Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem dwie 3600-tki. Jedna robiła na IF 1866 MHz, druga 1900 MHz, oczywiście stabilnie. Tylko nie zapominajcie, by ręcznie ustawić woltaż IF na tyle samo co SOC, bo z automatu, to w sumie nie do końca wiadomo, co płyta dobierze.

 

Mam 3900X, spodziewałem, że jakoś sortują I/O die tak jak chiplety i będzie wyższego sortu dla ich drugiego flagowego produktu, ale mój nie robi więcej niż 1866MHz może to płyta, oo gdzieś już czytałem, że pare osób po przesiadce na Gigabyte'a i MSI na x570 zaczęły robić 1900MHz, może to kwestia tego, że mam dual ranki 2x16GB i według Stilta ciężko uzyskać taktowania powyżej 1800MHz na dwuchipletowym procesorze twierdząc, że lepsze jest 4x8GB nawet gdy płyta ma układ daisy chain.

 

Co do napięć nie mają być równe, bo płyta forsuje by była różnica 40mV pomiędzy napięciem chipsetu, a szyny inifnity fabric. Zalecane limity to:

- do 1.1V dla Soc, gdyż większe częstotliwości rzadko powodują zwiększenie stabilności, a powyżej 1.15V wręcz pogorszenie

- do 1.05V dla cldo_vddg dla Infinity Fabric celem uzyskania maksymalne częstotliwości

- do 1.1V dla cldo_vddp

 

Może orientujesz się jak mniej więcej nazywa się te napięcie na asusie ?bardzo ważne info, nie ustawialem na pewno tego, może przez to te fclk się kończy tak nisko

 

Cldo Vddg voltage to się nazywa? Przy tej opcji mam napisane help fclk overclock w skrócie.

 

W Asusie:

- CPU SOC Voltage głównie za stabilność pamięci, ustaw na 1.1V i LLC na level 5

- CLDO VDDP voltage w Miliwoltach odpowiada za stabilność szyny infinity fabric, ustaw na 1.05V

- CLDO VDDG voltage za BCLK i PCIe, ustaw na 1.05V

- UCLK DIV1 MODE na uclk=memclk

Pamięci na 1.45V-1.48V i się baw zobacz co się da powyciągać z twojego ryzena i kości. Z uwagi na to, że masz popularne e-die od razu próbowałbym 3800MHz Cl16. Możesz spróbować ustawień ludzi stąd, tylko nie zapomnij ustawić procODT na niższe, bo dual ranki preferują 48-60Ohm, a single niższe wartości: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HKPVfDcFO-aieAOXHFQZp15rwWadbPTVDNgO8vtyDCM/

Edytowane przez Peter06
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję , level 5 to będzie extreme ?

Muszę dokopać się do UCLK div1 bo go szczerze nie widziałem

Kości chyba mają dobry potencjał, jeśli dram calculator pokazuję potencjał dla "moich" egzemplarzy, to jest dość wysoki :

 

38beb9f9af75c998.jpg

 

Idę się bawić, o efektach będę pisał .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia ustawiłem jak podałeś wyżej, znalazłem mclk w zakładce amd overclock i ustawiłem 1900 tak samo jak fclk. Niestety czarny ekran przy próbie uruchomienia. Spróbuję jeszcze ustawić na 1833mhz i uruchomić, jak nie wstanie to niestety mam kasztana :E.

 

Edit. Niestety procek kasztan , nawet na ustawionych napięciach jak podałeś, fclk 1800 nie wstaje... Co za peszek. Zaraz zobaczę czy ram mi pójdzie na 3800cl14 stabilnie, oczywiście na 2:1 if. Jak na tyle pójdzie, to pomyśle o innym egzemplarzu procka.

 

3800cl14 fclk 1766mhz pc się włączył , ale po chwili zwis, więc może być ciężko o ugranie cl14 przy 3800mhz. Zmiana na cl16 i komp pracuję . Opóźnienie 75ns . Pewnie jakbym podszlifował timingi to do 72-73ns bym zszedł na 3800mhz . Zobaczę zaraz czy jest szansa na 4000mhz cl16

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1833 i 1866, w to celuj może się uda skoro 1800 normalnie Ci nie wstaje. Na więcej nawet bym nie liczył niezależnie od farta z płytą i napięciami.

 

Na 90% masz niefarta w loterii sylikonowej. 3600x nie ma sensu kupować. 4600 minimum jako kolejny krok. To będzie koniec serii procow na AM4. Ceny powinny zostac stabilne za używki, więc nie będziesz tracił na wartości. Wtedy to nawet 4700x warto obrać za cel. Droższe do gierek już nie bardzo. Argument opłacalności względem i tntela traci sens.

 

 

Chociaż ten 3600x jak wyrwiesz gdzieś na dobrej promocji może byc wart uwagi. Ale ponad tysiąca nie opłaca się za niego dawać.

 

Aktualnie ryzen 2700x kosztuje 870zl. I trzeba brać poprawkę na taką politykę cenową AMD. Starsze generację wyraźnie tanieją. Nie wiadomo jak będzie z 3000 i 4000 za te dwa lata jak wyjdzie 5000.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , mówię o "dobrej" promocji , tak jak już dwie były 850 i 899zł , większej sumy nie dam na pewno za wersję z "x" Mojego pewnie w granicach 750zł bym odsprzedał, więc dopłata 100-150zł jest do przełknięcia . Max stabilne fclk mam 1766mhz nic więcej płyta nie wstaję . Na tomahawku miałem tak samo. Z tą różnicą , że tomahawk nie bootował na ramie powyżej 3600mhz nawet na fclk 1766, a tu pc wstaje .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szybkie pytanko czy to dobry wynik ?? 3700X 4100Mhz Vcore 1.2875

WCsAzVd.jpg

Edytowane przez SuchyX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szybkie pytanko czy to dobry wynik ?? 3700X 4100Mhz Vcore 1.2875

 

A te gskille to na jakich kościach?

 

Oczywiście , mówię o "dobrej" promocji , tak jak już dwie były 850 i 899zł , większej sumy nie dam na pewno za wersję z "x" Mojego pewnie w granicach 750zł bym odsprzedał, więc dopłata 100-150zł jest do przełknięcia . Max stabilne fclk mam 1766mhz nic więcej płyta nie wstaję . Na tomahawku miałem tak samo. Z tą różnicą , że tomahawk nie bootował na ramie powyżej 3600mhz nawet na fclk 1766, a tu pc wstaje .

 

XD daj znać jak trafisz takie promocje. Gdzie one się pojawiały?

 

Wałcz o 3733/1866 w takim razie. Sporo prockow daje temu radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pepperze obserwuje, na pewno były 2 wstawki, może i więcej . Raz proline drugi raz nie wiem czy przypadkiem Komputronik nie miał.

Ram spróbuję ustawić z kalkulatora na 3733mhz .

Tm5 3800cl16 przeszło na fclk 1766 , 6 cykli tylko ale na moje można mówić już o stabilności . Idę dac 4000mhz cl16 i potestuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podkręcałem CPU ani RAMu.

 

RAM xmp 3200 CL16, czyli fabrycznie.

 

RYZEN MASTER pokazuje mi:

Memory Clock 1600

Fabric Clock 1600

 

Tak ma być czy coś powinienem zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam nazwę jaka wymyślił sobie Gskilla, a o producenta kości bez tego nie wiadomo jak kręcić i jakie są możliwości.

 

Nie podkręcałem CPU ani RAMu.

 

RAM xmp 3200 CL16, czyli fabrycznie.

 

RYZEN MASTER pokazuje mi:

Memory Clock 1600

Fabric Clock 1600

 

Tak ma być czy coś powinienem zmienić?

 

Jest OK. Ale XMP to gówno. Użyj Dram Calculator i nastaw coś rozsądniejsze go.

 

Na pepperze obserwuje, na pewno były 2 wstawki, może i więcej . Raz proline drugi raz nie wiem czy przypadkiem Komputronik nie miał.

Ram spróbuję ustawić z kalkulatora na 3733mhz .

Tm5 3800cl16 przeszło na fclk 1766 , 6 cykli tylko ale na moje można mówić już o stabilności . Idę dac 4000mhz cl16 i potestuje

 

Daj znać jak ostatecznie wrzuciłeś napięcia z palca. Możesz chyba w ryzen master screena zrobić ze wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 3800mhz ustawiłem tak:

od góry 16 18 16 16 36 52

Timingi z końcówką scl 4t

trfc 520

dram voltage 1.37v

proODT 34.9

rrtPartk rzq/5

vsoc 1.1v

reszta auto .

 

Do 4000mhz muszę schodzić z fclk do 1600mhz, więc nawet nie sprawdzam stabilności bo opóźnienie jest na poziomie 80ns

Jedynie ustabilizowanie 3800cl14 by w sumie wchodziło w grę, ewentualnie 3800cl16, ale chyba nie dorówna wydajności 3533mhz cl14 z if 1:1 ?

Ja już mam ram całkowicie inaczej ustawiony, bo bym wrzucił moje ustawienia co miałem, nie pamiętam czy zapisałem profil, bo zrobiłem już chyba z 6 profili w biosie :E .

Teraz Ustawiłem procka 4250mhz 1.38v , zapuszczę CB r20 na pół godziny, jak przejdzie to zostawiam go tak .

 

 

Edit. 4250mhz wywala cinebencha na takim napięciu, idę zejść z taktowaniem

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam nazwę jaka wymyślił sobie Gskilla, a o producenta kości bez tego nie wiadomo jak kręcić i jakie są możliwości.

 

 

9ec07jB.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem dlatego pytam się was ekspertów :) Wcześniej miałem Intela i AMD dla mnie to nowość.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 3800mhz ustawiłem tak:

od góry 16 18 16 16 36 52

Timingi z końcówką scl 4t

trfc 520

dram voltage 1.37v

proODT 34.9

rrtPartk rzq/5

vsoc 1.1v

reszta auto .

 

Do 4000mhz muszę schodzić z fclk do 1600mhz, więc nawet nie sprawdzam stabilności bo opóźnienie jest na poziomie 80ns

Jedynie ustabilizowanie 3800cl14 by w sumie wchodziło w grę, ewentualnie 3800cl16, ale chyba nie dorówna wydajności 3533mhz cl14 z if 1:1 ?

Ja już mam ram całkowicie inaczej ustawiony, bo bym wrzucił moje ustawienia co miałem, nie pamiętam czy zapisałem profil, bo zrobiłem już chyba z 6 profili w biosie :E .

Teraz Ustawiłem procka 4250mhz 1.38v , zapuszczę CB r20 na pół godziny, jak przejdzie to zostawiam go tak .

 

 

Edit. 4250mhz wywala cinebencha na takim napięciu, idę zejść z taktowaniem

 

 

Zostaw procka kombinuj z pamięciami wpierw tylko. Jak zaczniesz wszytko na raz to nigdy nie dojdziesz do ładu i składu:)

 

Zawsze nastawiaj 1:1 zegary.

Wyższy zegar i CL16 będzie i tak lepsze niż niższy zegar i CL14.

 

3600c14 = 3733c16 tak na oko. Daj sobie wpier luźno ram i znajdź maksymalne stabilne zegary IF. Na koniec dopiero zacznij zaciskać timingi jak będziesz pewien IF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 3800mhz ustawiłem tak:

od góry 16 18 16 16 36 52

Timingi z końcówką scl 4t

trfc 520

dram voltage 1.37v

proODT 34.9

rrtPartk rzq/5

vsoc 1.1v

reszta auto .

 

Do 4000mhz muszę schodzić z fclk do 1600mhz, więc nawet nie sprawdzam stabilności bo opóźnienie jest na poziomie 80ns

Jedynie ustabilizowanie 3800cl14 by w sumie wchodziło w grę, ewentualnie 3800cl16, ale chyba nie dorówna wydajności 3533mhz cl14 z if 1:1 ?

Ja już mam ram całkowicie inaczej ustawiony, bo bym wrzucił moje ustawienia co miałem, nie pamiętam czy zapisałem profil, bo zrobiłem już chyba z 6 profili w biosie :E .

Teraz Ustawiłem procka 4250mhz 1.38v , zapuszczę CB r20 na pół godziny, jak przejdzie to zostawiam go tak .

 

 

Edit. 4250mhz wywala cinebencha na takim napięciu, idę zejść z taktowaniem

 

O IF większym jak 1900 można zapomnieć.

 

Chciałem dobić mój wynik intelowski...czyli 3866. Potzreba IF 1933 dla 1:1. No way. I podnoszenie napięcia dla IF nie pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem dlatego pytam się was ekspertów :) Wcześniej miałem Intela i AMD dla mnie to nowość.

 

 

Możesz sprawdzić czy siądzie Ci 3666MHz albo 3733MHz.

 

O IF większym jak 1900 można zapomnieć.

 

Chciałem dobić mój wynik intelowski...czyli 3866. Potzreba IF 1933 dla 1:1. No way. I podnoszenie napięcia dla IF nie pomaga.

 

Możesz pokoazać screen z RyzenMaster jak wklepałeś napięcia ? Chyba do dzisiaj nie ma na sieci porządnego poradnika do tego jak ogarnąć IF. A boli mnie to strasznie bo nie mogę wbić CL13 ( brak opcji w biosie ) ani nie mogę zwiększyć za bardzo zegara na 3733 aby nie marnować potencjału :D

 

O tak utknąłem:

 

https://zapodaj.net/images/8dd7374f0f925.png

https://zapodaj.net/images/05da539fa04d2.png

 

05da539fa04d2.png

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na tym asusie próbowałem kręcić ram z pomocą kalkulatora dram ? :hmm:

 

Z moich ręcznych ustawień pc nie wstawał , z kalkulatora odpalił od strzała na 3733mhz cl16

 

62b19f75dadedc5f.jpg

 

Zapuszczam Tm5 , jak będzie stabilnie to próbuję odpalić ram na 3800mhz .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DRAM CAlculator for Ryzen nie ma mojego Ryzena 3900x... w ogóle nie ma Ryzenów 3xxx :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma , jak ma :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak:

 

 

SuYcDHg.jpg

 

To jest dobrze czy źle??

Edytowane przez SuchyX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz wybranego zena 2 , dla ryzen 1xxx i 2xxx jest pod drugą zakładką ryzen 1gen/1gen+ .

 

Nawet po procodt widać, że to nie jest ustawienie dla ryzena 2xxx :). Na starszych ryzenach się dawało 53.3-60ohm , na nowych jest chyba zakres do 40ohm :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • "Logic board" płyty w monitorze Asusa.
    • Gra ma nadal takie duże zapotrzebowanie na CPU? Pamiętam, że na premierę potrafiła zajechać procesory 6c/12t 10 i 11 generacji. Były duże spadki poniżej 60fps grając na wyższych detalach. Poprawili to? Czy lepiej zaopatrzyć się w coś co ma 8 rdzeni i 16 wątków? 
    • Twój problem polega na tym, że nie czytasz ze zrozumieniem. Dałem konfe + inne kraje jako alternatywe dla POPISU. Ciężko tu znaleźć wpis, który nie krytykuje konfę bez powodu, Jaki to ma cel? I tak mają za niskie poparcie aby mieć jakikolwiek wpływ na cokolwiek.Nie uważam, że ich wszystkie pomysły są super. Światopoglądowo jako partia to taki XIX albo XVIII wiek. Część pomysłów jest ok, inna - nie ok. Tak samo znajdę kilka pomysłów pisowskich co są ok, z PO, czy TD. Dlatego przedstawiłem szerszą koalicję jako alternatywe centrowo-prawicową. Każdy uważa jak chce   Z tego co śledzę popierali projekty obu stron, które miały sens. Może bym znalazł coś czego niepopieram w ich głosowaniu, ale patrząc szeroko głosują najmądrzej. Ile anyszczepionkowców i wyznawców teorii spisowych od konfy jest w sejmie? Zero. Jako mała partia przyjmowali na listy wszystkich jak leci a twwiter rozdmuchał odklejeńców/ Myślisz, że od lewicy nie było tak samo? Tam chyba brakowało ludzi co zakładali kondoma na głowę. Wielbicieli putina? Jeśli interpretujesz to tak, że konfa jest przeciwko wysyłania wszystkie za darmo na ukrainę i lepszego traktowania ukraińców w Polsce, to ok - wtedy też jestem wielbicielem putina bo przekładam interes Polski nad interes Ukrainy. Cisza. Liczą, że przemilczą temat to ludzie zapomną. Platformesi tutaj pewnie będą bronić hasłami typu "ale jeszcze nic nie wiadomo", albo "CPK i tak nam nie potrzebne", albo "zagraniczne firmy nie chcą fabryk bo polska nie sprowadza tanich imigrantów z Afryki". Jedynie ugną się pod silną presją społeczną, ale chyba entuzjazm opadł więc można polerować niemieckie berło
    • Jak nie można? Popatrz jakie wymagania tu czy ogólnie w Polsce są stawiane, żeby uregulować oprocentowanie kredytów, żeby uregulować ceny mieszkań, żeby uregulować ceny produktów importowanych, sztucznie regulowana płaca minimalna też się niektórym podobała, teraz nagle plantatorzy szklarniowi obudzili się, że są sprzedawcy, którzy sprzedają importowane produkty rolne jako polskie po cenach takich samych jak z polskich szklarni. Czyli np. importowane dużo tańsze truskawki sprzedaje się po 40 zł za kilogram i też już chcą regulacji cen   Także niby nie można, a coraz więcej środowisk oczekuje cen regulowanych   Może myślała że ma 76 lat   Bo chcą wprowadzić samowolkę kapitalistyczno-oligarchiczną. Czyli jak masz kasę i prowadzisz biznes to dyktujesz warunki. To tylko jeden z minusów. Taaaa, na jedną https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C507207%2Ckonfederacja-opowiada-sie-za-wolnosci-wyboru-w-sprawie-szczepien.html Trzeba by zapytać teraz Mentzena czy dalej już jego partia popiera tamto stanowisko, czy powie jednak że Korwin żartował., @Bemx2k google Ci dostęp zabrało? Poszukaj, sprawdź czy są jakieś nowe wieści co do CPK czy fabryk.
    • Nie. 3 update w miesiąc albo dwa, nie świadczą o tym, że jest miło. Świadczą o tym, że sprzedali Ci totalne gówno i próbują je załatać po łebkach.  Ale Asus sprzedał jeszcze większe gówno i nawet nie próbuje załatać 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 No cóż.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...