Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

A ja odpaliłem PBO, i ok wynik wskoczył w Cinebenchu R15 na 1622- na starym biosie miałem więcej(mam zapisany rekord na 1644), ten abba tylko pogorszył boost a nie polepszył.

No to lecim dalej, PBO enh 2, ba wynik poniżej 1600... temp rzędu 75C, BQ Pure Wingsy 140mm HS na przodzie ponad 1400rpm+ Fortis leci na maxa a temp nawet 1 stopień nie spadnie.. Drugi raz i tak samo.

Ponownie dałem samo PBO i ba 1607pkt

Wyłączyłem PBO wszystko na stock, i wypluło tyle ile pluje na tym biosie abba 1602pkt.

 

W grach nie sprawdzałem, chyba jednak zostanę na stocku, bo jedynie co to bios pogorszył sprawę w benchmarkach i przy obciążeniu 100%, a w grach i tak nie widzę różnicy, przez 95% stoi jak byk (czyt "steady") 4200mhz.

 

edit:

 

Co do WHEA i nVidii, to zapewne jest z nimi problem albo na linii chipset(jak @down), na RX 570 nie miałem tego problemu, jedynie WHEA dotyczyło integry HD Audio BUS, po podłączeniu GTX 1660Ti, zaczęło sypać WHEA, z google dowiedziałem, się, że ciąg znaków PCI\.... dotyczy:

1.USB C - bo są instalowane sterowniki przez nvidię, mimo, że nie mam wyjścia na usb C

2. Audio BUS dotyczy obsługi audio na kartach nvidii

 

Po aktualizacji biosu w podglądzie zdarzeń pojawiły się wpisy przy uruchamianiu informujące o tym, że pomyślnie zarejestrowano(dodano) do usługi, odnoszące się w.w błędy nagle zaczęły znikać przy uruchamianiu kompa.

One tylko występowały raczej przy uruchomieniu kompa, z rzadka audio w czasie użytkowania.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może problem dotyczy tylko kart NVidii?

Albo to płyty/chipsety są uwalone....

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo to płyty/chipsety są uwalone....

 

Ale grafike masz pewnie w slocie, ktory ma linie z CPU.

Najbardziej prawdopodobny wydaje sie w sumie BIOS.

 

A BTW: Czemu Ci ten gigabyte padl?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale grafike masz pewnie w slocie, ktory ma linie z CPU.

Co nie oznacza, że problemem nie jest płyta. Jak poprowadzili ścieżki z CPU do PCIe okrężną drogą to może coś interferować, albo indukcyjność powoduje degradację sygnału. Z drugiej strony aktualizacja BIOS w takim przypadku pomoże tyle co umarłemu kadzidło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe odkrycie - może więc chodzi nie tyle o "kartę" i problemy z PCI-E, ale o sterowniki audio i USB nVidii, które robią jakiś burdel?

 

Sprawdzę jak to jest u mnie, nie mam RTX ani nowego GTX, więc nie mam też USB-C, a sterowników audio dla karty nie instaluję, bo na chusteczkę mi one?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy RX 570, jak i teraz przy gtx, wyłączam audio w menedżerze urządzeń. nVidia ma dodatkowo "virtual audio device (WDM)", obydwie rzeczy wyłączam, do niczego mi to nie potrzebne, aktualnie Audio użytkuje z Xonara DGX, który nie pluje żadnymi WHEA.

 

Audio instaluję, żeby były sterowniki od nvidii, ale potem wyłączam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie oznacza, że problemem nie jest płyta. Jak poprowadzili ścieżki z CPU do PCIe okrężną drogą to może coś interferować, albo indukcyjność powoduje degradację sygnału. Z drugiej strony aktualizacja BIOS w takim przypadku pomoże tyle co umarłemu kadzidło.

 

Ale to by byla niezla wada projektowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odznaczam sterowniki audio przy instalacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze u kolegi WHEA leca na grafice. Masz w koncu napisane 10de:1f08.

 

Audio to by bylo 10de:10f9

a USB i serial 10de:1ada oraz 10de:1adb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wyłączyłem pc i już nie wstał na b450m ds3h + ryzen 3600 , próby resetu biosu , różne kombinacje uruchomienie bez ramu itp nie przyniosło rezultatów. Nawet ktoś podesłal mi temat jak na gigabyte zresetować bios - bez skutku . Na ryzenie 1600 płyta też przestała wstawać, odeslalem ja na 14dniowy zwrot do xkom z adnotacją o awarii , bez problemu sprawa załatwiona, bardzo szybko.

 

Co do biosu w karcie, sprawdzę jaki mam, nie sprawdzałem tego bo i po co .

 

Na tomahawku miałem zakłócenia audio i artefakty na gpu, czyżby jednak procek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wyłączyłem pc i już nie wstał na b450m ds3h + ryzen 3600 , próby resetu biosu , różne kombinacje uruchomienie bez ramu itp nie przyniosło rezultatów. Nawet ktoś podesłal mi temat jak na gigabyte zresetować bios - bez skutku . Na ryzenie 1600 płyta też przestała wstawać, odeslalem ja na 14dniowy zwrot do xkom z adnotacją o awarii , bez problemu sprawa załatwiona, bardzo szybko.

 

Co do biosu w karcie, sprawdzę jaki mam, nie sprawdzałem tego bo i po co .

 

Na tomahawku miałem zakłócenia audio i artefakty na gpu, czyżby jednak procek ?

 

A moze jednak grafika, skoro miales artefakty? Albo zasilacz, skoro masz randomowe bsody i resety?

Ja bym wykluczyl wszystko oprocz procka. Ew. zakup jakiegos na 14 dni i sprawdz, pozniej i tak oddasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi, że trzeba mieć drugi setup, aby na tym pierwszym dojść co się ciągle wykrzacza.

 

Mój niby chodzi, ale też jakieś dziwne sytuacje się zdarzają.

 

Bios abba niedorobiony i wrócił ostatni dobry z lipca.

 

Sterowniki do Radeona też zrypane, wróciłem do ostatnich w miarę...z lipca.

 

Od stycznia mam Ryska, od lipca Radka.

 

Nigdy wcześniej nie miałem tyle rzeźby co teraz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech @novi lepiej powie czy ta grafika to nówka czy może znowu jakiś lewy chachmęt tak jak w przypadku płyty Gigabyte było, która okazała się uszkodzonym outletem z przeceny i procesor nie miał nic do rzeczy.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze jednak grafika, skoro miales artefakty? Albo zasilacz, skoro masz randomowe bsody i resety?

Ja bym wykluczyl wszystko oprocz procka. Ew. zakup jakiegos na 14 dni i sprawdz, pozniej i tak oddasz.

 

Rozmyslalem to, tylko zobacz , wystarczyło że na tomahawku podmienilem procesory na ryzena 1600 I arty i zakłócenia audio znikały. W dodatku ryzen 1600 mocno kręcony, zjadal 140w w occt, więc jakby zasilacz broil to by się wykrzaczyl choć raz na ryzenie 1600, a tego nie było. Ryzena 1600 miałem od ponad pół roku i miałem tylko 2 bsody jak przesadziłem z oc . Stuff mam ten sam prawie cały czas, do póki nie kupiłem ryzena 3600 nie miałem najmniejszego problemu z pc , a ryzen i ram krecilem w opór:). Już ktoś mi podsunął pomysł że grafika może krzaczyc, ale zmieniłem płytę na x570 i odpukac ani razu nie widziałem artow .

 

Up nie wiem co się uczepiles outletu, xkom miał 15szt tych płyt, zdemontowanych z gotowych zestawów, akurat pech tak chciał że wypadło na mnie, że płyta padła po ogólnym 3h użytkowaniu. Rtxa mam dłużej niż ryzena 3600 i jak wspomniałem wyżej, przyszedł 3600 , pojawiły się problemy , przyszła x570 problemy znikły, ale nadal został randomowy reset

 

Wcześniej się uczepiles tomahawka bo z outletu, ale nie zmienia to faktu że płyta działa bardzo dobrze, bo przyjaciel ma tego pc i nie ma żadnych artefaktów i zakłóceń audio . Niestety mieszkam w małym miasteczku i nie jestem w stanie pożyczyć na jakiś czas innego ryzena 3xxx .

 

A jak widać teraz mam nowego Asusa i też coś się dzieje , więc nie jest powiedziane że outlet to od razu trup. Z grafikami rozumiem , że albo głośna karta albo cewki piszcza dlatego poszła na zwrot . Z płytami nie jest źle, miałem 3 płyty outletowe przez ostatni rok i ta ostatnia trafiła się pechowa, 2 do dziś śmigaja, mają gwarancję i mają się dobrze . Po tych wszystkich przejściach śmiem wątpić że ten egzemplarz cpu jest pelnosprawny

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, w przyszłym roku opchnie się frajerom i kupi Intela.

Tylko nie piszcie o tych problemach szerzej w internecie, AMD musi mieć dobry PR żeby szary Kowalski uwierzył, ze teraz AMD dobre :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zapomnijcie o tych błędach WHEA, to wina całej platformy i tylko będziecie się denerwować jak to naprawic - nie da się. Pewne kombinacje HW to powodują, zostaje czekać na nowe BIOSy, wyłączyć monitor WHEA albo szukać innej platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, w przyszłym roku opchnie się frajerom i kupi Intela.

Tylko nie piszcie o tych problemach szerzej w internecie, AMD musi mieć dobry PR żeby szary Kowalski uwierzył, ze teraz AMD dobre :E

 

Bo jest dobre, ja zielony w składaniu PC, sam sobie złożyłem PC, mobo, ram, podpiąłem kable, zrobiłem już 3 czy 4 aktualizacje biosu na x570, każdy bios wgrywałem i co? Zero problemów ze stabilnością czy jakimiś bleuscreenami. Sorry, miałem 2 problemy:

- Jeden bios poprzestawiał mi bootowanie dysków to windows nie wstawał, chwila strachu i ogarnięte.

- na poprzednim biosie wbiłem xmp 3600 i Wiedźmin 3 mi się wyłączał, zamykało grę i wywalało na pulpit. Wróciłem do xmp 3200 i nie było wtedy już problow. Teraz na Abba nie testowałem tego xmp 3600 w wiesku to nie wiem.

 

Jak dobrze że nie dałem się namówić koledze na jakąś nową dobra płytę x470 bo bym pewnie teraz miał ciekawe akcje.

Fakt, nie robię OC CPU, żadnego. Wszystko działa jak fabryka dała i nic nie kombinuje. Renderowalem już z 10 razy video na YT w 2.7K oraz 4K, testy robiłem temp CPU i wszystko działa, ani jeden bluescreen czy jakaś niestabilność.

Może mam szczęście, farta.

CPU kupione w proline na początku sierpnia.

Płyta w Komputroniku. Promocyjnego AiO jeszcze nie dostałem... Pewnie już nie dostanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukać innej platformy.

Cóż, intelu 10700k nadchodzę :E O ile sam procesor mnie zadowala, tak cała platforma i dziwactwa asusa mnie odrzucają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z Xonarami ponoć się AMD gryzie. Jak widać też na x570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi, że trzeba mieć drugi setup, aby na tym pierwszym dojść co się ciągle wykrzacza.

 

Mój niby chodzi, ale też jakieś dziwne sytuacje się zdarzają.

 

Bios abba niedorobiony i wrócił ostatni dobry z lipca.

 

Sterowniki do Radeona też zrypane, wróciłem do ostatnich w miarę...z lipca.

 

Od stycznia mam Ryska, od lipca Radka.

 

Nigdy wcześniej nie miałem tyle rzeźby co teraz :P

heheheheh jak pisałem to dużo wcześniej to mało mnie kilku gałganów na pętli nie powiesiło :E (pewno takich co to na oczy kilka plyt,grafik itp. widziało w swoim żywocie) ale wracając do sprawy dokładnie tak to jest "dziwne sytuacje" też z tym walczyłem kilka miesięcy i mam dość jednym słowem i tego się trzymam shit jakich mało te całe ajemde ze stabilnością nic wspólnego.Niech se nawet intel wypuszcza nawet w 22nm :E ale przynajmniej qrw.. stabilne jak skała.Trzeba grzecznie zaczekać na nową serie niebieskich ;)

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko w hwinfo nie mam ani 1 błędu whea, chyba że się pojawia w tym samym momencie , co następuje reset pc, więc sprawdzić nie jestem w stanie. Muszę zobaczyć jak to w czwartek wyglądało, bo chyba wtedy nie miałem żadnej zajawki, a jak będzie w podglądzie zdarzeń to jednak coś tam wyplul.

 

I jak ktoś kiedyś nie czytał, mój egzemplarz ryzena 3600 ma od strony pinow plamy na pcb ciemne, jakby to miało jakiś wpływ.

 

3ed19c27fccd3b7f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz zasilacz i grafike jak masz taka mozliwosc.

Kup jakiegos Ryzena 3000 na kilka dni i sprawdz czy bedzie dzialal lepiej niz Twoj...

A pozniej reklamuj co trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ?

Jak mam się bawić w kolejne przekładanki i trzymać po 2tyg kolegi części, wypruwac kable , to chyba zamówię drugiego ryzena. Będzie szybciej i prościej. Do 2 tyg będę wiedział czy coś jest nie tak , wystarczy że włączę xmp i zobaczę czy po dłuższym użytkowaniu pc znowu coś zacznie się dziac z dźwiękiem. Ale jak już będę zamawiał to 3600x/3700x/3800x , przeczekam do czarnego piątku nawet, żeby się trafił w dobrej cenie . Jak się jednak okaże uwalony cpu , to poleci na gwarancję, wróci nowka to go upłynnie.

Nie jestem leniwy , ale nie mam siły znowu się barbac, szkoda mojego czasu i nerwów.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co jeszcze mogę zrobić ? Przekładanie kości, resetowanie zworką, wyciągnięcie baterii nic nie daje. Wczoraj nic się nie działo, Pc normalnie wyłączony, od początku działał normalnie oprócz tych cold startów raz na jakiś czas, reset zawsze pomagał, dzisiaj nic nie pomogło, tylko zostaje na diodzie CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • https://pilgrimoutpost.techlandgg.com/news/nightmare-mode-update/?lang=en
    • Spróbuj takiej metody: Pobierz malutki sofcik i uruchom go jako administrator: https://forums.guru3d.com/threads/windows-line-based-vs-message-signaled-based-interrupts-msi-tool.378044/ Ja programik się uruchomi, ustaw wszystkie przerwania na MSI, kliknij w prawym górnym rogu apply i zrestartuj komputer. Uruchom jakiś program/grę, gdzie komputer ma problemy i zobacz, czy coś się poprawiło. Można też pojedynczo przydzielać priorytety dla wymienionych w tabelce podzespołów. U mnie jak widać grafika jest na high i nie koliduje z innymi. Zdarzało mi się mieć wywalanie z gry do pulpitu, bo przerwania systemowe przydzielone z automatu kolidowały między sobą i takie rozwiązanie pomogło. Warto spróbować - tylko nie zmieniaj wszystkich ustawień na raz, ma być zmieniona jedna wartość, apply i restart komputera. Aha... w sterowniku nvidii przydziel rozmiar pamięci podręcznej na "nieograniczony"   p.s. takich problemów, jakie ma Twoja platforma jeszcze nie widziałem, a masz bardzo mocny zestaw.    
    • Ustaw Power Limit na 1% i będzie git. 
    • Miałem dwa "gamingowe" delle. W obu laptopach był problem z tzw. "coil whine", czyli dziwnym odgłosem syczenia i piszczenia. Co ciekawe jak otworzyłem obudowę i sprawdzałem decybelomierzem co wydaje ten dźwięk okazało się że w obu dellach chodzi o sekcję zasilania procesora (albo jakieś dławiki?) a nie o kartę graficzną. Dokładniej o te zaznaczone punkty Dla mnie było to na tyle denerwujące że na dłuższą metę męczyłem się używając lapka. Połowicznie pomagało wyłączenie w biosie Intel C-State (czyli wyłączenie trybu turbo).  Teraz mam chwilowo najtańszego MSI GF63 z i7 9750H + RTX 1650 i zero tego typu problemów. Gamingowe delle będę już raczej omijał szerokim łukiem. Ale z ciekawości możesz spróbować wyłączyć u siebie w biosie opcję C-STATE i zobaczyć czy będzie jakaś różnica. Aha, i nie wiem jak u ciebie, ale u mnie te denerwujące piski i syki było słychać nawet podczas tak prozaicznych czynności jak przewijanie stron internetowych.
    • Wydaje  mi się, że 48-240 Hz.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...