Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

serwkomp

Temperatura radiatora.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na tej płycie Mój link jest radiator ma naklejke niebieską GIGABYTE, radiator jest gorący i zastanawiam się czy nie dać wiatraka , jeżeli tak to jaki i czy wogóle się tym przejmować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temperatury?

 

Moim skromnym zdaniem dodaj wentylatory do obudowy jeśli temperatury są za wysokie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc w Speed Fan mam tak:

 

GPU: 31C

TEMP1: 31C

TEMP2: 24C

TEMP3: 80C

HD0: 29C

CORE: 15C

 

To wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWiNFO powinien powiedzieć dokładniej, co to są te TEMP1-3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W hwinfo nic nie widze, ale wydaje mi się że to jest ten radiator, to nie jest mostek. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma goła sekcję zasilnia procesora, a martwi się temperaturą chipsetu?

 

W obu przypadkach pomogła by lepsza wentylacja w obudowie.

 

Te 80 stopni to równie dobrze może być temperatura w okolicy sekcji zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to jest mostek południowy.

Te Temp3 odpowiada za mostek południowy, gdzieś wyczytałem że można położyć na nim wiatrak.

 

Jakieś pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób nawiew w ten mostek i zobacz czy temperatura spadnie. Ale raczej gorsza jest sekcja zasilania bez żadnego radiatora. Możesz tymczasowo dmuchać tam czymkolwiek bez zakupów specjalnie wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te czipsety tak mają panowie, to że jest gorący to dobrze znaczy że odbiera ciepło, miałem 3 poprzednie płyty od gigusia i teraz także i radiator na NB parzy tak że nie da się utrzymać palca 3 sek nawet po UV mostka. Pomiar pirometrem w spoczynku 65 pod obciążeniem 75 na radiatorze płyta działa już 4 lata bez problemu. Na GA770 także robiłem pomiary i było podobnie, poczytaj w sieci na zagranicznych forach jest masa tematów co do temperatury NB na tych chipach. Jedyne co zrobiłem na obecnej 970 UD3 to zmieniłem po 3 latach pastę na NB i SB (kryonaut) + opcjonalnie wymieniłem termopad na sekcji zasilania pod radiatorem. Bawiłem się też kiedyś w wentylatorki 40x40 czy nawet 50x50 stawiałem między cooler CPU a kartę graficzną nie ma to sensu, te chipsety są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach. Lepszy będzie dobry obieg powietrza w obudowie niż takie pyrdki na radiatorze. Za to o sekcji ci koledzy dobrze radzą ja na GA770 UD3 przykleiłem takie miedziane na mosfety https://zapodaj.net/d0a812e54c8ee.png.html pare lat temu, pracowała z phenomem x4 965 po OC na 3.9GHz bez problemowo (jest sprawna do tej pory u kumpla)

 

BTW co do odczytów temp na tych płytach to na to nie patrz masz cały czas 80c u mnie jest w spoczynku 35 a pod obciązeniem 50 a radiator ma 75 przy normalnym pomiarze... na 770 też miałem w speedfanie 80 cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę robić sekcje zasilania czy zrobić lepsze OC ?

Ja bym na twoim miejscu schłodził tą sekcję profilaktycznie i dla jej odciążenia, przyklej radiatory lub zrób na nią nawiew z jakiegoś wentylatora tak aby wiał prosto na mosfety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś namiar na radiatory w miare tanie, i pobawie się wentylatorami bo mam całe pudło.

A inna płyta główna ? czy wszystkie potrzebują chłodzenia na sekcje zasilania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś namiar na radiatory w miare tanie, i pobawie się wentylatorami bo mam całe pudło.

A inna płyta główna ? czy wszystkie potrzebują chłodzenia na sekcje zasilania ?

Nie wszystkie płyty potrzebują chłodzenia sekcji, ale przy procesorze z takim TDP wypadało by schłodzić jakoś sekcję aby procesor nie throttlował/nie dopuścić do puszczenia sekcji z dymem.

Np takie https://allegro.pl/oferta/aab-cooling-rh1-radiatory-na-pamieci-ram-graf-7487274629 lub takie https://allegro.pl/oferta/aab-cooling-rh4-radiatory-na-pamieci-ram-graf-7495505364 Chodzi o to aby zakryć wszystkie mosfety jakie są nie wiem czy ci się uda tymi z pierwszego linku zakryć jednym po 4 mosfety, czy będzie miał wystarczający rozmiar, zmierz najpierw. Tymi pierwszymi mógłbyś zakryć tak https://zapodaj.net/5c4bf398cc2ec.jpg.html

 

Płyta ma też otwory na gotowy radiator na kołki (push-piny), zaznaczyłem na czerwono na zdjęciu, do tej płyty pasowały by radiatory np z uszkodzonych sprzedawanych za 30-40zł na allegro płyt GA-970 UD3 czy 990FX jest niby jedna taka za 40zl ale nie opłaca się mimo wszystko bo jeszcze byś termopad musiał kupować + koszt wysyłki za płyte i termopad :E:E to już prawie wartość całej twojej płyty. Kombinuj z przyklejeniem z tych linków które wysłałem lub odpuść radiatory i ustaw wentylator dmuchający na sekcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do tych radiatorów potrzebna jest jeszcze jakaś pasta ?

Jak i czym wyczyścić dokładnie przed montażem radiatorów sekcje zasilania ?

Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do tych radiatorów potrzebna jest jeszcze jakaś pasta ?

Jak i czym wyczyścić dokładnie przed montażem radiatorów sekcje zasilania ?

Mój link

Żadna pasta, ratiatory mają fabrycznie taśmę termoprzewodzącą samoprzylepną, mosfety odtłuść jakimś alkoholem, spirytusem np nie musisz kupować izopropanolu do takiego jednorazowego zabiegu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha te radiatory które podałem to obojętnie jak nakleje ? chodzi mi o nacięcia radiatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te radiatory które podałeś będą ok, miałem identyczne kiedyś na takiej samej płycie tylko że miedziane nie aluminiowe ale model i rozmiar ten sam, wersja miedziana jest jak widać już niedostępna. O jakie nacięcia ci chodzi bo nie rozumiem? Musisz tak kombinować z ich naklejeniem aby pokryły idealnie całe wszystkie mosfety, jeden radiator może pokrywać np 2 albo 4 mosfety na raz nic to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, te radiatory mają nacięcia cztery nóżki wzdłuż i sześć nóżek w poprzek, może się źle wyrażam.

Czy jest różnica jak je nakleje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, te radiatory mają nacięcia cztery nóżki wzdłuż i sześć nóżek w poprzek, może się źle wyrażam.

Czy jest różnica jak je nakleje ?

Nie ma żadnej różnicy, ciepło będzie tak samo odprowadzane po prostu naklej tak jak najlepiej wyjdzie aby pokryły całe mosfety https://obrazki.elektroda.pl/2373579000_1320415164.jpg może uda ci się 5 radiatorkami pokryc po 4 mosfety jednym ale wątpie z tego co ja pamiętam musiałem chyba nakleić 6 tylko zrób to tak aby ci nie dotykał cewek ani tych kondensatorów pamiętaj może być nawet i milimetr odstępu ale styku ma nie być. Jak będziesz przyklejał to dociśnij mocno palcem aby taśma dobrze załapała, nie bój się dociskać nic się nie stanie płyta jest mocna, radiator nie może odpaść np na kartę graficzną bo zrobi zwarcie, te radiatory to gołe aluminium bez malowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, mam jeszcze pytanie, na tej płycie są dwa biosy , dlaczego mają takie kropki na chipach, na zdjęciu też widać, na mojej płycie są złote kropki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual BIOS - są to po prosto dwa BIOSy, dwie kości - jak jeden zostanie źle sflashowany to drugi idzie w działanie, nie wiem o jakie kropki ci chodzi :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na biosach są kropki różowe u mnie są złote, Mój link nie wiem może to śmieszne ale tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na biosach są kropki różowe u mnie są złote, Mój link nie wiem może to śmieszne ale tak jest.

Akurat nie wiem co to może znaczyć, może masz certyfikat biosu gold :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem może wydawać się to śmieszne, ale zainteresowało mnie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...