Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjechała bojówka MSI AMD i przypiekali go nad kuchenką gazową i dzięki temu mamy film z serii "I was wrong" :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12min fragment rozgrywki z Multi Battlefield 5 na Ryzenie 5 3600 stock z pamięcią 3600Mhz 14-16-14-28 1T TRFC 288

 

 

YT mocno przycina jakość w dodatku materiał nagrywany MI A2, który po aktualizacji ma problem ze stabilizacją obrazu. Nie szło mi bo monitor mocno ustawiony pod skosem aby nie zasłaniać nagrania 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tani Acer VG240Y 75Hz z Freesync, który nie działa na NV bo monitor nie ma wyjścia DisplayPort :E

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 5.3.1 nie musisz już aplikować patcha k10temp (jest w głównej gałęzi.

 

$ uname -a
Linux BelliashPC 5.3.1-gentoo #1 SMP Wed Sep 25 13:03:03 CEST 2019 x86_64 AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor AuthenticAMD GNU/Linux

$ sensors
No sensors found!
Make sure you loaded all the kernel drivers you need.
Try sensors-detect to find out which these are.

 

Nope... chyba jednak jest nadal potrzebny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

$ uname -a
Linux BelliashPC 5.3.1-gentoo #1 SMP Wed Sep 25 13:03:03 CEST 2019 x86_64 AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor AuthenticAMD GNU/Linux

$ sensors
No sensors found!
Make sure you loaded all the kernel drivers you need.
Try sensors-detect to find out which these are.

 

Nope... chyba jednak jest nadal potrzebny :P

 

Jeszcze przed chwilą dałbym sobie coś uciąć, że nie musiałem tego patcha aplikować, ale sprawdzę wieczorem dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tani Acer VG240Y 75Hz z Freesync, który nie działa na NV bo monitor nie ma wyjścia DisplayPort :E

 

Wydawał się większy. Sam szukam jakiegoś nowego żeby odesłać staruszka VG248QE na emeryturę. Kupiłbym 32GK650F-B lub 27GL850-B choć na 32 cale trochę mało mam miejsca, a potem czekam na RDNA2 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą X570 teraz najlepiej wziąć?

Aby działała od strzała, bez humorów?

 

Czy warto inwestować hajsy w płyty powyżej 1K zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie masz wymagania co do płyty . Wziąłem całkiem taniego asusa x570 , i raczej wszelkie niezbędne opcje do oc są . Problemów z rozruchem nie ma , jedynie walczę o oc ramu, ale to raczej nie wina płyty, bo na tomahawku miałem ten sam problem , więc podejrzewam , że wina leży po stronie procka, lub mojego słabego doświadczenia z ryzenami 3xxx .

Jakość karty dźwiękowej jest na dobrym poziomie, ale raczej płyta nie ma żadnego daca . Tylna blaszka do portów sprawia wrażenie , jakby była zrobiona z papieru. Wentylatorek mimo , że zasłonięty kartą graficzną , to jest niesłyszalny - bynajmniej na mojej konfiguracji . Rsneo ma trochę droższego asusa, i jego zdanie na temat tego wentylatorka jest identyczne . Nie wiem czy jest sens dopłacać do droższego x570 , zapewne wykładając więcej , będziesz miał daca i pewnie parę dodatkowych bajerów .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To j/w pisałem, działa stabilnie , z kodem rabatowym można wyrwać za około 718zł z wysyłką , bios dość rozbudowany , trochę zamotany względem msi , jest możliwość ustawienia wentylatorów w budzie na pasywne do pewnej temp , jakieś biedne rgb przy wentylatorku jest , białe kolory w końcu pasują mi do białych cruciali :). Odpaliłem ram na 4200mhz cl16 if1700 na tej płycie , w pełni stabilnie . Procek też działa na tym samym napięciu co na tomahawku. Płyta ma minimalne vdropy , tomahawk miał niższe. Ale nie mam zakłóceń audio/grafiki , powalczę jeszcze o oc ramu, ale chyba obrałem złą drogę i wina słabych osiągów oc ram leżała po mojej stronie, wieczorem będę miał wszystko jasne , bo przetestuję obecne ustawienie . Sekcja zasilania wedle tabeli jedna z lepszych w tanich płytach . Msi x570 nawet najtańsze mają daca, ale sekcja minimalnie słabsza, jak ktoś nie będzie wrzucał 12/24 z oc na 1.4v i z aio to sekcja na msi ogarnie bez problemu

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Novi narobiłeś sobie kłopotu tylko. Właśnie dostałem X570 A-Pro i w przeciwieństwie do B450 A-Pro chodzi idealnie z Ryzenem 3600 + Crucialami, gdy tamten nie odpalał Dual Channel.

 

Mówiłeś że Windows Ci długo wyczytywał i musiałeś strzelić formata? Zrobiłem inaczej, tryb awaryjny wymusiłem, zainstalowałem stery do chipsetu od AMD i poszło gładko. Wczytuje się Windows normalnie, nie trzeba było formatować.

 

Ogólnie chodzi jak natura chciała, a MSI poprosiłem o konkretne poprawki do biosu dla B450.

 

Zainstalowałem też najnowszy bios do tej X570, co automatycznie daje aż 1.47V dla procka. Na starym biosie 1.5V. Także lepiej manualnie.

 

Jeszcze sprawdzę jak kręcą się RAMy. Jeśli na B450 poleciało luźno na 3733Mhz z IF 1:1 no to oczekuję nie gorszego wyniku na X570.

 

Ogólnie gdyby nie spartaczone biosy do B450 i może dla kogoś potrzebne PCIE 4.0 to zupełnie się nie opłaca 300-400zł dokładać do X570, ale cóż, wymuszono to trochę na kupcach.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie coś jest chyba u nie nie tak, jak włączam PC to procek boostuje tylko i wyłącznie do 3,6GHz, gdzie boostował ponad 4,4GHz, wszystko wraca do normy, gdy po włączeniu PC w Ryzen Master kliknę reset. W biosie przywrócone fabryczne ustawienia i wszystko na Auto, o co chodzi ? Gdy jest na 3,6GHz, PPT CPU (total Socket Power) w Ryzen Master jest na 3 %, gdy dam reset procek boostuje już normalnie, ale PPT CPU jest w okolicach 40% w Idle, na ile to powinno miec % w spoczynku, bo wydaję mi się, że jak dawniej miałem temperatury po 30 kilka stopni w spoczynku, tak teraz skaczą pod 50 i mam wrażenie, że to przez to, dlatego że PPT CPU jest za wysokie w spoczynku. Jak to jest u Was ? U mnie tak:

 

Przed kliknięciem w reset (spoczynek):

 

XulCL7Q.png

 

Po kliknięciu w reset (spoczynek):

 

D2g2bHz.png

 

Za każdym razem po włączeniu PC muszę kliknąć tutaj reset:

 

CCAN7a3.png

 

Nie pamiętam już jak to było wcześniej, bo takie rzeczy zaczęły się dziać kilka dni temu, ale wydaje mi się, że ten PPT CPU był w okolicach kilku % w spoczynku, a nie prawie 50%, jak to ma być ? Temperatury też były w okolicach 30 kilku stopni, a teraz po tym klinięciu w reset są po 47 w spoczynku, chyba właśnie przez to, ale jak nie kliknę reset, lub ręcznie nie ustawię mu mnożnika w tym Masterze z 36 na 44 to boostuje tylko na 3,6GHz, mimo, że w Biosie jest na Auto i dawniej boostował.

 

Druga sprawa, to wentyl od chipsetu. Mimo, że w biosie jest ustawiony na Boost Mode i nie kręci się wcale, tak po włączeniu PC chodzi na 4000RPM i muszę wejść do Dragon Center i jeszcze raz kliknąć jak w Biosie, Boost Mode i jest ok.

 

O co chodzi :hmm: Bios najnowszy (przywrócony do fabrycznych, włączony tylko profil XMP), chipset też, zasilanie w windows Ryzen Balanced, w Biosie cool&quiet włączony. W skrócie po włączeniu PC muszę zrobić zawsze dwie rzeczy, kliknąć reset na Ryzen Master, żeby procek zaczął Boostować normalnie, i włączyć Dragon Center żeby włączyć wentylowi od chipsetu normalny tryb, mimo, że to samo jest ustawione i zatwierdzone w Biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z komponentami vrm jedynie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@skunRace

Coś musisz mieć namieszane w biosie, procek idzie na manualnym 3.6, po resecie RM wskakuje default.

Widać to w RM,OC mode na fotkach.

Zresetuj bios, powinno pomóc, później zajmij się pamięciami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warrior666 tak jak pisałem, bios przywrócony do fabrycznych i tak się dzieje za każdym razem gdy włączę PC, bez kliknięcia w reset jest na 3,6. Chyba, że go jeszcze zworką zresetuje, ale to chyba nie ma znaczenia ? A jak jest u Was z tym użyciem PPT CPU w spoczynku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na razie Ryzen 3600 idzie na PBO+75 Vcore 1.4V jakoś wychodzi z offsetem na plus. Nie sprawdzałem co się stanie z minusem. Chciałem potestowac stabilnośc ale do końca nie wiem jak ugryźć testy PBO. Na +125MHz PBO wywaliło launcher przy odpalaniu, to wiem że nie będzie dobrze :D

 

Prime, Occt, CPU-Z, Aida w dowolnych testach mają różne zegary ale w zasadzie nigdy nie idzie na 4275. Jedynie SingleCore test z CPU-Z zauważyłem że działa tak stabilnie. Podbiłem limity TDP do poziomu 3600x ( wszystkie 3 ), proc był poniżej limitów w testach ale i tak w PBO nie walił zegarami na maxa. W grach oczywiście nie ma problemu z trzymaniem 4275MHz.

 

Ram działa razem PBO+75 na 3600c14-13-13-26-1T. ( szybciej nastawić mi się go nie udaje, obstawiam IF słabe w moim procu )

 

Po resecie biosu jak komp się nie podniesie bo złym OC można wczytać OC profile nawet z biosu, nie tylko z Pena ( z każdą nową wersją Biosu zdarza się to rzadziej ).

 

Wentylator na Chipsecie raz się kręci raz nie. W zasadzie słychać go tylko po resecie biosu jak wchodzi na max obroty przez chwilę. Ewentualnie jak ustawiłem na sztywno 1.4V 4200MHz i puszczałem SmallFFT na 95*C przy CPU to też wkręcał się na maxa chociaż chiepset nie był gorący :)

 

Nie mogę nic więcej wymyślić co miałoby nie działać z nowym, oficjalnym Biosem ABBA. Z XMP mógłby być problem bo 4400c19 w kompletnym automacie to trudny temat raczej.

 

Proc jest generalnie cieplejszy niż VRM nawet bez nawiewu na radiator. Nie sądzę aby dało się usmażyć VRM z procami jedno chipletowymi. Może jakby jakiś kocyk położyć na radiatorze? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warrior666 tak jak pisałem, bios przywrócony do fabrycznych i tak się dzieje za każdym razem gdy włączę PC, bez kliknięcia w reset jest na 3,6. Chyba, że go jeszcze zworką zresetuje, ale to chyba nie ma znaczenia ? A jak jest u Was z tym użyciem PPT CPU w spoczynku ?

U mnie PPT około 20% na defaulcie (przez minute po uruchowmieniu windowsa skacze do 40%), ale to 3600X, tylko 6 rdzeni i 128W mam limit PPT

U Ciebie jest 88W na defaulcie, na manualu masz 1000W i stąd de 3%

Więc wszystko powinno być OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warrior666 tak jak pisałem, bios przywrócony do fabrycznych i tak się dzieje za każdym razem gdy włączę PC, bez kliknięcia w reset jest na 3,6. Chyba, że go jeszcze zworką zresetuje, ale to chyba nie ma znaczenia ? A jak jest u Was z tym użyciem PPT CPU w spoczynku ?

 

Odinstaluj Ryzen Master. Zresetuj Bios na Default zworką i sprawdź czy się poprawi.

 

Ja mam problem z przeglądarką Chrome. Za każdym razem jak odpalam kompa to po włączeniu chrome pobiera mi kretyńska pała jakiś sterownik ze strony MSI. Ciągle jeden i ten sam i tak w kółko :D Tygodniowo potrafię nazbierać z 30 kopii. U Ciebie wygląda na jakiś podobny idiotyczny problem, ale raczej z softem / windowsem a nie z biosem. Z uporem maniaka jakaś bzdura się ładuje. Wiem że reinstalka windowsa wyzeruje idiotyzm, ale wolałbym to inaczej ogarnąć. Dzisiaj byłem już bliski reinstalki Chrome.

 

U mnie PPT około 20% na defaulcie (przez minute po uruchowmieniu windowsa skacze do 40%), ale to 3600X, tylko 6 rdzeni i 128W mam limit PPT

U Ciebie jest 88W na defaulcie, na manualu masz 1000W i stąd de 3%

Więc wszystko powinno być OK.

 

Ale mu procek nie boostuje bez resetu w RM. Albo coś głupiego nastawione jest w biosie. Albo RyzenMaster ładuje mu coś równie głupiego pod systemem.

 

A tak jak mówisz, w biosie jest grzebane bo Power limity są na 1000w. Może PBO wyłączone ? Ciężko zgadnąć co jest przestawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor
 ` Core 1                                           2195.663     1861.375       4389.602
 ` Core 2                                           2195.663     1861.375       4389.602
 ` Core 3                                           2195.663     1861.375       4389.602
 ` Core 4                                           2195.559     1859.950       4391.820
 ` Core 5                                           2195.559     1859.950       4391.820
 ` Core 6                                           2195.559     1859.950       4391.820
 ` Core 7                                           2195.055     1861.663       4389.864
 ` Core 8                                           2195.055     1861.663       4389.864
 ` Core 9                                           2195.055     1861.663       4389.864
 ` Core 10                                          2195.800     1858.659       4384.253
 ` Core 11                                          2195.800     1858.659       4384.253
 ` Core 12                                          2195.800     1858.659       4384.253
 ` Core 13                                          2195.831     1861.157       4387.993
 ` Core 14                                          2195.831     1861.157       4387.993
 ` Core 15                                          2195.831     1861.157       4387.993
 ` Core 16                                          2195.852     1861.013       4388.007

 

 

Tak boostuje u mnie na 1.0.0.3ABBA... ustawienie BCLK na sztywno na 100MHz sprawia ze ten boost jest jeszcze mniejszy, a nie mam w BIOSie opcji Spread Spectrum...

 

I zeby bylo smieszniej... ledwo wgralem F42c i...

[10740.995399] WRRende~ckend#1[7390]: segfault at 0 ip 00007f2125799e5b sp 00007f21192f2480 error 6 in libxul.so[7f2122b0a000+5434000]
[10740.995405] Code: 07 c6 05 69 72 b2 04 01 58 c3 0f 1f 44 00 00 e9 9b 5c 37 fd 66 2e 0f 1f 84 00 00 00 00 00 90 50 48 8b 05 c0 c8 a2 04 48 89 10 <89> 34 25 00 00 00 00 e8 51 a9 37 fd 66 0f 1f 84 00 00 00 00 00 48

 

mimo ze wszystkie utawienia dot. RAMu (timingi itp) wklepalem recznie, dokladnie takie same wartosci jak mialem wczesniej na F40...

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie PPT około 20% na defaulcie (przez minute po uruchowmieniu windowsa skacze do 40%), ale to 3600X, tylko 6 rdzeni i 128W mam limit PPT

U Ciebie jest 88W na defaulcie, na manualu masz 1000W i stąd de 3%

Więc wszystko powinno być OK.

Faktycznie, nie zauważyłem tego 88W vs 1000W :boink:

 

Odinstaluj Ryzen Master. Zresetuj Bios na Default zworką i sprawdź czy się poprawi.

 

Ja mam problem z przeglądarką Chrome. Za każdym razem jak odpalam kompa to po włączeniu chrome pobiera mi kretyńska pała jakiś sterownik ze strony MSI. Ciągle jeden i ten sam i tak w kółko :D Tygodniowo potrafię nazbierać z 30 kopii. U Ciebie wygląda na jakiś podobny idiotyczny problem, ale raczej z softem / windowsem a nie z biosem. Z uporem maniaka jakaś bzdura się ładuje. Wiem że reinstalka windowsa wyzeruje idiotyzm, ale wolałbym to inaczej ogarnąć. Dzisiaj byłem już bliski reinstalki Chrome.

 

 

 

Ale mu procek nie boostuje bez resetu w RM. Albo coś głupiego nastawione jest w biosie. Albo RyzenMaster ładuje mu coś równie głupiego pod systemem.

 

A tak jak mówisz, w biosie jest grzebane bo Power limity są na 1000w. Może PBO wyłączone ? Ciężko zgadnąć co jest przestawione.

Odinstalowałem w cholerę Ryzen Master, Dragon Center i zresetowałem bios zworką, i w CPU-Z widzę skoki od 3,6GHz-4,4GHz więc jest w porządku :thumbup: Teraz nie wiem czy go instalować znowu, bo jeszcze znowu coś namiesza :E Lubię go jako program do podglądu, bo jako jedyny pokazuje spadki do rzeczywistych zegarów w Idle. inne programy pokazują najmniej 3600, on pokazuje nawet po 300MHz jak nic się nie dzieje.

 

Jeśli wszystko teraz jest na auto, to napięcie podczas gry nie jest za wysokie ? Odpaliłem na szybko grę i w OSD pokazuje okolice 1,45-1,495V. Skoki w Idle miały być w porządku, tak tutaj większość pisała, bo to tylko skoki, ale jak teraz będę grał po kilka godzin dziennie, więc takie napięcie jest bezpieczne ? Pod obciążeniem jakimś programem aż tyle nie ma, za to w grze wydaje mi się za wysoko, bo trzyma je prawie cały czas, na pewno nie sa to pojedyncze skoki.

 

Wie ktoś jak ustawić w Biosie na MSI X570, żeby nie przekraczał danej wartości, ale żeby też spadał w Idle, bo jakiekolwiek ustawienie napięcia zostawia je na stałe.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie MSI masz ustawienie vcore Offset na MINUS i ujmujesz trochę. Ale za wiele nie ugrasz. Wysoki zegar przy niskim obciążeniu w grach i tak wymaga wyższego napięcia. Musiałbyś chyba zmniejszyć PBO albo ustawić ręcznie zegar jaki chcesz wykręcać z dopasowanym napięciem.

 

RyzenMaster zainstaluj ponownie i zobacz czy jest OK. Jak nic nie namieszasz to powinno wszytko działać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam że ten badziew Dragon Center coś Ci przestawiał. Ja wszelkiej maści programów od producentów płyt głównych unikam jak ognia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
    • https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-co-po-ukrainie-swiat-szykuje-sie-na-zwyciestwo-rosji,nId,7456691#crp_state=1 Rosja miała upaść po dwóch dniach przecież? https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/politico-650-tys-mezczyzn-ucieklo-z-ukrainy-przed-poborem-a-na-froncie-spada-morale,826139.html Niewolnicy nie chcą walczyć za skorumpowany faszystowski kraj
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...