Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

...aplikacja asusa do aktualizacji sterowników, pokazała , że nie mam zainstalowanego sterownika chipsetu ... Beka jak nie wiem

Beka to jest to, że instalujesz te ich ścierwa niepotrzebne normalnym ludziom do niczego. To tak jakbym ja zainstalował MSI Live Update 6. :E Zdaje się taki wytrawny user PC a odstawia szopki jak początkujący, hańba panie!

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten soft sam sie wrzuca , jak nawet formata zrobiłem, pierwsze odpalenie i już był w Windowsie:). A włączyłem to tylko po to bo chciałem się pobawić rgb. Ale patrzę w głównej zakładce pokazuje że nie ma sterownika chipsetu , więc wgralem ponownie i teraz pokazuje że jest :). Takie softy na ogół wyrzucam , ale jeszcze nie robiłem porządku na dysku . Windows w połowie zoptymalizowany pod gry , jeszcze na pewno znajdzie się coś do wyrzucenia z usług. Z 130 procesów już chyba mam z 110 , co szczerze powiedziawszy jest potężną liczba . Najpierw powalcze o oc i stabilność moich ustawień, potem zajmę się softem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAMy jakkolwiek chłodzone, nawiew, radiatory?

Memki to Ballistixy 3200 E-Die, więc swój radiator mają. Z przodu Define R6 mam dwa standardowe wentylatory 140 mm + standardowy z tyłu, nic pod drodze nie ma, więc przewiew czuć. Na procu Noctua NH-D15S.

 

U mnie wystarczy odłączyć zasilanie i też nie wstaje, ostatnio robiłem mały apgrejd i po odłączeniu zasilacza sprzęt nie wstał, na szczęście mam zapisany profil ale i tak ustawienie IF trzeba wbić z palca bo to się z jakichś powodów nie zapisuje.Ale żadnej degradacji nie zauważyłem, nadal 3800 1:1 chodzi bez zająknięcia.Ogólnie wciąż myślę nad 3900/3950X ale szczerze mówiąc rosnące ceny związane z dostępnością coraz bardziej mnie zniechęcają, chyba przebieduję na 3600 do następnej generacji, seria 4xxx powinna już mieć dojrzalszy proces pod czapką.No chyba że Intel pokaże coś rewelacyjnego, ale na to się nie zanosi.

No właśnie u mnie nie było odłączone od prądu, tylko nie włączyłem kompa normalnie, jak do codziennej pracy, a dopiero po 1,5 dnia. Prawdę mówiąc, zaczynam się zastanawiać nad intelem, pewnie pobór energii będzie zupełnie z dupy pod pełnym obciążeniem, ale ja przez 95 procent używania kompa mam na nim minimalne obciążenie. Więc bardziej będzie się liczył pobór w idle, a ten na mojej obecnej platformie jest wyższy o zawrotne ( :E ) 15 W względem Coffee Lake. Chyba że MSI i AMD wyeliminują do czasu Comet Lake-S wszystkie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak Ballistixy i się zdegradowały to chyba sam przestawię się na CL16 1.36V :E Dla 1-2 fps różnicy nie warto podbijać napięć, by miały potem się degradować.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze, to może być to gówno mobo od MSI, ale nie mam innego więc nie sprawdzę. Po prostu nigdy mi się nic takiego nie zdarzyło, nawet jak 2500K przez kilka lat katowałem napięciem, to do chwili sprzedaży trzymał ustawienia. A tu po miesiącu nie jestem już w stanie wbić uprzednio działających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wybrać 2t albo gear down mode i powinno wskoczyć na cr1. Klasyka na msi b450 :)

 

Gear down pomógł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyłączyć w BIOSie IOMMU i wirtualizację. To że nie uruchamiasz qemu może nie mieć znaczenia - obsługa wirtualizacji jest uruchamiana podczas startu, grupy IOMMU też są od razu tworzone przez jądro. Nie siedzę w temacie więc nie wiem na ile dojrzała jest obsługa wirtualuzacji na chipsetach AMD, ale na reddicie naczytałem się sporo negatywnych komentarzy.

 

Z początku nie miałem problemów, wgrałem spoweotem F40. Można powiedzieć wróciłem do początku. Na razie stabilnie od rana, zobaczymy jak będzie dalej. A może włączysz SVM i IOMMU testowo w Biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z początku nie miałem problemów, wgrałem spoweotem F40. Można powiedzieć wróciłem do początku. Na razie stabilnie od rana, zobaczymy jak będzie dalej. A może włączysz SVM i IOMMU testowo w Biosie?

 

OK, ale to już jutro (schodzę z dyżuru o 22:00).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pro tipy z forum MSI z podpiętego tematu odnośnie BIOSów 1.0.0.3ABBA:

1. Better download the latest AMD tool (Ryzen Master) from AMD website for verification

2. This BIOS does not affect DRAM overclocking much but memory may become a little bit more unstable above 4600Mhz (MICRON)

3. You may try disabling GearDownMode to have better performance if using HYNIX single side die

4. Might not observe significant change if CPU cooler is not powerful enough (Stock Cooler)

 

Note.

CPPC (Collaborative Power And Performance Control) - Work with Ryzen 3000 + X570 only!!

Auto/Enable -> System would have better performance but CPU frequency will not drop during idle (use windows 10 with update after MAY + Cinebench R15)

Disable -> CPU frequency will drop to save energy during idle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszperałem zagraniczne fora , na temat oc if , i jeśli to prawda , to ten mój reset podczas "bezczynności" jest spowodowany przez gear down mode OFF , przynajmniej tak piszą niektórzy użytkownicy . Więc może to oznaczać, że jednak odpalę if na 1866mhz i ram ustabilizuję na 3733mhz, co już by było całkiem rozsądnym wynikiem . Idę się pobawić w flck 1866mhz , puszczę occt i tm5 dla sprawdzenia stabilności .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi 20 23 23 to raczej są dalekie od optymalnych ;)

 

Tutaj raczej walka była o cl 14, minimum przyzwoitości to cl 16

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi 20 23 23 to raczej są dalekie od optymalnych ;)

 

Tutaj raczej walka była o cl 14, minimum przyzwoitości to cl 16

Wiem że to trochę słabo ale V ramu to tylko 1.25v

Aha i jak dam 3666 to samo mi zmienia

If na 900 coś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to trochę słabo ale V ramu to tylko 1.25v

Aha i jak dam 3666 to samo mi zmienia

If na 900 coś ?

 

933

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zmierzam w dobrym kierunku z wywodami, ale zauwazylem cos ciekawego...

 

Zaczne wiec moze od poczatku. Kupilem plyte B450 Aorus Elite z wgranym BIOSem F40. Mialem na 1 dysku Linuksa, na drugim Windowsa. Postawilem W10 z uwagi na OC RAMu oraz testy wydajnosciowe, na mozliwosc porownania wynikow z innymi uzytkownikami.

Wszystko dzialalo ok. W miedzy czasie zrobilem upgrade do F41 i na tym BIOSie rowniez wszystko dzialalo poprawnie. Pozniej pozbylem sie Windowsa, poniewaz nie byl mi potrzebny, a i tak mialem 2 instancje w maszynie wirtualnej. Po kolejnej aktualizacji BIOSu najprawdopodobniej zaczely dziac sie cuda (F42, F42a, F42c). Wrocilem wiec do F41, ale moje problemy ze stabilnoscia nie ustaly... Dzis sflashowalem ponownie F40 i o dziwo jak na razie bez problemow... Zaczalem sie zastanawiac dlaczego. Pochodzilem troche po menu w BIOSie (w wersji F40) i zauwazylem spore roznice pomiedzy ta wersja a kazda nowsza. Przypomnialo mi sie rowniez cos... Pierwsza aktualizacje z F40 do F41 zrobilem z poziomu Windowsa...i pamietam, ze wszystkie moje ustawienia zostaly zachowane. Kazda kolejna aktualizacje wykonalem z poziomu BIOSu i po kazdej z nich musialem przeprowadzac ponowna konfiguracje.

 

Wniosek jaki nasuwa mi sie na mysl, to Gigabyte zmienil jakies domyslne wartosci, ktore maja wplyw na stabilnosc, albo wrecz ukryl w BIOSie jakas opcje, ktora po flashowaniu z F40 do F41 z poziomu Windowsa zachowala swoja wartosc w CMOS, a po aktualizacji z poziomu BIOSu zostala zresetowana...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe .

Moich nerwów ciąg dalszy -,-

Zaktualizowałem windowsa do najnowszego , i ram ustawiony jak wczoraj , dziś nie działa , 3666mhz cl16 z kalkulatora jakoś działa, ale w idle ma resety, i to nie przez gear down mode . Nawet ręczne ustawienie 3400mhz cl16 wyrzuca mnie z apexa , i nieraz są resety pc... Da się cofnąć aktualizację, czy mam lecieć kolejnego formata ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możliwe .

Moich nerwów ciąg dalszy -,-

Zaktualizowałem windowsa do najnowszego , i ram ustawiony jak wczoraj , dziś nie działa , 3666mhz cl16 z kalkulatora jakoś działa, ale w idle ma resety, i to nie przez gear down mode . Nawet ręczne ustawienie 3400mhz cl16 wyrzuca mnie z apexa , i nieraz są resety pc... Da się cofnąć aktualizację, czy mam lecieć kolejnego formata ?

 

Spróbuj kombinować z ustawieniami ERP (on/off) i C6 on/off (z biosu).

 

Tak samo z profilami zasilania, bo może Ci nadpisało te AMDowskie.

 

Tam często zmieniany jest min poziom zasilania na 85% bodaj. Na 5% może być zbyt szybkie przejście z obciążenia do idla i crashuje. Spróbuj też 90 i 99%.

 

Max zawsze 100%.

 

Zmieniaj to w AMD Ryzen Balanced Power Plan.

 

Jak te kroki zawiodą włącz sobie zbalansowany windowsa, potem max wydajność itd.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zmierzam w dobrym kierunku z wywodami, ale zauwazylem cos ciekawego...

 

Zaczne wiec moze od poczatku. Kupilem plyte B450 Aorus Elite z wgranym BIOSem F40. Mialem na 1 dysku Linuksa, na drugim Windowsa. Postawilem W10 z uwagi na OC RAMu oraz testy wydajnosciowe, na mozliwosc porownania wynikow z innymi uzytkownikami.

Wszystko dzialalo ok. W miedzy czasie zrobilem upgrade do F41 i na tym BIOSie rowniez wszystko dzialalo poprawnie. Pozniej pozbylem sie Windowsa, poniewaz nie byl mi potrzebny, a i tak mialem 2 instancje w maszynie wirtualnej. Po kolejnej aktualizacji BIOSu najprawdopodobniej zaczely dziac sie cuda (F42, F42a, F42c). Wrocilem wiec do F41, ale moje problemy ze stabilnoscia nie ustaly... Dzis sflashowalem ponownie F40 i o dziwo jak na razie bez problemow... Zaczalem sie zastanawiac dlaczego. Pochodzilem troche po menu w BIOSie (w wersji F40) i zauwazylem spore roznice pomiedzy ta wersja a kazda nowsza. Przypomnialo mi sie rowniez cos... Pierwsza aktualizacje z F40 do F41 zrobilem z poziomu Windowsa...i pamietam, ze wszystkie moje ustawienia zostaly zachowane. Kazda kolejna aktualizacje wykonalem z poziomu BIOSu i po kazdej z nich musialem przeprowadzac ponowna konfiguracje.

 

Wniosek jaki nasuwa mi sie na mysl, to Gigabyte zmienil jakies domyslne wartosci, ktore maja wplyw na stabilnosc, albo wrecz ukryl w BIOSie jakas opcje, ktora po flashowaniu z F40 do F41 z poziomu Windowsa zachowala swoja wartosc w CMOS, a po aktualizacji z poziomu BIOSu zostala zresetowana...

Na nowych biosach zapewne zmieniły się subtimingi, które płyta dobiera sobie ostrzejsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe .

Moich nerwów ciąg dalszy -,-

Zaktualizowałem windowsa do najnowszego , i ram ustawiony jak wczoraj , dziś nie działa , 3666mhz cl16 z kalkulatora jakoś działa, ale w idle ma resety, i to nie przez gear down mode . Nawet ręczne ustawienie 3400mhz cl16 wyrzuca mnie z apexa , i nieraz są resety pc... Da się cofnąć aktualizację, czy mam lecieć kolejnego formata ?

po tej aktualizacji nie ma cyrków z dzwiękiem ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z nowymi biosem MSI ABBA dla x570. Procesor boostuje lepiej w Hwinfo pokazuje maks nawet 4.625, wynik w cinebench R15 single core również się poprawił ponieważ wcześniej osiągał maks. wynik 197-8 a teraz 203. Niestety coś skopali z Ramem wcześniej na kościach bdie lajtowo leciał na 3800 1900 16 16 16 16 32 a subtimingi były ustawione nawet z dram calculatora z prędkości ramu 3733 i chodziło bez problemu stabilne jak skała. Teraz Ram co prawda chodzi na 3800 ale IF nie udało mi się narazie ustawić więcej niż 1867 przy 3800 Ram. Luzowanie timingów i subtimingów nic nie dawało nawet na 17. Podbijanie soc voltage też nie choć próbowałem jedynie do 1.1v może 1.115 by coś pomogło. Pozatym prawie za każdym razem przy 1900IF płyta nie postowała i czeba było robić cmos. Raz albo 2 zdarzyło się uruchomić winde ale przy teście wywalało i znów nie postowała nie dało się nawet wejść do biosu bez cmosa. Czy komuś udało się ustawić IF na 1900 na nowym biosie? Gdzie wcześniej mu śmigało? Być może jest jakaś nowa opcja w biosie którą trzeba teraz zmienić. A i boost w grach również się zwiększył wcześniej trzymał sztywno 4.225 przynajmniej według MSI Afterburnera teraz pokazuje nawet 4.400-4.270 ale najczęściej stoi przy 4.3, na ile poprawiło to fps nie jestem w stanie na tą chwilę powiedzieć. Co radzicie zrobić z IF przy obecnym ustawieniu 1867 dość mocno pogorszyło mi latency z ok 63 na 70 ns.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z nowymi biosem MSI ABBA dla x570. Procesor boostuje lepiej w Hwinfo pokazuje maks nawet 4.625, wynik w cinebench R15 single core również się poprawił ponieważ wcześniej osiągał maks. wynik 197-8 a teraz 203. Niestety coś skopali z Ramem wcześniej na kościach bdie lajtowo leciał na 3800 1900 16 16 16 16 32 a subtimingi były ustawione nawet z dram calculatora z prędkości ramu 3733 i chodziło bez problemu stabilne jak skała. Teraz Ram co prawda chodzi na 3800 ale IF nie udało mi się narazie ustawić więcej niż 1867 przy 3800 Ram. Luzowanie timingów i subtimingów nic nie dawało nawet na 17. Podbijanie soc voltage też nie choć próbowałem jedynie do 1.1v może 1.115 by coś pomogło. Pozatym prawie za każdym razem przy 1900IF płyta nie postowała i czeba było robić cmos. Raz albo 2 zdarzyło się uruchomić winde ale przy teście wywalało i znów nie postowała nie dało się nawet wejść do biosu bez cmosa. Czy komuś udało się ustawić IF na 1900 na nowym biosie? Gdzie wcześniej mu śmigało? Być może jest jakaś nowa opcja w biosie którą trzeba teraz zmienić. A i boost w grach również się zwiększył wcześniej trzymał sztywno 4.225 przynajmniej według MSI Afterburnera teraz pokazuje nawet 4.400-4.270 ale najczęściej stoi przy 4.3, na ile poprawiło to fps nie jestem w stanie na tą chwilę powiedzieć. Co radzicie zrobić z IF przy obecnym ustawieniu 1867 dość mocno pogorszyło mi latency z ok 63 na 70 ns.

 

1.1 na soc daje default, to ci dobre podkręcanie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe .

Moich nerwów ciąg dalszy -,-

Zaktualizowałem windowsa do najnowszego , i ram ustawiony jak wczoraj , dziś nie działa , 3666mhz cl16 z kalkulatora jakoś działa, ale w idle ma resety, i to nie przez gear down mode . Nawet ręczne ustawienie 3400mhz cl16 wyrzuca mnie z apexa , i nieraz są resety pc... Da się cofnąć aktualizację, czy mam lecieć kolejnego formata ?

 

Z Dram Calculator dałaś SAFE czy FAST ? Losowe restarty lubią robić za mocno wyżyłowane timingi dalszych rzędów. Przykładowo TRFC. Może użyj timingi z Safe Wpierw ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.1 na soc daje default, to ci dobre podkręcanie :E

Nie koniecznie bo potrafi zrzucać poniżej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Dram Calculator dałaś SAFE czy FAST ? Losowe restarty lubią robić za mocno wyżyłowane timingi dalszych rzędów. Przykładowo TRFC. Może użyj timingi z Safe Wpierw ?

 

<div>Próbowałem na fast bo wcześniej chodziło ale zmieniłem później na safe i nic nie pomogło</div>

Edytowane przez mariusz85x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Unadarek dam znać, poszedłem na dół ale za jakiś czas będę na pc wiec potestuje. Teraz leci tm5 10 cykli na xmp ustawionym. Ustawiłem xmp, podnioslem tylko taktowanie na 3400mhz i 1700 fclk, po niecałej minucie już sypalo błędami.

 

@Minciu chyba dałem safe, tylko główne timingi ustawiłem 16 18.16.16.36.52 trfc na 580 było.

 

Edit. Nie mam na szczęście zakłóceń audio i grafiki. Rozegrałem jeden meczyk w apexa, wylądowałem tam gdzie zawsze miałem arty na tomahawku i ich nie ma, podczas wejścia na ts nie mam trzasku , więc na 99.9% z tym jest oki. Teraz sobie muzykę na słuchawkach pocisnę dla pewności.

 

Muzyka leciała sobie prawie godzinę , 0 zakłócenia. Więc tylko stabilność ramu mi najnowszy windows wysypał, ciekawe czym ...

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...