Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ma zostać 99% i nie ruszaj tego.

Przy okazji o co chodzi z tymi błędami AER? Gdzie to można sprawdzić?

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma zostać 99% i nie ruszaj tego.

Przy okazji o co chodzi z tymi błędami AER? Gdzie to można sprawdzić?

 

PCI Express Advanced Error Reporting

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze napisz gdzie i jak sprawdzić w systemie czy tego nie doświadczam - w podglądzie zdarzeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh , mam nadzieję że już w temacie problemów nie będę musiał pisać lektury :P.

 

Muszę jeszcze rozgryźć ram , jak go wysoko podkręcić. 4400mhz cl18 pc się uruchamia, więc tragedii chyba nie ma :). 4000mhz cl18 pc pracował pół h , przeglądarka, itp itd . Wiec pewnie 3800 cl16 bym na moim ramie ugral. Tylko muszę jeszcze ogarnąć terminacje, napięcia i opory na zen2 :). Dziś się rozstaje na parę dni z 1 modułem ramu , pożyczam przyjacielowi do póki nie dojdą jego cruciale :).

 

wczoraj ustawiłem RAM na 3600... reszta auto... Z Wiedźmina 3 wywalało mnie na pulpit z zamkniętą grą po 5 min... Czemu? Zmieniłem na 3200 i zero problemów.

BIOS mam - AMD ComboPI1.0.0.3abb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj ustawiłem RAM na 3600... reszta auto... Z Wiedźmina 3 wywalało mnie na pulpit z zamkniętą grą po 5 min... Czemu? Zmieniłem na 3200 i zero problemów.

BIOS mam - AMD ComboPI1.0.0.3abb.

Może za niskie napięcie SOC, bo jednak podbicie taktów na ramie wymaga zwiększenia napięcia z domyślnych wartości.

Również same ramy mogą wymagać trochę więcej jeśli idzie o napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ja zmieniłem na 1% i 99%...może te moje kombinacje też powodowały stutter :hmm:

W takim razie nie może, ale na pewno :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oryginale jakie nastawy ma procek w Balanced? Bo ja zmieniłem na 1% i 99%...może te moje kombinacje też powodowały stutter :hmm:

Ryzen Balanced ma min 99% i max 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak na początku ustawiłem, bo te 99% jest trochę nielogiczne jak chcemy mieć C&Q. Ale tak ma być, Ryzen 3000 oszczędza energię na trochę innej zasadzie (uśpienie) i nie potrzebuje do tego zbijać zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dlatego jak wyłączyłem C&Q to stutter ustąpił... mimo błędnych ustawień w AMD Balanced.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI dało dzisiaj stabilne bioDo sy ABBA dla X570.

Do b450 tomahawk max też ale do zwykłego nie ma. Oczywiście na msi.com, bo na PL nawet nie ma takiego modelu płyty jak MAX :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztywne napięcie 1.41v zabije Ryzena?

Jakiś czas temu szukałem max napięcia do 24/7 Broadwella, to jest podobno 1,52V

i przy okazji gdzieś w wątku Ryzenów-gen3 przeczytałem że max 24/7 dla Ryzenów-gen3 to podobno 1,46V

(forum overclock.net)

 

Tak więc 1.41V powinno być w 100% bezpieczne 24/7 dla Twojego 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc pograłem na moim setupie , windows stary 1709 , nie mam najmniejszych zastrzeżeń do pracy komputera. Oc ram słabe , wczytałem xmp i podniosłem taktowanie na 3466mhz i fclk na połowę , reszta auto, pc działa normalnie. 0 anomalii z dźwiękiem , 0 artefaktów . Więc wymiana płyty nie poszła na darmo , nie wiem jakby było na innej płycie b450 , pewnie też bym tych anomalii nie miał . Na chwilę obecną jestem dość zadowolony, jeszcze tylko wymagam dobrego oc ramu , i już poziom zadowolenia urośnie całkiem. Na razie jakoś ciężko mi podkręcić ram do 3733-3800mhz if 1:1 , ale to raczej ja popełniam błąd , a nie jednostka nie daję rady. Jak już wcześniej pisałem, na fclk 1800 , pc uruchamiał się do pulpitu na 4400mhz cl18 1.45v , na 4000cl18 fclk 1600 komputer działał około pół godziny, do godziny bez żadnych anomalii , nie robiłem testów stabilności , bo chciałem trochę wyższe taktowanie spróbować odpalić i dopiero strzelić test :D. Na razie wymiękam przy oc ramu , co do biosu płyty to jest rozbudowany, i ma trochę dodatkowych opcji, których na msi nie było, i się trochę gubię, ale to kwestia paru dni , aż się przyzwyczaję.

Dzisiejszy dzień zaliczam do udanych , ponieważ mój pc działa , a kolegi pc prawie skończony, tylko dam mu moje wentyle 120mm , bo te oryg zalmana to piszczą gorzej niż cewki na moim rtxie :lol2:

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oc Ramu jest dość proste na 3733 czy 3800. Dajesz w Dram Calculator Safe i V2, wszystko Ci wejdzie raczej bez problemu. Safe + V1 też powinno bo masz raczej przyzwoite kosteczki. Ewentualnie Read-XMP, Custom+Safe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie format co 2 lata należy się komputerowi :) no chyba że kręcimy ramy......... ale nie po zmianie karty graficznej.

o tomoja winda jest przeterminowana o ponad 2 lata :E :E

 

serio?

 

ja nie rozumiem jak można nie postawić nowego systemu po zmianie kluczowego elementu jakim jest płyta...

generalnie powinien być zakaz narzekania na cokolwiek, jeśli ktoś tego nie zrobi w pierwszej kolejności...

kiedys ciezko bylo zrozumiec ludzia ze ziemia nie jest plaska a okragla ;)

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys ciezko bylo zrozumiec ludzia ze ziemia nie jest plaska a okragla ;)

 

Do dzisiaj niektórzy mają z tym kłopot ;P

 

CO nie zmienia faktu, że po wymianie sprzętu, szczególnie płyty głównej nieraz może się nie udać podmiana 3/4 sterowników systemowych. I tak to już wygląda od czasu windowsa XP. Z każdą kolejną wersją systemu taka podmiana ma coraz większe szanse na powiedzeni, ale gwarancji nie ma żadnej, że musi się udać. Nie jedna osoba już się na tym ostatnio przejechała z tego co widać na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym ryzenie wszystko trzeba na auto zostawiać bo sie posypie wszystko ;d

 

Co się niby posypie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tomoja winda jest przeterminowana o ponad 2 lata :E :E

Ja mam w10 po upgrade z w7, kilku zmianach różnych podzespołów, w tym 3 dysk systemowy po przeniesieniu obrazu i działa elegancko do dziś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oc Ramu jest dość proste na 3733 czy 3800. Dajesz w Dram Calculator Safe i V2, wszystko Ci wejdzie raczej bez problemu. Safe + V1 też powinno bo masz raczej przyzwoite kosteczki. Ewentualnie Read-XMP, Custom+Safe.

 

W sumie masz rację, opre się o kalkulator , ewentualnie powalcze z timingami we własnym zakresie.

Zapomniałem dodać- wczoraj grałem na 1 module ramu, na 240fps w apexa, i nie miałem stutteru żadnego. Wyniki w aidzie uciete o połowę z 1 modułem, jeśli chodzi o odczyt :). Jeśli chodzi o ten wentylatorek na płycie, to jest on nieslyszalny , Max na nim widziałem 2890rpm. Może dziś wyżej z prockiem pójdę, 4.2 ghz powinienem osiągnąć w granicach 1.35v , 1.2875v 4.1ghz przechodzi w Prime95 z avx2 :). Na auto niestety płyta podaje konkretne napięcia. Pod 1.47v na pulpicie q cinebenchu około 1.38v .

 

Edit. Spróbuję na 1 module pocisnac ram na 4200-4400mhz stabilnie, ciekawe czy się da :)

Fajnie wygląda 4000mhz+ na ramie innym niż bdie:)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że o planach zasilania było coś gadane to może i ja się podepnę.

Im słabszy plan zasilania wybiorę tym częstsze mam ścinki całego systemu. Na AMD High Performance system działa najlepiej i najstabilniej, ale mimo to raz na parę H system łapie laga na pół sekundy. Gdy słucham samej muzyki to nic takiego nie występuje, ale gdy już oglądam jakiś film to jest to denerwujące, bo słychać taki przeciągnięty dźwięk - określiłbym to jako artefakty w dźwięku. W biosie nic nie kombinowałem, jedynie włączyłem XMP dla ramów (bez żadnego OC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta b450?

Jak b450 to sprobuj strzelić formata , jeśli nie pomoże, to masz pewnie podobne zakłócenia jakie ja miałem na b450 tomahawku + ryzenem 3600. Zmiana Na przeplacona płytę x570 usunęła u mnie problem

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...