Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Kaiketsu - no tak, 14 nm.

 

Aż człowiekowi głupio gdy czyta, że na 9700k ludziom 1,33V pod obciążeniem wydaje się za wysokie - w o wiele gorszym procesie technologicznym! Może to trolle mają rację, że 10 nm Intela to 7 nm TSMC... tylko lepsze?

Jakim cudem zejście z nm daje oszczędność w ARM?

 

Dlaczego nie poczytałem więcej o jednych i drugich CPU, patrząc tylko na wątki, wykresy i internetowy fejm? Nie no, przecież pytałem tutaj o wszystko przed zakupem, ale brzmiało to jakoś mniej upierdliwie :lol2:

 

A jeszcze nie wiem, czy będzie to działać czy skończę jak novi. :E Jak będzie działać i ogarnę temp. to jeszcze będzie OK, bo że AMD ogarnie BIOS i napięcia to nie wiem, czy mogę liczyć.

Też się dałem zrobić :E czytając pclole ,jak to wszystko jest pikne na amd ,nigdy więcej :E moja x370 pojechała dziś na rma ale coś czuję że może wrócić jako w 100% sprawna ,tylko jeżeli tak jest to to co sam przez te 3 miesiace widziałem organoleptycznie :D nie ma racji bytu jak tak działa amd to qrw.... pożal się boże.Jak najbardziej im kibicowałem bo konkurecja to świetna rzecz.Wystarczył mi ten czas który spędziłem z ajemde i więcej nie zamierzam.A teraz do malkontentów :E swoją platformę sprawdziłem chyba na wszystkie sposoby z 10 kart graficznych,4 zasilacze,4 pary różnych pamięci,3dyski ssd.

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up@ Przypadkiem nie masz egzemplarza procka, który był dotknięty fabryczną wadą ? Do któregoś miesiąca 2017r , były ryzeny 1xxx objęte jakąś wadą i wymieniane na nowe, mój też był , ale działał jak złoto + miał świetne imc, i poszedł w ręce przyjaciela, który również jest z niego zadowolony . Miałem też ryzena 2600, i 3 różne płyty główne, też 0 problemów, wszystko kręcone, nie miałem żadnego bsoda, czy resetu pc, chyba że przesadziłem z OC , ale to wiadomo wina operatora, a nie sprzętu. Rok czasu miałem ryzeny poprzedniej gen.

Jako, że nie miałem tam żadnych problemów, bez najmniejszego zawahania kupiłem ryzena 3600, i szczerze po tej zmianie, mam już mieszane odczucia, ale najprawdopodobniej trafiłem wadliwego cepa, i przez to ten niesmak jest. Dopłacone na czysto 650zł , a z stabilnego kompa mam pc który nieraz się resetuję podczas grania.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekipo, to taka różnica dla was, że napięcie jest wyższe niż na intelu? ;)

 

Gdybym miał siedzieć na R3600 przez 10 lat, to może bym się przejmował...

 

Prawda jest taka,że pogonię go jeszcze na gwarancji (pewnie w trzecim roku), więc kompletnie mi to zwisa jakie napięcie tam lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem kiedy go pogonię.

 

No i OK, póki co też jeszcze nie skończyłem jak koledzy, bo dobrze wszystkiego nie sprawdziłem, nie wiem jak z graniem i temp, z OC ramu, z dźwiękówką...

 

Wiadomo, co innego uwalony proc - tylko jak to świadczy o AMD/TSMC - co innego jakieś tam niedogodności w działaniu typu temp. czy napięcie.

Ale jakoś tak nieswojo się czuję, Intel po prostu działał i to tak, że człowiek nie myślał, czy dobrze, czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za tydzien sprawozdanie finansowe amd za q3 2019. obstawiamy czy przekrocza 2 mld obrotow (intel przez amd ma stracic 3 mld)? a moze beda miec straty? :)

Edytowane przez piwo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem kiedy go pogonię.

 

No i OK, póki co też jeszcze nie skończyłem jak koledzy, bo dobrze wszystkiego nie sprawdziłem, nie wiem jak z graniem i temp, z OC ramu, z dźwiękówką...

 

Wiadomo, co innego uwalony proc - tylko jak to świadczy o AMD/TSMC - co innego jakieś tam niedogodności w działaniu typu temp. czy napięcie.

Ale jakoś tak nieswojo się czuję, Intel po prostu działał i to tak, że człowiek nie myślał, czy dobrze, czy nie.

Ja dopłaciłem 215 zł dla kaprysu i zabawy i zabawę mam :E, ale jeżeli ktoś to kupił z myślą o wieloletnim użytkowaniu to tylko współczuć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to możesz mi oficjalnie współczuć :E

 

Nie przejmuj sie, tez zakupilem go z mysla o dluzszym uzytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem z s1155, brałbym Intela ale nie mój budżet, a 6/6 nie wezmę, chciałem minimum 6/12. Ryzena nie zamierzam zmieniać, prędzej uzbieram na PS5. Nie zmieniam co roku, czy w 2 lata sprzętu. Ma działać z 5lat na luzie ten proc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy inżynierowie z AMD podzielają twoje oczekiwania.

 

Żeby się nie okazało, że stockowo katowanie procki będzie sprzedać trudniej niż karty po koparkach :lol2:

Chociaż nie, one na full load mają niezłe napięcia, czyli takie od ludzi "renderuję i gram 24h" powinny schodzić jak woda :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mój powyżej 1.4v dobija tylko jak mu zapodam PBO, autoOC itp. Ostatnio miałem max 1.4v według hwinfo, ba innym razem 1.412v, w grach tego nie widziałem, zazwyczaj maks 1.365v.

 

Dałbym sztywne 4.2ghz bo mi więcej nie trzeba, ale nie wiem jak to będzie działać. Myślałem by zapodać 1.325 dla testu, ale jak zobaczyłem, że po ustawieniu w RM mam 50C z groszami w idle, choć to chyba RM podbijał temperaturę, nie zamknąłem go, to od razu cofnąłem, gdzie takie dziwne temp.

 

U mnie jak dam PBO i leci cinebench, przekroczy 70C to nawet jak Fortis leci na maxa to temp na procku nie spada. A jest dociśnięty. Do tego wentylatory w budzie kręcą się już chyba na max, bo tak mam ustawione, i też nic nie daje ^^ Te procki tak mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W idle nie masz skoków powyżej 1,4? Ja bez offsetu miałem do 1,48

Pod obciążeniem w OCCT AVX2 to faktycznie 1,3x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czegoś takiego, ja mam dziwny proc, który nawet na stocku w grach ma 4.2ghz, teraz na abbie, najnowszym biosie zauważyłem anomalię, gdzie nie które rdzenie/wątki spadają sobie do 3360/3600 jak niby nic, ale FPS nie spadają, a główny zegar CPU stoi jak wryty na 4.2ghz.

 

IDLE po ponad 1h, firefox, discord itd.

zq0x0Qn.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz niesamowicie niskie napięcia na stocku , czyżbyś trafił golden Sample:)? Na tomahawku widziałem 1.5v ponad na stock , na asusie minimalnie poniżej 1.5v się procesor karmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No właśnie, może jakiś golden, może by poleciał mu na spokojnie na 4-3, a może i 4350-4,4Ghz, jakby postarał się o o/c, bo bardzo "grzeczne" ustawienia.

 

W idle nie masz skoków powyżej 1,4? Ja bez offsetu miałem do 1,48

Pod obciążeniem w OCCT AVX2 to faktycznie 1,3x

 

A Ty narzekasz jak jeszcze nic nie sprawdziłeś :E weź pograj, coś porób, bo póki co to żałujesz zakupu jeszcze przed sprawdzeniem, a pewnie wszystko ok będzie, a same napięcia to nie problem, bo takie mają być.

 

Zresztą nie wiem czy czasem włączenie PBO nie skutkuje utratą gwarancji, była kiedyś taka tabelka do tego... a PBO owszem dodaje za dużo V, tym bardziej na płytach ze starszymi biosami, albo gdzie te PBO jest ustawione w dziwny sposób, enhanced i inne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą nie wiem czy czasem włączenie PBO nie skutkuje utratą gwarancji

 

gwarancji czego? stabilnego działania? Każde OC niesie ze sobą takie ryzyko ;)

 

zresztą wielu kolegów tutaj nie ma nawet gwarancji stabilnego działania na stock :E

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pamieci stabilne, 3h grania+stream i nic sie nie wiesza (jeszcze :E )

CrWtYax.jpg

 

Nie powiem, ale jak dalem te pamieci teraz na cl14, to bf dziala zdecydowanie lepiej niz wczesniej na cl16.

jesli nowy bios nic nie namiesza a tylko poprawi te bledy to bede w pelni zadowolony z wymiany :) teraz grafa zaczyna sie wiecej pocic ;) a to tylko fhd :D

Odpalilem cinebench-a 5sek i reset kompa :E Wazne ze grach jest ok, one tak proca nie obciazaja wiec nie ma sensu walic wiecej napiecia, a reset pewnie dla tego ze za malo procowi bylo, zeszlo wtedy na 1.337 (leet XD)

Edytowane przez Dominix1910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie trfc Ci zeszło nisko . Ja chyba też zejdę na 3600mhz cl14 , mam nadzieję że obiore jakieś ustawienia co zminimalizuja mi resety do minimum , i przeczekam jakiś czas na nowy bios itp i może znikną całkowicie te resety . Jak na auto mam wszystko w biosie to na prawdę rozgrywka nie jest przyjemna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sztywne 4.2ghz z 1.325v, w Cinebenchu R15 1649pts, single 194pts.

 

Czym przetestować procka czy nie ma bsod, zwiechów, restartów na takim ustawieniu? Cinebench R20 starczy? tak z 5-10 razy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy testują r20 zapetlonego na 30-40minut , ja occt avx2 na godzinę co najmniej. Ale będę rzeźbil przy tym procku żeby był jak najstabilniejszy , bez resetow i z zachowaniem dobrej wydajności bez lagow w grach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sztywne 4.2ghz z 1.325v, w Cinebenchu R15 1649pts, single 194pts.

 

Czym przetestować procka czy nie ma bsod, zwiechów, restartów na takim ustawieniu? Cinebench R20 starczy? tak z 5-10 razy?

Real Bench, OCCT, Blender, cos jeszcze do renderowania, w CB to sobie mozesz tylko wynik sprawdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Cinebenchu R20 temp dochodzi do 72-73C na Fortisie. Wynik 3757pts. Napięcie spada do 1.3v podczas testu.

 

Ok, occt zapodam, właśnie ściągnąłem, to zobaczy się.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwie płyty (ASRock X470 Master SLI i to co w podpisie) i dwa CPU (2700X i 3900X). Jakby przy domyślnych ustawieniach biosu cokolwiek się sypało to sprzęt natychmiast jechałby do serwisu albo do zwrotu. Po ręcznej rzeźbie może dziać się wszystko i nie ma co pluć na producentów płyty, procesora czy RAMu, że coś nie gra. A napięcia? Skoro Apple i producenci płyt mówią że jest OK, to dlaczego mam się przejmować? Jeśli przesadzili i proc się usmaży to mam gwarancję. O problemy ze sprzedażą też się nie martwię - zmieniam sprzęt mniej więcej co 5 lat. A za 5 lat mój CPU będzie wart pewnie ze dwa piwa.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sztywne 4.2ghz z 1.325v, w Cinebenchu R15 1649pts, single 194pts.

 

Czym przetestować procka czy nie ma bsod, zwiechów, restartów na takim ustawieniu? Cinebench R20 starczy? tak z 5-10 razy?

 

Coś mało tych pkt.

Ja przy tym zegarku wycisnąłem 1675 pkt.

Pewnie kwestia pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...