Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

okazyjnie są do kupienia egzemplarze GTX 1660Ti z Palita (lub np. Phoenix z Asusa) z jednym wiatrakiem za 1029zł (oczywiście tak szybko jak promocje się pojawiają tak szybko znikają ale ja nie o tym :P).

Karta jak każdy wie bardzo dobra, a za cenę 1029zł wręcz bezkonkurencyjna ale... po testach i benchmarkach wychodzi, że grzeje się niemiłosiernie i ma bardzo niską kulturę pracy. Stąd moje pytanie do doświadczonych UV'owców - Waszym zdaniem czy, i o ile teoretycznie można zbić temperatury w tej karcie przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wydajności. O OC nie będę pisał bo przy tej karcie i moich możliwościach byłoby to po prostu niepotrzebne - stąd chcę skupić temat na UV, obniżeniu temperatur i zwiększeniu kultury pracy tej karty.

Powód jest następujący - chciałbym kupić kartę która posłuży mi naprawdę bardzo długo (kwestię tego, że KAŻDY sprzęt może szlag trafić nawet po miesiącu zostawiamy - wypadki losowe idą w odstawkę bo nie mamy na nie wpływu) i do 1000zł. Stąd mogę kupić GTX 1660 z chłodzeniem Windforce 2x za 1029zł (tutaj o wydajność, kulturę pracy i temperatury nie ma się co bać) lub GTX 1660Ti z jednym wiatrakiem i lepszą wydajnością natomiast z temperaturami podchodzącymi pod maksimum (ok 80 stopni) i niską kulturą pracy (a nie po to chciałbym NVidię zamiast Radeona :P) - w promocji także za 1029zł.

Edytowane przez Arth1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, 1660TI pozornie szybszy - moze okazac sie taki sam jak 1660. Throttling czy zegary na stock bez boostow, w porownaniu do 1660 ktory da sie wykrecic, stabilniej bedzie trzymal boost - jest bardzo prawdopodobne

 

No i ta kultura pracy oczywiscie :)

 

I pamietaj jedna rzecz. Temp. samego ukladu jest nieistotna bo jesli to bedzie 70 czy 80 stopni - jesli karta jest w stanie trzymac boost a sama temp. jest w granicach przewidzianych przez producenta to o ile masz dobrze wentylowana obudowe, chlodzenie karty typu blower czy sensownie (kultura pracy) ustawione wentylatory - o tyle nie masz sie czym przejmowac

Sama temp. ukladu nie jest problemem. Problemem moze byc to, co sie moze wiazac (ale nie musi) z nią

 

Wazne jest aby nie zbijalo taktowania, zeby nie gotowac komputera w srodku i zeby byla sensowna kultura pracy

 

Aczkolwiek na koniec dodam, ze jednowentylatorowe chlodzenie przy kartach z takim TDP i wydajnoscia - to nieporozumienie :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na RTX 2060 zbiłem 7-8 stopni dodatkowo uzyskałem nawet lepszą wydajność po UV niż fabryczna ponieważ boost ustawiłem na 2010mhz i trzyma stabilne 1980 (fabrycznie potrafił spaść nawet do 1845mhz) + pamięci na 7600 (napięcie 0.931v) na 1660Ti pewnie też zejdziesz minimum do 0.950v ale niżej też się da zależy jaki zegar ustawisz, można zejśc nawet poniżej 0.900v

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja osiąg max 72 stopnie, wentylator ok 2000 obrotów.

 

Miałem jeszcze:

 

Gigabyte WINDFORCE OC, ten miał dziwną pracę wentylatorów tz. przedmuch, po wyjściu z trybu pól-pasywnego, temperatury ok 69-70.

MSI gaming x, był najcichszy, temperatury 67-68, ale niestety piszczały cewki.

 

Po tym stwierdziłem że kupię taniego Palita (w sumie zostało mi 100 zł w kieszeni), cewki też piszczą, ale tylko przy bardzo wysokich fps, i trzeba przystawić ucho do karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rzzucaj sie na ta karte, nawet po UV na jednym wentylu to bedzie piekarnik ze slaba kultura pracy i obnizonymi zegarami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli UV MOŻE zbić temperatury do 72-75 stopni (skoro benchmarki pokazały, że jednowentylatorowe trzymają ok 80 stopni... inna sprawa, że być może były to też wersje OC...) ale to nadal będzie powodować zmniejszenie taktowań = zmniejszenie wydajności karty? Wychodzi na to, że jedyny pewnik to czekanie, aż ktoś wypróbuje UV na takim pacjencie i powie jakie są wrażenia.

@okapi jak rozumiem 72 stopnie i obroty wentylatora na 2000rpm dotyczą GTX 1660Ti z jednym wentylatorem? W jakich tytułach są takie wskazania? Czy przy tych 72 stopniach zauważyłeś throttling?

 

Co do mojej obudowy to mam mATX - niby może to być drobnym problemem aczkolwiek ostatnio sprawdzałem temperatury podzespołów i na przykład, pod obciążeniem mój GTX 960 4GB OC z Gigabyte'a miał około 50-55 stopni po 1,5 godzinie gry na max ustawieniach w RE7. W Dying Light the Following na max ustawieniach jest troszkę wyżej ale nadal to ok 60 stopni (wiatraki chodzą ale wiem to tylko po wskazaniach temperatury bo są skoki z ok 60 do ok 55 stopni - z tego co się orientuję to właśnie przy 60 stopniach się włączają...). Wentylację obudowy starałem się wykorzystać jak tylko się da. Jeden wiatrak z tyłu z góry wyciąga gorące powietrze (Revoltec), drugi wiatrak (SilentiumPC) od frontu na środku wdmuchuje zimne powietrze (w zasadzie dmucha centralnie na kartę graficzną), trzeci wiatrak (także SilentiumPC) z boku obudowy także wdmuchuje zimne powietrze centralnie na kartę graficzną (w zasadzie odległość między kartą graficzną a wiatrakiem bocznym to na oko 1-2 cm... tak wiem, ciasno w tej obudowie...). Dodatkowo staram się dosyć często odkurzać środek - aczkolwiek poza drobinkami ani razu nie trafiłem choćby na tuman/zbitkę kurzu w środku. Cały komputer pracuje BARDZO kulturalnie. Świadkiem jest moja narzeczona z którą ostatnio byłem u znajomego - posiada on GTX 1070 i niestety wiatraczki tam doszły do bardzo wysokich decybeli nawet przy Fifa19...

Edytowane przez Arth1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię o Palicie (nie wiem jak w Asusie).

Na pewno jest najwolniejsza z tych wszystkich.

 

Tu masz wyniki najgorszy Palita i resztę:

 

Palit

Gigabyte

MSI

 

poza tym (nie chcąc chwalić Palita), porównaj chłodzenie jedno wentylatorowe palita do asusa.

Edytowane przez okapi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Palit raptem 3% gorszy w 3DMarku od Gigabyte'a. 3-5 stopni więcej to też nie tragedia. IMO jeśli znowu będzie taki Palit za 1029zł to warto brać, 3% spadek wydajności (teoretycznie, bo bez full benchmarków w grach też można na to patrzeć z drobnym przymrużeniem oka) za ok 20% niższą cenę to raczej dobra inwestycja...

 

BTW. w jakimś sklepie był przez chwilę GTX1660 za 989zł :P Granica poniżej 1000 zł osiągnięta dosyć szybko :D

Edytowane przez Arth1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And that's a damn fine comparison :D Dałbym Ci like'a jakby forum udostępniało taką możliwość :D Dodatkowo przy procesorze i5-8400 (ja celuję w bliźniaczego i5-9400f) więc jest benchmark pod moje typy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MSI gaming X przeraziły mnie trochę temperatury sekcji zasilania (o ile można wierzyć temu portalowi:

 

Mój link

 

Tu MSI Ventus,Asus, Palit:

 

MSI Ventus

 

ASUS

 

Palit

Edytowane przez okapi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KLIK

"So with the card fully stressed we kept monitoring temperatures and noted down the GPU temperature as reported by the thermal sensor.

The card's temperature under heavy game stress stabilized at roughly 64 Degrees C. We note down the hottest GPU reading, not the average.

The card in IDLE is not passive, fans keep spinning.

These tests have been performed with a 20~21 Degrees C room temperature, this is a peak temperature based on a game loop.

Long Duration Stress Temperature and GPU Throttling clock

Have a look below at the nice and steady GPU clock, it's rocking very steady at a ~1835 MHz boost marker."

Uznajmy że max temp to 64'C i stabilny boost 1835MHz

 

KLIK

"Once the card is in a fully stressed status (in-game) it touches 36 maybe 37 dBA which means the card is performing at a close to silent acoustic level. There was no coil whine that we could hear that bothered us. Inside a chassis, you'll be hard-pressed to actually hear it."

Uznajmy że nawet pod pełnym obciążeniem karta jest w miarę cicha. Nie ma podanych obrotów wentylatora ale jeżeli ma być w miarę cicha to raczej nie ma prawa przekroczyć 1600-1800rpm

 

No więc:

Stabilny boost 1835MHz to da się zrobić nie na napięciu 1,03-1,04V które fabrycznie serwuje karta ale na napięciu około 0,8V. W tym samym czasie karta będzie pobierać 30-40Watt mniej zachowując fabryczne osiągi a jednocześnie można ustawić wentylator na minimum 1000-1100rpm i wtedy karta naprawdę będzie cicha a jednocześnie radiator zamiast 120Watt ciepła będzie musiał odprowadzić 80-90Watt co spowoduje niższe temperatury od tych sprzed undervoltu. PROFIT.

(ten trzyrurkowy Palit - takie samo chłodzenie ma Gainward oraz PNY/XLR - jest całkiem niezłą konstrukcją)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest fajne zestawienie. Z tego wynika że warto, szczególnie jeśli ktoś patrzy żeby bardzo oszczędzić przy zakupie. Ciekawe tylko, że wersja ASUS Phoenix miała takie strasznie złe recenzje i wyniki (a cenowo tak samo jak PALIT) - stąd myślałem, że wina to przede wszystkim obecność tylko 1 wiatraka przy tak dobrej karcie. To teraz tylko czekać, aż znowu będzie promocja na jakiegoś Palit'a 1660Ti (boję się, że promka za 1029 zł już się nie powtórzy :P ). Po zakupie zapewne poradzę się w kwestii UV bo także widzę, że WARTO!

Edytowane przez Arth1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.03.2019 o 23:10, RyszardGTS napisał:

KLIK

"So with the card fully stressed we kept monitoring temperatures and noted down the GPU temperature as reported by the thermal sensor.

The card's temperature under heavy game stress stabilized at roughly 64 Degrees C. We note down the hottest GPU reading, not the average.

The card in IDLE is not passive, fans keep spinning.

These tests have been performed with a 20~21 Degrees C room temperature, this is a peak temperature based on a game loop.

Long Duration Stress Temperature and GPU Throttling clock

Have a look below at the nice and steady GPU clock, it's rocking very steady at a ~1835 MHz boost marker."

Uznajmy że max temp to 64'C i stabilny boost 1835MHz

 

KLIK

"Once the card is in a fully stressed status (in-game) it touches 36 maybe 37 dBA which means the card is performing at a close to silent acoustic level. There was no coil whine that we could hear that bothered us. Inside a chassis, you'll be hard-pressed to actually hear it."

Uznajmy że nawet pod pełnym obciążeniem karta jest w miarę cicha. Nie ma podanych obrotów wentylatora ale jeżeli ma być w miarę cicha to raczej nie ma prawa przekroczyć 1600-1800rpm

 

No więc:

Stabilny boost 1835MHz to da się zrobić nie na napięciu 1,03-1,04V które fabrycznie serwuje karta ale na napięciu około 0,8V. W tym samym czasie karta będzie pobierać 30-40Watt mniej zachowując fabryczne osiągi a jednocześnie można ustawić wentylator na minimum 1000-1100rpm i wtedy karta naprawdę będzie cicha a jednocześnie radiator zamiast 120Watt ciepła będzie musiał odprowadzić 80-90Watt co spowoduje niższe temperatury od tych sprzed undervoltu. PROFIT.

(ten trzyrurkowy Palit - takie samo chłodzenie ma Gainward oraz PNY/XLR - jest całkiem niezłą konstrukcją)

Mam Ventusa i chodzi na 0,85v@1890MHz@ i pobiera 89.6W i temp.wynosi ok.57 stopni
Wentylator chodzi na   49% a minimalnie na 41% bo nie ma trybu pól pasywnego
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Killer85 napisał:


 

Też mam profil na 0,85V :) u mnie 1905MHz, temperatury podobne ale pewnie karta głośniejsza bo to jednowentylatorowy pyrtek więc musi kręcić obrotami (gainward pegasus).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest znośnie a ze mnie maniak ciszy?
Bedę testował dalej

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę przez 80-90% czasu na profilu 0,7V 1530MHz (pamięci 13500MHz), karta wtedy dobija do 70Watt (TDP 58%). Wentylator zablokowany na 1000rpm, jest praktycznie "cisza jak makiem zasiał".

Ostatnio grałem w Borderlands3 i nasze karty osiągały coś 42fps (albo to 50fps było?) @ultra 1080p w testach na pclab?/purepc? po zmniejszeniu paru opcji obraz praktycznie nie różnił się jakością od pełnego ultra a trzymało się pełne 60fps.

Nie wiem czy silnik Borderlands 3 jest skopany czy faktycznie są tak duże różnice wizualne (których jakoś nie widzę ;) w porównaniu do Borderlands 2) ale po przeglądaniu różnych recenzji Ampere i porównywaniu ich z Turingami w Borderlands 3 to Ampere bardzo mocno zyskują w Borderlands 3 w stosunku do Turingów.

Czekam na 3060/3060Ti, będzie konkretny przyrost wydajności i sprawności energetycznej @mocneUV, a Ampere mają możliwość zabawy z TDP aż do około 30-35%, Turingi głównie zatrzymywały się na 55-60%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...