Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Hadar

Najlepszy router AC jakość/cena

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

potrzebowałbym kupić nowy router (najlepiej chyba w standardzie AC) do domu rodziców, gdyż chcą mieć szybszy Internet i korzystać z usług VOD. Chciałbym żeby router był możliwie uniwersalny działał niezależnie od rodzaju przyłącza do Internetu (zwykła skrętka, Internet radiowy, światłowód). Mam następujące wymagania:

 

- żeby spokojnie radził sobie z Internetem do 1 Gbps (zarówno download jak i upload),

- żeby miał przyzwoity zasięg, tzn żeby na kondygnacji na której będzie się znajdował (do dwóch grubych ścian z pustaków lub cegieł) nie było spadków w prędkości i żeby był stabilny sygnał (już niezależnie o jakiej prędkości) jedną i dwie kondygnacje poniżej miejsca, gdzie będzie router, a jakby objął całą działkę (jakieś 400 m^2, w wymiarach ok. 10x40 metrów, gdzie router znajdowałby się praktycznie w roku prostokąta) to już byłaby bajka, ale to już nie jest konieczne,

- im więcej wyjść LAN tym lepiej, no ale żeby minimum cztery były

- jeżeli chodzi cenę, to nie wiem ile kosztują porządne routery, ale chodzi o to żeby była rozsądna i zależny mi na stosunku jakość/cena - jeżeli coś naprawdę będzie warte swoich pieniędzy jestem w stanie rozważyć nawet ok. 400 PLN, ale oczywiście im mniej tym lepiej

 

Co polecacie?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No takimi parametrami to zwiększ budżet o jedno zero :)

 

Do 400zł to dostaniesz router z WiFi tylko xDSL (czyli pod skrętkę, ale radiówka też przyjdzie skrętką, a do światłowodu może będzie odpowiedni terminal). Co do oczekiwanego zasięgu to jeden router będzie może niej więcej dać radę, inny nie podoła. Ale i tak przy tych wymaganiach to loteria jak sprzęt je spełni.

 

W przedziale cenowym do 400 wybierz coś z tej listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qwinto

 

Nie oczekuję, że podłączę światłowód bezpośrednio pod router. Mimo że samemu jestem z branży IT, to moja znajomość sieciowa jest żadna, nie wiem w jaki sposób jest dostarczana radiówka do routera, a jeżeli tata by się zdecydował na światłowód to zakładam, że będzie dodatkowy terminal. Dlatego o ile z reguły w miarę dobrze się orientuję w sprzęcie komputerowym, to jak mnie poproszono o wybór routera, to czuję się jak dziecko we mgle. :c Po prostu idea jest taka, że koniec końców ma wszystko działać i nie być ograniczenia transferu. :P

 

Póki co najbardziej w oko wpadł mi TP-LINK Archer C7, ale nawet nie wiem które marki routerów są godne zaufania, a z reguły nie lubię kupować no-name'ów o dobrych parametrach na papierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co najbardziej w oko wpadł mi TP-LINK Archer C7, ale nawet nie wiem które marki routerów są godne zaufania, a z reguły nie lubię kupować no-name'ów o dobrych parametrach na papierze.

Wiesz, jedni są zadowoleni z Totolinka, inni zachwycają się Asusem. A jeszcze inni psioczą na TP-Linka :)

O ile działanie samego routera da się określić dość precyzyjnie w różnych warunkach (am na myśli połączenia kablowe WAN-LAN czy LAN-LAN), to już jego punkt dostępowy (Accesspoint czyli WiFi) będzie zależny od zastanej sytuacji lokalowej. W zależności od położenia będzie działał inaczej (lepszy lub gorszy zasięg). A pokrycie zasięgiem w mieszkaniu w bloku możesz zrobić na jednym urządzeniu (w większości przypadków to wystarcza), ale jak chcesz ogarnąć 3 kondygnacje to trzeba montować dodatkowe Accesspointy, np UniFi® AP AC LITE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qwinto

 

ja zdaję sobie z tego sprawę, ale byłbym wdzięczny jakby ktoś byłby mi w stanie polecić jakieś konkretne modele powiedzmy do 200, do 300 i do 400 PLN tak żebym mógł coś przedstawić tacie i wytłumaczyć różnice.

 

Z góry dziękuję. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qwinto

 

A jakbym zmodyfikował pytanie i zapytałbym się o możliwie najlepszy router do 300 PLN?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale jeżeli router miałby zagwarantować transfer rzędu 1 Gb/s przez WiFi, to specyfikacja routera musi umożliwiać transfer większy od 1 Gb/s na częstotliwości 5 GHz (w sensie przepustowość na częstotliwości 2,4 GHz nie sumuje się z tą na częstotliwości 5 GHz)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz np. router/kartę WiFi AC1300 -> 2.4GHz 400Mb/s oraz 5GHz 867Mb/s. Pytanie tylko czy uzyskasz po WiFi 1 Gb/s. Może na tej sieciówce PCE-AC88 i routerze AC (1733 Mbit/s) ale to też w tym samym pokoju co router. Na 5GHz 867Mb/s (router oraz karta WiFi) maksymalnie co udało mi się osiągnąć w tym samym pokoju co router to 565 Mb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale jeżeli router miałby zagwarantować transfer rzędu 1 Gb/s przez WiFi, to specyfikacja routera musi umożliwiać transfer większy od 1 Gb/s na częstotliwości 5 GHz (w sensie przepustowość na częstotliwości 2,4 GHz nie sumuje się z tą na częstotliwości 5 GHz)?

Tak. Tyle, że 1 Gb/s po AC jest trudne do osiągnięcia. W routerze który ma na 5GHz deklarowane prędkości typu 1700 Mbps o tym zapomnij.

Te najmocniejsze routery przy wifi AC osiągają okolice 800 Mbps jak urządzenie odbiorcze jest w tym samym pokoju i masz bezpośrednią widoczność anten oraz brak zakłóceń. Pokój obok i masz max 500 Mbps. Dwie ściany i 300 będzie bardzo dobrym wynikiem.

Mówię o sprzęcie za 1000 zł w górę w warunkach bardzo dobrych. W zwykłym bloku przy topowym sprzęcie 500-600 Mbps to będzie pewnie realny stabilny maks w tym samym pokoju.

 

Zwykła skrętka 1 GBit to zmiażdży.

 

Może na Wifi AX masz szanse to osiągnąć, ale ceny routerów i kart póki co odstraszają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, a jak myślicie, warto się interesować MU-MIMO? Bo za 350 PLN można kupić Asus RT-AC1300G PLUS z MU-MIMO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz miał chociaż jedno urządzenie, które łącząc się z tym asusem to wykorzysta to tak, jak nie to bez sensui. Pamiętaj to, że router bedzie miał jakiś bajer to nie znaczy, że urządzenia łączące się z routerem ten bajer obsłużą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, a jak myślicie, warto się interesować MU-MIMO? Bo za 350 PLN można kupić Asus RT-AC1300G PLUS z MU-MIMO?

Tylko podstawowe modele z aktualnych produkcji, nie mają mu-mimo. Z oferty Asusa masz już niedrogi i dobry RT-1200G+ z tą technologią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kola01

 

RT-AC1200G+ nie ma MU-MIMO - przynajmniej oficjalna strona Asusa się tym nie chwali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kola01

 

RT-AC1200G+ nie ma MU-MIMO - przynajmniej oficjalna strona Asusa się tym nie chwali.

Po co ci to? Dla picu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ci, że nie warto bo mało które urzadzenie łączące się z routerem i tą funkcją też to obsługuje, ale nie czytasz chyba dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Greg666 czytałem co napisałeś i przyjąłem to do informacji, za której udzielenia Ci dziękuję. Ja po prostu odpisałem @kola01, że RT-AC1200+ nie ma MU-MIMO, niezależnie czy to jest komuś do szczęścia potrzebne lub nie. ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MU-MIMO działa tylko przy wielu użytkownikach którzy mają karty wspierające tę technologie. Gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...