Skocz do zawartości
PeterQ

Jaka płyta główna do Ryzen 7 1700 / Ryzen 5 2600?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam na oku kilka płyt głównych do platformy AM4 od AMD. Prawdopodobnie zakupię procesor Ryzen 7 1700 lub Ryzen 5 2600.

 

1) MSI B450-A PRO

2) MSI B450M MORTAR

3) ASUS PRIME B450-PLUS

4) ASUS PRIME B350-PLUS

5) ASUS PRIME B450M-K

 

 

Która z płyt głównych będzie najlepszym wyborem? Wiem, że MSI ma najlepsze chłodzenie sekcji zasilania, ale czy warto dopłacać skoro nie będę robił OC? Czemu biorę pod uwagę ASUS'a? Wszystkie komputery, które miałem do tej pory były na płycie głównej od Asusa i nigdy nie miałem z nią większych problemów, a dodam, że zawsze wybierałem te najtańsze konstrukcje.

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz robił OC to wystarczy Gigabyte b450m ds3h za 290zł, jak będziesz robił OC to 1 lub 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym i tak MSI z radiatorem, typu mortar/a-pro, ponieważ opcja 8 rdzeniowa R7 1700 ciągnie sporo prądu, a jak będziesz chciał kiedyś zamontować 2700x, to już w ogóle. MSI/ASUS dobrze sobie radzą z OC RAMu poprzez XMP, czego nie mogę powiedzieć od Gigabyte/ASRock. ASUS jest droższy od MSI, a niekoniecznie tak dobry.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na brzoskwinie masz Biostara X370GT7 za 380pln - to już obłęd :E

sekcja VRM to overkill na IR3555 60A

ALC 1220, 2x BIOS, radiator na M.2, komplet wyjść A/V i masa dupereli (w tym wentylator 120mm RGB)

Mam i polecam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na brzoskwinie masz Biostara X370GT7 za 380pln - to już obłęd :E

sekcja VRM to overkill na IR3555 60A

ALC 1220, 2x BIOS, radiator na M.2, komplet wyjść A/V i masa dupereli (w tym wentylator 120mm RGB)

Mam i polecam :E

Rzeczywiście bardzo dobra opcja. A próbowałeś robić OC ponad 3200mhz? Bo wiem, że z tym był problem na Biostarze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji BOX'owego chłodzenia ustawiłem offset na -0,145V, 1,55GHz 0,715V - 3,4GHz 1,05V, LLC na auto w efekcie 65*C na CPU w prime, z RAM'em od adaty też problemów nie było.

 

Mogę popróbować coś więcej :E - dam znać

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASROCK AB350M PRO4, ASROCK B450M PRO4, ASROCK FATAL1TY B450 GAMING K4, ASROCK X370 PRO4

Edytowane przez mcrobert666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem prime na 3,6GHz 1,17V 72*C na BOX'ie - 30 min już leci bez problemów :)

 

Sekcja VRM na X370GT7 to kontroler IR35201, 4 fazy dla CPU i 2 dla SOC z doublerami IR3599 - realnie 8+4 na IR3555 60A - coś takiego jest też w ASUS ROG Crosshair VI Extreme :E

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odgrzebię temat, ponieważ zdecydowałem przeczekać na swoim obecnym gracie do premiery Ryzena 5 3600. Nie wiem jeszcze czy zakupię Ryzena 5 2600 lub Ryzena 7 2700 w promocji (o ile takowe będą), czy pójdę na głęboką wodę i zakupię Ryzena 5 3600. Problemem będzie aktualizacja biosu, ponieważ nie będę miał procesora starszej generacji, żeby zrobić update.

 

Zastanawiam się nad płytami:

 

MSI B450 A PRO lub MSI B450 Mortar. Moja obudowa to Aquarius X70W, więc fajnie byłoby mieć płytę ATX, no ale przeżyję jeśli to będzie mniejsza płyta z lepszym wyposażeniem. A czy jest coś sensownego z Asus'a? Może ciut półeczkę wyżej (zawsze kupowałem płyty tej firmy, więc sentyment jest). Czy wiadomo kiedy wyjdą płyty B550? Komputer muszę złożyć najpóźniej do końca lipca, ponieważ nie mam na czym pracować. Komp będzie służył głównie do pracy, a w weekendy do grania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jak chcesz kupować procesor Ryzen 5 3600 to czekaj na płytę główną dedykowaną pod ten procesor, gdyż te obecne nie będą wspierały PCI-Express 4.0 Czyli z chipsetem X570 lub B550.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza płyta ASUSa, która jest warta rozważenia to Asus PRIME X470-PRO, ze względu na lepsze mosfety i 6 faz zasilania, ale w testach niestety wyszło, że ma niepoważny radiator i przegrzewa się po OC 2700X...

Także lepszą opcją od niej jest chyba tylko ROG STRIX X470-F GAMING i CVIIH.

 

Do płyt MSI mają podobny VRM tylko płyty Asus TUF B450-PRO GAMING i Asus TUF B450M-PRO GAMING, przy czym kosztują znacznie drożej i nie oferują nic ponad to co ma MSI.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jak chcesz kupować procesor Ryzen 5 3600 to czekaj na płytę główną dedykowaną pod ten procesor, gdyż te obecne nie będą wspierały PCI-Express 4.0 Czyli z chipsetem X570 lub B550.

 

Nie wchodzi w rachubę. Moja stara stacjonarka się zepsuła i siedzę na starym, 10-letnim laptopie. Wyobrażasz sobie jaka to jest wydajność? A pracować trzeba... Komp nie będzie służył tylko do gier.

 

 

Do płyt MSI mają podobny VRM tylko płyty Asus TUF B450-PRO GAMING i Asus TUF B450M-PRO GAMING, przy czym kosztują znacznie drożej i nie oferują nic ponad to co ma MSI.

 

Nie będę robił OC to trzeba zaznaczyć. Ale być może w dalszej przyszłości będę chciał zamontować na swojej płycie Ryzena 7 3700, więc płyta musi mieć przyzwoitą sekcję. Muszę się zastanowić czy warto dopłacić do Asusa. Ponoć MSI ma słaby serwis, a jeśli się okaże, że będę musiał z jakichś powodów reklamować płytę to może być kiepsko...

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wchodzi w rachubę. Moja stara stacjonarka się zepsuła i siedzę na starym, 10-letnim laptopie. Wyobrażasz sobie jaka to jest wydajność? A pracować trzeba... Komp nie będzie służył tylko do gier.

 

 

 

 

Nie będę robił OC to trzeba zaznaczyć. Ale być może w dalszej przyszłości będę chciał zamontować na swojej płycie Ryzena 7 3700, więc płyta musi mieć przyzwoitą sekcję. Muszę się zastanowić czy warto dopłacić do Asusa. Ponoć MSI ma słaby serwis, a jeśli się okaże, że będę musiał z jakichś powodów reklamować płytę to może być kiepsko...

 

To kup płytę jako konsument, a nie jako firma. Wtedy przez 2 lata masz rękojmię. Tylko kup ją w znanym sklepie, a nie firmie krzak, która dziś jest, a której jutro może nie być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza płyta ASUSa, która jest warta rozważenia to Asus PRIME X470-PRO, ze względu na lepsze mosfety i 6 faz zasilania, ale w testach niestety wyszło, że ma niepoważny radiator i przegrzewa się po OC 2700X...

Także lepszą opcją od niej jest chyba tylko ROG STRIX X470-F GAMING i CVIIH.

 

Do płyt MSI mają podobny VRM tylko płyty Asus TUF B450-PRO GAMING i Asus TUF B450M-PRO GAMING, przy czym kosztują znacznie drożej i nie oferują nic ponad to co ma MSI.

 

 

Temat wrócił. W lipcu/sierpniu będę składał PC'ta, a muszę się mocno spieszyć, ponieważ nie mam na czym pracować. Znalazłem dwie płyty: ASUS TUF B450-PLUS GAMING oraz ASUS TUF B450M-PLUS GAMING. Czy one są na podobnym poziomie co płyty od MSI? Zauważyłem, że te z dopiskiem PRO o których wspominasz są dużo droższe. Czy Asus B450 Prime PLUS różni się od tych wymienionych wyżej, czy to po prostu ta sama konstrukcja w "malowaniu" dla graczy?

Dodam, że do firmy Asus mam spore zaufanie. Zawsze trafiałem na płyty, które chodziły wiele lat bez awarii. Jak wygląda sytuacja z serwisem MSI? Czy dorównuje Asusowi?

 

Jeśli chodzi o MSI to zastanawiam się pomiędzy:

- MSI B450 TOMAHAWK,

- MSI B450-A PRO (ale chyba wolę dopłacić do tej powyżej ze względu na wygląd, a mam obudowę z oknem)

- MSI B450M MORTAR

 

Czy Mortar jest gorszym wyborem? Szczerze powiedziawszy to najbardziej mnie zaciekawił. Ma dwa złącza M.2 oraz DisplayPort, jeśli zdecyduję się na Ryzena z Vegą. Dodam, że nie będę robił OC procesora. Ewentualnie wchodzi w rachubę OC RAM za pomocą wbudowanych profili XMP. Dodatkowo w przyszłości prawdopodobna zmiana na Ryzena 5 3600 ewentualnie Ryzena 7 3700. Prawdopodobnie na tą chwilę zdecyduję się na Ryzena 5 2600 lub Ryzena z Vegą.

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co można wyczytać to te całe tufy to niezły bajzel jest,bierz tomahawka i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któryś z msi o których piszesz. A-PRO, Tomahawk i gaming plus różnią się w sumie wyglądem, to dobre modele z takiej średniej półki. Wersje matx chyba mają gorsze vrm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS TUF B450-PLUS GAMING oraz ASUS TUF B450M-PLUS GAMING to gorsze konstrukcje od płyt MSI, mają gorsze sekcje zasilania (1 low side mosfet, zamiast 2), dlatego nie wybierałbym nic innego w tym segmencie cenowym niż MSI, jeśli planujesz 8 rdzeniowy CPU. Te ASUSy z dopiskiem pro są powiedzmy na poziomie MSI (już mają 2 low side mosfety), ale cena jest z tyłka.

Czy Asus B450 Prime PLUS różni się od tych wymienionych wyżej, czy to po prostu ta sama konstrukcja w "malowaniu" dla graczy?

Tak dokładnie, jest to pisanka pod "graczy", czyli wycieranie się marką "TUF" w produkt low endowy. Mortar jest chyba nawet lepszym wyborem, jak dobrze pamiętam ma chyba trochę lepsze mosfety niż reszta płyt MSI w tym segmencie cenowym, ale nie wiem szczerze, która płyta byłaby lepsza w praktyce np. tomahawk/ mortar, t.j tomahawk ma na pewno większy radiator, który robi robotę :)

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A co powiecie na temat płyty Asus PRIME B450M-K ? Jestem w stanie dostać ją taniej o 134 zł od Tomahawka. Jak już wspominałem nie będę robił OC, nawet być może pamięci RAM nie będę kręcił. W przyszłości być może Ryzen 5 3600 wpadnie, podejrzewam, że jednak na 8 rdzeni nie przejdę. Czy ta płyta będzie OK, jeśli nie będę robił żadnego OC? Czy nie będzie throttlingu Ryzena 5 2600 oraz Ryzena 5 3600?

 

Jak myślicie? Cena atrakcyjna, zaufanie do marki również.

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goła sekcja zasilania. I co z tego, że nie będziesz robił OC, 8 rdzeni swoje pobiera. Throttlingu raczej nie będzie, ale im chłodniejsza sekcja zasilania, tym lepiej dla żywotności płyty, przykładowo kondensatory sekcji mają wskaźnik żywotności 5000/10000h w 110C (zależy jakie kondensatory są użyte na płycie. 110C kondensatorach na gołej sekcji zasilania to nie problem. Napiszę Ci tak, " jak se pościelisz, tak się wyśpisz" ;) Kup jak Ci wszyscy radzą, cokolwiek od MSI z radiatorem na VRM i będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak chcesz na mobo jak najmniej wydać to proponuję ASRock AB350M PRO4 [matx] za 289zł z morele.

Edytowane przez Daryzda67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak chcesz na mobo jak najmniej wydać to proponuję ASRock AB350M PRO4 [matx] za 289zł z morele.

 

Ten Asus jest tańszy bo jest za 265 zł, a do tego Asus ma bardziej udany BIOS UEFI niż ASRock...

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja lepsza i do tego chłodzona w Asrocku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...