Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

XuNZi

Organizacja sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję rozwiązania do rozdzielenia aktualnej sieci.

Na dzień dzisiejszy jest Internet->Router(budynek1)->Switch(budynek2)->Router(budynek2). Jednak wszystko jest w 1 sieci.

Potrzebuję rozwiązania do rozdzielenia sieci i zmiany switcha, który jest wąskim gardłem zarazem(100Mbps).

 

Chcę zrobić coś w stylu:

- Budynek1 osobna sieć

- Budynek2 dwie osobne sieci.

 

Teraz pytanko mam odnośnie kupna switcha 1Gbps, gdyż internet jest 800/800Mbps.

Poleci ktoś jakiś switch łatwy do zarządzania z funkcjją VLAN? Innego rozwiązania chyba nie widzę, ewentualnie jakiś porządny router z funkcją VLAN zamiast switcha, bo nie potrzebnych jest dużo portów (2-3 + wifi).

Sorki jak słabo zobrazowałem wszystko jak coś mogę dać więcej szczegółów. W załączniku "schemat" :P połączenia.

Jeszcze na koniec, po czym rozpoznać kabel czy jest kat5 czy 5e? Nie jest napisane jest tylko 568A, dalej coś 200MHZ 24AWG i pełno jakiś numerków. Pozdrawiam.

post-322329-15529103946751_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na koniec, po czym rozpoznać kabel czy jest kat5 czy 5e? Nie jest napisane jest tylko 568A, dalej coś 200MHZ 24AWG i pełno jakiś numerków. Pozdrawiam.

Po napisach na kablu. 568A czy 568B to standard zaciśnięcia złączki P8C8 (potocznie nazywanej RJ-45).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie dwa hAP ac² dałyby radę podzielić sieć?

 

Jeden podłączony do internetu a drugi podłączony do portu internet w pierwszym routerze. Wszystko pewnie będzie dało radę skonfigurować, tylko drugi router przydałby się tak na 8 gniazd. Dzięki za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, da radę podzielić.

Jeśli potrzebujesz 8 portów to można RB2011UiAS lub RB4011IGS, ale jeśli tam na tych wszystkich 8 portach nie potrzebujesz VLANów, to lepiej kupić jakiś switch niezarządzany TP-Linka czy Netgeara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, da radę podzielić.

Jeśli potrzebujesz 8 portów to można RB2011UiAS lub RB4011IGS, ale jeśli tam na tych wszystkich 8 portach nie potrzebujesz VLANów, to lepiej kupić jakiś switch niezarządzany TP-Linka czy Netgeara.

Gigabitowy Switch :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikrotik. Jeśli ma być sam router to hEX S (RB760iGS) lub hEX, jak z WiFi to hAP ac lite czy hAP ac².

Sprawdzales czy w trybie fastrack dziala firewall na vlany? bez fastracka braknie cpu w tym mikrotiku. Wiec switch zarzadzalny moze byc niezbedny.

Tak pytam bo nie testowalem ale ogolnie firewall w trybie fast track nie dziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze na koniec, po czym rozpoznać kabel czy jest kat5 czy 5e? Nie jest napisane jest tylko 568A, dalej coś 200MHZ 24AWG i pełno jakiś numerków. Pozdrawiam.

jest to 5e lub wyższa

5 była chyba do 100Mhz?

6 jest od 250

Nie jest to jednoznaczne, bo jakiś inny parametr kabla może sprawiać, że nie spełni wyższej kategorii

24AWG to grubość żył, niższa liczba = grubsze kable = teoretycznie lepsze

unikaj aluminiowych w miedzianej otoczce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pytanko jeszcze, w tym MikroTiku RB2011UiAS da radę ustawić telefonie VOIP (2 telefony) od usługodawcy na tych portach 10/100 a internet na 10/100/1000? :) Teraz tak patrze, że spoko cena jest za VOIP.

 

Aktualnie mam dostępne 2x Sitecom WLR-4004 oraz switch 10/100Mbps Cisco. Nie wiem czy lepiej będzie kupić router porządny czy switch zarządzany :/

 

Najlepiej jakby było:

Budynek1 - Wifi+1 port ETH potrzebny+telefon voip - LAN1

Budynek2 - Wifi+4 porty ETH potrzebne(2xVLAN po 2 porty)+telefon voip - LAN2

Jak sobie z konfiguracją nie poradzę to bym sobie już zawołał kogoś, tylko nie chce kupować od jakiejś firmy urządzeń wraz z konfiguracją, bo mnie skasują tutaj ładnie w Holandii :P pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzales czy w trybie fastrack dziala firewall na vlany? bez fastracka braknie cpu w tym mikrotiku. Wiec switch zarzadzalny moze byc niezbedny.

Tak pytam bo nie testowalem ale ogolnie firewall w trybie fast track nie dziala

Też nie testowałem, ale faktycznie może być problem: Fasttrack.

 

mikrotik-konfiguracja-vlan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa miechy temu bym sprawdził ale obecnie światło wpięte w switcha i vlany rozszyte na nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No i oczywiście, że obcina detale. Jest jaśniej na pozór bo jest dokładnie jak na Asus, że świeci jaśniej w trybie 400, ale nie daje peak do 1000.
    • Typ sie konkretnie odkleja. Tu już faktycznie potrzeba dobrego specjalisty i pewnie pobytu na oddziale dobrego szpitala. Ale to też jakieś dobicie tego co musi być na konfederuskich stronach czy forach. Nowy ogromny pakiet broni i amunicji od USA bardzo ich zabolał. Aż czekam jak zaczną świrować jak do akcji wejdą f16
    • Jw. jeżeli zmieniamy i dostajemy 10% różnicy i ciut więcej vramu, ale musimy np dopłacić tysiaka albo więcej - to niestety ale się to średnio kalkuluje. Najoptymalniej byłoby się z kimś wymienić z ew. dopłatą, lub karta za kartę (strix to topowy model), ale tutaj możesz się naciąć na kulturę pracy jakiegoś golasa   Poczekałbym, 4070 jeszcze w wersji Ti to wciąż bardzo kompetentny sprzęt do grania. Nie żłopie bóg wie ile prądu a jest wydajna w 1440p. Wyjdzie seria 5070 to sprzedasz tego strixa i kupisz coś wyraźnie szybszego. Supki to zapychacze dziur a nie realne przyrosty, szczególnie dla posiadających modele bez S.
    • Wygląda na to, że Gigabyte inaczej podszedł do kwestii krzywej EOTF. Połączył tryby 400 i 1000 (pierwszy od 10-100%, drugi 1-10%) i uniknął spadku jasności w trybie 1000, który miał np. Asus.   
    • Rebel Moon część 2 sporo lepsza niż część pierwsza. Na początku trochę gadania i luzu a później zaczyna się akcja i uczta dla oka. Gdyby z pierwszej części wyciąć castingi do ekipy, fruwanie na kurczaku i inne pierdy i zastąpić je dłuższymi retrospekcjami które były przy stole w dwójce miało by to więcej sensu i zamiast 2 x 2h mógłby wyjść dobry film 3h. Mogli też zastąpić zboże jakimś rzadkim minerałem pożądanym przez wojsko np do napędzania tych dużych dział. Po obejrzeniu obu części P1 - 4/10, P2 - 6,5/10. Teraz szczerze czekam na część trzecią.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...