułach obsługujących sensory na płycie czy podświetlenie ASUS Aura) - nic niespodziewanego.

 

A, jeśli to coś pomoże to mam w BIOSie wyłączoną kartę dźwiękową, RS232, wirtualizację i IOMMU. Nie korzystam.

 

 

A takie 2 opcje w BIOSie: "DRAM Power Down Enable" oraz "Power Supply Idle Control" jak masz ustawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu, ja mam teraz 1709 wrzuconego, wszystko działa elegancko :).

By trzeba było zobaczyć, czy są sterowniki pod win 7 na ryzeny 3xxx, ale z ryzenem 2xxx stawiam , że by dało radę uruchomić pc na 7 po odinstalowaniu sterowników z starego setu.

Ps. Windows wprowadził możliwość przepisania licencji na innego pc 3x do roku, dobrze , że dopiero teraz licznik włączyli, bo już bym musiał drugiego windowsa użyć ... Tak mam jeszcze 2 szanse , ale mam nadzieję , że nie będę miał okazji korzystać z tej opcji już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win 7 też wstanie po zabiegu zmiany ze starego intela na 3600?scratchhead.gif

A dlaczego miałby nie wstać ;)? Jedynie z USB będziesz mieć problem, jeśli postawisz na X570.

 

Ryzeny 3xxx nie wspierają oficjalnie niczego niżej Windows 10 1903 nawet biorąc pod uwagę sterowniki chipsetu AMD.

Fixd :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawił się nowy bios dla mojej płyty głównej - ABBA.

 

instalował ktoś?

Wczoraj zainstalowałem poprzedni BIOS (z problemami po uruchomieniu kompa - bootowanie było źle ustawione, ogarnąłem).

 

Nie wiem czy instalować tą wersję najnowszą... Ktoś instalował? Jakieś problemy? Lepiej/gorzej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu, ja mam teraz 1709 wrzuconego, wszystko działa elegancko :).

By trzeba było zobaczyć, czy są sterowniki pod win 7 na ryzeny 3xxx, ale z ryzenem 2xxx stawiam , że by dało radę uruchomić pc na 7 po odinstalowaniu sterowników z starego setu.

Ps. Windows wprowadził możliwość przepisania licencji na innego pc 3x do roku, dobrze , że dopiero teraz licznik włączyli, bo już bym musiał drugiego windowsa użyć ... Tak mam jeszcze 2 szanse , ale mam nadzieję , że nie będę miał okazji korzystać z tej opcji już.

a ciachnij do najnowszej 1903 :E obadamy czy nie ma starych komedyjek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 3xxx nie wspierają niczego niżej Windows 10 1903 nawet biorąc pod uwagę sterowniki chipsetu AMD.

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/04/06/amd-ryzen-community-update-3

 

Ale to nie oznacza, że nie działają. U mnie działa.

Na problem z "niedziałającym USB" trzeba zintegrować odpowiednie sterowniki z obrazem systemu. Są do tego gotowe programy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawił się nowy bios dla mojej płyty głównej - ABBA.

 

instalował ktoś?

Wczoraj zainstalowałem poprzedni BIOS (z problemami po uruchomieniu kompa - bootowanie było źle ustawione, ogarnąłem).

 

Nie wiem czy instalować tą wersję najnowszą... Ktoś instalował? Jakieś problemy? Lepiej/gorzej?

 

 

ABBA to jeszcze nic...szykuje sie kolejna AGESA.

 

The issue to address the AER errors has been provided to our motherboard partners in the form of an Ageesa update. This new Ageesa update was not included in the recently released ABBA update, however i would still recommend you update to the latest BIOS which includes the ABBA update. The new Ageesa which contains a fix for the AER errors you experience has been provided to our motherboard partners and will become available in the near future via a BIOS update. I do not have information as to when this update will be made available by your motherboard manufacturer, so i recommend checking their website periodically for additional BIOS updates.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ciachnij do najnowszej 1903 :E obadamy czy nie ma starych komedyjek :P

 

Będę później akualizowal , i zobaczę:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony cieszę się, że novi zaczyna wychodzić na prostą ze sprzętem, ale z drugiej to trochę szkoda, że ten serial powoli się kończy, bo czytało się to wszystko niczym dobry thriller :lol2::E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Będę później akualizowal , i zobaczę:P

najpierw dobrze go przeleć na 1709 :E wtedy aktualizuj, będziesz miał pewność ty jak i pewnie spore grono że za niektóre buble odpowiadają spier... aktualizacje windowsa wspaniały microsoft :P z drugiej strony przez ostatnie kilka dni postawiłem kilka systemów win10 1903 na starszych komputerach wszystkie platformy intela xeony e3-1220 i pochodne jakies i7 2600,3770 itp.stacjonarne składaki jak i jakieś sprzęty della,hp na każdym z tych zestawów nie było najmniejszego problemu z trzskającym dzwiękiem,krytykami w podglądzie zdarzeń itp. :E do każdego z nich podłączałem swojego creativa G5 zero ale to zero problemów :P więc dalej twierdzę baa jestem pewny że shit amd nie umie nawet zamaskować pewnych rzeczy tak jak to robi intel.Niedoj.... windows a bardziej jego coraz to nowsze spier... aktualizacje na niebieskich sprzętach działają dobrze u czerwońców nie ma o tym mowy :E

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie 2 opcje w BIOSie: "DRAM Power Down Enable" oraz "Power Supply Idle Control" jak masz ustawione?

 

DRAM Power Down Enable - Auto

Power Supply Idle Control - Auto

Global CState Control - Auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony cieszę się, że novi zaczyna wychodzić na prostą ze sprzętem, ale z drugiej to trochę szkoda, że ten serial powoli się kończy, bo czytało się to wszystko niczym dobry thriller :lol2::E

 

Heh , mam nadzieję że już w temacie problemów nie będę musiał pisać lektury :P.

 

Muszę jeszcze rozgryźć ram , jak go wysoko podkręcić. 4400mhz cl18 pc się uruchamia, więc tragedii chyba nie ma :). 4000mhz cl18 pc pracował pół h , przeglądarka, itp itd . Wiec pewnie 3800 cl16 bym na moim ramie ugral. Tylko muszę jeszcze ogarnąć terminacje, napięcia i opory na zen2 :). Dziś się rozstaje na parę dni z 1 modułem ramu , pożyczam przyjacielowi do póki nie dojdą jego cruciale :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa agesa ABBA i mój 3700x pokazuje 4400mhz w bf5 D: co prawda tylko momentami ale ogólnie ciągnie się miedzy 4300 a 4350. Także chyba jest jakaś poprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zabije. Ale z planem Ryzen Balanced (najnowszym) nie powinno być problemów przy włączonym oszczędzaniu energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam ten cały Balanced ale C&Q stuttering prawdopodobnie powodował.

 

Zaznaczam, że do mojej MSI jeszcze ABBA'y nie zaprosili :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na ABBAB (albo ABBAA :E) z naprawionymi błędami AER, może wtedy dostaniesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oryginale jakie nastawy ma procek w Balanced? Bo ja zmieniłem na 1% i 99%...może te moje kombinacje też powodowały stutter :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...