Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu wszystko od procesora do karty musi być PCIE 4.0. Splitter = fail, riser=fail. Stąd chipset X570 :)

 

Ale ja ani user eagle, nie używamy spliterów. A karta wspierająca pcie 4.0 ma chodzić na pcie 3.0 x16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie do nowej platformy.

To taki pricebug czy czegoś nie widzę?

Chcę kupić pamięci 3600 MHZ cl17 i ceny zaczynają się od ok 700 zł, a tu 3733 MHz za 409 zł.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.x-kom.pl/p/482930-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-3733mhz-viper-4-cl17-2x8gb.html&ved=2ahUKEwjN047ejcrjAhVDKlAKHYC0BbkQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw3ttIrv_pChWxzcJjVK3q54

 

Będą pasowały?

Edytowane przez koven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci są jak dostępność Ryzenów 9 3900X również w x-kom'ie ;)

 

Trzeba poczekać, a do nowego Ryzenka trzeciej generacji powinny idealnie wpasować się w sweet spot'a, o którym była mowa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając o tym, że jak trafisz Hynixy to masz opóźnienia 17-21-21 także to CL17 to tylko taki wabik stąd i taka cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja ani user eagle, nie używamy spliterów. A karta wspierająca pcie 4.0 ma chodzić na pcie 3.0 x16.

Macie przełączniki dla drugich 8 linii, jak każda płyta dzieląca linie.

KLIK, między baterią a pierwszym M.2 są 4 prostokątne scalaczki, które są sterowane przez płytę, i puszczają sygnał PCIE z CPU albo do pierwszego slotu (8+8=16), albo do drugiego (8).

 

To oczywiście w żadnym wypadku nie tłumaczy, dlaczego wymuszony tryb 3.0 (sprawdzałeś 2.0/1.0?) pracuje w max x8. To ma sens w drugim slocie. W pierwszym, gdy drugi jest pusty - nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W innych sklepach cena niewiele wyższa, Bardziej martwią te opóźnienia..

 

Edit.

 

W takim razie te

G.SKILL 16GB 3600MHz Ripjaws V Black CL17

Czy te

G.SKILL 16GB 3600MHz Trident Z Black CL17

Edytowane przez koven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boostowanie ryskow jest jeszcze zrypane, na sztywno ustawione 4225 na wszystkich rdzeniach przynajmniej w moim wypadku zapewnia mniejsze temperatury i lepsza wydajność, niż jakby zostawić procka w auto, dobrze to widać na przykładzie bfv w multi na podboju 64os.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ MitycznyJeż

 

Natchnąłeś mnie intelektualnie i sprawdziłem jedną kwestię. Mianowicie...

 

Na płycie MSI X470 Gaming Pro Carbon (jeszcze z AGESA 1.0.03a) ustawienie w biosie chipset Gen oraz PCIe Gen na auto sypało WHEA jak z AK-47. Ustawiałem obie opcje ręcznie na Gen3. Skutkowało to dużo większą stabilnością a błędy WHEA zdarzały się pojedynczo i incydentalnie, raz na dzień. Niestety PCIe, według wskazań zakładki BUS w HWInfo, śmiga ledwie x8. Poniżej zrzut z HWInfo oraz test z 3DMark PCI Express.

 

 

UPYKai8h.jpg

 

https://www.3dmark.com/3dm/37892198?resultRegistrationOutcome=KEY_IN_ANOTHER_ACCOUNT_CURRENT_ACCOUNT_FREE

 

Wczoraj aktualizacja biosu z BETA do Full z AGESA 1.0.0.3ab. Te same ustawienia w biosie dla chipsetu i PCIe czyli ręcznie Gen3. Dalej PCIe x8 i wyniki z testu 3DMark PCI Express obcięte.

 

I mnie Mityczny natchnął do sprawdzenie jednej rzeczy. Wlazłem w bios i ustawiłem Chipset Gen na Gen3 a PCIe na auto.

Sprawdziłem HWInfo i takie coś wyszło...

 

 

YlH6Q70h.jpg

 

 

Jak widać current link speed jest jak powinien być :)

 

Test z 3DMark na potwierdzenie...https://www.3dmark.com/3dm/37907835?resultRegistrationOutcome=KEY_IN_ANOTHER_ACCOUNT_CURRENT_ACCOUNT_FREE

 

Zastanawia mnie tylko czemu HWInfo dalej pokazuje current link width x8? :hmm: Może PCIe 4.0 x8 u Navi to 3.0 x16? Nie jestem biegły w tym, proszę o sprostowanie.

 

@ eagle zerknij u siebie do biosu i ustaw jak ja to mam: pcie na auto a chipset gen na gen3. I sprawdź HWInfo o raz zrób test w 3DMark PCI Express.

 

Nie mam pojęcia czy to zasługa aktualizacji biosu z nową AGESA 1.0.0.3ab, czy mojej niewiedzy i biosu BETA z AGESA 1.0.0.3a.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając o tym, że jak trafisz Hynixy to masz opóźnienia 17-21-21 także to CL17 to tylko taki wabik stąd i taka cena.

 

to są 17-21-21 z tego co wiem, ale ich konkurenci cenowo to pamięci 3000mhz/15 CL...

 

Nie widzę rozsądnej alternatywy, dlatego brałem te patrioty.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600MHz vs 3200MHz vs 2666MHz: Best RAM for Ryzen 3000?

 

Rysiu przejrzyj chociaż te testy, które starasz się wrzucać, szczególnie jeśli pochodzą z guano kanałów z jutuba. Ten test jest bezużyteczny..

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarcoSimone

 

Na wcześniejszych screenach (KLIK) było widać, że karta graficzna w drzewku PCI w aidzie widnieje na kilku zagnieżdżonych w sobie szynach na raz... to dość nietypowe, bo zwykle jest obiekt mostka PCIe (wbudowanego w cpu) -> bus -> i od razu karta + jej audio.

Jeżeli jest ich kilka na raz, to należałoby się spodziewać, że ostateczna wydajność łącza będzie najmniejszą ze wszystkich po drodze.

 

Current Link Speed (przynajmniej w założeniu) pokazuje aktywnie działającą wersję PCIe:

2.5 GT/s = 1.1

5 GT/s = 2.0

8 GT/s = 3.0

16 GTs = 4.0

 

To o czym piszesz jest dziwne i może sugerować, że opcja chipset gen zmienia wersję PCIe wszędzie w CPU. Ciężko powiedzieć nie mając sprzętu w łapach :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem jak wrzucic wynik z blendera to dam kod.

 

 

 


{
  "benchmark_client": {
    "client_version": "1.0b2"
  },
  "blender_version": {
    "build_commit_date": "2018-03-22",
    "build_commit_time": "14:10",
    "build_date": "2018-03-22",
    "build_hash": "f4dc9f9d68b",
    "build_time": "09:59 AM",
    "version": "2.79 (sub 0)"
  },
  "device_info": {
    "compute_devices": [
      "AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor"
    ],
    "device_type": "CPU",
    "num_cpu_threads": 24
  },
  "scenes": [
    {
      "name": "bmw27",
      "stats": {
        "device_memory_usage": 140.73,
        "device_peak_memory": 140.74,
        "pipeline_render_time": 159.47,
        "render_time_no_sync": 156.239,
        "result": "OK",
        "total_render_time": 158.416
      }
    },
    {
      "name": "classroom",
      "stats": {
        "device_memory_usage": 296.64,
        "device_peak_memory": 296.7,
        "pipeline_render_time": 518.19,
        "render_time_no_sync": 516.334,
        "result": "OK",
        "total_render_time": 517.476
      }
    }
  ],
  "system_info": {
    "bitness": "64bit",
    "cpu_brand": "AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor            ",
    "devices": [
      {
        "name": "AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor",
        "type": "CPU"
      },
      {
        "name": "GeForce RTX 2080 Ti",
        "type": "CUDA"
      }
    ],
    "machine": "AMD64",
    "num_cpu_cores": 12,
    "num_cpu_sockets": 1,
    "num_cpu_threads": 24,
    "system": "Windows"
  },
  "timestamp": "2019-07-22T21:51:06.079394+00:00"
}

 

 

 

 

czyli wynik ~jak na oficjalnych testach.

nieźle :D

 

blender.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wcześniejszych screenach (KLIK) było widać, że karta graficzna w drzewku PCI w aidzie widnieje na kilku zagnieżdżonych w sobie szynach na raz... to dość nietypowe

Nie dla AMD, tak po prostu jest dla Navi/Vegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

Takie zamieszanie w drzewku to nie jest przypadkiem efekt tego, że pojedyncza karta może być wirtualizowana (przynajmniej w obliczeniowo-serwerowych SKU, nie wiem jak konsumenckie karty), i udostępniania kilku VM na raz?

Wtedy to by miało sens, że na jednej szynie zamiast jednej karty widniałoby ich kilka, i każdą można by skierować do oddzielnej VM.

 

To oczywiście całkiem niezwiązane z ww. problemem, ale wciąż ciekawe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, karta widnieje tylko jedna :E Po prostu masz dodatkowy wewnętrzny przełącznik PCIe, gdzie pod porty downstream masz "podpięte" GPU i audio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie czy przypadkiem w zastosowaniach wirtualizowanych karta nie "dzieli się" na kilka oddzielnych (po wcześniejszej rekonfiguracji)?

Bo to wydaje się jedyny sensowny sposób na udostępnienie jednej karty kilku VM - bo jedno urządzenie PCIe nie może być współdzielone przez kilka VM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę się pobawiłem napięciem, bo stockowe ustawienie (1.42) nawet z offsetem to zbyt gorące warunki dla proca, i wyszło że taki sweet-spoot w moim przypadku to 1.325v.

 

Wyniki w Cinebenchu i Geekbenchu identyczne z wydajnością na stock (różnica 2-3%) plan zasilania ryzen balanced (z maksem na 100%)

W zasadzie błędów WHEA brak, nic się nie sypie, jak do tej pory wszystko działa, PCI-E normalnie na x16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem mojego pierwszego kompa na płycie MSI B450 Tomahawk z procesorem Ryzen 5 3600 i mam teraz pytanie o działanie procesora. Odpaliłem HWinfo i w idle, gdy nic nie robię albo mam odpalonego tylko chrome temperatury na procesorze wynoszą około 50 stopni, momentami skacząc do 60. Chłodzenie Fortis 3. Napięcie utrzymuje się na 1,35-1,4V. Plan zasilania ustawiony Ryzen balanced. Tak ma być czy temperatury i napięcia są za wysokie jak na pracę bez obciążenia? Czytałem posty redditowe itd, powinno chyba być około 1V w idle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie czy przypadkiem w zastosowaniach wirtualizowanych karta nie "dzieli się" na kilka oddzielnych (po wcześniejszej rekonfiguracji)?

Bo to wydaje się jedyny sensowny sposób na udostępnienie jednej karty kilku VM - bo jedno urządzenie PCIe nie może być współdzielone przez kilka VM.

Szczerze powiedziawszy, nie mam pojęcia i nie mam zamiaru szukać informacji na ten temat :E Ale czy przypadkiem taka (potencjalna) funkcjonalność nie jest zarezerwowana dla bardziej "wypasionych" serii niż zwykłe Radeony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem mojego pierwszego kompa na płycie MSI B450 Tomahawk z procesorem Ryzen 5 3600 i mam teraz pytanie o działanie procesora. Odpaliłem HWinfo i w idle, gdy nic nie robię albo mam odpalonego tylko chrome temperatury na procesorze wynoszą około 50 stopni, momentami skacząc do 60. Chłodzenie Fortis 3. Napięcie utrzymuje się na 1,35-1,4V. Plan zasilania ustawiony Ryzen balanced. Tak ma być czy temperatury i napięcia są za wysokie jak na pracę bez obciążenia? Czytałem posty redditowe itd, powinno chyba być około 1V w idle?

 

AMD twierdzi, że to normalne...niestety. Możesz zrobić trick, który zasugerował gość z AMD, gdzie zmieniasz plan na zrównoważony, a w nim ustawiasz min procesora na 85%, a max na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z obecnych na forum brał udział w promocji msi na Aio? Zastanawiam się czy powinienem dostać jakiś email zwrotny odnośnie wzięci udziału w promocji. Pozatym nie dokońca rozumiem jak zrobić zdjęcie płyty do rejestracji, które kody na płycie powinny być na zdjęciu czy te z złącza 24pin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysiu przejrzyj chociaż te testy, które starasz się wrzucać, szczególnie jeśli pochodzą z guano kanałów z jutuba. Ten test jest bezużyteczny..

Może rozwiniesz swoją myśl i wskażesz dlaczego jest bezużyteczny? :Up_to_s:

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z obecnych na forum brał udział w promocji msi na Aio? Zastanawiam się czy powinienem dostać jakiś email zwrotny odnośnie wzięci udziału w promocji. Pozatym nie dokońca rozumiem jak zrobić zdjęcie płyty do rejestracji, które kody na płycie powinny być na zdjęciu czy te z złącza 24pin?

 

Dostałem maila że moje zgłoszenie zostało zaakceptowane. Zdjęcie kodów robiłem ze złącza 24 pin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem maila że moje zgłoszenie zostało zaakceptowane. Zdjęcie kodów robiłem ze złącza 24 pin

A po jakim czasie dostałeś info bo ja zarejestrowałem kartę i zgłosiłem na promocje jakiś tydzień temu i do dziś nie dostałem żadnej informacji zwrotnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...