Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

eciepecie

chłodzenie komputera z ograniczoną możliwością

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

Powiedzmy że to jest moja obudowa..

 

Zasilacz mam u góry , z przodu obudowy mam jedynie siatkę, coś w rodzaju pończochy z dziurkami, coś anty kurz. Mam możliwość dać jeden wentylator z lewej strony tuż pod zasilaczem u góry. Czy ten zasilacz ma wypuszczać powietrze czy wpuszczać? Sorry, głupie być może pytanie ale skoro nie ma żadnego źródła wpuszczającego powietrze to może może ma wpuszczać, czy wypuszczać gorące?

post-602847-1552861436702_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu jest obudowa, która ma zasilacz montowany u dołu, rozumiem, że Twoja obudowa ma zasilacz montowany na górze? Jeśli tak, to ten dodatkowy wentylator lepiej zamontować z przodu obudowy na dole, aby wciągał do obudowy zimne powietrze, a ciepłe będzie wyciągane przez zasilacz. Jeśli zasilacz masz montowany jak na obrazku tj. na dole, to wtedy lepiej dać wentylator z tyłu aby wyciągał powietrze, a później dokupić drugi aby wciągał powietrze do obudowy. Generalna zasada to przód wciąga, a tył wyciąga (jedyne odstępstwo od normy może występować przy chłodzeniu wodnym, gdzie tył ma zamontowany air-duct i wciąga powietrze aby chłodzić sekcję zasilania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu jest obudowa, która ma zasilacz montowany u dołu, rozumiem, że Twoja obudowa ma zasilacz montowany na górze? Jeśli tak, to ten dodatkowy wentylator lepiej zamontować z przodu obudowy na dole, aby wciągał do obudowy zimne powietrze, a ciepłe będzie wyciągane przez zasilacz. Jeśli zasilacz masz montowany jak na obrazku tj. na dole, to wtedy lepiej dać wentylator z tyłu aby wyciągał powietrze, a później dokupić drugi aby wciągał powietrze do obudowy. Generalna zasada to przód wciąga, a tył wyciąga (jedyne odstępstwo od normy może występować przy chłodzeniu wodnym, gdzie tył ma zamontowany air-duct i wciąga powietrze aby chłodzić sekcję zasilania).

 

 

to lipa bo nie mam możliwości zamontowania z przodu wentylatora, a jak dam pod zasilaczem tylko wyciągający? Bo zasilacz mam u góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyciągniesz ciepłe powietrze z obudowy i zrobisz dobrze zasilaczowi (nie będzie całe ciepło przez niego przechodzić). Jakiś tam spadek temperatury powinien być ale nic spektakularnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyciągniesz ciepłe powietrze z obudowy i zrobisz dobrze zasilaczowi (nie będzie całe ciepło przez niego przechodzić). Jakiś tam spadek temperatury powinien być ale nic spektakularnego.

 

 

Testowałem, 4 stopnie max poszła temperatura w dół gdy zamontowałem wentyla 80 mm x 80mm.

 

Dokładać z boku obudowy jeszcze jakiś wentyl? Bo mam możliwość..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem, 4 stopnie max poszła temperatura w dół gdy zamontowałem wentyla 80 mm x 80mm.

 

Dokładać z boku obudowy jeszcze jakiś wentyl? Bo mam możliwość..

 

Jak masz jakiś luźny wentylator żeby tam wsadzić to można zamontować ale jeśli miałbyś kupować coś specjalnie, to wydaje mi się, że nie ma to większego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakiś luźny wentylator żeby tam wsadzić to można zamontować ale jeśli miałbyś kupować coś specjalnie, to wydaje mi się, że nie ma to większego sensu.

 

Czemu? Taki wentyl dmuchał by na kartę graf.. i by ją tam schładzał ,tylko boję się że na tej bocznej ścianie było by go słychać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dmuchał by na nią od góry czy od dołu, bo jak od góry to za wiele jej nie pomoże, co innego jakby wdmuchiwał chłodne powietrze poniżej karty tak aby układ chłodzenia karty mógł łatwo je zassać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dmuchał by na nią od góry czy od dołu, bo jak od góry to za wiele jej nie pomoże, co innego jakby wdmuchiwał chłodne powietrze poniżej karty tak aby układ chłodzenia karty mógł łatwo je zassać.

 

 

dmuchał by na nia z boku obudowy, czy to rozsądne posunięcie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eciepecie, chłodzenie komputera powietrzem polega na tym, że zimne powietrze jest wdmuchiwane z przodu kompa, a z tyłu wydmuchiwane ciepłe.

Jeżeli z przodu obudowy nie masz miejsca do przykręcenia wentylatora, to zawieś go na czymś np. na frotkach. Z tyłu chyba masz miejsce na wentylator.

Nie ma też zbytnio sensu montować pierdziawek 80mm, które oprócz hałasu zbytnio nie chłodzą. Tylko 1 wentylator z boku wiele nie zmieni.

Możesz też kupić jakąś używaną obudowę za grosze z dobrą wentylacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eciepecie, chłodzenie komputera powietrzem polega na tym, że zimne powietrze jest wdmuchiwane z przodu kompa, a z tyłu wydmuchiwane ciepłe.

Jeżeli z przodu obudowy nie masz miejsca do przykręcenia wentylatora, to zawieś go na czymś np. na frotkach. Z tyłu chyba masz miejsce na wentylator.

Nie ma też zbytnio sensu montować pierdziawek 80mm, które oprócz hałasu zbytnio nie chłodzą. Tylko 1 wentylator z boku wiele nie zmieni.

Możesz też kupić jakąś używaną obudowę za grosze z dobrą wentylacją.

 

jak na frotkach?:) Masz jakiś link montażu takiego mcGaywera na frotkach?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na frotkach miałem zamocowany drugi wentylator z przodu w obudowie Zalman Z9. Mocowanie świetnie się sprawdziło i dlatego mogę je śmiało polecić, jeżeli nie ma innej możliwości. Frotka jest wytrzymała, elastyczna i świetnie tłumi drgania. Przetnij 4 frotki. Na końcach zrób pęceł i przełóż przez otwory w wentylatorze. Przywiąż wentylator do elementów obudowy, jak najbliżej tej "pończochy z dziurkami". Ot i wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na frotkach miałem zamocowany drugi wentylator z przodu w obudowie Zalman Z9. Mocowanie świetnie się sprawdziło i dlatego mogę je śmiało polecić, jeżeli nie ma innej możliwości. Frotka jest wytrzymała, elastyczna i świetnie tłumi drgania. Przetnij 4 frotki. Na końcach zrób pęceł i przełóż przez otwory w wentylatorze. Przywiąż wentylator do elementów obudowy, jak najbliżej tej "pończochy z dziurkami". Ot i wszystko.

 

Genialny naprawdę pomysł, ale tam mam szufladki z dyskami . Poczytałem trochę i skoro mam możliwość zamontowania jeszcze wentyla, który wtłacza powietrze do obudowy, bo takiego nie mam , to zamontuje z boku i będzie pizgał na kartę graficzną . Wcześniej nie miałem żadnego chłodzenia przy specyfikacji poniżej, wiem głupota nie mieć żadnego wentyla, nie interesowałem się kompem aż tak ale po wymianie części juz aktywowały się ambicje na to aby dać żyć podzespołom.

 

i5-7500

GTX 1050 ti 4 gb

16 gb ram

 

teraz:

 

RTX 2060 Palit Gaming Pro oc

i7- 6700k nie kręcony

16 gb ram

 

Zastanawiam się jaki będzie najlepszy na bok wentylator do max 40 zł :)

 

tak jak wspomniałem wcześniej nie miałem żadnego, dziś zainstalowałem pod zasilaczem be quieta który wydmuchuje powietrze i tempy spadły o 5 stopni około:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz obudowę ale biorąc pod uwagę sprzęt do niej wsadzony to może pora na jakiś upgrade? Będzie zdecydowanie chłodniej przy obudowie zgodnej z dzisiejszymi standardami (wentylatory 120/140mm przód/tył, zasilacz montowany na spodzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz obudowę ale biorąc pod uwagę sprzęt do niej wsadzony to może pora na jakiś upgrade? Będzie zdecydowanie chłodniej przy obudowie zgodnej z dzisiejszymi standardami (wentylatory 120/140mm przód/tył, zasilacz montowany na spodzie).

 

 

Kupowałem obudowe jakies dwa lata temu, sugerowałem sie bardziej wyglądem niż temperaturami, ze tak powiem byłem nieświadomy, nie zainteresowany ta tematyką. Ogólnie nie jest tak żle chyba bo gram w 60 fps z v sync i karta ma max w takim far cry new dawn 52 stopnie na na CPU max jaki zauważyłem to 65 stopni, wiec chyba naprawdę ok.

 

Dołożę na bok jeszcze wentylator i będzie przeczuwam kolejne -5 stopni w dół. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie , na jakiej wysokości zamontować wentyl wdmuchujący powietrze do tej obudowy?

 

1 czy 2 ?

 

Pewnie 2 bo będzie dmuchał bardziej na grafę , bo procek chłodzenie już ma, czy nie? :)

post-602847-15532937866052_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. może nie będzie bardzo kotłowało powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.            
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
    • Pograłem trochę dłużej: VRR i flickering - testowałem Squad gdzie FPS potrafi spaść ze 120 do 80 FPS, zero mignięć. Zablokowałem FPSy w grze na 45 i też zero mignięć. Może są różne wersje softu albo nie wiem, u mnie nie miga. Smużenie - jak się przypatrzy to jest przy ciemnych kolorach, ale na pewno nie taka skala jak kiedyś to było na VA. Na tyle małe że podczas normalnej rozgrywki tego nie widać i można pominąć (pewnie subiektywne, ale mi nie przeszkadza).  Skalibrowałem HDR w apce do kalibracji W11, wyszło że max jasnosć to jakieś 1150-1200 nitów. Wieczorem w grach robi serio robotę, pierwszy raz musiałem oczy zmrużyć patrząc na płomienie  Jakieś tam VA/IPS z podświetleniem krawędziowym to w ogóle nie ma jak porównać... Oby więcej takich Miniled powstawało, pakować więcej stref, walczyć ze smużeniem i super sprzęt za nieduże pieniądze.  Dziwi mnie trochę polityka cenowa, kupiłem go za 1600 zł, a na drugi dzień kosztował 2000 zł, potem 1800 zł i znowu 2000 zł. Chyba malutko ich produkują że ceny tak skaczą. Za 2k to nie warto zdecydowanie, 1600 adekwatna cena.
    • Też tak myślę, jeśli te przecieki są prawdziwe i jeśli dalej pogłębią dysproporcję między serią 90 a 80 to nie zdziwię się jak 5080 będzie miało wydajność ledwie 4090 i 16GB, to by oznaczało, że ten ostatni w ogóle nie stanieje i pozostałby na pułapie 6-7k PLN. To byłoby bardzo w stylu NV
    • Gra do niczego nie zmusza, przynajmniej grając w demko nie czułem takiej potrzeby, aby parować cały czas, częściej używałem uników.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...