Forum PCLab.pl: ASUS ROG GL552VW i7 6700HQ - Przegrzewanie CPU i THRM - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

ASUS ROG GL552VW i7 6700HQ - Przegrzewanie CPU i THRM

#1 Użytkownik jest niedostępny   Shark44 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 17 Marzec 2019 - 11:42

Witam,

Pacjent:
ASUSU ROG GL552VW
CPU - i7 6700HQ, według windows 2.6GHz, podczas pracy widać w HWMonitor, że pracuje na 3.5GHZ (nie wiem dlaczego tak jest i czy to norlamne?)
GPU - GeForce GTX 960M
RAM - 12GB 2133MHz (wiem, że dwie inne kości ponieważ X-Kom fabrycznie dokładał drugą)
HDD - ADATA SU800 250GB

Problemem jest wysoka temperatura CPU i THRM (nie do końca wiem co to dokładnie jest THRM). Sprawdzając to w HWMonitor to THREM sięga 95*C, a CPU do 97*C.
Przed napisaniem tego tematu poświeciłem dwa i pół dnia na samodzielną walkę z tym problemem. Mam świeżo postawiony win10, zaktualizowane wszystkie sterowniki (GPU, BIOS itd.). Otwierałem (po raz pierwszy) laptopa i czyściłem układ chłodzenia który nie był zakurzony ponieważ już kilka razy był przeze mnie profilaktycznie przedmuchany. niestety nie udało mi się wymienić pasty ponieważ udało mi się odkręcić tylko jedną z ośmiu śrubek. Na dwóch z nich naruszyłem gniazdo krzyżaka i teraz to już w ogóle odkręcenie będzie mega problematyczne. Nie mam pojęcia dlaczego te śrubki tak mocno trzymają w porównaniu do wszystkich innych w całym laptopie.

Ogólnie problem pewnie jest już od dłuższego czasu ale dla mnie objawił się tym, że podczas grania w The Division 2 gra co chwilę mi się zacina, by po pewnym czasie wrócić do żywych. Monitorując to na HWMonitor wiem, że dzieje się to gdy CPU sięga 100% (dzieje się to dość często) i oczywiście wtedy skacze też temp. do ponad 90*C. Dziwne jest to, że tydzień wcześniej grałem w private i open bata testy tej samej gry i tam działała płynie na wysokich ustawieniach.
Ale skupmy się na faktach, a one są takie, że nie wiem dlaczego procesor jest obciążany do granic swoich możliwości podczas gry na wymaganiach niskich, osiąga tak wysokie temperatury i podobnie jest z temp. THRM.
Z tego wszystkiego co przestudiowałem przez poprzednie dni to powodów może być kilka: Pasta na CPU (jest fabryczna i taka sama zapewne na GPU, a on się tak nie grzeje), układ chłodzenia może być uszkodzony te miedziane elementy, wentylator ale u mnie działa poprawnie, na monitorach do 3200 RPM, słychać go i czuć jak odprowadza ciepłe powietrze.
A przy okazji tego, powietrze które jest odprowadzane wcale nie jest gorące, jest po prostu ciepłe. Sam laptop też w ogóle nie jest gorący od góry czy od spodu. Używałem laptopów znajomych to były tak gorące, że nie można ich było trzymać na kolanach, mój w porównaniu do tego jest ledwie letni. Czy to może być jakaś wskazówka, że tak naprawdę CPU i THRM nie osiągają takich temp. tylko to jakiś defekt czujników ? Gdyby one miału blisko 100*C to powietrze wylotowe pewnie by było dla mojej dłoni mega gorące, dobrze rozumuje ?

Co mogę jeszcze zrobić we własnym zakresie ? Oczywiście chciałbym sprawdzić/wymienić pastę, sprawdzić czy radiator miedziany nie jest uszkodzony i czy odprowadza ciepło prawidłowo (test z zapalniczka np.), ale przypominam o problemie z odkręceniem śrubek i uszkodzonymi śrubkami.

Teraz jeszcze kilka faktów z testów:

Test w LinX wyniki na obrazku:
ASUS ROG GL552VW - i7 6700HQ - Wysokie temperatury CPU i THRM

Temp. max zapisane w HWMonitor:

I tutaj od razu spostrzeżenia, w LinX działał test, a ja obserwowałem HWMonitor to gdy obciążenie procesora była pomiędzy 95%, a 98% to temp. była 70-80*C, w sekcji Powres dwa parametry: Package oraz IA Core miały po 20W. Tylko gdy obciążenie procesora wskoczyło na 100% to wtedy Package oraz IA Core sięgało sporo ponad 40W (co widać na obrazku z HWMonitor) i wtedy wynikowo też temp. wzrastała do ponad 90*C.
Ktoś mi może łopatologicznie wyjaśnić dlaczego standardowo jest do 22W przy obciążeniu prawie 100%, a jak wejdzie już na 100% to skacze do 45W ? czy to jest normalne i czy tak powinno być. Tak na chłopski rozum to ja się nie dziwię, że się tak grzeje skoro dostaje dwa razy więcej Watt, tylko pytanie dlaczego ?

Przy okazji testu widać, że CPU jest mocno podkręcony (ja tego nie robiłem, możliwe że to też fabryczna ingerencja X-KOM podobnie jak dodanie RAM ?

Testy na OCCT nie są możliwe do wykonania ponieważ temp. przekracza 85*C i testy są przerywane.

#2 Użytkownik jest niedostępny   Emanl 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Marzec 2019 - 12:45

45W to normalne zużycie energii przez ten procesor które podaje Intel. Co do wyższych taktowania niż bazowe to też jest technologia intela"turbo" a nie ingerencja x-komu. Tak czy inaczej jedyna rada to odkrecenie chłodzenia i wymiana pasty i termopadu na sekcji zasilania.

#3 Użytkownik jest niedostępny   Shark44 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 23 Marzec 2019 - 16:02

Dziękuję za odp. Pasta została wymieniona w serwisie na MX-4. niestety temp. bez zmiana nadal do 99*C. Co to jest termopan na sekcji zasilania ? Co jeszcze możne być przyczyna tak wysokich temperatur, co mogę zrobić, sprawdzić itp. ?

#4 Użytkownik jest niedostępny   Linku 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 24 Marzec 2019 - 07:45

Zainstaluj xtu ustaw vcore na -100mv i testuj jak się da to zejdź niżej, dodatkowo jak grasz z podkładka to dodaj do niej dwa wentylatory 140mm i temp nie przekroczy 70 stopni. Mam 8750h i bez tego co napisałem potrafi mocno przygrzać.

Strona 1 z 1