Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pickm3n

Macbook Pro 13' czy laptop na Windzie 15'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przyszedł ten moment gdzie na stacjonarkę nie ma już miejsca, a mobilność wymusza na mnie kupno lapka.

Po dość długiej burzy mózgów, temat wyboru laptopa mnie po prostu przerósł.

Docenię każdą wskazówkę, która ułatwi mi kupno sprzętu.

Pozdrawiam :)

 

 

1) Kwota przeznaczona na zakup: 5000 - 6000 zł (+/- 1000zł jeżeli warto będzie dołożyć)

 

2) Laptop nowy/używany: w przypadku Windowsa wolałbym aby był to sprzęt nowy, Mac - obojętne

 

3) Rozmiar matrycy: Windows 15' - Mac tylko 13' (ewentualnie starsza 15' z "większością" portów.

 

4) Główne zastosowanie - laptop głównie do pracy standardowo MS Office, Adobe Premiere, troche FL Studio. Gry - najbardziej mi zależy aby chodziły płynnie.

60 kl/s minimum w WoW/cs;go/PUBG/Apex/LoL/Overwatch. Mogę z nich też zrezygnować, na rzecz MB pro.

5) Miejsce użytkowania 75% dom 25% inne miejsca kryte/ewentualnie plener.

 

6) Wymagania specjalne: cienkie ramki, matowa matryca, więcej niż 2 USB

 

7) System operacyjny: Brak systemu jest dodatkową zaletą

Zastanawiałem się nad: Legion Y530, MSI GS65, Razer Blade Macbook pro 13 i5 256ssd

 

Z racji iż nienawidzę rynku komputerów mobilnych, a każda próba kupna tego sprzętu kończy się porażką o to moje pytania:

Jak wygląda wytrzymałość materiałów w laptopach?

Czy laptopy dalej po 2-3 latach łapią o wiele większą zmułe niż stacjonarki w podobnej cenie?

Dlaczego laptopy biznesowe w przedziale cenowym 8-10tyś PLN+ kosztują tyle nie mając dedykowanych kart graficznych? A jak już mają to taką jak w mojej stacjonarce z komunii.

 

PS. Czy istnieją w ogóle ludzie, którzy szukając laptopa nie wyrywają sobie włosów z głowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Legion Y530-15 i5/16GB/240+1TB GTX1050Ti 144Hz - 4299zł

Z tych co wymieniłeś Legion Y530 będzie dobrym wyborem. Karta graficzna GTX 1050Ti ogarnie większość tytułów, które wymieniłeś w 60fps +. Pubg jest jedynie wymagającą grą i możesz lekko obniżyć detale, aby zwiększyć liczbę fps.

 

Lenovo Legion Y530-15 i7-8750H/16GB/256+1TB GTX1060 - 4599zł

Alternatywnie w droższej wersji z 6 rdzeniowym procesorem i7-8750H i wydajniejszą kartą graficzną GTX 1060.

 

Podzespoły w mobilnych laptopach nie mają tak dobrego chłodzenia jak w stacjonarnym PC. Są też często niżej taktowane. Nie słyszałem, aby laptopy łapały zamułę po 2-3 latach, aczkolwiek im nowsza technologia, tym wydajniejsza. Zamuły to bardziej kwestia niepotrzebnych programów, oraz wirusów z których laptop można wyczyścić programami. Opcjonalnie można sformatować dysk, to laptop powinien przyspieszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć że wymagania, jakby dwa zupełnie inne.

 

W tym budżecie jakość wykonanie laptopów jest na wyższym poziomie.

Biznesowa modele jak sama nazwa wskazuje że grafika nie jest tutaj priorytetem.

 

Też miałem zagwozdkę przy kupnie swojego pierwszego, potem to już samo poszło jest łatwiej.

 

MSI P65 i7-8750H/16GB/256/Win10 GTX1050Ti 6 899 zł

Matryca FULL HD matowa IPS dobrej jakości przy tym wąskie ramki ekranu, pełny procesor 6 rdzeniowy 8 generacji, przyzwoita karta graficzna wystarczy w zupełności do w/w gier, aluminiowa obudowa w stonowanym designu, podświetlana klawiatura, lekki mobilny jak na 15 cali.

 

Lenovo Ideapad 720s-15 i7/16GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary 5 349 zł

Matryca FULL HD IPS, lekki mobilny aluminiowa obudowa, podświetlana klawiatura, długa praca na baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może na uwadze jakieś alternatywy do tego Y530? Nie chce się zamykać tylko w modelach, które wymieniłem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych wymaganiach faktycznie jest jakies nieporozumienie - troche są sprzeczne. I nie podales wagi a to tez duze ma znaczenie.

 

Ja to widze tak, zaznaczjac ze w ostatnim czasie troche fajnych modeli poogladalem, poczytalem o nich i sam wybralem jeden z nich.

 

 

Legion Y530, jesli ze slabsza grafika niz 1060 (tzn albo 1050 albo 1050ti) to i5, jesli z 1060 to i7. 16 gb ram.

Acer Aspire 7 - 15 cali w szczuplej obudowie (nie wiem czy wystepuja modele z 1060), najpowazniejszy chyba rywal y530 ze wzgledu na dosc niegamingowy wyglad obu modeli i podobne mozliwosci. Ja wybralem y530.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może na uwadze jakieś alternatywy do tego Y530? Nie chce się zamykać tylko w modelach, które wymieniłem :P

 

Podałem Ci dwa zupełnie inne modele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor chyba woli dać za laptopa z mojej propozycji 4,3k niż 5,3k za laptopa z Twojej, albo lepiej 6,9k za laptop z kartą 1050Ti. :)

 

Za 7k można mieć gamingowy laptop klasy DTR. Oczywiście nie będzie to laptop z cienkim obramowaniem i aluminiowym wykonaniem jak MSI P65, ale wydajność będzie rewelacyjna. Zobacz Heliosa 500 z #8 postu w temacie Laptop do 4500 Photoshop/sketchup gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3) Rozmiar matrycy: Windows 15' - Mac tylko 13' (ewentualnie starsza 15' z "większością" portów.

MacBook to zdecydowanie nie jest sprzęt do gier, bo się szybko nagrzeje (pomijam już nawet kartę zintegrowaną w wersji 13"). Do tego, jeśli bierzesz pod uwagę konstrukcje z roku 2016 i wyżej, to musisz mieć jeszcze na uwadze, że musisz dokupić przejściówkę z USB-C, bo inaczej nic do komputera nie podłączysz (chyba, że masz już jakieś akcesoria na USB-C; taka dość kompletna przejściówka pod względem portów, uniwersalna i jako tako markowa kosztuje około 300-400 zł, więc nie jest to mało). Do tego modele 13" starsze niż 2018 mają jedynie dwurdzeniowy procesor i odstają wydajnościowo od "trzynastek" z ubiegłego roku.

 

Absolutnie nie odradzam, bo sama korzystam z Maca i bardzo go sobie chwalę, do tego rozumiem chęć spróbowania z macOS, o ile wcześniej nie korzystałeś - ale dobrze by było się zastanowić, czy na pewno chcesz kupić komputer, który nie jest przeznaczony do grania (a jak wspominałeś, w coś tam lubisz pograć) i do tego będzie miał znacznie słabsze parametry od innych laptopów podanych tutaj (tu mam na myśli właśnie Maki z dwurdzeniowym prockiem).

 

6) Wymagania specjalne: cienkie ramki, matowa matryca, więcej niż 2 USB

MacBook ma matrycę błyszczącą, ale bardzo dobrze odwzorowującą kolory i jasną.

 

Z racji iż nienawidzę rynku komputerów mobilnych, a każda próba kupna tego sprzętu kończy się porażką o to moje pytania:

Jak wygląda wytrzymałość materiałów w laptopach?

Czy laptopy dalej po 2-3 latach łapią o wiele większą zmułe niż stacjonarki w podobnej cenie?

Dlaczego laptopy biznesowe w przedziale cenowym 8-10tyś PLN+ kosztują tyle nie mając dedykowanych kart graficznych? A jak już mają to taką jak w mojej stacjonarce z komunii.

Z moich obserwacji wynika, że laptopy biznesowe są lepiej wykonane i z lepszych materiałów niż modele z serii typowo konsumenckich. Nie wiem, na ile to prawda, ale słyszałam, że Thinkpady ponoć testują, zrzucając je z pewnej wysokości na ziemię (włączone) i żeby laptop przeszedł test jakości, to po takim upadku musi on dalej działać i być w 100% sprawny.

 

Jeśli chodzi o "zmułę" - komputery ją łapią przeważnie jak są jakieś wirusy w systemie albo mnóstwo niepotrzebnego oprogramowania działającego w tle. Laptop może nawet lekko przymulać jak będzie miał dysk HHD (zamiast SSD) albo gdy włącza się tzw. throttling (zbijanie zegarów ze względu na wysoką temperaturę, dość często pojawia się, gdy układ chłodzenia wymaga czyszczenia). Taki na przykład mój MSI z sygnaturki ma już 2 lata na karku i nie przymula :P.

 

A co do dedykowanej karty graficznej w lapkach biznesowych - w znacznej części przypadków nie montują jej, bo dużo osób i tak z niej nie skorzysta (bo do tego, do czego wykorzystują komputer, nie jest potrzebna), do tego to podniosłoby i tak już wysoką cenę laptopa. A przynajmniej sądzę, że tak właśniej jest :hmm:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czekoladka2 Ostatni post odnosił się do odpowiedzi @pabloesc po prostu pisząc komentarz nie odświeżyłem strony, mój błąd.

Przeskanuje dokładnie y530 I wezmę pod uwagę.

Macie doświadczenie z marką Lenovo? Niestety nie miałem do czynienia z ani jednym produktem tej firmy.

@Legia Warszawa waga nie gra roli :)

 

@Zireael7 Dziękuje za obszerną wypowiedź! Pracowałem na produktach Apple prawie 2 lata. W sumie właśnie dlatego w ogóle biorę je pod uwagę. Zdaje sobie sprawę iż pogram na nich jedynie w Hearthstona, ale szczerze jestem w stanie odpuścić gry na rzecz softu w MB Pro (myślałem nad 13" z i5 i 16 GB ramu).

 

Wiem, że moje wymagania są sprzeczne. Przenoszę się ze stacjonarki na której robiłem wszystko, dlatego jestem zielony jeśli chodzi o laptopy. Zwyczajnie nigdy nie miałem z nimi do czynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zireael7

W przypadku niektórych laptopów wersję tego samego modelu z kartą można nabyć, ale w wyższej cenie od wersji bez karty.

 

@Autor

Są też inne ciekawe laptopy takie jak Pavilion Gaming na matrycy IPS i inne o bardziej gamingowej stylistyce. Laptopy takie jak MSI PS63, czy P65 mają bdb matryce są rewelacyjne wykonane, ale są dosyć drogie. Ideapad 720s jest też dobry i wykonany z aluminium. Dobrze sprawdzi się jak do pracy/uczelni nosisz ze sobą laptop, be jest lekki. Do domu i rzadszego przenoszenia wystarczy tańszy Y530.

 

Legion z kartą GTX 1050Ti ma matrycę 144Hz z bardzo dobrym pokryciem kolorów. Wersja z kartą 1060 nie ma niestety matrycy z odświeżaniem 144Hz a przydała by się bardziej niż w wersji z kartą 1050Ti, która matrycę 144Hz posiada, no ale jak to się mówi nie ma róży bez kolców.

 

Myślałeś o MSI PS42 14" na Windowsie z kartą 1050. Od czasu do czsu da się zagrać, no i laptop będzie znacznie tańszy od MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe modele w tym przedziale cenowym ma też Asus z serii Zenbook:

ASUS ZenBook Pro UX550GE i7-8750H/16GB/512PCIe/Win10P za 6999zł

To bardziej biznesowym model z matową matrycą FHD IPS, 16GB pamięci i pojemnym SSD. UX550GE jest lekki, dobrze wykonany (aluminiowa obudowa) oraz ma cienkie ramki wokół ekranu. Karta graficzna to GTX 1050Ti.

Nieco drożej jest model 580:

ASUS ZenBook Pro UX580GE i7-8750/16GB/512PCIe/Win10P za 7499zł

Z dotykową (i błyszczącą) matrycą FHD oraz aktywnym Touchpadem na którym można wyświetlać różne elementy (np. klawiaturę numeryczną).

 

Obie wersje mają system Windows 10 w wersji PRO.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pabloesc Ten MSI wygląda spoko, tylko pytanie czy 4GB to nie będzie aby za mało?

Myślę że, kluczowym elementem jest jakość wykonania. MSI chyba tu króluje prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zireael7 Dziękuje za obszerną wypowiedź! Pracowałem na produktach Apple prawie 2 lata. W sumie właśnie dlatego w ogóle biorę je pod uwagę. Zdaje sobie sprawę iż pogram na nich jedynie w Hearthstona, ale szczerze jestem w stanie odpuścić gry na rzecz softu w MB Pro (myślałem nad 13" z i5 i 16 GB ramu).

Mój ma właśnie i5, 16 GB RAM i dysk 256 GB. Pojemność dysku mnie nie boli, bo na lapku trzymam najważniejsze pliki, a wszystkie dodatkowe na dysku przenośnym :P. W sumie to najważniejsze, który rocznik bierzesz pod uwagę (mi osobiście ciężko byłoby się zdecydować na model dwurdzeniowy, bo korzystam z wirtualizacji i programuję - mam model z 2018 roku)... Jeśli masz już jakiegoś Maca na oku, ale nie będziesz wiedział, który to rocznik, to napisz tutaj, pomogę to rozpoznać :).

 

@Zireael7

W przypadku niektórych laptopów wersję tego samego modelu z kartą można nabyć, ale w wyższej cenie od wersji bez karty.

Wiem o tym - chyba za mocno uogólniłam, ale idea generalnie jest ta sama :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pabloesc Ten MSI wygląda spoko, tylko pytanie czy 4GB to nie będzie aby za mało?

Myślę że, kluczowym elementem jest jakość wykonania. MSI chyba tu króluje prawda?

 

4 GB za mało? Dlaczego ma być to mało? https://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti-Notebook.178713.0.html

Jest to seria prestige, bardzo dobre wykonanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że 4 GB to mało. Teraz standardem jest 16 GB, w lapach można zejść do 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vhp nam chodzi o pamięć GPU ;)

@Czekoladka2 patrząc przyszłościowo oczywiście, 4GB mam w 5 letniej stacjonarce dlatego pytam :P

Ale patrząc na to czego potrzebuje, 4GB to świetna opcja.

Trafiłem na https://pl.msi.com/Prestige/PS63-MODERN-8RX co prawda laptop jeszcze oficjalnej premiery nie miał, ale myślę że to strzał w 10. Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...