Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jasiunio

OC Q9550 do GTX 1050Ti?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, niedługo przyjdzie mi karta GTX 1050Ti 4GB i planuję podkręcić mojego Q9550

Temperatury w spoczynku przy odpalonych 5x kartach w chromie (oscylują w 38-42 stopniach na każdym rdzeniu) - Boxowe chłodzenie od intela.

 

Zasilacz: Corsair VS450

Mobo: Asus P5k

Procesor: i2 Quad Q9550

Ram: Patriot 4x2gb 800MHz

Win 10Pro 64bit

 

Do ilu powinienem podbić FSB, żeby to miało sens z tą kartą?

Czy jest opcja podbicia samego FSB do 400 na przykład bez zmiany reszty ustawień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB oddzialywuje na RAM, mostki, PCI, PCIe itd. I krecenie przez FSB moze doprowadzic do niestabilnosci ktoregos z nich

Z RAMem mozna sobie poradzic zmieniajac mnoznik pamieci itd (o ile plyta pozwala)

 

Co do wartosci FSB - coz, nalezy podnosic i sprawdzac czy wszystko dziala stabilnie

 

Co do boxowego chlodzenia, koniecznie zmienic

 

Zaczalbym od 360MHz i lecial w gore + napiecie. Mysle, ze max 370-375MHz wyciagniesz

Jednak z tego, co pamietam - sekcja 3-fazowa wiec za bardzo z napieciem nie ma co szalec

 

Masz, to moze Ci sie tez przydac

 

Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnożnik jest 8,5 z tego co pamiętam, więc jak dla mnie 400 FSB to tanie minimum - wyjdzie 3400 MHz.

 

Tylko właśnie boxowe chłodzenie i pytanie ile da radę wyciągnąć twoja płyta (kiedyś była bardzo dobra, ale przez tyle lat komponenty mogły się trochę zdegradować).

 

Vcore z tego co pamiętam będziesz musiał podbić do 1.3 i kontroluj temperatury na tym boxie. Temperatury z otwartymi kartami Chrome absolutnie nic nam nie mówią, przecież GPU kupiłeś raczej do grania, nie do przeglądania internetu?

 

Pasta na procesorze jest? Jeśli tak to jaka?

 

 

"Do ilu powinienem podbić FSB, żeby to miało sens z tą kartą?" - nie ma takiej wartości, nawet jeśli wykręciłbyś go na 4000 MHz to platformę zabija wolny podsystem pamięci. Maksymalnie co włożyłbym do tego zestawu to GTX 950, a i to sporo na wyrost.

 

Łącznie z podkręcaniem procesora będą się też kręcić pamięci, więc kontroluj ich taktowanie (kurła kiedyś to było podkręcanie, LGA 775 to chyba moja ulubiona platforma :E).

 

Edit. Lepsza byłaby płyta w wersji Pro, ale sama K też daje radę bez problemu ustawiałem na niej E8200 na 3.4 Ghz - ale 2 rdzenie, a 4 to jednak różnica, szczególnie w schłodzeniu.

 

Edit 2. I w sumie to po przemyśleniu jednak podnoś stopniowo i napięcie i taktowanie tak jak kolega wyżej napisał :E Ja względem staruch platform jestem zwolennikiem szybkich rozwiązań, więc nie miałbym czasu bawić się w takie podejścia po 5 MHz, ale jeśli zależy ci na sprzęcie to podbijaj stopniowo ;)

 

Edit 3. Jak czytam opinie o P5K z tego starego tematu to nie wiem chyba trafiłem jakąś super sztukę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta to Thermal Grease 1, nie wiem czy dobra.

Kiedyś podkręcałem FSB do 376 (co daje 3,2) bez zmian napięcia i było wszystko dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Słaba 3-fazowa sekcja zasilania na "gołej" P5K więc dla 4 rdzeni o TDP 95W wskazane jest wykonać pencilmoda

Mój link

za pomocą miękkiego ołówka np. 2B.

Czy jest opcja podbicia samego FSB do 400 na przykład bez zmiany reszty ustawień?

Wątpliwe że system w ogóle odpali przy takim ustawieniu dla podanej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puściłem OCCT na jakieś 15minut, temperatury podczas obciążenia 60-65stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na boxie ? Ktory test uruchomiles ?

Ponadto pamietaj, ze jak podkrecisz + zmienisz napiecie to temp skocza dosc mocno a dodatkowo - sekcja zasilania (ktorej temp. nie widzisz) dostanie po pupie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na boxie ? Ktory test uruchomiles ?

Ponadto pamietaj, ze jak podkrecisz + zmienisz napiecie to temp skocza dosc mocno a dodatkowo - sekcja zasilania (ktorej temp. nie widzisz) dostanie po pupie ;)

Tak na Boxie, w OCCT nic nie zmieniałem bo nie ogarniam więc puściłem na domyślnych ustawieniach.

 

https://zapodaj.net/dfc55c04cd520.png.html

 

Nie wiem czy taka informacja coś pomoże, ale Core Voltage dochodzi do 1.152V max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem czy taka informacja coś pomoże, ale Core Voltage dochodzi do 1.152V max.

To jest niskie napięcie, nawet biorąc pod uwagę vdroop na płycie. Możesz jeszcze sprawdzić w cpu-z napięcie w spoczynku i pod obciążeniem dla FSB 400. Generalnie masz dobrą sztukę CPU skoro jest stabilnie i chłodno w OCCT przy napięciach auto i boxowym chłodzeniu. Końcową stabilność sprawdzisz w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręciłem q9300 do 3,5ghz z gtx960 4GB, czyli wydajność 1050ti i ten zestaw dawał rade ale Asus p5k robił problemy z takim OC. Na 3,3GHz było stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kręciłem q9300 do 3,5ghz z gtx960 4GB, czyli wydajność 1050ti i ten zestaw dawał rade ale Asus p5k robił problemy z takim OC. Na 3,3GHz było stabilnie.

Jeśli nie robiłeś pencilmoda to pewnie nieźle żyłowałeś Vcpu w biosie jeśli to była "goła" P5K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób gościu tego pencil moda.

Jest szansa że na niższym napięciu mógł byś wszystko ustabilozować.

Bo na boxowym też o temperatury się wszystko rozbije.

Musisz mieć w najbardziej wymagających scenariuszach kiedy używasz komputera, nie więcej jak 72 stopnie.

Już pominąłbym OCCT, Linx, choć min. 15 min w Linx powinien wytrzymać do wstępnych testów stabilności, bezwzględnie.

Najwyżej na ten czas otwórz obudowę i jak masz, weź biurowy wentylator tyłem na wydmuchiwanie powietrza z Linx/OCCT.

I oczywiście zmień pastę pod CPU, i pod mostkiem też polecam (ten radiator obok CPU).

 

Wpisz w Google:

"Jak podkręcić procesor - Poradnik (strona 6)" i poczytaj.

I jeśli udałoby Ci się osiągnąć chociaż 3.6, nie będzie źle. Zależy co płyta na to.

 

Generalnie przy lepszym GPU, ustawisz zawsze wyższe detale, podczas gdy FPS się mocno nie musi zmienić względem nawet low na dużo słabszym GPU które wtedy wyciągnie podobny FPS. Będzie podobnie niski. Tak np. w FC5 mniej więcej jest.

Także w wybranych tytułach i rozdzielczościach (np. VSR/DSR) opłaci się nawet i szybsza karta.

Byle nie robić celowo overkilla względem CPU i rozglądać się powoli za czymś lepszym.

A 4GB VRAM względem 2GB, to ostre, fajne tekstury, lub też czasem wyższa rozdzielczość.

Także to nie jest zły wybór na start.

2GB niedługo nikt nie będzie chciał, i spadną cenowo na łeb na szyję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie robiłeś pencilmoda to pewnie nieźle żyłowałeś Vcpu w biosie jeśli to była "goła" P5K.

Pewnie tak, szczegółów już nie pamietam :) dopóki działała moja płyta evga z nforce chyba 650 nie było żadnych problemów ale tam po dołożeniu 2x2gb ram system bym niestabilny. Ogólnie wtedy wyleczyłem się z 4 kości RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na pewno 440FSB (z pencilmodem czy bez) jest do uzyskania na P5K skoro jakiś Turek puszczał na wersji okrojonej (P5K SE) X5460 na FSB442

. Pytanie tylko czy 8GB ramu nie będzie robiło problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno 440FSB (z pencilmodem czy bez) jest do uzyskania na P5K skoro jakiś Turek puszczał na wersji okrojonej (P5K SE) X5460 na FSB442

. Pytanie tylko czy 8GB ramu nie będzie robiło problemów.

Mam jeszcze tego q9300 i Asusa p5k, kusi żeby wrócić do tego konfigu i sprawdzić ile da się maksymalnie z niego wyciągnąć :) tylko RAMki posprzedawałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale ja nie zamierzam podkręcać do 3.6...

Max do 3.4

3,4 masz dla FSB400 więc tyle już zrobiłeś. Chociaż przy 1050ti trochę więcej raczej by nie zaszkodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3,4 masz dla FSB400 więc tyle już zrobiłeś.

Nie napisałem nigdzie, że zrobiłem OC tylko DOPIERO zamierzam.

 

 

#edit Przedchwilą ustawiłem FSB na 400, Dram na 800mhz (reszta na auto).

Puszczę test i zobaczę temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyższe Vcore to i wyższe temperatury. 77 stopni na boxie, nie jest źle. W grach tyle nie będzie. Poza tym miej świadomość że Tjmax dla q9550 to 100stopni jeśli chodzi o temperaturę rdzeni. Jedź z tym klocem wyżej. Sprawdź na jakie obroty wskakuje wentylator boxowy podczas testu w OCCT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe Vcore to i wyższe temperatury. 77 stopni na boxie, nie jest źle. W grach tyle nie będzie. Poza tym miej świadomość że Tjmax dla q9550 to 100stopni jeśli chodzi o temperaturę rdzeni.

Jak przyjdzie mi karta, to wszystko ogarnę z kurzu (staram się to robić systematycznie co jakiś czas) oraz zmienię pastę na procku. Dzięki za pomoc :).

Tak czy siak komputera nie zcrashowało ani nic z tych rzeczy.

 

#edit. Wiesz, nie bardzo chcę go kręcić wyżej niż 3,4. Za pare miesięcy zamierzam zakupić płyte główną oraz procesor więc wytrzymam na takim taktowaniu ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak LinX lub OCCT - Linpack przejdzie 15 min, to można stwierdzić wstępnie że jest stabilnie.

Temperatury niezłe jak na box.

Pastę wymienić na chociaż MX-4, i może nie będzie źle.

Niemniej przy 80 stopniach w grach bym raczej nie był zadowolony.

Quady jeszcze za wysokich temperatur nie tolerowały aż tak dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak czy siak komputera nie zcrashowało ani nic z tych rzeczy.

Miałem obawy czy komputer będzie stabilny przy zmianie samego FSB ale widocznie masz dobrą sztukę CPU. Ten model często przy samej zmianie z fabrycznych 333 na 400MHz FSB chodzi stabilnie przy swoim domyślnym, fabrycznym napięciu (tzw. VID) i to niezależnie od tego jak duży jest vdroop na płycie czyli spadek napięcia pod obciążeniem i różnica między napięciem ustawionym lub podawanym (przy ustawieniu auto) w biosie a tym odczytanym np. w cpu-z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę może z pencil modem coś by jeszcze poleciał wyżej bez jakiejś znaczącej zmiany napięć.

Napięcia w stresie można sobie porównać przed i po w HWiNFO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak LinX lub OCCT - Linpack przejdzie 15 min, to można stwierdzić wstępnie że jest stabilnie.

Temperatury niezłe jak na box.

Pastę wymienić na chociaż MX-4, i może nie będzie źle.

Niemniej przy 80 stopniach w grach bym raczej nie był zadowolony.

Quady jeszcze za wysokich temperatur nie tolerowały aż tak dobrze.

W takim razie pojadę kupić/zamówić tą paste

https://www.morele.net/arctic-mx-4-4g-pasta-termiczna-357263/ o tą chodzi mam rozumieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...