Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mintka

zbyt duże napięcie cpu vcore

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, złożyłem ostatnio komputer na komunię dla syna koleżanki ryzen 5 2400g, płyta gigabyte GA-AB350M-Gaming 3, pamięć corsair 8 gb 3000 mzh, dysk 120 godram , zasilacz corsair 450 w chłodzenie z zestawu od proca. Procesor osiąga nawet 95 stopni celcjusza w teście occt bez avx nie jest podkręcony w biosie nie widzę lub nie ma parametru do sterowania napięciem procesora. Bios najnowszy jest tylko zaawansowane ustawienia napięcia cpu vcore regulacja między -0,300 do +0,300 lub auto i normal. Ustawione na auto lub normal płyta daje automatycznie zbyt duże napięcie nawet do 1,500 v sprawzane w hwinfo i aida 64. Jak ustawić na sztyw np 1,400 Jak ustawiłem -0,300 komp nie wstaje. Proszę o jakieś rady z góry dziękuję jest to moja pierwsza płyta gigabyte zawsze miałem msi i tam można ustawić normalnie vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dzisiaj to sprawdzałem myślałem, że została folia bo taka temp zmieniłem tą fabryczną amd na termal gryzli nic nie pomogło. Jak zmienić to napięcie jakąś dziwną regulację ma ta płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie do 1,5v na auto, to normalne dla Ryzena, jest to związane z mechanizmem boostowania/turbo itd. Sprawdź układ chłodzenia, jest najpewniej źle zamontowane, zwłaszcza jak szybko skacze do 95C, Jeśli dobijasz powoli do tej temperatury to prawdopodobnie winowajcą jest słaba obudowa (powietrze w niej recyrkuluje...)- sprawdź z otwartym panelem bocznym. Temperaturę sprawdzałeś właściwym czujnikiem w HWINFO64/AIDA64? Odpowiednio CPU tdie/CPU diode, ma to znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jest dobrze zamontowane śrubki dokręcone do końca. Obudowa to SilentiumPC Armis AR1 dwa wentylatory przód i tył. Temperaturę sprawdzam dobrze idzie w górę powoli. Nie mam obecnie dostępu do tego kompa. Chyba ustawię vcore na -0,100 i zobaczymy. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AB350 Gaming 3 miala do wyboru sterowanie napieciem offset albo override. Podejrzewam, ze ab350M bedzie miala podobnie.

Ustawienie napiecia offset -100mV sprawi, ze pod obciazeniem procesor zbije -100mV. Ja z 1600X stock mialem ustawione -144mV, i dzialal stabilnie.

 

Polecam jednak override i na sztywno powinienes miec mozliwosc wybrac napiecie, ale ciezko mi stwierdzic ile potrzebuje ryzen 2400G. 1,25V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już to offset, bo jak ustawisz na sztywno to CPU moze sie wywalić pod obciążeniem 1 rdzenia w trybie boost i będzie miał wysokie napięcie w IDLE.

Ale i tak 95C to za dużo, z tego co kojarzę ten CPU pod obciążeniem z AVX dobija max do 85C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz ustawię - 0,100 i napiszę co z tego wyszło może temp spadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz ustawię - 0,100 i napiszę co z tego wyszło może temp spadnie.

 

do -0,2V powinno polecieć. schodź małymi krokami najlepiej -0,025V lub -0.05V na ile Ci płyta pozwala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...