Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jak wygląda obecnie sytuacja z nowymi ryzenami i płytami x470 ? jest sens się w nie pchać, czy raczej celować w x570 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób na forum ma problemy z pamięciami.

Mi na początku nie chciało działać ale nie miałem czasu na dłuższe testy.

Teraz wszystko śmiga na dwóch biosach z różnymi wersjami AGESY.

Wszystko stabilnie. Tylko te temp. w spoczynku ale ten typ może tak ma...

Na BIOS z AGESA 1.0.0.3AB jest trochę wydajniej.

Edytowane przez McKay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jezeli posiadam jeden wiatrak noctua można dorzucić go do chłodzenia fortis3 jako drugi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jezeli posiadam jeden wiatrak noctua można dorzucić go do chłodzenia fortis3 jako drugi?

A kto Ci zabroni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla niesamowity jest ten najazd na sklepowe półki po Ryzen 3000. Schodzą jak dobro pierwszej potrzeby :o:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu po pewnych perypetiach, siedzę na nowym sprzęcie, dziwne jest ustawienie zasilania Ryzen Balanced bo niby zbalansowany a dla stocka potrafi napięcia dawać w pulpicie tak po prostu nawet po 1.4-1.43 ze skokami do 1.5v nawet.

 

Zmiana na zrównoważony widać poprawia sytuacje, na razie to tak wygląda

 

3wWXDPK.jpg

 

Jeszcze trochę do poustawiania ale nic się nie sypie, nie dzieje się nic problematycznego, jak na razie bez jakiś problemów.

 

Le grand Macho na takim 3700X robi robotę w idle ledwo się kręci ok. 390 rpm praktycznie go nie słyszę, wiatrak od chipsetu też sprawuje się ok (znaczy siedzi na 0 rpm, dziś podłącze pozostałe dyski i trzeba coś zagrać, może jeszcze cinebencha i aide

Edytowane przez frog67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak wygląda obecnie sytuacja z nowymi ryzenami i płytami x470 ? jest sens się w nie pchać, czy raczej celować w x570 ?

 

Ja wrzuciłem 3700x do taichi x470 i póki co prawie wszystko stabilne. Był problem z hyperx predator rgb 3200mhz 16-18-18-39 z XMP. Częste bluescreeny. Po wgraniu beta biosu 3.46 wszystko działa bez problemu. Ustawione 4.2ghz przy 1.23V. Temperatura max 68stopni w stresie. Pamięci poszły na 3733mhz 18-19-19-36. Aida, blender, intel burn przechodzi bez błędów. Tylko prime95 powoduje od razu reset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu po pewnych perypetiach, siedzę na nowym sprzęcie, dziwne jest ustawienie zasilania Ryzen Balanced bo niby zbalansowany a dla stocka potrafi napięcia dawać w pulpicie tak po prostu nawet po 1.4-1.43 ze skokami do 1.5v nawet.

 

U mnie to samo :E niby napięcie na sztywno w BIOSie ustawione na 1.35V a Ryzen Master miejscami pokazuje 1.5V i 4366 mhz na pulpicie. Ma ktoś poradnik co zrobić, żeby ustawić wszystko najwydajniej i zapomnieć? Czy jeszcze coś takiego nie istnieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo :E niby napięcie na sztywno w BIOSie ustawione na 1.35V a Ryzen Master miejscami pokazuje 1.5V i 4366 mhz na pulpicie. Ma ktoś poradnik co zrobić, żeby ustawić wszystko najwydajniej i zapomnieć? Czy jeszcze coś takiego nie istnieje?

Odinstaluj ryzen master i ustaw wszystko w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne jest ustawienie zasilania Ryzen Balanced bo niby zbalansowany a dla stocka potrafi napięcia dawać w pulpicie tak po prostu nawet po 1.4-1.43 ze skokami do 1.5v nawet

Bo to jest wysoka wydajność pod inną nazwą, tylko miśki z AMD wszelkimi sposobami próbują udowodnić (czyt. zamydlić oczy), że jest inaczej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest nawet wyzej niz wysoka wydajnosc ale zalecaja go bo szybciej wybudza rdzenie jak zobacza obciazenie. 

 

MSI ostro dowalło do pieca nowym BIOSem ale tego kto aktualizuje im strone niech lepiej zwolnią bo wystawiają nowe BIOSy które mają date sprzed miesiąca.........to samo z softem, nagle wychodzi nowa wersja a przy niej starsza data od poprzedniej wersji. Miałem BIOS V1.2, wczoraj zaktualizowałem i mam....V1.1. :E

Wygląda jakby zmienili sposób boostowania cepa na tyle żeby tylko na 0.000005s pokazywał 4.6GHz żeby ludzie nie pruli się że nie osiąga takich zegarów jak na papierze. 

W grach nowy BIOS daje kopa, wszystkie rdzenie od razu wskakują na 4200MHz, wczesniej bylo ok. 4125MHz.

qjSG4Zo.png

 

 

Widzieli? R5 2600 od ręki za €104,90: https://www.alternate.nl/AMD/Ryzen-5-2600-3-4-GHz-(3-9-GHz-Turbo-Boost)-socket-AM4-processor/html/product/1431737?event=search

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem wczoraj zestaw na 3700X. Dzisiaj udało mi się rozwiązać wszystkie problemy oraz ustawić stabilnie pamięć na 3600MHz CL16. Samego procesora nie kręciłem. Zrobiłem też kilka testów. Wieczorem postaram się wrzucić wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Orientuje się ktoś dlaczego po aktualizacji MSI B450 Tomahawk z wersji v18 do v19 wentylator na chłodzeniu CPU po OC kręci się w spoczynku na 1200rpm i jest wyraznie słyszalny, natomiast na poprzednim bios nawet po OC jest wszystko dobrze i normalnie chodzi sobie na 500-600rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre z tym zasilaniem, jak się zostawi domyślnie plan zasilania bez zmian i odpali się powiedzmy cnebencha albo inny benchmark wtedy procesor boostuje powyżej tych 4GHz na wszystkich rdzeniach, no około 4.1 GHz bez podkręcania.

 

Jednak po zmianie maksymalnego zasilania z 100% na 99% to procesor boostuje na wszystkich rdzeniach już tylko do base clock (w moim przypadku okolice 3600) - 3700X

 

W cinebenchu na stocku z limitem na 100% 4858pkt.

 

Z limitem w planie zasilania na 99% wynik 4170pkt.

 

Z geekbencha

 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/13973074

 

Nie jest źle jak na stock, podkręcić proca, pamięci i będzie fajnie

Edytowane przez frog67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem wczoraj zestaw na 3700X. Dzisiaj udało mi się rozwiązać wszystkie problemy oraz ustawić stabilnie pamięć na 3600MHz CL16. Samego procesora nie kręciłem. Zrobiłem też kilka testów. Wieczorem postaram się wrzucić wyniki.

 

Na jakim napięciu masz ramy oraz jakie dokładnie timingi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakim napięciu masz ramy oraz jakie dokładnie timingi?

 

* CAS: 16

* RCDRD: 20

* RCDWR: 16

* RP: 19

* RAS: 36

* RC: 54

* FAW: 24

* RRDS: 6

* RRDL: 8

* Napiecie: 1.35V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czolgista778 skąd bierzesz nowsze biosy MSI do X570 ?

bo na oficjalnej stronie to widzę tylko takie dość stare...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo inzynierowie MSI nie wiedza jak dziala kalendarz...jak kupilem mobo to na stronie byly dwa: 1.00 i 1.20.

Nagle zniknely i pojawil sie 1.10 z dopiskiem "New BIOS release" i ktory ma date starsza od 1.20 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo inzynierowie MSI nie wiedza jak dziala kalendarz...jak kupilem mobo to na stronie byly dwa: 1.00 i 1.20.

Nagle zniknely i pojawil sie 1.10 z dopiskiem "New BIOS release" i ktory ma date starsza od 1.20 :E

Pewnie ten nie jest w wersji "alpha", tylko beta :)

Edytowane przez asher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to pora na krotkie podsumowanie z mojej strony. Zacznijmy wiec od specyfikacji:

* CPU: AMD Ryzen7 3700X

* Mobo: Gigabyte B450 Aorus Elite (BIOS F40, AGESA 1.0.0.2)

* RAM: Crucial Ballistix Sport LT Gray 3000MHz CL15 BLS2K16G4D30AESB (2x 16GB)

* GPU: MSI GeForce GT 710 1GB DDR3 64bit PCI-e

* PSU: Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold

* HDD: Seagate ST380817AS 80GB SATA/150

* Pasta: Thermal Grizzly Kryonaut

* Cooler: Scythe Mugen5 REV.B

 

BIOS zaktualizowali mi w x-komie, wiec zalozylem ze wszystko powinno dzialac od strzala i o ile komputer sie wlaczal, to juz na samym poczatku zauwazylem problem z RAMem, przy zainstalowanych dwoch kosciach. Dzisiaj na 1 kosci zainstalowalem Windowsa, sterowniki, wykonalem aktualizacje ECFW i wydaje mi sie ze to rozwiazalo problemy z pamieciami. Majac juz w pelni dzialajacy zestaw, zaczalem sie bawic pamiatkami. Na poczatku zalezalo mi aby je uruchomic na 3200MHz CL15, co okazalo sie niemozliwe. O ile system sie wlaczal i dzialal bez problemu to MemTest5 rzucal bledami na prawo i lewo. Po zwiekszeniu CL na 16 problem ustal, wiec zaczalem bawic sie dalej i tak przeszedlem przez 3400MHz do 3600MHz zachowujac CL16 oraz domyslne napiecie 1.35V. Ponizej timingi na jakich poszly mi pamieci:

 

1) 3200MHz:

* CAS: 16

* RCDRD: 18

* RCDWR: 18

* RP: 18

* RAS: 36

* RC: 72

* FAW: 34

* RRDS: 5

* RRDL: 8

 

2) 3400MHz:

* CAS: 16

* RCDRD: 18

* RCDWR: 18

* RP: 18

* RAS: 38

* RC: 58

* FAW: 38

* RRDS: 6

* RRDL: 9

 

3) 3600MHz:

* CAS: 16

* RCDRD: 20

* RCDWR: 16

* RP: 19

* RAS: 36

* RC: 54

* FAW: 24

* RRDS: 6

* RRDL: 8

 

Pozniej wlaczylem jeszcze tylko wirtualizacje oraz IOMMU w BIOSie, zainstalowalem kilka benchmarkow i oto wyniki. Przypominam, ze CPU nie byl podkrecony. Nic wiecej w BIOSie nie bylo zmieniane.

 

 

Na poczatek AIDA64:

d7923e5f89a27.png

7e6184b7b525b.png

da8dd8324ef9a.png

65873857c7c6d.png

0cd7a39d4d25f.png

420653f48bf3b.png

7125aea72a0c1.png

55528fb05988f.png

9ae78697b337b.png

c1c82f5e9fdaa.png

e926ab9ee1b02.png

dc554b10240fa.png

4a84604d6f234.png

 

Kilka z SisoftSandra:

f50ffb51d2afe.png

45b840d2ff8e6.png

85ff6b6bad166.png

 

x265 FHD Benchmark:

fc160d66ee4d5.png

 

Jeszcze raz szybki test pamieci oraz wskazania z Ryzen Master:

c21ba5abaff1a.png

 

I na koniec CineBench R20.060:

28754ae1bf103.png

329078105cee0.png

 

Podczas testu CineBench odpalilem sobie HwInfo, aby sprawdzic jeszcze jak boostuje CPU:

a5d74168d080d.png

 

 

I tutaj naszla mnie pewna refleksja. Procek chyba nie ma zbyt wysokich temperatur, boostuje tez przyzwoicie do blisko 4,4GHz, dziala z pamieciami 3600MHz CL16 i Infinity Fabric 1800MHz. I nie do konca chyba rozumiem wyniki. Szczegolnie z CineBench. W MultiCore uzyskalem wynik 4627. Podczas gdy np. frog67 kilka postow wczesniej pisal iz rowniez na stocku uzyskal 4858pkt. Zastanawiam sie teraz skad taka, powiedzialbym, wrecz spora roznica...

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie z CineBench. W MultiCore uzyskalem wynik 4627. Podczas gdy np. frog67 kilka postow wczesniej pisal iz rowniez na stocku uzyskal 4858pkt. Zastanawiam sie teraz skad taka, powiedzialbym, wrecz spora roznica...

A ci powiem tak,że ustawienie prorytetu procesu dla Cinebench na czasu rzeczywistego daje dodatkowe punkty i pozostali koledzy to potwierdzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beliash

 

Błagam, wrzucaj tak spamtastyczne ilości screenów w tag spoiler.

Albo wycinaj to co ważne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ci powiem tak,że ustawienie prorytetu procesu dla Cinebench na czasu rzeczywistego daje dodatkowe punkty i pozostali koledzy to potwierdzą

 

Sprobuje pozniej i podziele sie wynikiem.

Teraz zapuscilem OCCT Linpack 2019.

 

@Beliash

 

Błagam, wrzucaj tak spamtastyczne ilości screenów w tag spoiler.

Albo wycinaj to co ważne...

 

Sorki, poprawilem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tutaj naszla mnie pewna refleksja. Procek chyba nie ma zbyt wysokich temperatur, boostuje tez przyzwoicie do blisko 4,4GHz, dziala z pamieciami 3600MHz CL16 i Infinity Fabric 1800MHz. I nie do konca chyba rozumiem wyniki. Szczegolnie z CineBench. W MultiCore uzyskalem wynik 4627. Podczas gdy np. frog67 kilka postow wczesniej pisal iz rowniez na stocku uzyskal 4858pkt. Zastanawiam sie teraz skad taka, powiedzialbym, wrecz spora roznica...

 

W BIOSIE zakładka Peripherals -> AMD CBS -> Package Power Limit Control na "Manual" -> Package Power Limit - ustaw np. na 130W - i sprawdź wynik w Cinebenchu ;)

Do tego ustaw priorytet realtime dla Cine i zobacz wynik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOSIE zakładka Peripherals -> AMD CBS -> Package Power Limit Control na "Manual" -> Package Power Limit - ustaw np. na 130W - i sprawdź wynik w Cinebenchu ;)

Do tego ustaw priorytet realtime dla Cine i zobacz wynik ;)

 

Nie odbije sie to przypadkiem negatywnie na sekcji zasilania? Miedzy 90W a 130W jest jednak spora roznica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...