Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Smok3R

Częstotliwość basu

Rekomendowane odpowiedzi

Bry,

 

Nie wiem czy odpowiedni dział, ale napiszę tutaj. Mam w domu monitory Kef LS50W mają one zakres częstotliwości od 20 Hz do 20 KHz, słuchając np. muzyki DnB, słyszę wyraźnie dwa rodzaje basu tj. boomy bas czyli pojedyncze uderzenia i momenty, w których występuje bas jakby rezonujący. Mam też słuchawki o takim zakresie częstotliwości ale na słuchawkach tego drugiego nie słyszę. Prawdopodobnie dlatego, że są słabo wysterowane bo bezpośrednio z lapka, w którym karta dźwiękowa daje wiele do życzenia. Planuję kupić do auta Helixy P62C, gdzie ich zakres częstotliwości jest od 40 Hz do 20 Khz. Pytanie czy w aucie będzie słychać ten bas rezonujący ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bry,

 

Nie wiem czy odpowiedni dział, ale napiszę tutaj. Mam w domu monitory Kef LS50W mają one zakres częstotliwości od 20 Hz do 20 KHz, słuchając np. muzyki DnB, słyszę wyraźnie dwa rodzaje basu tj. boomy bas czyli pojedyncze uderzenia i momenty, w których występuje bas jakby rezonujący. Mam też słuchawki o takim zakresie częstotliwości ale na słuchawkach tego drugiego nie słyszę. Prawdopodobnie dlatego, że są słabo wysterowane bo bezpośrednio z lapka, w którym karta dźwiękowa daje wiele do życzenia. Planuję kupić do auta Helixy P62C, gdzie ich zakres częstotliwości jest od 40 Hz do 20 Khz. Pytanie czy w aucie będzie słychać ten bas rezonujący ?

 

Może to pomieszczenie w ten sposób rezonuje, albo nawet jakiś element wystroju, choćby podłoga? Jeśli tak, w aucie nic takiego nie usłyszysz (i dobrze), bo rezonans nie będzie miał warunków, żeby się wytworzyć. Prostopadłościenny pokój – wiadomo: to głównie on gra, a brzmienie danych kolumn może się zmienić nie do poznania.

 

Przykład. Moje monitory w 30-metrowym salonie o proporcjach zbliżonych do ideału (owszem, trochę dla nich za dużym) w optymalnym układzie (dobranym pod kątem reprodukcji basu na podstawie pomiarów) grały w zakresie 0–250 Hz tak:

 

post-1224-15527509535019_thumb.png

 

(bez wygładzania)

 

post-1224-15527509840845_thumb.png

 

(po zastosowaniu filtra psychoacoustic)

 

post-1224-15527510307962_thumb.jpg

 

(surowy wynik pomiaru SPL + czas pogłosu RT60)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o czym mówię jest częścią utworu i powtarza się cyklicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te monitory w życiu nie schodzą do 20Hz @ -3dB ... ani przy spadku 6 czy nawet 10 dB. Nawet producent napisał 40Hz @-6dB, wiec nie wiem skąd wziąłeś te 20 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o czym mówię jest częścią utworu i powtarza się cyklicznie.

 

Mogę się zapytać, skąd ta pewność? Tak czy inaczej, bas w samochodzie powinien być bliższy zamierzeń realizatora dźwięku niż to, co generują kolumny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sto procent pewności nigdy nie ma, ale wyraźnie jest to słyszalne w wielu utworach. W muzyce klubowej słychać tylko zwykłe uderzenia basu tutaj natomiast jest też inny rodzaj. Podam przykład:

, 1:55 > 2:00 > 2:06, jak ktoś ma dobre audio to na pewno usłyszy to o czym piszę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sto procent pewności nigdy nie ma, ale wyraźnie jest to słyszalne w wielu utworach. W muzyce klubowej słychać tylko zwykłe uderzenia basu tutaj natomiast jest też inny rodzaj. Podam przykład:

, 1:55 > 2:00 > 2:06, jak ktoś ma dobre audio to na pewno usłyszy to o czym piszę. :)

 

 

No coś tam mruczy. W każdym razie stawiam na powszechnie stosowaną częstotliwość wzbudzającą rezonans danego pomieszczenia. Na przykład ściany 30-metrowego pomieszczenia można wprawić w drgania nawet niewielkimi podstawkowcami, jeśli tylko częstotliwość w nagraniu zgadza się z rezonansem, co jednak nie musi oznaczać dobrego basu.

 

Zresztą sam zobacz, jak to wygląda:

 

http://www.acoustic....ulator8.en.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...