Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

acus231

Ryzen a Corsair 3000MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

do tej pory wszystko działało normalnie z profilem XMP na wartości 3000MHz. Wczoraj jednak wszedłem do biosu celem małych zmian na procesorze (niestabilny system) - ustawień kości nawet nie ruszałem. Zapisałem zmiany - komputer 3 razy się zrestartował i ustawienia RAM wróciły do 2133Mhz. Żadne zmiany nie chciały wejść, nawet przy wartości 2400Mhz na wysokich timingach i 1.4V bios nie chciał nawet wstać (ciągłe restarty CMOS). Myślę - dobra, to tylko komputer, szkoda zdrowia, sprawdzam ostatni raz. Ustawiłem Ryzena 1600 na 3,8GHz (1,4V) i pamięci na XMP czyli 3000MHz 1.35V... I poszło.. O co chodzi w tej historii? Czy ja coś robię źle? Nie chciały działać nawet na 2400 i nagle wskoczyły na 3000 bez zająknięcia. Piszę, bo chcę jeszcze zmienić parę rzeczy w biosie i boję się tam wchodzić, żeby historia się nie powtórzyła.

 

Ram to Corsair Vengeance 3000MHz (chyba na kościach Hynix), 2x8gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Nie rozumiem, wszystko działało dobrze, tylko było niestabilnie? To zdanie przeczy samemu sobie :E

2. To że RAM wstaje na 3000mhz z xmp to nic nie znaczy, komputer może Ci zbootowa nawet z wyższą prędkością tyko, że po uruchomieniu pierwszej aplikacji wyskoczy Ci BSOD...

3. Generalanie Corsairy to szrot.

4. Jaką masz płytę główną? Czy RAM masz w 2 i 4 slocie CPU, być może to jest problem. Jeśli tak, to czy masz najnowszy BIOS? jak nie to ustaw moduły jak wyżej, przywróć ustawienia domyślne BIOSu i zaktualizuj go do najnowszej wersji.

5 Jakich dokładnie ustawień próbowałeś, że nawet 2400mhz nie ruszyło, dram voltage 1,4v, a SOC? A timingi dokładnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiasz ręcznie, to upewnij się, że Geardown Mode jest włączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Nie rozumiem, wszystko działało dobrze, tylko było niestabilnie? To zdanie przeczy samemu sobie :E

2. To że RAM wstaje na 3000mhz z xmp to nic nie znaczy, komputer może Ci zbootowa nawet z wyższą prędkością tyko, że po uruchomieniu pierwszej aplikacji wyskoczy Ci BSOD...

3. Generalanie Corsairy to szrot.

4. Jaką masz płytę główną? Czy RAM masz w 2 i 4 slocie CPU, być może to jest problem. Jeśli tak, to czy masz najnowszy BIOS? jak nie to ustaw moduły jak wyżej, przywróć ustawienia domyślne BIOSu i zaktualizuj go do najnowszej wersji.

5 Jakich dokładnie ustawień próbowałeś, że nawet 2400mhz nie ruszyło, dram voltage 1,4v, a SOC? A timingi dokładnie?

1. Przecież pisałem, że zmieniałem ustawienia CPU bo był niestabilny. Miałem 1.2-1.3V przy 3.9GHz. Po zmianie na 3.8GHz i 1.4V grałem parę godzin w wiedźmina i wszystko jest OK. Wcześniej po 10min albo wywalało sterownik graficzny albo black screena.

2. Ram testowany, działa dobrze na 3000MHz. Nigdy nie miałem BSOD tylko procesor powodował dziwne wahania systemu, bo miałem małe napięcie przy dużym OC

3. Szrot czy nie szrot - działa i do tej pory nie miałem problemów. Miałem alternatywę w postaci A-data i współpracowały gorzej z tą płytą.

4. Płyta główna Gigabyte B450M DS3H, RAM oczywiście jest w slocie 2 i 4. Bios mam prawdopodobnie najnowszy (F4 - taką mam nazwę w Biosie i taka widnieje na www jako najnowsza, taka była oryginalnie po kupnie).

5. Przy ustawieniu 2400 DRAM Volt ustawiłem na 1.4V a wszystkie timingi z ustawienia XMP 3000MHz, czyli prawdopodobnie 15/17/17/35 (nie mam kompa przed oczami). SoC nie ruszany, Core voltage 1.4V

 

@UP

A cóż to takiego ten "Geardown Mode"?? Przy ustawieniu ręcznym chyba się z tym nie spotkałem. Tylko wszystkie timingi brałem z profilu XMP i takie zapodawałem.

 

W ogóle płyta ma mocno nieczytelny bios - tomahawk od MSI miał znacznie lepszy (ale tam RAM jeszcze gorzej współpracował). Tutaj nie mogę ustawić sztywno 1.4V dla CPU tylko idiotyczne +0.2V (do standardowego napięcia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geardown Mode jest of nie pazystych pierwszych timingow bez tego 15 nie wstanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...