Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Higherovsky

Długi Boot WIN10 na SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Kupiłem nowy dysk SSD 240GB Sandisk Plus.

 

Zrobiłem klon dysku systemowego - rezultat boot w 29s. (od kliknięcia przycisku do pulpitu)

Okej... wykonałem clean install windowsa na SSD. Rezultat ten sam, boot w granicach 25~sekund.

 

To jest totalna porażka. W pracy na służbowym laptopie mam ten sam dysk i Windows wstaje w 13 sekund...

 

Korzystałem z różnych poradników, fixow. Nic sie nie zmieniło.

 

Pomóżcie mi!

Krok po kroku jestem w stanie wszystko "od zera" ustawiać, mam postawiony czysty system.

 

Specyfikacja mojego PC :

 

CPU i5 8400

MOBO z370a-pro

RAM 16GB G.Skill cl16 3000Mhz

SSD Sandisk 240GB Plus

 

 

 

Z Góry dziękuję Wam za pomoc, gdyż problem nie daje mi już spać po nocach. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System instalowałeś jako UEFI ? W biosie masz włączony fast boot ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Fast Boot" w BIOS'ie jest włączony ?

 

Taak.

Mam nawet dwie opcje włączone

"zwykły" fast boot oraz druga opcja od msi "ultra boost".

 

Zainstalowane jako UEFI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się tak działo od jesieni gdy zainstalowałem system do wczoraj bo zainstalowałem na nowo i problem zniknął...a poza tym ja kompa usypiam nie zamykam

 

Daj znać czy porada @Minciu Ci pomogła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co Minciu podesłał miałem już zrobione, wiec nie tedy droga.

System był instalowany 3 razy, jest czysty.

Moim zdaniem zbyt dlugo wstaje same MOBO, z370a-pro od MSI... Tylko do tego wniosku doszedlem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to jest dla Ciebie uciążliwe? Czy te 29 sekund stanowi problem? U mnie od wciśnięcia guzika na obudowie do ukazania się pulpitu upływają 54 sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja widzę to masz system na innym dysku a recovery i te inne partycje systemowe na innym. Odłącz wszystkie dyski poza tym, na którym masz system i zainstaluj wtedy system jako UEFI. Najlepiej sformatuj od zera dysk przy okazji. Po co Ci partycja A: ? System sam Ci tak je nazywa, czy Ty takie tworzysz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja widzę to masz system na innym dysku a recovery i te inne partycje systemowe na innym. Odłącz wszystkie dyski poza tym, na którym masz system i zainstaluj wtedy system jako UEFI. Najlepiej sformatuj od zera dysk przy okazji. Po co Ci partycja A: ? System sam Ci tak je nazywa, czy Ty takie tworzysz ?

 

Sam je tak nazwałem.

 

Okej, zrobiłem to co powiedziałeś.

Tylko SSD jest podłączony (Do portu SATA3, Jest to Sandisc 240GB plus)

System czysty po formacie SSD.

UEFI jest, AHCI jest, Windows 10 WHQL Enabled, MSI FastBoost włączony, Fast Boot w BIOS włączony, Szybkie uruchamianie włączone (W Windows10 -> opcje zasilania), startup apps wyczyszczone, usługi wyczyszczone.

I... Od wciśnięcia przycisku na komputerze do mojego pulpitu do UWAGA! "30sekund".

BIOS uruchamia się w 10,5s.

 

Jestem załamany. Może to problem mojego MOBO? Z370A-PRO lub dysku na SATA. Sam nie wiem.

Dalsze pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk A: oraz Dysk B: to domyślnie dyskietka 5,25"/3,5"

 

co ciekawe, w 5 sekund znalazłem dla Ciebie artykuł edukacyjny:

https://tech.wp.pl/czemu-nazwy-dyskow-zaczynaja-sie-od-c-co-stalo-sie-z-a-i-b-6089324318729345a

 

CD-ROM lądował chyba zawsze na D: w standardzie. Później kolejne literki dla pozostałych dysków i partycji. A tak systemowy dysk od zawsze miał literkę C:

 

Sam je tak nazwałem.

 

Okej, zrobiłem to co powiedziałeś.

Tylko SSD jest podłączony (Do portu SATA3, Jest to Sandisc 240GB plus)

System czysty po formacie SSD.

UEFI jest, AHCI jest, Windows 10 WHQL Enabled, MSI FastBoost włączony, Fast Boot w BIOS włączony, Szybkie uruchamianie włączone (W Windows10 -> opcje zasilania), startup apps wyczyszczone, usługi wyczyszczone.

I... Od wciśnięcia przycisku na komputerze do mojego pulpitu do UWAGA! "30sekund".

BIOS uruchamia się w 10,5s.

 

Jestem załamany. Może to problem mojego MOBO? Z370A-PRO lub dysku na SATA. Sam nie wiem.

Dalsze pomysły?

 

U mnie komputer wstaje 20sekund od przycisku do pulpitu

 

AsRock Extrem4 z370, 2x NVME RAID 0, 8700K + 16GB 3600cl15.

 

Może masz zbyt duże oczekiwania od Sandisca i i5-8400 ?

39fbf78654a23.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu coś długo zwłaszcza, że masz Asrocka a one według mnie startują najszybciej. U mnie monitor uruchamia się dłużej jak system. Masz ustawiony w biosie ultra fast boot ? U mnie wstaje mniej więcej jak tutaj

a dodam, że system nie był przeinstalowywany parę lat i nic więcej nie zmieniałem aby przyśpieszać. W menedżer zadań > uruchamianie > ostatni czas systemu Bios ile masz ? U mnie 2.7s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu coś długo zwłaszcza, że masz Asrocka a one według mnie startują najszybciej. U mnie monitor uruchamia się dłużej jak system. Masz ustawiony w biosie ultra fast boot ? U mnie wstaje mniej więcej jak tutaj

a dodam, że system nie był przeinstalowywany parę lat i nic więcej nie zmieniałem aby przyśpieszać. W menedżer zadań > uruchamianie > ostatni czas systemu Bios ile masz ? U mnie 2.7s.

 

 

Nie mam jeszcze UltraFast odpalonego.

 

Ale wiem że w tych samych warunkach start z HDD byłby ponad 2 razy dłuższy, a w samym systemie po starcie jeszcze klepsydra by się kręciła.

 

Ja nie narzekam.

 

W menedżer zadań > uruchamianie > ostatni czas systemu Bios ile masz ? U mnie 2.7s.

11.3s

 

U mnie 13.2 i szczerze mówiąc olewam to...być może to przez defendera i Ramdisk

 

ps.

Jak Ty to wklejasz z tego zapodaj że pokazuje od razu w poście?

 

Kliknij na zdjęcie, daj otwórz w nowym oknie i dopiero z nowego okna skopiuj link ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na laptopie służbowym z tym samym dyskiem i gorszym CPU ( i5-6200U ) wszystko ładuje się w 14sekund...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk A: oraz Dysk B: to domyślnie dyskietka 5,25"/3,5"

 

co ciekawe, w 5 sekund znalazłem dla Ciebie artykuł edukacyjny:

https://tech.wp.pl/czemu-nazwy-dyskow-zaczynaja-sie-od-c-co-stalo-sie-z-a-i-b-6089324318729345a

 

CD-ROM lądował chyba zawsze na D: w standardzie. Później kolejne literki dla pozostałych dysków i partycji. A tak systemowy dysk od zawsze miał literkę C:

 

 

 

U mnie komputer wstaje 20sekund od przycisku do pulpitu

 

AsRock Extrem4 z370, 2x NVME RAID 0, 8700K + 16GB 3600cl15.

 

Może masz zbyt duże oczekiwania od Sandisca i i5-8400 ?

39fbf78654a23.png

 

Nie ma znaczenia jakie nazewnictwo (literki) sobie ustawię. Tak już się przyzwyczaiłem i wszędzie to stosuje. Wracając jeszcze do przykładu - służbowy lapek z gorszą i5-tką i tym samym dyskiem SSD, tak samo partycja systemowa nazwana = Włącza się w ~14sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem jak ci pomóc ale mamy taka sama płyte i podobny procek i ramy i u mnie system od wlaczenia do gotowosci do pracy laduje sie ok 15 sekund wiec płyte bym raczej wykluczył.Moze problem lezy po prostu w dysku ? kiedys tez trafilem na dysk z lipnymi pamieciami i mulil jak na ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bios płyty już zmieniałeś na inny?

 

Jaką masz karte graficzną? Miałem kiedyś GTX970 który wydłużał start komputera o jakieś 5-7sekund. Po aktualizacji BIOSU GPU karta przestała wydłużać start systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj...6s. :E

To ja w takim układzie powinienem się pochlastać lub skoczyć z mostu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś popsułeś.

 

Może nawet sam fakt, że nazywasz swój dysk A: może mieszać płycie w głowie :D

 

Pamiętam jak kiedyś trzeba było wywalać w ustawieniach biosu stację dyskietek, bo brak stacji fizyczny bez wyłączenia jej w biosie wydłużało start systemu o jakieś o dobrych kilka sekund.

 

Dla Ciebie literki są bez znaczenia a dla płyty może nie ? :) Nie wiem.. ale jak nie potrafisz poprawnie ustawić literek dysków, to cholera wie co namieszałeś w samym biosie.

 

 

Miałem MSI z370 SLI PLUS, mam AsRock Extreme4 i nie widze problemów ze startem systemu. Potwierdzam to co jest pokazane na poniższej tabeli.

 

 

 

 

 

https://www.anandtech.com/show/12963/msi-z370a-pro-motherboard-review/5

 

Non-UEFI POST Time

Different motherboards have different POST sequences before an operating system is initialized. A lot of this is dependent on the board itself, and POST boot time is determined by the controllers on board (and the sequence of how those extras are organized). As part of our testing, we look at the POST Boot Time using a stopwatch. This is the time from pressing the ON button on the computer to when Windows 10 starts loading. (We discount Windows loading as it is highly variable given Windows specific features.

 

In our POST test results, the Z370-A Pro started to load windows in a hair over 19 seconds at default and 17.8 seconds when functionality was stripped down (disabling extra SATA, LAN, and USB controllers, etc). The result was in the middle of the pack, so nothing anomalous here.

 

nonuefiposttime.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś popsułeś.

 

Może nawet sam fakt, że nazywasz swój dysk A: może mieszać płycie w głowie :D

 

Pamiętam jak kiedyś trzeba było wywalać w ustawieniach biosu stację dyskietek, bo brak stacji fizyczny bez wyłączenia jej w biosie wydłużało start systemu o jakieś o dobrych kilka sekund.

 

Dla Ciebie literki są bez znaczenia a dla płyty może nie ? :) Nie wiem.. ale jak nie potrafisz poprawnie ustawić literek dysków, to cholera wie co namieszałeś w samym biosie.

 

 

Miałem MSI z370 SLI PLUS, mam AsRock Extreme4 i nie widze problemów ze startem systemu. Potwierdzam to co jest pokazane na poniższej tabeli.

 

 

 

 

 

https://www.anandtech.com/show/12963/msi-z370a-pro-motherboard-review/5

 

Non-UEFI POST Time

Different motherboards have different POST sequences before an operating system is initialized. A lot of this is dependent on the board itself, and POST boot time is determined by the controllers on board (and the sequence of how those extras are organized). As part of our testing, we look at the POST Boot Time using a stopwatch. This is the time from pressing the ON button on the computer to when Windows 10 starts loading. (We discount Windows loading as it is highly variable given Windows specific features.

 

In our POST test results, the Z370-A Pro started to load windows in a hair over 19 seconds at default and 17.8 seconds when functionality was stripped down (disabling extra SATA, LAN, and USB controllers, etc). The result was in the middle of the pack, so nothing anomalous here.

 

nonuefiposttime.png

 

Nazewnictwo partycji nie ma znaczenia - co sam zresztą sprawdziłem w desperacji.

Ta tabela nic nie wnosi, bo pokazuje start dla systemu NON-UEFI.

 

Nie wiem.. Bios startuje na SSD w 10.5s, gdy na laptopie z HDD w 3.5.

 

Chyba się poddaje, bo już nic nie mogę wymyślec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...