Skocz do zawartości
PeterQ

Pamięć RAM do platformy AM4 - Ryzen 7 1700 lub Ryzen 5 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuję zakupić komponenty niezbędne do złożenia jednostki komputerowej na platformie AMD. Nie wiem jeszcze co wybiorę, jeśli chodzi o procesor. Być może będę czekał na premierę ZEN2. Prawdopodobnie zakupię płytę główną MSI B450M Mortar lub MSI B450-A PRO.

 

Jestem zainteresowany tymi modelami pamięci DDR4:

 

1)HYPERX 16GB 3200MHz Predator (HX432C16PB3K2)

2)HYPERX 16GB 3000MHz Predator (HX430C15PB3K2/16)

3)G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)

4)Adata XPG Z1 DDR4 8GB 2666MHz CL16 AX4U266638G16-SRZ (kupno 2 takich kości) - najtańsza opcja

 

Mile widziane jakieś inne propozycje.

 

Zależy mi oczywiście na jak najlepszej bezawaryjności oraz wydajności. Pamięć musi być kompatybilna, czyli plug&play. Nie umiem podkręcać RAM'u, ponieważ nigdy nie bawiłem się w OC. Prawdopodobnie będę korzystał z profili XMP.

 

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyperxy i G.skille będą działać out of box z XMP. Wybralbym 1 opcję 3200mhz.

 

Natomiast nie kupowałbym tych modułów osobno, jak te ADATA, jest mała szansa, że kupisz 2 moduły na różnych kościach pamięci, a wtedy będzie kicha z XMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat, ponieważ jednak nie zdecydowałem się na update mojej jednostki komputerowej.

 

Sytuacja jest trochę inna, ponieważ zamierzam kupić płytę główną na chipsecie B450 i prawdopodobnie w grę wchodzi zakup Ryzena 5 2600 lub nowego Ryzena 5 3600. Wszystko zależy od promocji i jaka różnica w cenie będzie pomiędzy generacjami. Komp musi być złożony do końca lipca, więc w najbliższym czasie muszę w końcu zdecydować co wybrać. Upatrzyłem sobie kilka kości i zastanawiam się co będzie najlepszym wyborem:

 

1) G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)

2) HyperX 8GB 3000MHz Predator Black CL15 (2x4GB)

3) HyperX 16GB 3333MHz Predator Black CL16 (2x8GB)

4) HyperX 16GB 3200MHz Predator Black CL16 (2x8GB)

 

Najbardziej mnie kusi opcja nr 3, ale te kości wyglądają dziwnie. Czy będą pasowały do MSI B450 A PRO lub MSI B450 Mortar? Nie ma ich na liście QVL z tego co pamiętam. Pozwolę sobie wstawić link do jednego z najpopularniejszych sklepów, gdzie jest foto kości: https://www.x-kom.pl/p/309462-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-3333mhz-predator-black-cl16-2x8gb.html

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#3 Oni mają złą grafikę w xkom, te pamięci wyglądają tak samo jak model 3200MHz, miałem je w ręce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#3 Oni mają złą grafikę w xkom, te pamięci wyglądają tak samo jak model 3200MHz, miałem je w ręce.

 

No właśnie bo wyglądały na notebookowe pamięci ;)

 

Czy dobrze współgrają z Ryzenami? Czy trzeba będzie aktualizować BIOS? Czy na standardowym BIOSIE również profil A-XMP da się odpalić?

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te predatory 3333mhz powinny być na hynixach cjr więc najprawdopodobniej na jednej z płyt msi powinny działać z pełną prędkością. Jak nie będą chciały to napiszesz, ktoś podpowie na pewno jak je ustabilizować z taka prędkością, zmienisz tylko z 3-4 opcję i będzie Oki. A jak jednak nie będziesz chciał totalnie nic ruszać to wybierzesz profil 3200mhz (taki powinien również być do wyboru) i powinny działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PeterQ

Polecam pamięć Patriot Viper 4 2x8Gb 3200Mhz cl16 - pamięć na kościach HyniX CJR

https://www.x-kom.pl/p/405432-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-3400mhz-viper-4-cl16-2x8gb.html

 

Ostatnio składałem na nich zestaw z Ryzenem 7 1700 + MSI B450 Gaming Plus. Profil XMP 3200 działał od strzała, mało tego pokusiłem się o ręczną optymalizację timingów i również 100% stabilność.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie osiągnięcia xD aegisy na b450 gaming plus (b450a pro z ledami) działają na 3200 po wczytaniu xmp i ręcznym ustawieniu tylko taktowania 3200. Na 3333 cinebencha też zrobiły, tylko mi się póki co nie chce szlifować ustawień więc zostały na co dzień na 3200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie osiągnięcia xD aegisy na b450 gaming plus (b450a pro z ledami) działają na 3200 po wczytaniu xmp i ręcznym ustawieniu tylko taktowania 3200. Na 3333 cinebencha też zrobiły, tylko mi się póki co nie chce szlifować ustawień więc zostały na co dzień na 3200.

Jeśli masz profil XMP to automat dopasował timingi i subtimingi w celu osiągniecia 3200 czytaj timingi się pogorszyły ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest dobra cena na Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB (2 x 8GB) 3400 CL16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HyperX 3333 MHz działają od strzała z XMP na Tomahawk u mnie. Timingi o ile dobrze pamiętam 16-18-18.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź Patrioty, na płytach MSI działają bez problemów. Też mam kości Hynix CJR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat ponownie. Prawdopodobnie jednak zdecyduję się na budżetową płytę od Asus'a, np. B450M-K. Stwierdziłem, że moja poprzednia stacjonarka na płycie za 190 zł chodziła wiele lat bez problemów i to był dobry zakup. Nie będę robił OC, więc nie jest mi potrzebna dobra sekcja zasilania. Zdecyduję się na Ryzena 5 2600. Pytanie jaką pamięć operacyjną wybrać? Patrzeć na listę QVL? Według listy najlepszym wyborem będzie HX432C16PB3K2/16, ponieważ HX433C16PB3K2/16 działa tylko na 1 slocie, czyli nie jest w pełni kompatybilny (prawdopodobnie nie będzie działać z dwiema kościami). Napisałem do pomocy technicznej firmy Asus. Zobaczymy jaką odpowiedź otrzymam.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Chciałem dzisiaj złożyć zamówienie, ale w x-kom już się wyprzedały pamięci HX432C16PB3K2/16, które były moim faworytem. Co polecicie jako alternatywę, najlepiej od HyperX bo mam do nich zaufanie. Szukam jeszcze w innych sklepach, ale może być z tym krucho. Pomyślałem sobie, że i tak pewnie nie będę robił OC, więc może warto kupić HX426C16FB2/8 ? Jedna kość 8 GB. Z drugiej strony to 8 GB to mało i pewnie za rok będę chciał dokupić drugą kość. Czy jeśli trafię na inny model pamięci/producenta, ponieważ HyperX zmieni zdanie i na przykład zacznie produkować pamięci na układzie Micron zamiast SK Hynix, to czy takie pamięci będą mogły działać w dualu? Oczywiście o OC nie myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co od razu te złośliwości? Temat założyłem, ponieważ zamierzałem kupić sprzęt, ale niestety miałem pewne problemy i dlatego zakup nie doszedł do skutku. Za 3 miesiące to już ceny będą z kosmosu. Sprzęt muszę kupić w tym tygodniu.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie takie BLS2K8G4D30AESBK, są za 359zł w Morele. Kręcą się w okolice 3600 cl16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...