Skocz do zawartości
DonArturro

athlon 200 GE ram działa tylko na 2400 mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem ze sprzętem.

Procesor może działać z ramem 2666 MHz. Wiem, że mam słaby ram - 2x4GB 2400 MHz CL15. Ale miałem nadzieję, że uda mi się ustawić ram na te 2666 MHz... Niektórzy taki ram podkręcają do 3-3.2 GHz.

Ustawiam profil xmp na 2400-cl15 1.2V, zmieniam napięcie na 1.3V oraz częstotliwość ramu na 2666. Komputer restartuje się kilka razy i zmienia mi wszystko na 2133.

Możecie doradzić, czy coś źle robię lub trafił na jakiś kiepski ram? Mogę podesłać zdjęcia z biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie to dokładnie moduły?

1.2V może być mało, wszelkie próby zaczynaj od 1.35V.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewien problem ze sprzętem.

Procesor może działać z ramem 2666 MHz. Wiem, że mam słaby ram - 2x4GB 2400 MHz CL15. Ale miałem nadzieję, że uda mi się ustawić ram na te 2666 MHz... Niektórzy taki ram podkręcają do 3-3.2 GHz.

Ustawiam profil xmp na 2400-cl15 1.2V, zmieniam napięcie na 1.3V oraz częstotliwość ramu na 2666. Komputer restartuje się kilka razy i zmienia mi wszystko na 2133.

Możecie doradzić, czy coś źle robię lub trafił na jakiś kiepski ram? Mogę podesłać zdjęcia z biosu.

 

Ustaw napięcie SOC sztywno na 1V, jak będą problemy zwiększaj o 0,05v maksymalnie do 1.2V, więcej niż 1.2V nie ustawiaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używaj profilu XMP, tylko ustaw ręcznie taktowanie na DDR-2666 i timingi na 16-16-16-36 1N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz zastosować wszystkie porady naraz, podwyższyć napięcie SOC, dram voltage i timingi podwyższyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

Wielkie dzięki za rady, niestety komputer nadal nie uruchamia się po podniesieniu ramu na 2666. Zwiększyłem Vram na 1.35V, SoC kilka razy od 1V do 1.2V, timmingi oraz wyłączyłem profil xmp.

Procesor chcę w wakacje wymienić na jakiegoś ryzena 6/12 lub na nową serię, pamięci miały śmigać przynajmniej na 2800-3000, a tu zonk :D

Komputer składałem w piątek, ram mogę oddać. Możecie polecić coś niedrogiego 2x4 GB - ten aktualny zestaw kosztował 229 zł w Komputr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale płyty ASRocka są tragiczne, mają bardzo słaby BIOS. Spróbuj zaktualizować BIOS do najnowszej wersji i jeszcze raz spróbować. Zrób też tak, ustaw DRAM voltage na 1,4v, SOC na 1,2v i timingi na 1.16.18.18.18.36 zapisz, ale z taktowaniem 2400mhz. Potem sprawdź w programie HWINFO64 napięcie DRAM i SOC voltage, czy uległy zmianie, a timingi w CPU-Z lub Ryzen timing checker. Bywały BIOSy ASRocka takie, że nie zmieniały napięcia DRAM wcale- a z jakiegoś powodu ich biosy miewają "deja vu".

Jak dalej będzie problem, to napiszę Ci co jeszcze możesz zrobić.

+ Sam Athlon może być w jakiś sposób ograniczony, w sensie 2666mhz to mogą robić tylko dobre sztuki + dobry RAM, ale nie orientuję się.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios najnowszy ze strony asrocka. Ram dokładnie: PVE48G240C5KRD.

Jeszcze się chwile nimi pobawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduły powinny być single rank, także nie jest tak źle.

Przy powyższych ustawieniach, możesz też poszukać innej opcji dla procODT, sprawdź w programie Ryzen Timing checker ile aktualnie wynosi i poszukaj przy wyższym taktowaniu, czy zmiana w zakresie 40-68ohm nie poprawi postownia.

Zmiana opcji geardown mode na disable + ustawienie command rate=2 też może pomóc.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czy dodając do Athlona 200 ge, pamięci o wyższym taktowaniu zostaną obniżone do 2666, czy nie zadziałają wcale?

Chciałbym kupić moduły lepsze do przejściowego wyposażenia kompa, żeby ich nie wymieniać jak zmienię procesor na Ryzen 3600 w przyszłości.

Płyta Gigabyte B450m DS3H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci zadziałają z maksymalną prędkością na jaką pozwala kontroler w procesorze.

Tak, PC uruchomi się z RAM taktowanym zegarem 2133, ręcznie pozwolą się ustawić na 2666.

 

Choć niektórzy producenci odblokowali podkręcanie pamięci RAM w tej jednostce. Ale to tak już nawiasem.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...