Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Forii

OC 5,1ghz select 8700k, opcje w biosie i konkretne napięcia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Własnie przyszedł do mnie używany select 8700k, który podobno miał się kręcić 5,1ghz na napięciu 1.34v po delidzie i na płycie asrock z370 extreme4. - taki mam dowód od sprzedającego.

 

Ja co prawda mam płytę msi pro carbon gaming (cały sprzęt w sygnaturce), jednak mam pewne problemy by było 5,1ghz stabilne nawet na napięciu 1.36v w adaptive, jednak nie wiem czy to się liczy bo w hwinfo i tak pokazuję mi wtedy 1,416v. A sprzedający miał stałe 1.34v napięcie nawet w stresie.

Mi OCCT i tak wywala wtedy błąd mimo ze napiecie podbija do tego 1.416vv

 

Ja wiem że jest dużo czynników od tego, ale powiedzmy że pomijamy ustawienia w biosie w zakładce cpu features, bo wszystkie opcje mam tam dobrze poustawiane, typu moc 4095, wyłączone oszczędzanie energii itd. <- choć wiadomo mogę się mylić.

 

To na czym mi najbardziej zależy, bo wydaję mi się że to od tego zależy to napięcia (PCH), VCC SA, VCC IO. <-- te ustawienia miałem ustawione na 1,00v, po ich zmianie na 1,23v (SA), 1,18v(IO) oraz (PCH v) na 1.20v to wówczas 5,0ghz zostało ustabilizowane na 1.35v napięciu w adaptive(bo normalnie wcześniej nawet 5,0ghz nie było), choć i tak wtedy podbija do 1.4v w hwinfo64 w stresie, ale OCCT przechodzi bez zarzutów. Jednak chciałbym to 5,1ghz OC.

 

Próbowałem wbić IO/SA/PCH na 1.25v bo to podobno max wartości - w sensie długoterminowym/na stałe - jednak i wtedy 5,1ghz nie jest stabilne, w OCCT wywala błąd po parunastu sekundach.

 

Jakimi jeszcze ustawieniami powinienem się zająć by ustabilizować 5,1ghz? Nie chce mi się wierzyć że to nie idzie na nawet 1.418v napięciu, szczególnie że sprzedawcy poszło na 1,34v.

 

Oto zebrane najważniejsze ustawienia które mam ustawione to(na tych ustawieniach 5,0ghz chodzi stabilnie, gdy tylko obniżę do 1.34v to 5,0ghz się wywala w OCCT):

CPU Ratio: 51 (5,1ghz)

Ring Ratio: 46

CPU RATIO MODE: Dynamic (mam tez opcje FIXED ale wtedy nie mam opcji włączenia/wyłączenia Enhanced Turbo(MCE) oraz EIST)

EIST: ENABLED

Intel Turbo Boost (MCE) - Disabled

CPU Loadline Calibration: 4 lvl (linia prosta w biosie na wykresie, inne za wyżej podbijają napięcie)

Voltage: Adaptive (inne które mam to Override - moze na tym testować proca?)

Vcore Voltage: 1.35v (ale tak jak mówiłem w hwinfo i tak wtedy podbija do 1.40v w stresie)

CPU SA: 1,23v

CPU IO: 1,18v

PCH Voltage: 1.2v

Tutaj screen z napięciami:

nBRvHL7.jpg

 

CPU Features:

Active processor cores = all

Limit CPUID Maximum = disabled

intel Virtualization Tech = enabled

Intel VT-D Tech = disabled

Hardware prefetcher = enabled

Adjascent Cache Line Prefetch = Enabled

CPU AES Instructions = Enabled

Intel Adaptive Thermal Monitor = Enabled

Intel C-State =Disabled

CFG Lock + Enabled

LOng Duration power Limit = 4096

Long Duration Maintained(s) = Auto

Short Duration Power Limit = 4096

FCLK Freq = 800mhz

DMI Link SPeed = Auto

SW Guard Extension (SGX) = Software Conc..]

 

Czy ktoś jest w stanie doradzić coś tutaj znaczącego, czy np. więcej = lepiej? Temperatury nie sięgają powyżej 70, co mi się oczywiście podoba, ale chciałbym się dowiedzieć co i jak z tymi napięciami, jak dojść do stabilności, czy może na override testować 5,1ghz i jak będzie w occt stabilne to potem zmienić na adaptive i już nie testować occt proca i uznać za stabilne?

 

Bios oczywiście najnowszy(vA7), nie wiem, może to przez ramy? Ich nie podkrecałem, XMP 3200 cl14. Jak czytam na internecie to widzę że niektórzy mówią by EIST wyłączyć jednak + dać stałe 3200 cl14 bez XMP na poczet testów a potem można sobie włączyć XMP

 

Liczę na pomoc, bo sporo tego, teraz widzę że jakieś CPU SVID warto też dac na enabled, choć nie znalazłem tego u siebie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie wziąłeś 9900k :cry:

 

 

Jak masz stabilne 5.0 to zostaw i nie ruszaj. Z tego dodatkowego 100MHz nic nie wynika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie wziąłeś 9900k :cry:

 

 

Jak masz stabilne 5.0 to zostaw i nie ruszaj. Z tego dodatkowego 100MHz nic nie wynika.

 

Za słaba płyta a już nie chcę mi się jej wymieniać.

 

Jeżeli chodzi o OC to wydaję mi się że coś skopałem bo CPU PLL OC mam na auto a zmieniłem PCH v z 1,00 na 1.20v co chyba nie jest dobrym posunięciem(bo chyba powinienem PLL zmienić), zaktualizowałem temat i macie teraz zrzut aktualnych napięć oraz CPU Features.

 

A 5,1ghz chciałbym dla samej satysfakcji i nauki w OC, bo jednak wydaje mi się że 5,0ghz powinienem mieć na niższym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od sztuki procesora i płyty.

Ten sam procesor na innej płycie może działać z niższym napięciem i odwrotnie.

Ustabilizuj 5.0 przy sensownym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od sztuki procesora i płyty.

Ten sam procesor na innej płycie może działać z niższym napięciem i odwrotnie.

Ustabilizuj 5.0 przy sensownym napięciu.

Heh, tylko by to zrobić potrzebuje informacji, konkretnie jakie napięcia poustawiać, czy schodzić w dół z tymi napięciami IO, SA (nie licząc vcore).

No i co z tym PCH oraz CPU VCC PLL?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz to z jakim chłodzeniem sprzedający testował CPU? Jak miał mocne LC to bardzo prawdopodobne, że u niego było stabilnie bo miał niskie temperatury.

Dla przykładu u mnie CPU robi 4.8GHz na LC na takim samym napięciu co na powietrzu 4.7.

A no i jak testujesz stabilność to na początek z ramem bez XMP, bo tak to nie wiadomo co powoduje niestabilność.

 

Heh, tylko by to zrobić potrzebuje informacji, konkretnie jakie napięcia poustawiać, czy schodzić w dół z tymi napięciami IO, SA (nie licząc vcore).

No i co z tym PCH oraz CPU VCC PLL?

 

Ustawiasz tylko CPU Vcore w trybie manual/override czy jak tam sie u ciebie nazywa, Load Line Calibartion, reszta na auto.

Jak będziesz pewny, że jest stabilny to dodajesz XMP. Jak nie będzie stabilności ustawiasz ręcznie VCCIO i SA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz to z jakim chłodzeniem sprzedający testował CPU? Jak miał mocne LC to bardzo prawdopodobne, że u niego było stabilnie bo miał niskie temperatury.

Dla przykładu u mnie CPU robi 4.8GHz na LC na takim samym napięciu co na powietrzu 4.7.

A no i jak testujesz stabilność to na początek z ramem bez XMP, bo tak to nie wiadomo co powoduje niestabilność.

 

Witam do zaoferowania mam procesor po delidzie, zmieniono pastę na grizzliy, jest ponownie sklejony. Osiąga świetne rezultaty jak widać przy świetnych temperaturach i niskim napięciu. Myślę że przy lepszym chłodzeniu i lekko podbitym napięciu pójdzie jakieś 5,3 Ghz.. Sprawny oczywiście w 100%. Wysyłam sam procesor bez chłodzenia. Po skalpie temperatury nie dochodzą do 70 stopni przy max obciążeniu na navis 240 a to nie jakieś rewaluacyjne chłodzenie. Polecam masz pewność że kupiony procesor podkręci się ponad 5 ghz. W sklepie już takiego nie dostaniesz. Gwarancja na przetestowanie 7 dni.

 

+ ok, usunę XMP.

 

Ustawiasz tylko CPU Vcore w trybie manual/override czy jak tam sie u ciebie nazywa, Load Line Calibartion, reszta na auto.

Jak będziesz pewny, że jest stabilny to dodajesz XMP. Jak nie będzie stabilności ustawiasz ręcznie VCCIO i SA.

Ok czyli Vcore override daję na 1.36v (bo inne to offset i adaptive).

LLC na auto czy lvl 4?

napięcia na auto a jak nie bedzie stabilnie to jakie wartosci ręcznie jezeli chodzi o VCCIO i SA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vcore 1.36V override, LLC 3.

W moim wypadku do 3000MHz potrzeba VCCIO i SA po 1.15V ale ja mam starsza platformę, u ciebie bedzie pewnie z auto bedzie chodzilo bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vcore 1.36V override, LLC 3.

W moim wypadku do 3000MHz potrzeba VCCIO i SA po 1.15V ale ja mam starsza platformę, u ciebie bedzie pewnie z auto bedzie chodzilo bez problemów.

Ok czyli vcore 1.36v na override, LLC 3 i reszta napięć na auto.

 

A jak ustabilizuję to zostawić te IO/SA tak jak jest? Bo mi dobija na auto do nawet 1.35v IO/SA.

Ram na wyłączonym XMP.

 

Czy po ustabilizowaniu nie powinienem wrócić do adaptive? i LLC 4? i poobnizac te napiecia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za słaba płyta

Za słaba płyta do trzymania 9900k na stock, ale do kręcenia poza granice rozsądku 8700k już wystarczająca. To totalnie ma sens 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za słaba płyta do trzymania 9900k na stock, ale do kręcenia poza granice rozsądku 8700k już wystarczająca. To totalnie ma sens 8:E

Na stocku bym nie trzymał 9900k, bo licznik 5,0ghz jest korzystny do gier, dlatego wolę 8700k.

Jak nie chcesz pomóc to sie nie wypowiadaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaptive jest po tak jak chcesz aby procesor w spoczynku obniżał napięcie i zmniejszysz trochę pobór prądu, ale wymaga większego napięcia aby było stabilnie niż override. Jak dla mnie nieopłacalne, nigdy z tego nie korzystałem.

 

IO/SA rzeczywiście wysoko ustawia, możesz spróbować z 1.15V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za słaba płyta do trzymania 9900k na stock, ale do kręcenia poza granice rozsądku 8700k już wystarczająca. To totalnie ma sens 8:E

 

Forii jest po prostu perfekcjonistą i lepiej brzmi jak masz max OC 8700 niż lekko kręcone 9900 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forii jest po prostu perfekcjonistą i lepiej brzmi jak masz max OC 8700 niż lekko kręcone 9900 :E

Otóż to ;)

Zresztą 8700k już sztos w porónaniu do 8600k, 9900k vs 8700k mala roznica a 9900k to piec jest

 

Adaptive jest po tak jak chcesz aby procesor w spoczynku obniżał napięcie i zmniejszysz trochę pobór prądu, ale wymaga większego napięcia aby było stabilnie niż override. Jak dla mnie nieopłacalne, nigdy z tego nie korzystałem.

 

IO/SA rzeczywiście wysoko ustawia, możesz spróbować z 1.15V.

 

To u mnie adaptive tak obniza napiecie ze jest na 1.36v a w stresie 1.416 - faktycznie duza różnica oszczędności :E

 

Ale sprawdze ten override w takim razie i jak bedzie stabilnie to zostawic ten override? ciekawe

 

Co do IO/Sa to mi nie pomogles :E wciaz nie wiem czy lepiej jak jest to duza wartosc, mniejsza czy o co z tym biega, na forum widzialem ze wzgledem wiekszego zegara od OC np 5,1ghz te wartosci sa stosunkowo wieksze niz jak mamy mniejszy zegar (wtedy iO/SA są mniejsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO/SA nie ma nic do zegara CPU. To nie jest tak, że im większa wartość tym lepiej, ustawienie zbyt dużych wartości może powodować niestabilność i obciąża bardzo kontroler pamięci na CPU i może go nawet uszkodzić. Do twoich pamięci powinno wystarczyć 1.10-1.15V. 1.25V+ ustawia się dla pamięci w okolicach 4000MHz i więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO/SA nie ma nic do zegara CPU. To nie jest tak, że im większa wartość tym lepiej, ustawienie zbyt dużych wartości może powodować niestabilność i obciąża bardzo kontroler pamięci na CPU i może go nawet uszkodzić. Do twoich pamięci powinno wystarczyć 1.10-1.15V. 1.25V+ ustawia się dla pamięci w okolicach 4000MHz i więcej.

Rozumiem,

No ja mam 3200 Cl14 i nie szło ramów podkręcić nawet na 3400 cl14 mimo wiekszych IO/SA i Memory voltage 1=41v. ale to już mniejsza..

 

Tylko jeżeli chodzi o IO/SA to wczesniej mialem 1.00 te oba wartosci łącznie w sumie z PCH na 1.00 i nie mialem nawet 5,0ghz stabilne, dopiero jak zwiekszylem te wartosci na podane w glownym temacie na screenie (czyli te 1.23 i 1.18 i 1.20 PCH) to 5,0ghz bylo stabilne na 1.35v adaptive - stąd pytalem jaka jest zaleznosc miedzy tymi trzema napieciami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej... zdaję relacje;

 

5,0ghz jest stabilne tylko na 1.408v (1.38v na override w biosie), XMP off, i ring ratio w sumie obniżyłem do 45.

 

Włączyłem teraz XMP by ramy były takie jak powinny być.

 

Zostawić te 1.38v na override ? LLC ustawiłem na =3 zgodnie z poleceniami

 

Testować znowu OOCT przy włączonym XMP by sprawdzić ramy? czy do ramów to inny program?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darmowa wersja może przydzielić ograniczoną ilość ramu. Dlatego uruchamiasz powiedzmy 16 okienek programu po 1GB i testujesz pamiętając żeby zostawić z 500MB wolnego na system.

https://hcidesign.com/memtest/

Albo Memtest86 wrzucić na bootowalnego pendrive i wł. na noc.

AIDA64, Asus realbench, Prime95 też można.

Memtest86 użyj jak chcesz być 100%, a tak do sprawdzenia na szybko to AIDA wystarczy.

 

Jak temp. są akceptowalne to zostaw 1.38. LLC działa tak jak trzeba nie zmieniaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten memtest hcdesign znam, gdzieś kiedy smialem wersje co od razu odpalała 16 okienek czy ile tam się chciało.

Do 300% dojść i będzie wiadomo że stabilne?

 

A coś do GPU polecasz? Bo ją też podkręcałem i chciałbym wykluczyć niestabilność, choć jak w OCCT proc przeszedl to powinno i gpu byc stabilne skoro bez bledow.

 

Edit, ramy stabilne, jednak temperatury 40 stopni na stocku to troche sporo, na adaptive mialem 5 stopni nizej i wentylatory ciszej chodzily, przechodze na adaptive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do GPU na wstęp Unigine Heaven potem najlepiej pograć w Wiedźmina albo w nowe Metro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do GPU na wstęp Unigine Heaven potem najlepiej pograć w Wiedźmina albo w nowe Metro.

 

Ramy stabilne jakby co, więc do testów w OCCT CPU nie będę ich wyłączał. (XMP zostawiam na ON)

Jednak gdy wracam na adaptive 1.35v, LLC =4, przy 5,0ghz, tak by napięcie podbijało do 1.408v to i tak wywala mi błąd w occt

 

- czy powodem błędu może być niestabilne OC karty graficznej? (1080ti)

choc dziwne bo wczesniej 40min przeszlo stabilne, a teraz tak jakby to zalezy od szczęścia i czasem wywali blad wczesniej np po 20min

 

 

Co do testu GPU - Na co patrzeć podczas testowania GPU? Musze to jakoś oglądać i sprawdzać czy nie ma jakiś zacinek czy generalnie nie ma reguły? Czasem mam zacinki w bf5 czego nie lubie, zacinka - zatrzymanie calego obrazu na ułamek sekundy.

 

 

Gry który wymieniłeś średnio mi odpowiadają, w wieśka probowałem ale nudy, czy Hellblade: Senua's Sacrifice się sprawdzi do jednoczesnego testowania i grania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawia stabilność pętli PLL przy wysokich taktowaniach.

 

Obniżanie w niektórych przypadkach pozwala zejść niżej z Vcore o 10mV tylko przy okazji może minimalnie obniżać wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawia stabilność pętli PLL przy wysokich taktowaniach.

 

Obniżanie w niektórych przypadkach pozwala zejść niżej z Vcore o 10mV tylko przy okazji może minimalnie obniżać wydajność.

czyli nie ma co sie bawic i zostawic na auto? A jest sens obniżać IO/SA? czy też zostawić te co mam 1,15 i 1,10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manipulowanie CPU PLL nie wpływa na wydajność CPU przy OC ( jak mnożnik jest ustawiony na sztywno i nie trzymają limity ). Po obniżeniu lubi wypaczać wskazania czujników DTS przez co procesor może gorzej boostować jeśli jest w trybie AUTO.

 

Jak trzymasz ramy na 3200/CL14 to możesz spróbować dać SA na 1V i IO na 1 V. Przy takim takcie nie powinny się rozjeżdżać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...