Skocz do zawartości
MT®©™

Jaka płyta pod I7 8700 - czy na jakieś trzeba uważać?

Rekomendowane odpowiedzi

Za moment będę kupował płytę do około 400zł pod I7 8700. Z wyszukaniem sobie poradzę tylko chciałem się dowiedzieć czy są jakieś buble, które ładnie wyglądają, a są problematyczne ( niedopracowane biosy, gubią się jak jest więcej SSD podłaczonych itp) lub mają niskiej jakości elektronikę itp. Należy się wystrzegać jakichś modeli, firm?

 

 

Nie orientuje się też jak to jest z pamięciami. Czy te tańsze chipsety H310, B360, H370 obsłużą takie RAMy aby I7 mógł pokazać potencjał czy wymagana jest Z370 aby wyciągnąć wszystko z I7?

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak musi być płyta z370, żeby można było ustawić RAMy na np. 3000mhz i wyżej. Wszystkie inne chipsety pod i7 możesz od razu odpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer musi być zwinny i pozbawiony wąskich gardeł bo będzie służył do regularnego nagrywania gierek.

I7 8700 lepiej sobie poradzi z grami i nagrywaniem niż i5 9600K. Muszę go tylko wyposażyć w szybki RAM, czyli tylko Z370.

 

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-16-gb-3000mhz-cl16-f4-3000c16d-16gisb-941200/ ten chyba optymalny wydajność / cena

 

 

No i tu powtarzam moje pytanie - mogę brać na spokojnie dowolną Z370 która mi odpowiada czy wystrzegać się którejś marki, modelu itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poleciłbym szukać czegoś od MSI jeżeli chodzi o uefi lub kompatybilność modułów nie ma problemów, każda sobie z non k 8700 poradzi, odpuściłbym raczej gigabyte na Z370.

Edytowane przez Krzych4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie lubię GA ze względu na ich bios. Asus często ma droższe płyty główne w stosunku do tego co oferuje konkurencja. Na asrock z370 extreme4 niektórzy zgłaszali problemy z obsługą niektórych pamięci, nie wiem jak w przypadku innych modeli. Nie tylko Z370, ale również Z390 ;) Chyba że xtn zna jakiś powód czemu nie z390 nie wchodzi w grę. Osobiście uważam że płyta główna jest na tyle delikatna, że nie brałbym z drugiej ręki - outlet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

a co sądzicie o msi z370-a pro do 8700?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To minimum do 12 wątków.

Polecam MSI Z370 SLI PLUS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

a duże są różnice między msi z370-a a MSI Z370 GAMING PLUS i MSI Z370 PC Pro. Głownie chodzi o sekcję. Czy to w ogóle utrzyma 8700.

 

Ja wiem, że Z370 SLI lepsza tylko patrzę na tanią alternatywę dla AMD.

 

8700 jest za 1000zł do tego jakaś tania płyta i ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I7 8700

AsRock Z370 PRO4

GSkill Aegis 16 GB 3000MHz CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

 

Tak bym wybrał ale czy ta płyta ogarnie elektrycznie na luzie 8700? Częściowe chłodzenie na plastikowe kołeczki do tego. Jest się czym martwić? U mnie będzie dużo mieliło przy renderowaniu. Wątpliwości zasiał Leven pisząc o minimum dla 12 wątków.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie lubię GA ze względu na ich bios. Asus często ma droższe płyty główne w stosunku do tego co oferuje konkurencja. Na asrock z370 extreme4 niektórzy zgłaszali problemy z obsługą niektórych pamięci, nie wiem jak w przypadku innych modeli. Nie tylko Z370, ale również Z390 ;) Chyba że xtn zna jakiś powód czemu nie z390 nie wchodzi w grę. Osobiście uważam że płyta główna jest na tyle delikatna, że nie brałbym z drugiej ręki - outlet.

Napisałem, że z370 bo to minimum, a potem to już kwestia budżetu.

Od tego Asrocka lepiej MSI z370 a Pro za 464zł w oleole.pl z darmową przesyłką. https://www.oleole.pl/plyty-glowne/msi-z370-a-pro.bhtml

 

 

Jakie wątpliwości zasiał? Przecież i7-8700 ma właśnie 6 rdzeni i 12 wątków.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyda mi się slot PCI bo mam Xonara D2/PM

Zdecydowałem się na https://www.x-kom.pl/p/386511-plyta-glowna-socket-1151-msi-z370-pc-pro.html Z370 PC PRO ale właśnie zobaczyłem, że Z390 kosztuje bardzo podobnie.

 

Głupie to wszystko. Żeby nie dusić potencjału I7 to muszę kupować droższe Z370, żeby zapodać mu wyżej taktowane pamięci.

Jeszcze fajnie gdyby te Aegisy zeszły na CL15 albo weszły na 3200

 

 

EDIT: a jednak ta płyta jest niedostepna :/

To wracam do AsRock Z370 PRO4 bo ma to PCI.

 

 

I7 8700

AsRock Z370 PRO4

GSkill Aegis 16 GB 3000MHz CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

 

 

EDIT: MSI jest na allegro i wezmę ją.

 

 

 

 

 

EDIT: A więc ostatecznie zamówione

I7 8700

MSI Z370 PC PRO

GSkill Aegis 16 GB 3000MHz CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

 

Dzięki za pomoc Panowie.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór pod względem cena/wydajność :) a pamięci próbuj kręcić ile się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

a ile dopłaciłeś?

bo za 550zł jest Gigabyte Z390 GAMING X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

520zł

 

Myślałem o Z390 ale chyba nic mi to nie daje. Chyba, że Intel wypuści jakieś nowe 8 rdzeniowce co w magiczny sposób będą działać tylko na Z390. Wtedy bym się zastanawiał.

Giguś faktycznie cenowo niby rozgniata tą MSI bo wybajerowany w każdą stronę ale nie ma tego PCI a nie chce mi się już cackać z dźwiękówkami i bulić kolejne setki bo co teraz kupie lepszego i za ile od Xonar D2/PM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

niestety dźwiękowa w tym gigabyte jest taka sobie. Znaczy standardowa w tanich płytach.

 

D2 to chyba odpowiednik xonara DX. Teraz jakieś nowe xonary asus wypuścił do 300zł ale mało o nich wiem.

 

 

Tylko jak pisałem nie wiem jak ten MSI uciągnie proca. Teoretycznie powinien ale czy jak przyjdzie lato komp nie będzie się przegrzewał i wyłączał to nie jestem pewien.

 

Tu ranking z390

Mój link

a tu z370

Mój link

 

Rankingi są pod procki z K ale te 6/12 intela to mocny proc.

Edytowane przez kieros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio są podstawy do wątpliwości?

Ewentualnie mógłbym się pobawić w szukanie najniższego stabilnego napięcia jeżeli można dla procka bez K regulować napięcia w trybie turbo.

 

Obudowę mam niezłą, 6 wentyli Corsair AF czy tam SP. Nie pamiętam już. Gram w słuchawkach, więc wentyle mam ustawione agresywnie. Powinno wytrzymać.

 

EDIT: faktycznie super wydajne to to nie jest jak czytam reckę

https://www.kitguru.net/components/motherboard/ryan-martin/msi-z370-pc-pro-motherboard-review/12/

 

Ale z tego co piszą ludzie na netach to na niekręconych I7, VRM zachowuje niskie temperatury. Dopiero gdy się robi OC to sekcja VRM wymięka ale MSI wbudowało w UEFI stosowne ograniczniki zapobiegające skracani żywotności i katowaniu. Nie jest to płyta do OC I7 ani do hardkorowego OC I5 ale na defaultowych taktowaniach można spać spokojnie. Wydaje mi się, że nie powinno być problemu z I7 8700 ale i tak dla spokoju ducha ustawię na sztywno najniższe stabilne napięcie jeżeli będzie się dało.

 

 

EDIT:

Na morelach promo na sprzęt MSI. Jedna i druga w cenie podobnej do tej co kupiłem.

 

 

 

MSI MAG Z390 TOMAHAWK

 

 

MSI MPG Z390 GAMING PLUS

 

 

Już kit w tego Xonara na PCI. Sprzedam i kupię innego równie dobrego za miecha. Kupiłem MSI MAG Z390 TOMAHAWK za 550zł vs poprzednia MSI Z370 PC PRO za 520zł, więc nie bylo sensu się nawet zastanawiać.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinna dobrze posłużyć do renderowania i nagrywania materiałów na yt, widzę że sporo tego wrzucasz na tubę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem się tej nierównej walki z niesprawiedliwym YT i właśnie od miesiąca ją wygrałem :exclam: Po tym jak YT zabił mój kanał wraz ze zmianą algorytmów, wreszcie wróciłem do polecanych. Treści już nie są zakopywane odrazu, "ukrywane" przed widzami itp. a cyklicznie przekazywane dalej i wreszcie osiągam setki tysięcy wyświetleń i solidny $$$

 

Stąd i odrazu nowy sprzęcik aby robota szła jak należy. Kupie też RTX2070 ale to za miesiąc. Choć RTX2080 kusi ale chyba mi się nie opłaca.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajny ten Z390 MAG od MSI :)

Co do napięć Vcore, to zjedź na jak najniższe stabilne i będzie cacy z poborem i temperaturami.

U mnie 8700 działa elegancko na 1.126Volt Vcore jako manual.

Pamięci wykręć dzielnikiem ile wlezie z przyzwoitym CL.

U mnie 3866mhz CL16 latają i jest git.

 

A kartę sobie odpuść 2080, bo kosztuje krocie.

Zainteresował bym się używką 1080Ti na gwarancji.

Za rok wyjdą nowe RTX-y poprawione, a do tego czasu 1080ti będzie jeszcze na topie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no przy tej sekcji to już mi się nie będzie chciało bawić się w te napięcia wszystkie. Tu będzie zestaw pracował w pełni komfortowo na fabrycznych ustawieniach. Chyba, że temperatury będą brzydkie to się pobawię.

Pamiątki trochę podrasuję, proc zmuszę do trzymania 4,6 Ghz w turbo na każdym rdzeniu jeżeli się da i to tyle :P

 

RTX2080 to jakby było promo, że dorzucają 3 dobre gierki itp to bym się zastanawiał bo gierki na handel ale jak nie będzie oferty specjalnej to jasna sprawa, biere 2070. Używki poprzedniej generacji nie wchodzą w grę.

Muszę jeszcze dzwięk dobry kupić. Przesiadka z D2/PM na przeciętną integrę będzie piekła w uszy.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proc zmuszę do trzymania 4,6 Ghz w turbo na każdym rdzeniu jeżeli się da i to tyle :P

Nie da się, 8700 ma turbo allcore 4.3GHz. Trochę możesz dodatkowo ugrać przez zegar bazowy, ale nie więcej niż te ~100MHz - bo przy bclk 103 aktywuje się anty-OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrost mocy i tak będzie ogromny w stosunku do mojego 4690K 4,4 GHz więc i tak nie ma o czym gadać nawet.

 

 

Największy problem to przerzucenie W10 na nową platformę.

W7 przerzuciłem pomiędzy trzema zestawami. Ciekawe jak pójdzie z W10 Home ale to sobie jutro przekopie neta jak ludzie sobie z tym radzili.

 

 

Tematu jeszcze nie zamykam, może wynikną jakieś problemy z nowym sprzętem to pogadamy. CPU i RAM już są, jutro przyjedzie płyta.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 8700 działa elegancko na 1.126Volt Vcore jako manual.

Pamięci wykręć dzielnikiem ile wlezie z przyzwoitym CL.

 

 

No i tak:

 

Pamięci z fabrycznych 3000MHz CL16 lecą na 3200MHz CL15 na fabrycznych 1.35V :thumbup: Nie testowałem programami bo mi się nie chce. Narazie nic się nie wywaliło w szeregu gier, nagrywanie, edytowaniu itp.

Niestety w słuchawkach słyszę delikutaśny pisk kiedy ruszam myszką i jeszcze dochodzi jakiś buczenie - szum kiedy obrabiam video w programie do obróbki :lol2: :lol2: :lol2:

No i jest problem z aktywacją systemu. Windows się upiera przy swoim dziwnym błędzie, a do konsultanta się nie idzie dodzwonić ale to jest do rozwiązania.

W gierkach procek osiąga około 65 stopni na Raijintek Ereboss. W programach wyciągam do 72. Chyba warto się pobawić w jak najniższe vcore nie?

 

 

EDIT:

 

Sekcja zasilania wskazuje na temp około 53 stopnie po godzinnym giercowaniu.

Wbudowany radiatorek na dyski M2 działa nieźle. Dysk M2 NVME przy intensywnym mieleniu nagrzewa się chwilowo do 55 stopni.

Radiator na mostku troszkę kpina bo jest mocowany na kołeczki plastikowe ale temp oscyluje w okolicach 45 więc też dobrze.

 

W lato i przy ostrym obciążeniu będzie więcej ale i tak jest dobrze.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak:

 

Pamięci z fabrycznych 3000MHz CL16 lecą na 3200MHz CL15 na fabrycznych 1.35V :thumbup: Nie testowałem programami bo mi się nie chce. Narazie nic się nie wywaliło w szeregu gier, nagrywanie, edytowaniu itp.

Niestety w słuchawkach słyszę delikutaśny pisk kiedy ruszam myszką i jeszcze dochodzi jakiś buczenie - szum kiedy obrabiam video w programie do obróbki :lol2: :lol2: :lol2:

No to są właśnie objawy złego OC ram, sprawdź czy na fabrycznym OC też to występuje. Sprawdź również czy płyta główna nie daje z automatu zabójcze napięcia sa i io. Jeśli nie chcesz żeby trwale uszkodziło sprzętu radzę jak najszybciej uporać się z wszelkimi piskami i buczeniami. Możliwe że wystarczy pobawić się napięciami dram, sa, io pod tym względem najlepiej doradzą tobie tutaj KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale to nie to. Takie piszczenia to znany problem. Ogólnie chodzi o elektryczne przeczy, uziemienie, ekranowanie itp. Wiem czemu to piszczy.

Nie wynika to z OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...