Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@BlindObserver

Jako jeden z redakcji może podsuniesz pomysł mbrzostek, by zrobił artykuł o problemach Ryzenów? Tak naprawdę mało kto z ludzi czytających stronę główną zagląda na forum, a taki artykuł mógłby im pomóc ustabilizować pracę nowych Ryśków.

- stabilizacja napięć

- stabilizacja zegarów

- stabilizacja temperatur

- problemy ze stabilizacją RAM

- plany energetyczne - standardowy Windows versus Ryzen od AMD.

- błędy i niedoróbki AGESA oraz samych UEFI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też stwierdziłem po analizie wszystkich za i przeciw,że ze złożeniem nowego kompa poczekam,jak wyjdzie 4.gen Ryzenów
Znaczy chcesz być betatesterem 4-gen :)

 

Jedni zrazili się do MSI, drudzy, jak ja, do Gigabyte, jeszcze inni klną na Asrocka czy Asus'a.
A czemu nie do AMD? Przecież to wina AMD.

 

Nie mam oficjalnych danych, ale łatwo się domyślić:

1. AMD się nie wyrobiło na premierę - zrobiło ją na siłę

2. procesorów wyprodukowali pewnie bardzo mało

3. najbardziej KRYTYCZNI użytkownicy jak producenci płyt głównych pewnie dostali to w ostatniej chwili.

Ciekawe czy same procesory nie są w wersji beta? To byłoby ciężko załatać, ale już dawno premiery nowych generacji konsol (PS2, PS3, X360) pokazały, że da się wydać betę (oby tylko zdążyć na premierę).

 

PS. Przypomnę, że kiedyś redakcje gry do recenzji dostawały parę miesięcy przed premierą, czytało się recenzję i decydowało, a teraz recenzje są długo po premierze (bezsens). Dlatego poszukajcie kiedy MSI dostało te procesory? 1 lipca? 6-ty? Wróżę z fusów, ale rozsądne minimum to 7 kwietnia.

PS2. Ja pewnie złożę kompa na Ryzen 5 3600, ale poczekam z pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylaczenie SMT daje kopa 3900X w niektorych grach a w innych wydajnosc spada.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko te temperatury martwią, przy 80 stopniach to już będą się konkretnie wenty kręcić w chłodzeniu, niepotrzebny hałas. Ale jednocześnie widziałem, że niektórzy ludzie kombinacją power plan, offsetu i (mniej skopanych) nowych wersji biosów dawali radę wyciągnąć tempy 30-40 w idle, i do 75 tylko w torture test w occt. Nieźle, tj. porównywalnie z delidowanym 4790k po OC :E

 

Jednak było kupic kawę po premierze :(

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BlindObserver

Jako jeden z redakcji może podsuniesz pomysł mbrzostek, by zrobił artykuł o problemach Ryzenów? Tak naprawdę mało kto z ludzi czytających stronę główną zagląda na forum, a taki artykuł mógłby im pomóc ustabilizować pracę nowych Ryśków.

- stabilizacja napięć

- stabilizacja zegarów

- stabilizacja temperatur

- problemy ze stabilizacją RAM

- plany energetyczne - standardowy Windows versus Ryzen od AMD.

- błędy i niedoróbki AGESA oraz samych UEFI

99% problemów, o których czytam tutaj i w internetach jest między krzesłem a klawiaturą. Nie ma co "stabilizować pracy" - wkładam procesor, wciskam power (czasami wcześniej clear cmos) i wszystko działa. Od dwóch tygodni codziennie używam jakiejś maszyny z Ryzenem 3000 i jedyny kłopot użytkowy, jaki napotkałem, to ten z nowymi Linuksami.

 

Napotkałem sporo problemów z różnymi eksperymentami/podkręcaniem/działaniem out-of-spec, ale to raczej problemy z płytami, nie z procesorami:

1) Na obu płytach Asus Crosshair VIII ustawianie zegara InfinityFabric (FCLK) zawsze włącza tryb asynchroniczny, a bardzo często wcale nie działa - zamaist UEFI używam Ryzen Mastera, który działa doskonale.

2) Crosshair VI Extreme ma w nowych UEFI mniej opcji dot. podkręcania, niż nawet B350-Plus tego samego producenta

3) Pamięci się bardzo słabo podkręcają na Crosshair VI Extreme; na B350-Plus jeszcze nie sprawdzałem.

Wygląda na to, że po prostu starsze płyty, które mam są wyjątkowo opóźnione w dojrzewaniu do Ryzenów 3000. Po pierwsze, jakiekolwiek kłopoty wystąpiły tylko w krainie podkręcania; po drugie, z każdą nową platformą w minionych latach było tyle samo albo więcej kłopotów przy podkręcaniu – może tylko z Coffee Lake mniej, bo w końcu problemy Skylake zostały już rozwiązane wcześniej :E

Edytowane przez mbrzostek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kończą juz agese :) Powiedzcie mi warto wchodzić w dysk nvme?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie niedużo wyższej od SSD sata warto.

Edytowane przez McKay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% problemów, o których czytam tutaj i w internetach jest między krzesłem a klawiaturą. Nie ma co "stabilizować pracy" - wkładam procesor, wciskam power (czasami wcześniej clear cmos) i wszystko działa. Od dwóch tygodni codziennie używam jakiejś maszyny z Ryzenem 3000 i jedyny kłopot użytkowy, jaki napotkałem, to ten z nowymi Linuksami.

 

Napotkałem sporo problemów z różnymi eksperymentami/podkręcaniem/działaniem out-of-spec, ale to raczej problemy z płytami, nie z procesorami:

1) Na obu płytach Asus Crosshair VIII ustawianie zegara InfinityFabric (FCLK) zawsze włącza tryb asynchroniczny, a bardzo często wcale nie działa - zamaist UEFI używam Ryzen Mastera, który działa doskonale.

2) Crosshair VI Extreme ma w nowych UEFI mniej opcji dot. podkręcania, niż nawet B350-Plus tego samego producenta

3) Pamięci się bardzo słabo podkręcają na Crosshair VI Extreme; na B350-Plus jeszcze nie sprawdzałem.

Wygląda na to, że po prostu starsze płyty, które mam są wyjątkowo opóźnione w dojrzewaniu do Ryzenów 3000. Po pierwsze, jakiekolwiek kłopoty wystąpiły tylko w krainie podkręcania; po drugie, z każdą nową platformą w minionych latach było tyle samo albo więcej kłopotów przy podkręcaniu – może tylko z Coffee Lake mniej, bo w końcu problemy Skylake zostały już rozwiązane wcześniej :E

Tym postem włożyłeś kij w mrowisko. Będzie test 3600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mam SSD na SATA 500GB jako systemowy i do pracy i jest jeszcze talerz 2 TB który ma muzykę, filmy i inne rzeczy zastanawiałem się żeby talerz w końcu wywalić jako archiwum zabezpieczenie a mieć już same SSD tylko 2 TB Evo na sata około 1300zl... a druga opcja to M2 dać systemowy aplikacje i do pracy ale wtedy talerz musiałby zostać.

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym postem włożyłeś kij w mrowisko. Będzie test 3600?

 

Ale facet ma wiele racji w tej opinii ;-)

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym postem włożyłeś kij w mrowisko. Będzie test 3600?

Tak, niebawem™. Po prostu zacząłem już inny artykuł, teraz zatrzymałem prace nad nim żeby testować 3600, a potem wznawiam tamten.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z ciekawości wyłączyłem smt i sprawdziłem jak wygląda sytuacja odnośnie fps. Przy wyłączonym smt w Watch Dogs 2 miałem +5 fps, w War Thunder +8 fps. Rozdzielczość 1440p. Dodatkowo puściłem procesor na 4,3 GHz przy napięciu 1,3v. Aida przeszła 2h test stabilności bez problemu przy maksymalnej temp 70 stopni. Przy smt włączonym 4,3 Ghz na napięciu 1.35v po ok 5min powodowała restart, i temperatura dobijała do 75 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% problemów, o których czytam tutaj i w internetach jest między krzesłem a klawiaturą. Nie ma co "stabilizować pracy" - wkładam procesor, wciskam power (czasami wcześniej clear cmos) i wszystko działa. Od dwóch tygodni codziennie używam jakiejś maszyny z Ryzenem 3000 i jedyny kłopot użytkowy, jaki napotkałem, to ten z nowymi Linuksami.

 

Co z problemem temperatur?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, niebawem™. Po prostu zacząłem już inny artykuł, teraz zatrzymałem prace nad nim żeby testować 3600, a potem wznawiam tamten.

 

Jest może szansa że przetestujecie 3600X? Bardzo mnie ciekawi ile w tej generacji daje "X" w nazwie, a myślę też iż wielu ludzi tutaj było by zainteresowanych czy w grach 3600X odstaje od 3700X?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na stocku potrafi sobie temperatura skakać od 38 do 55 stopni nawet gdy nic na PC nie robię. Gdyby nie zmieniona krzywa, to co chwilę miałbym startujący wentylator. Nie sądzę, że to moja wina, choć mogę się mylić :E

Śmieszne jest też coś innego - używam przeglądarki Opera, tej samej co na platformie Intela. Po jej włączeniu i otwarciu kilku kart pobór energii zestawu wzrasta czasem do 150 W, ale wystarczy że ją zminimalizuję i przywrócę i już jest cały czas 80 W, bez względu, co na niej robię. Sprawdzałem, czy to może GPU, ale nie, więc nie będę strzelał, kto jest winny, choć się domyślam.

A Ryzen Master u mnie nie działa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% problemów, o których czytam tutaj i w internetach jest między krzesłem a klawiaturą. Nie ma co "stabilizować pracy" - wkładam procesor, wciskam power (czasami wcześniej clear cmos) i wszystko działa. Od dwóch tygodni codziennie używam jakiejś maszyny z Ryzenem 3000 i jedyny kłopot użytkowy, jaki napotkałem, to ten z nowymi Linuksami.

 

Napotkałem sporo problemów z różnymi eksperymentami/podkręcaniem/działaniem out-of-spec, ale to raczej problemy z płytami, nie z procesorami:

1) Na obu płytach Asus Crosshair VIII ustawianie zegara InfinityFabric (FCLK) zawsze włącza tryb asynchroniczny, a bardzo często wcale nie działa - zamaist UEFI używam Ryzen Mastera, który działa doskonale.

2) Crosshair VI Extreme ma w nowych UEFI mniej opcji dot. podkręcania, niż nawet B350-Plus tego samego producenta

3) Pamięci się bardzo słabo podkręcają na Crosshair VI Extreme; na B350-Plus jeszcze nie sprawdzałem.

Wygląda na to, że po prostu starsze płyty, które mam są wyjątkowo opóźnione w dojrzewaniu do Ryzenów 3000. Po pierwsze, jakiekolwiek kłopoty wystąpiły tylko w krainie podkręcania; po drugie, z każdą nową platformą w minionych latach było tyle samo albo więcej kłopotów przy podkręcaniu – może tylko z Coffee Lake mniej, bo w końcu problemy Skylake zostały już rozwiązane wcześniej :E

Ile lat siedzisz w sprzęcie?

Wyobraź sobie, że masa osób czytająca Twoje recenzje nie rozumie pojęcia IF, BCLK itp. skrótów. Timingi RAM to dla nich magia.

- Zachęceni recenzjami gdzie widzą, że nowe Ryzeny lubią wysoko taktowany RAM kupują moduły 36000MHz i szybsze. I po złożeniu zestawu zaczynają się schody, czy to stabilność systemu czy też słaba wydajność bo magiczne dla nich IF nie wiadomo dlaczego spowolniło.

 

- Mają w miarę rozsądne chłodzenie, nie boxa lub podobnie wydajne pierdzidełko, a i tak temperatura w grach czy programach obciążających CPU jest wysoka. Skąd mają wiedzieć, że winę ponosi UEFI, które nie potrafi właściwie ustawić napięć lub plany zasilania w Windows?

 

Rozumiem, że masz grafik artykułów do publikacji ale taki tekst wyjaśniający obecne problemy platformy ZEN2 byłby dla nich sporym ułatwieniem.

Chyba, że boicie się napisać o problemach tej platformy by AMD lub góra nie pogroziła Wam palcem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest może szansa że przetestujecie 3600X? Bardzo mnie ciekawi ile w tej generacji daje "X" w nazwie, a myślę też iż wielu ludzi tutaj było by zainteresowanych czy w grach 3600X odstaje od 3700X?

Dzisiaj przecież ktoś wrzucał test od Hardware Unboxed, nie ma w ogóle różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
masa osób (...) nie rozumie pojęcia IF, BCLK itp. skrótów. Timingi RAM to dla nich magia.

Właśnie dlatego oceniamy procesory ( i nie tylko) przede wszystkim na podstawie fabrycznych, gwarantowanych przez producenta parametrów. Jeśli napiszę, że Ryzeny lubią pamięci DDR-3600, to również dodam, że to jest podkręcanie, i że ani AMD ani ja nie gwarantujemy, że będzie działać. W tym momencie "masa osób" ma się zatrzymać i pomyśleć "Ups, to dla mnie czarna magia - muszę zignorować informacje o podkręcaniu albo nauczyć się jak to działa".

 

temperatura w grach czy programach obciążających CPU jest wysoka.

To co, że jest wysoka? Jeśli komuś przeszkadza wskazanie w HWInfo, to polecam wyłączyć HWInfo - problem rozwiązany.

Dopiero inne powiązane efekty można uznać za problem; np. jeśli tak jak u BlindObservera wentylator jest za głośny. To prawda, że w recenzjach procesorów można by opisywać "kulturę pracy" - ale w jaki sposób? Z fabrycznym schładzaczem? A procesory bez niego, np. K Intela - z jakim? A co odpisać komentującym, którzy mi powiedzą, że upadłem na głowę, bo przecież każdy kupujący procesor za 1500 zł kupi sobie do niego jakiś tani i dobry schładzacz trzeciej firmy? A jaką wagę przywiązać do kultury pracy, a jaką do wydajności? A co jeśli na płycie A wentylator szumi głośno, a na płycie B - nie? To jest skomplikowany problem i nie widzę jak można to zrobić uczciwie i rzetelnie.

Oczywiście możesz słusznie oczekiwać, że takie informacje jak w wielkim wątku na reddicie powinny się znaleźć na PCLabie. Kiedyś się znajdą. Pamiętaj, że wielu "entuzjastów" z tematu, w którym piszemy, widzi SUMĘ całej "mądrości ludowej" na temat nowości technologicznych, i to natychmiast - tu przeczytają o jednym, tam o drugim, tu zrobią wyrywkowy eksperyment (jak kolega wyżej, który sobie wyłączył SMT), i już wiedzą sporo. Ani PCLab, ani żadna inna redakcja nie może się ścigać z tą sumą całej wiedzy z internetu.

 

 

Chyba, że boicie się napisać o problemach tej platformy by AMD lub góra nie pogroziła Wam palcem.

Nie ma żadnej góry (patrz tutaj). Na treść moich artykułów mam wpływ wyłącznie ja.

Edytowane przez mbrzostek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to ja także nie widzę żadnych problemów w działaniu platformy. Na początku miałem problemy z pamięcią ale wynikały one z braku aktualizacji firmware. A wynikało to z faktu że to dotrzesz dokonał aktualizacji BIOS, więc stawki mi się to za wystarczające. Później jeszcze napotkałem problem z uruchomieniem Linuksa z systemd. Nie licząc tych drób problemów nie mogę narzekać. Pamięci ostatecznie działają zarówno na profilu XMP jak i po lekkim OC. Procesora nie kręciłem bo nie widzę takiej potrzeby. System jest stabilny, działa jak należy. Temperatury nie przekraczają 75*C podczas testów. Być może to zasługa pasty, a może innego coolera. Nie mam porównania bo czytając o temperaturach i hałasie wytwarzany przez boxowy cooler zdecydowałem od razu o zakupie innego, cichego rozwiązania. Teraz czekam tylko na nowy Bios w którym rozwiążą problem z RdRand.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem na Ryzena zmieniać a tu cyrki są z temperaturą i biosami, za chwilę kupię intela 9700k :E Bo już wyrwać idzie za 1500 zł

Edytowane przez Crew 900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios to pewnie kwestia kilku dni. A problemy z temperaturami nie zauważyłem. Obstawiam że większość z tych problemów wynika z nieprawidłowego montażu chodzenia, złej aplikacji pasty lub zabaw w OC.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie 90% ma zle zamontowane chlodzenia. Te procesory jarają sie od środka przez 7nm. Dodaj to tego ladowanie po 1.4V na niektorych plytach i masz throttling.

Na 100% dopracowany bios poczekamy pewnie 3-4 miesiace bo te procesory sprzedaja sie tak dobrze ze AMD bedzie mialo w dupie nowe AGESA :E

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To źle obstawiasz. Zresztą trudno jest źle zamontować Noctuę NH-D15S ze względu na sam sposób montażu. I ta zmiana temperatury występuje w idle na niepodkręconym CPU, do tego w sytuacji, gdy ręcznie podniosłem sobie prędkość obrotową, by była stała w zakresie temperatur, w jakich są skoki. I taki problem, jaki wymieniłem ma wiele osób. A nic mnie tak nie wku... jak wynikające z głupich skoków temperatury chwilowe odpalanie wentylatora. Ja peceta nie mam słyszeć i moja tolerancja na coś takiego jest zerowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...