Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Shark44

ASUS ROG GL552VW i7 6700HQ - Przegrzewanie CPU i THRM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pacjent:

ASUSU ROG GL552VW

CPU - i7 6700HQ, według windows 2.6GHz, podczas pracy widać w HWMonitor, że pracuje na 3.5GHZ (nie wiem dlaczego tak jest i czy to norlamne?)

GPU - GeForce GTX 960M

RAM - 12GB 2133MHz (wiem, że dwie inne kości ponieważ X-Kom fabrycznie dokładał drugą)

HDD - ADATA SU800 250GB

 

Problemem jest wysoka temperatura CPU i THRM (nie do końca wiem co to dokładnie jest THRM). Sprawdzając to w HWMonitor to THREM sięga 95*C, a CPU do 97*C.

Przed napisaniem tego tematu poświeciłem dwa i pół dnia na samodzielną walkę z tym problemem. Mam świeżo postawiony win10, zaktualizowane wszystkie sterowniki (GPU, BIOS itd.). Otwierałem (po raz pierwszy) laptopa i czyściłem układ chłodzenia który nie był zakurzony ponieważ już kilka razy był przeze mnie profilaktycznie przedmuchany. niestety nie udało mi się wymienić pasty ponieważ udało mi się odkręcić tylko jedną z ośmiu śrubek. Na dwóch z nich naruszyłem gniazdo krzyżaka i teraz to już w ogóle odkręcenie będzie mega problematyczne. Nie mam pojęcia dlaczego te śrubki tak mocno trzymają w porównaniu do wszystkich innych w całym laptopie.

 

Ogólnie problem pewnie jest już od dłuższego czasu ale dla mnie objawił się tym, że podczas grania w The Division 2 gra co chwilę mi się zacina, by po pewnym czasie wrócić do żywych. Monitorując to na HWMonitor wiem, że dzieje się to gdy CPU sięga 100% (dzieje się to dość często) i oczywiście wtedy skacze też temp. do ponad 90*C. Dziwne jest to, że tydzień wcześniej grałem w private i open bata testy tej samej gry i tam działała płynie na wysokich ustawieniach.

Ale skupmy się na faktach, a one są takie, że nie wiem dlaczego procesor jest obciążany do granic swoich możliwości podczas gry na wymaganiach niskich, osiąga tak wysokie temperatury i podobnie jest z temp. THRM.

Z tego wszystkiego co przestudiowałem przez poprzednie dni to powodów może być kilka: Pasta na CPU (jest fabryczna i taka sama zapewne na GPU, a on się tak nie grzeje), układ chłodzenia może być uszkodzony te miedziane elementy, wentylator ale u mnie działa poprawnie, na monitorach do 3200 RPM, słychać go i czuć jak odprowadza ciepłe powietrze.

A przy okazji tego, powietrze które jest odprowadzane wcale nie jest gorące, jest po prostu ciepłe. Sam laptop też w ogóle nie jest gorący od góry czy od spodu. Używałem laptopów znajomych to były tak gorące, że nie można ich było trzymać na kolanach, mój w porównaniu do tego jest ledwie letni. Czy to może być jakaś wskazówka, że tak naprawdę CPU i THRM nie osiągają takich temp. tylko to jakiś defekt czujników ? Gdyby one miału blisko 100*C to powietrze wylotowe pewnie by było dla mojej dłoni mega gorące, dobrze rozumuje ?

 

Co mogę jeszcze zrobić we własnym zakresie ? Oczywiście chciałbym sprawdzić/wymienić pastę, sprawdzić czy radiator miedziany nie jest uszkodzony i czy odprowadza ciepło prawidłowo (test z zapalniczka np.), ale przypominam o problemie z odkręceniem śrubek i uszkodzonymi śrubkami.

 

Teraz jeszcze kilka faktów z testów:

 

Test w LinX wyniki na obrazku:

ASUS ROG GL552VW - i7 6700HQ - Wysokie temperatury CPU i THRM

 

Temp. max zapisane w HWMonitor:

ASUS ROG GL552VW - i7 6700HQ - Wysokie temperatury CPU i THRM

ASUS ROG GL552VW - i7 6700HQ - Wysokie temperatury CPU i THRM

 

I tutaj od razu spostrzeżenia, w LinX działał test, a ja obserwowałem HWMonitor to gdy obciążenie procesora była pomiędzy 95%, a 98% to temp. była 70-80*C, w sekcji Powres dwa parametry: Package oraz IA Core miały po 20W. Tylko gdy obciążenie procesora wskoczyło na 100% to wtedy Package oraz IA Core sięgało sporo ponad 40W (co widać na obrazku z HWMonitor) i wtedy wynikowo też temp. wzrastała do ponad 90*C.

Ktoś mi może łopatologicznie wyjaśnić dlaczego standardowo jest do 22W przy obciążeniu prawie 100%, a jak wejdzie już na 100% to skacze do 45W ? czy to jest normalne i czy tak powinno być. Tak na chłopski rozum to ja się nie dziwię, że się tak grzeje skoro dostaje dwa razy więcej Watt, tylko pytanie dlaczego ?

 

Przy okazji testu widać, że CPU jest mocno podkręcony (ja tego nie robiłem, możliwe że to też fabryczna ingerencja X-KOM podobnie jak dodanie RAM ?

 

Testy na OCCT nie są możliwe do wykonania ponieważ temp. przekracza 85*C i testy są przerywane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45W to normalne zużycie energii przez ten procesor które podaje Intel. Co do wyższych taktowania niż bazowe to też jest technologia intela"turbo" a nie ingerencja x-komu. Tak czy inaczej jedyna rada to odkrecenie chłodzenia i wymiana pasty i termopadu na sekcji zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odp. Pasta została wymieniona w serwisie na MX-4. niestety temp. bez zmiana nadal do 99*C. Co to jest termopan na sekcji zasilania ? Co jeszcze możne być przyczyna tak wysokich temperatur, co mogę zrobić, sprawdzić itp. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj xtu ustaw vcore na -100mv i testuj jak się da to zejdź niżej, dodatkowo jak grasz z podkładka to dodaj do niej dwa wentylatory 140mm i temp nie przekroczy 70 stopni. Mam 8750h i bez tego co napisałem potrafi mocno przygrzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...