Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zakupem kontorlera SATA3 na PCIE, żeby poprawić osiągi dysków dwóch SSD SATA3 na płycie posiadającej tylko SATA2. Myślałem dokładnie o czymś takim:

https://pl.aliexpress.com/item/SATA-PCI-E-karta-2X-4X-8X-16X-sterownik-karty-PCI-Express-do-SATA-3-0/32926977684.html?spm=a2g17.10010108.1000014.3.724f2bbbIHmhXW&pvid=c997dac5-2c49-4381-b5c4-d447a51681bd&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128206.0&scm-url=1007.13338.128206.0&scm_id=1007.13338.128206.0

 

Zasadnicze pytanie: czy to ma prawo dobrze zadziałać? W czasach gdy trochę interesowałem się tematem, poza samą przepustowością łącza liczyła się też jakość kontrolera, przez co np. nawet na pojedynczym dysku wydajność na 1 chipsecie bywała znacznie wyższa od wydajności na innym chipsecie, a wynalazki JMicrona zostawały na szarym końcu. Pytanie czy obecnie, w dobie sterownika msahci, to nadal ma znaczenie?

 

Zainteresował mnie dysk z linka, bo ma PCIE 2.0 2x, czyli łączna wydajność kontrolera powinna dochodzić do 1000Mbps. Wprawdzie z opisu wynika, że limit na 1 port to 520Mbps a nie 600, no ale i tak powinno być wyraźnie lepiej niż przy SATA2 (teoretycznie 300, w praktyce ~270).

 

Absolutnie nie pytam o opłacalność, to sam ocenię. Chodzi mi tylko czy będzie lepiej niż na dobrym kontrolerze SATA2 (ICH10R) i to nie tylko w testach teoretycznych, ale też w realnych zastosowaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zakupisz ten adapter, to daj znać, czy można bootować system z dysków podłączonych do niego.

Będę wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to sensu.

Jak nie używasz dysków SSD do transferów/operacji na kilku GB plików, nie zobaczysz różnicy w transferach.

Powód : Bez QD32 (raczej nieosiągalnego przy użytkowaniu domowym), dyski SSD nie osiągają transferów powyżej 300MB/s (SATA2).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o HighPoint 640L. IMO najlepsze z najtańszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem ten chiński wynalazek, ostatecznie wiele nie ryzykuję finansowo. Dam znać jak się tu ustrojstwo sprawdza. W moim przypadku po jedyne miejsce gdzie teoretycznie może być widoczna praktyczna różnica to czas wczytywania się gier/programów. Może zapuszczę jakiegoś PCMarka. Dobrze udaje on realne zastosowania czy to tylko oderwana od rzeczywistości symulacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler dotarł. Takie mam wyniki na Crucialu MX500 256GB:

 

5MclOIf.png

Intel ICH10R (SATA2)

 

3TiSW5v.png

ASMedia PCIE x2 (SATA3)

 

Inne spostrzeżenia:

- podczas wymagających operacji I/O słychać cewki karty (nie jakoś bardzo głośno, ale jednak),

- nie ma problemu z bootowaniem gdy dysk systemowy jest podłączony do portu 0,

- każdy soft i nawet firmware karty pokazuje, że działa ona w trybie 2,5Gb/s (PCIE 1.x) - nie wiem, czy to tylko tryb oszczędzania energii w spoczynku, czy faktycznie działa wolniej niż powinna (przy puszczeniu ASSSD na obu dyskach równocześnie odczyt liniowy wynosi po ok. 200 MB/s

/podłączyłem do górnego slotu x4, który ma być niby 2.0; poeksperymentuję z tym jeszcze/

 

EDIT

Rzeczywiście działało w trybie 2.5Gbps. W trybie PCIE 2.0 5Gbps (po przełożeniu do dolnego slotu x16) wyniki są dużo fajniejsze:

KbBqoot.png

 

Czyli chińszczyzna daje radę, przynajmniej w syntetykach ;)

 

EDIT 2

W pierwotnym poście wrzuciłem wynik nie tego dysku. Poprawione.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak działa NVME na adapterze pod USB 3.1gen2..

 

 

Ten adapter to jakieś gówno. Chyba musisz podpinać tylko jeden dysk do takiego adaptera to wtedy zadziała jak powinien?

 

USB zamiata ten twór jak się patrzy.

 

1269edd091332.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwotnym poście wrzuciłem pomyłkowo wyniki z wolniejszego dysku Adaty, już to poprawiłem i dodałem wynik w trybie PCIE 2.0. To, że USB 3.1 Gen2 jest szybsze to mnie nie dziwi, przecież tam jest minimum 10Gbps albo 20Gbps, a SATA3 ma 6Gbps.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

Po updejcie wygląda już OK :)

 

W pierwotnym poście wrzuciłem pomyłkowo wyniki z wolniejszego dysku Adaty, już to poprawiłem i dodałem wynik w trybie PCIE 2.0. To, że USB 3.1 Gen2 jest szybsze to mnie nie dziwi, przecież tam jest minimum 10Gbps albo 20Gbps, a SATA3 ma 6Gbps.

 

Mnie akurat dziwi te USB.. albo SATA.. nie wiem, ale przestaje się to kleić.. A USB 3.2 ma jeszcze podwoić transfer. Niedługo zamiast SSD będzie lepiej kupić pendrajwa 4 razy szybszego.

 

A jak ktoś napisze że potrzeba światu SATA 4 to hejt na niego się wylewa że niepotrzebna :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. To jest ściema, że po kablu nie da się zrobić wyższych transferów. Da się i nie jest to nawet szczególnie trudne. Ktoś postanowił, że się odchodzi od SATA na rzecz bezpośredniego podłączania do PCIE i mamy co mamy.

 

Faktem jest, że SATA Express nie wyglądało zbyt elegancko i może dlatego się nie przyjęło, ale dzisiaj USB typu C to kabelek węższy od zwykłego SATA, a zapewnia transfery od 10Gbps wzwyż.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

 

Trzeba było kupić sobie najtańszego Dell Perc H310 albo H200 i sflashować na tryb IT. Miałbyś świetny kontroler SAS+SATA w niskiej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, gdybyś tylko zasugerował to wcześniej... ;) Ale w sumie łącznie z kablem zapłaciłbym ze 3x więcej, a czy byłoby warto pod dysk o wydajności MX500?..

 

@ksiadz666

To prawda. Kabelek USB 10Gbps to koszt rzędu 20-30 zł (w produkcji zapewne ułamek tego), ale producenci płyt tną koszta na wszystkim. Schody zaczynają się, gdy chcemy co najmniej 3 szybkie dyski lub RAID-a. Kiedyś dało się to zrobić tanim kosztem, dzisiaj trzeba inwestować w zaawansowane kontrolery o serwerowym rodowodzie.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin ja zainwestowałem w perca bo na dwóch kabelkach SAS + 1 od zasilania mam łącznie podłączone 8 HDD, bardzo oszczędza miejsce i nie ma problemu z plątaniną kabli. Jedyny minus - mocno się grzeją te kontrolery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U chinola za 16 dolców masz kabel, kieszeń i adapter dający wydajność SAS. Do tego dyski pasują tam w cywilnych wersjach i cenach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wątek starawy, ale zaciekawiła mnie ta kwestia:

U chinola za 16 dolców masz kabel, kieszeń i adapter dający wydajność SAS. Do tego dyski pasują tam w cywilnych wersjach i cenach:)

Możesz rozwinąć myśl? Akurat szukam czegoś w tym kierunku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...