Skocz do zawartości
Jackyy

Czy warto być w OFE?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W zeszłym roku rozpocząłem swoją pierwszą pracę na umowie o pracę. W ciągu 4 miesięcy miałem zdecydować czy chcę dołączyć do OFE. Trochę moja wina, bo dowiedziałem się o tym dopiero teraz i straciłem tą możliwość. Stąd pytanie czy warto być w OFE, czy dużo straciłem? W internecie znalazłem też informację, że co 4 lata od 2016r. pojawia się "okno transferowe" i można złożyć nową deklarację. Czy coś takiego też mnie obowiązuje?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie warto. Do pracowniczych planów kapitałowych też nie warto przystępować. Ubezpieczenia na życie też nie warto wykupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Z jednej strony fajnie, bo zawsze to jakieś zabezpieczenia, ale już raz pieniądze z OFE zostały zabrane, żeby ratować ZUS. OFE zależy też od stanu giełdy. W przyszłości może się więc okazać, że złamanego grosza nie zobaczysz. Ale moim zdaniem lepiej mieć kilka źródeł finansowania emerytury, niż polegać wyłącznie na ZUSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na OFE idzie teraz nieduża część kapitału i nieduża część emerytury będzie od tego zależeć. A poza tym, to jak napisano powyżej: OFE idzie w akcje, albo pójdą w górę albo nie pójdą. Teoria mówi, że długofalowo giełda rośnie, ale to teoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OFE zależy też od stanu giełdy.

Nie, nie zależy. OFE lwią cześć środków inwestują w obligacje skarbu państwa.

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w Generali i dobrze ta grupa zarządza piniądzami oprócz inwestycji prowadzą ubezpieczenia (wszelakie) a IKZE pozwala na wypłatę jednorazowo bądź w ratach, co lepsze po mojej śmierci kasa nie przepada jak w zusowskich planach tylko otrzyma je osoba upoważniona. Ale co ja tam po co to komu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie zależy. OFE lwią cześć środków inwestują w obligacje skarbu państwa.

Już nie. Tusk właśnie te obligacje umorzył. Na tym polegała "kradzież pieniędzy z OFE". Teraz OFE inwestują pozostawione im resztki środków głównie w akcje.

 

BTW, właśnie sobie zerknąłem do mojego rozliczenia. Po reformach na II filarze zostało mi jakieś 8,5 kPLN :D Wyniki finansowe jakimi się chwalą:

Za ostatnie 3 lata: 18%

za ostatnie 5 lat: 11,45%

za ostatnie 10 lat: 71,29%

 

Widać, że to faluje z koniunktura na giełdzie i w ciągu 5 latu musiały być wyniki na minusie, dopiero w ostatnich 3 zaczęło odbijać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ile lat aktualnie decyduje się o tym czy chce się przystąpić do OFE? Ostatnim razem to olałem bo i tak idzie tam jakiś marny procent, ale może trochę przeanalizuję temat jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ile lat aktualnie decyduje się o tym czy chce się przystąpić do OFE? Ostatnim razem to olałem bo i tak idzie tam jakiś marny procent, ale może trochę przeanalizuję temat jeszcze raz.

No wiesz, nam też zus może powiedzieć nima piniędzy w 2030r i co zrobicie.

Tak to na jakiś suchy chleb zostanie żeby pod mostem zjeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny wał rządu,następny skok na kasę...nie będziemy mieć wysokich emerytur tylko głodowe...nie warto jej dożywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu mamy pieniądze z trzech źródeł: pracownik ,pracodawca i państwo.

Przecież pieniądze państwa to nic innego jak pieniądze pracownika i tej firmy zabierane im pod przymusem. Plus jest jedynie taki, że państwo se pożyczy taniej w obligacjach, ale pożyczanie w kółko i rolowanie długów to nie jeste zbyt dobry pomysł na przyszłość. Oprócz tego mówisz, że źródłem jest też pracodawca, czyli jest to dla niego de facto koszt robocizny i sobie to wliczy w pensje pracownika i/lub towaru, więc tak naprawdę może i teoretycznie są trzy źródła, ale w praktyce to zapłaci ten szary Kowalski ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ppk to kolejny przewał podobnie jak ofe, panstwo polskie jest nieobliczalne i nie dotrzymuje umów społecznych, ofe też miało być na lata i właśnie przechodzi do historii , mam 33 lata i drugi raz zrobiono mnie w chuja w związku z systemem emerytalnym, z ppk wynosze sie jak tylko to ruszy

Edytowane przez wingedhusar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość GordonL

Na pewno warto zostać w PPK. Mamy tu nowość na naszym rynku, która już w wielu krajach się sprawdziła. Chociażby w Wielkiej Brytanii. Ludzie tam chwalą sobie taki system oszczędzania na emeryturę.A nie czarujmy się na dodatkową emeryturę Polacy muszą zacząć oszczędzać bo nie będzie wesoło.A tu mamy pieniądze z trzech źródeł: pracownik ,pracodawca i państwo. Co jest bardzo dobrym rozwiązaniem właśnie dla pracowników. Koszt odkładania nie jest jakiś znaczący a pieniądze będą się odkładały i o to właśnie chodzi.

Witamy rzecnzika rządu na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu mamy pieniądze z trzech źródeł: pracownik ,pracodawca i państwo.

 

#60groszyZaWpis

 

 

Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. - Margaret Thatcher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu mamy pieniądze z trzech źródeł: pracownik ,pracodawca i państwo.

 

#60groszyZaWpis

 

 

Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. - Margaret Thatcher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przeczuwam, że czy masz kasę w OFE czy w ZUS to i tak na koniec figę z tego zobaczysz (jeśli jesteś teraz młody). Skończy się pewnie głodową emeryturą minimalną gwarantowaną przez państwo bo nie będzie komu pracować na przyszłych emerytów. Jedyne sensowne rozwiązanie to odkładanie na własną rękę lub inwestycja w potomstwo które zajmie się nami na starość (powrót do modelu sprzed powstania systemów emerytalnych). Cały bowiem ten system polegający na wypłacie emerytur nie z oszczędności tych ludzi (tej kasy już nie ma) lecz ze składek aktualnie pracujących może sprawnie funkcjonować jedynie przy sprzyjającej demografii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś czytał analizy czy słuchał ekspertów to od dawna wiedział, że OFE w formule jaka została uchwalona za AWS były nie do utrzymania. Po prostu nie da rady odkładać na swoją emeryturę i jednocześnie spłacać na bieżąco emerytów ze starego systemu. Żeby to się jakoś spięło trzeba by albo drastycznie zciąć dotychczasowe emerytury albo liczyć na jakiś cud megaboomu demograficznego lub wzrostu gospodarczego na poziomie dziesiątków procent.

 

Cały bowiem ten system polegający na wypłacie emerytur nie z oszczędności tych ludzi (tej kasy już nie ma) lecz ze składek aktualnie pracujących może sprawnie funkcjonować jedynie przy sprzyjającej demografii.

Przy niesprzyjającej demografii system kapitałowy też dostanie w kość. Bo w sytuacji gdy na rynku jest dużo kasy (oszczędności emerytów) a podaż pracy niska (mało ludzi w wieku produkcyjnym) to rosną pensje i inflacja, więc efektywna wartość odłożonych środków spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy niesprzyjającej demografii system kapitałowy też dostanie w kość. Bo w sytuacji gdy na rynku jest dużo kasy (oszczędności emerytów) a podaż pracy niska (mało ludzi w wieku produkcyjnym) to rosną pensje i inflacja, więc efektywna wartość odłożonych środków spada.

Dlatego jako oszczędność warto mieć jakąś nieruchomość na wynajem na starość, bo jak będą rosnąć pensje i inflacja podskoczy to nie tylko ty zapłacisz więcej za opiekę i inne, ale również podwyższysz koszty wynajmu swoim lokatorom i wyjdziesz pewnie w miarę na zero :lol2:

Edytowane przez maybach91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
    • Chyba se kpisz, typie. Ryczałt ma śmiesznie niski podatek i ZUS. Co ma powiedzieć ktoś na liniówce albo skali xD
    • Witam: Na sprzedaż wymienione w tytule części: https://www.olx.pl/d/oferta/rtx-2070-super-msi-gaming-x-trio-CID99-IDZ8WU7.html?bs=olx_pro_listing  900zł https://www.olx.pl/d/oferta/zasilacz-seasonic-gx-550w-plus-gold6lat-gwarancji-CID99-IDZ8WXl.html?bs=olx_pro_listing 300zł Części w pełni sprawne, bez usterek sprzedaję bo zmieniam platformę z am4>am5, i 2070s>4080s  Chętnie odpowiem na wszelkie pytania odnośnie zakupu.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...