Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

crimso

I5 9600k stałe taktowanie po oc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie.

Jestem swierzutki w podkręcaniu procesorów i tu zwracam się z wielką prośbą do znawców tematu.

Moja i5 9600k na płycie głównej Gigabyte z390 gamingX bez podkręcenia w cpuz ma zrównicowane taktowanie (800mhz-4,6ghz)

Natomiast jeśli podkręce ja do chociażby 4,7ghz (CPU Clock Ratio) wtedy w cpuz jest stale taktowanie.

Z tego co wyczytałem to należy wlaczyc Intel Speed Shift Technology i sprawdzić ustawienia windows czy nie ma 100%wykorzystania procesora.

Krótko mówiąc zależy mi by po podkręceniu taktowanie się wachalo. Dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze funkcja Enhanced Intel SpeedStep Technology, ma być włączona rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie CPU Clock Ratio właśnie tak działa, że procesor pracuje cały czas na tej częstotliwości. Gdybyś koniecznie chciał uzyskać taki efekt jak napisałeś to powinieneś zmieniać Turbo Ratio, jednak nie ma to sensu, ponieważ wtedy procesor będzie wymagał wyższego napięcia aby był stabilny niż gdyby cały czas miał pracować na danej częstotliwości.

 

Jeżeli nie będzie ci przeszkadzało, że procesor cały czas pracuje na najwyższej częstotliwości i w związku z tym pobiera te 10 wat więcej prądu kiedy nie jest obciążony, to włącz Enhanced Multi-Core Performance i ewentualnie jeszcze ustaw CPU Clock Ratio, żeby uzyskać wyższą częstotliwość niż 4,6 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, spróbuję tak jak Pan napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na płycie i nie ma pojedynczej opcji turbo ratrio. Jest natomiast dla każdego z 6 rdzeni z osobna. Czy to oznacza że mam podnieść dla każdego rdzenia z osobna np 4.8ghz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na płycie i nie ma pojedynczej opcji turbo ratrio. Jest natomiast dla każdego z 6 rdzeni z osobna. Czy to oznacza że mam podnieść dla każdego rdzenia z osobna np 4.8ghz?

To nie jest ustawienie dla każdego rdzenia tylko w zależności od tego, ile rdzeni jest obciążonych.

 

Ja sprawdzałem u siebie i nawet ustawiając Turbo Ratio tylko na 47, bez podniesienia napięcia procesora, komputer nie pracował stabilnie. Nawet sam GIGABYTE zaleca przy podkręcaniu wyłączenie zmian częstotliwości, aby uzyskać lepszą stabilność, GIGABYTE Overclocking Guide.pdf, więc powinieneś jednak włączyć Enhanced Multi-Core Performance i ustawić CPU Clock Ratio na 48.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież po podkręceniu powinno normalnie zmieniać zegar procesora.

 

Disabled - Enhanced Multi-Core Performance

Disabled - CPU Upgrade

Disabled - CPU Flex Ratio Override

 

 

CPU Clock Ratio - tutaj wrzuć mnożnik jaki chcesz

 

Ewentualnie:

Intel® Turbo Boost Technology - tutaj daj Enabled

Turbo Ratio - tuta ustaw mnożniki jakie chcesz

 

 

Tak samo napięcie na CPU możesz dać stałe albo zmienne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zmieniasz tylko główny mnożnik - to będzie skakało.

u mnie tak 9600k pracuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu w tej drugiej metodzie z wykorzystaniem Intel® Turbo Boost Technology podnosić turbo ratio osobno dla każdego z 6 rdzeni, jako że nie mam jednej opcji turbo ratrio wspólnego dla rdzeni?

Czy lepsza metoda nr 1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrób pierwszą. Ja nie pamiętam jak u siebie ustawialem, ale normalnie zmienia mi zegar.

 

Wydaje mi się że zmieniam zawsze tą pierwszą opcję, bo wpisuję mnożnik tylko raz dla all core :)

 

 

Napięcie oczywiście tez musisz sam dobrać nie na AUTO. Możesz dac FIXED czyli stałe lub offset, czyli jakies przesunięcie do zmiennego napięcia względem tego co płyta dobrała by w AUTO. Gigabyte raczej ciągle nie ma opcji ADAPTIVE, czyli zmienne z maksymalną wartością dla obciążenia.

 

Offset działa podobnie jak Adaptive, tyle tylko że zazwyczaj trzeba dawać napięcie w minus, bo płyta za wysoko podbija na AUTO. Przy obciążeniu może wszystko pasować, ale już w IDDLE może się sypać bo zejdzie za nisko, a tam offset też obniża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu, yampik, to jak działa ustawienie mnożnika zależy od danej płyty. Ja też mam płytę GIGABYTE Z390 i tak jak u autora tematu po ustawieniu mnożnika procesor pracuje cały czas na tej samej częstotliwości. Specjalnie to jeszcze dziś rano sprawdzałem.

 

Ja cały czas obstaję przy tym, że lepiej jak podkręcony procesor będzie pracował cały czas na tej samej częstotliwości. Ja u siebie mam włączone Enhanced Multi-Core i domyślny mnożnik czyli wszystkie rdzenie pracują z częstotliwością 4,6 GHz. Procesor działa stabilnie z obniżonym napięciem o 100 mV (Napięcie CPU na Normal i Offset na -0,100 V).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Z170 Gigabyte nie miałem takiego problemu. Więc albo coś jeszcze się przestawia płycie z automatu i trzeba ustawić na stałe ON lub OFF z Auto, albo Biosy sa zbugowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście jest jakaś nowa opcja na tych płytach z chipsetem z390, którą trzeba ustawić na sztywno a nie auto, skoro SebastianFM ma podobną sytuację. Bardziej mnie gryzie jak osiągnąć to zmienne taktowanie przy OC niż samo jego osiągnięcie. Na zagranicznych forach też zalecają ustawienie taktowania na sztywno (ponoć mniej to męczy procesor). Mimo wszystko będę się dalej bawił by osiągnąć zamierzony cel. Jest to coś w rodzaju wyzwania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście jest jakaś nowa opcja na tych płytach z chipsetem z390, którą trzeba ustawić na sztywno a nie auto, skoro SebastianFM ma podobną sytuację. Bardziej mnie gryzie jak osiągnąć to zmienne taktowanie przy OC niż samo jego osiągnięcie. Na zagranicznych forach też zalecają ustawienie taktowania na sztywno (ponoć mniej to męczy procesor). Mimo wszystko będę się dalej bawił by osiągnąć zamierzony cel. Jest to coś w rodzaju wyzwania?

Ja ci już dawno napisałem, że wystarczy ustawić odpowiednie Turbo Ratio. Możesz ustawić takie samo od 1 do 6 obciążonych rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kilka z370/z270/z170 od giga i mogłem ustawiać wedle uznania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostować to, co na początku napisałem. Miałem w Windows w Ustawieniach zasilania wybrany plan Wysoka wydajność. Jeżeli w UEFI ustawię tylko CPU Clock Ratio na 48 a w ustawieniach zasilania wybiorę domyślny plan, czyli Zrównoważony, to procesor pracuje na częstotliwościach w zakresie 800 - 4800 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostować to, co na początku napisałem. Miałem w Windows w Ustawieniach zasilania wybrany plan Wysoka wydajność. Jeżeli w UEFI ustawię tylko CPU Clock Ratio na 48 a w ustawieniach zasilania wybiorę domyślny plan, czyli Zrównoważony, to procesor pracuje na częstotliwościach w zakresie 800 - 4800 MHz.

 

 

czyli wszystko zgodnie z tym co zostało napisane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.            
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
    • Pograłem trochę dłużej: VRR i flickering - testowałem Squad gdzie FPS potrafi spaść ze 120 do 80 FPS, zero mignięć. Zablokowałem FPSy w grze na 45 i też zero mignięć. Może są różne wersje softu albo nie wiem, u mnie nie miga. Smużenie - jak się przypatrzy to jest przy ciemnych kolorach, ale na pewno nie taka skala jak kiedyś to było na VA. Na tyle małe że podczas normalnej rozgrywki tego nie widać i można pominąć (pewnie subiektywne, ale mi nie przeszkadza).  Skalibrowałem HDR w apce do kalibracji W11, wyszło że max jasnosć to jakieś 1150-1200 nitów. Wieczorem w grach robi serio robotę, pierwszy raz musiałem oczy zmrużyć patrząc na płomienie  Jakieś tam VA/IPS z podświetleniem krawędziowym to w ogóle nie ma jak porównać... Oby więcej takich Miniled powstawało, pakować więcej stref, walczyć ze smużeniem i super sprzęt za nieduże pieniądze.  Dziwi mnie trochę polityka cenowa, kupiłem go za 1600 zł, a na drugi dzień kosztował 2000 zł, potem 1800 zł i znowu 2000 zł. Chyba malutko ich produkują że ceny tak skaczą. Za 2k to nie warto zdecydowanie, 1600 adekwatna cena.
    • Też tak myślę, jeśli te przecieki są prawdziwe i jeśli dalej pogłębią dysproporcję między serią 90 a 80 to nie zdziwię się jak 5080 będzie miało wydajność ledwie 4090 i 16GB, to by oznaczało, że ten ostatni w ogóle nie stanieje i pozostałby na pułapie 6-7k PLN. To byłoby bardzo w stylu NV
    • Gra do niczego nie zmusza, przynajmniej grając w demko nie czułem takiej potrzeby, aby parować cały czas, częściej używałem uników.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...