Skocz do zawartości
weekovsky

AMD RYZEN 5 2600 problem freezy w grach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam problem mój wynika w freezach w grach, stał on się nagle.Podczas gry jest spadek fps rzędu 10-20 i widać ewidentnie ścięcie ekranu na dosłownie 1/4 sec. Zauważyłem to w Apex Legends po updatcie, mówię kij tam znowu coś namieszali z optymalizacją. Sprawdziłem potem w fortnie i to samo bo tam potrafiły mi dropnąć fpsy do 60 ze 150 w jakimś locie czy tam biegajac po lokacji jakiejś nawet o 20 co i tak było odczuwalne przycinką. Zacząłem drążyć no i pierwsze co to wiadomo sterowniki od grafiki zainstalowane na nowo, downgrade też nie pomógł. Potem update biosu poszedł do najnowszej wersji i też nic nie dało. Moim zdaniem wynika to z winy procesora choć sam nie wiem, bo teoretycznie nie widać spadków zegarów bo maksymalnie procesor łapie 55 stopni pod full obciążeniem. Zrobiłem testy OCCT i po 29sec wywala mi błąd "Error Dected on Core #0". Niżej zamieszczam screeny po benchmarku.

https://imgur.com/a/sFGLTmE

Edit: Zrobiłem drugi test i efekt "Error Detected on Core #1" 

https://imgur.com/a/QaWOQZ0

 

Procesor AMD RYZEN 5 2600, Fortis 3

Grafika RTX 2070

Płyta MSI b450 GAMING PLUS

RAM DD4 G Skill RipJaws 3200MHz

Zasilacz thermaltake 530W

Edytowane przez weekovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź ustawienie w biosie na ustawienie kontroli temperatury procka powyżej jakiejś temperatury i podkręć chłodzenie i uruchom test jeszcze raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jakby płyta podawała za niskie napięcie na CPU , zasilacz sprawny ?

 

Spróbuj ręcznie podnieść napięcie podawane na CPU , CPU-Z powinien Ci poprawnie pokazać Vcore ... pod obciążeniem powinno oscylować około 1.20 - 1.25 [V] bez OC

 

OCCT wrażliwe jest też na niestabilność pamięci !

 

W 1 kroku dałbym Vcore + 0,05 jeśli nadal będzie sypało błędami , obniż taktowanie pamięci i testuj na coraz wyższych częstotliwościach ... lub wydłuż timingi .

 

Napięcie na pamięciach masz prawidłowe ?

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie w trybie xmp jest na auto, jak podkrecalem na 4GHz to na napięciu 1.36 nie sypało błedami ale freezy były dalej, zaraz sprawdze na bazowy zegarze i ustawie na sztywno tak jak mówisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w instrukcji od płyty rodzaje obsługiwanych pamięci i kompatybilność z twoimi ewentualnie spróbuj obniżyć ich taktowanie i jeszcze raz uruchom test

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe też że temperatury są b.wysokie , bo przy ponad 1.30 [V] Ryż grzeje się już ostro ...

 

OCCT źle pokazuje realną temperaturę ..

 

Temperaturę dobrze pokazuje np: AIDA64 extreme to jest program Trial ..

https://www.aida64.com/downloads

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem coś jeszcze wysokie EDC. Czego jest powodem ?  Screen niżej.

https://imgur.com/a/Lx6UfsH

Sprawdzane na hwmonitorze temp. te praktycznie te same, procek sie nie grzeje.

Edytowane przez weekovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby rozumiem o co z tym chodzi, po przestawieniu trybu zasilania na balanced w spoczynku EDC jest male i optymalne, ale w grach itd skacze juz do prawie maksa, na trybie wysoka wydajnosc w spoczynku potrafi miec pd 90 do 100, czy to jest normalne? I czy to moze byc problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to masz problem z niestabilnym RAMem. Masz RAM w 1 i 2 slocie licząc od CPU? Jak tak, to przywróć wyłącz XMP i zobacz, czy nie będzie poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram siedzi w 2 i 4 slocie, przynajmniej tak zaleca producent z tego co wiem, chyba że się mylę. Dziwi mnie żeby było coś nie tak z ramem bo wszystko było w porządku wcześniej. Przełożenie do 1 i 3

 slotu komp nie bootuje także musi być 2 i 4 slot. Wylacze teraz xmp i zoabcze jak wyglada sprawa.

 

Dobra sprawa wyglada tak ze bez xmp puscilem test i z 5 min ponad chodzil bylo git. Wlaczylem z powrotem xmp i 2 min i sie wyjebalo znowu.

 

Sprawdziłem w gierce i bez xmp nie bylo prawie w ogole sciec w apex legends, fortnite dalej malo grywalny z dropami do 60 fps, na xmp widoczne freezy. Więc to ram? Reklamować da to coś? Jeszcze wezme od kolegi przełoże i sprawdzę, ma całkowicie inne ramy i wtedy jeszcze sie okaze.

 

Może jeszcze jakieś pomysły, żeby potwierdzić, że to ram?

Edytowane przez weekovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram siedzi w 2 i 4 slocie, przynajmniej tak zaleca producent z tego co wiem, chyba że się mylę. Dziwi mnie żeby było coś nie tak z ramem bo wszystko było w porządku wcześniej. Przełożenie do 1 i 3

 slotu komp nie bootuje także musi być 2 i 4 slot. Wylacze teraz xmp i zoabcze jak wyglada sprawa.

 

Dobra sprawa wyglada tak ze bez xmp puscilem test i z 5 min ponad chodzil bylo git. Wlaczylem z powrotem xmp i 2 min i sie wyjebalo znowu.

 

Sprawdziłem w gierce i bez xmp nie bylo prawie w ogole sciec w apex legends, fortnite dalej malo grywalny z dropami do 60 fps, na xmp widoczne freezy. Więc to ram? Reklamować da to coś? Jeszcze wezme od kolegi przełoże i sprawdzę, ma całkowicie inne ramy i wtedy jeszcze sie okaze.

 

Może jeszcze jakieś pomysły, żeby potwierdzić, że to ram?

Widocznie te Gskille są na słabych kościach i nie lubia sie z kontrolerem pamieci ryzena dlatego nie działa profil xmp albo płyta głowna za słaba do 3200 MhZ.

U mnie na podobnym secie nie ma problemu pamięci chodzą na 3400 procek 4 Ghz na napieciu 1.320 v wszystko OCCT, Aida ,Cinebench,Prime etc przechodzijedeynie temperatury dochodzą do 64 stopni w testach.w grach max 55 ale widać ze ryzen odzywa na szybkich pamieciach jest jakies 10 klatek wiecej w grach i nie ma dropów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapiałem od ziomka pamiątki od corsarza i nie było żadnych błędów, ale wydaje mi sie ze i tak były freezey nie wiem, chyba ostatecznie zrobie formata i zobaczymy jak to bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz potrzeby robić formata :hmm::question:

Jak poprawiło się na auto, to sprawa wygląda tak jak napisał slawinho, t.j reasumują. Trafił Ci się słaby RAM, masz 2 opcje:

1 Wymieniasz na nowy, inny model w ramach 14 dniowego zwrotu, jeśli jeszcze Ci przysługuje. RAM nie jest raczej walnięty, możesz spróbować jeszcze sprawdzić każdą kość z osobna w 2 slocie licząc od CPU z włączonym XMP, może jedna jednak będzie walnięta, a na ustawieniach auto nie sypie tak błędami.

2. Mogę Ci napisać jak go ustawić, to może coś da się z niego jeszcze wykrzesać. (Może np. trzeba podnieść pewne napięcia i będzie ok).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz potrzeby robić formata  :hmm:  :question:

Jak poprawiło się na auto, to sprawa wygląda tak jak napisał slawinho, t.j reasumują. Trafił Ci się słaby RAM, masz 2 opcje:

1 Wymieniasz na nowy, inny model w ramach 14 dniowego zwrotu, jeśli jeszcze Ci przysługuje. RAM nie jest raczej walnięty, możesz spróbować jeszcze sprawdzić każdą kość z osobna w 2 slocie licząc od CPU z włączonym XMP, może jedna jednak będzie walnięta, a na ustawieniach auto nie sypie tak błędami.

2. Mogę Ci napisać jak go ustawić, to może coś da się z niego  jeszcze wykrzesać. (Może np. trzeba podnieść pewne napięcia i będzie ok).

 

 

 

 

 

Po formacie nie sypie błędami ale freezy występują, już kurwa nie mam pomysłu, jak możesz weź opisz co można zrobić  z tym bo zwrot mi nie przysługuje. Bo to nie jest normalne że idziesz i nagle fps spada ze 144 do 135 i masz przycięcie, jak to się dzieje że nagle po dwóch tygodniach zaczyna się tak dziać

Edytowane przez weekovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź moduły osobno z xmp, jak pisałem wyżej. Jak będą dobre to postaram się pomóc je ustawić.

Sprawdź stabilność za pomocą Dang Wang memtest, każdy modułów (osobno) ma przejść 200% bez błędów.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę te ramy ale zauważyłem, że największe ściecia sa przy wylaczonym vsyncu a przy podwojnym buforowaniu sa sporadyczne, dodam ze monitor 144hz i syngal plynie po DP.

Edytowane przez weekovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz niestabilny RAM po włączeniu XMP, XMP to profil OC, to tak jakbyś miał niestabilne OC RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawdze i dam znac, tylko zastanawia mnie czemu przez tyle czasu bylo stabilnie a nagle jeblo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może bios updatowałeś zmieniła ci się AGESA i już pamięć nie chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może bios updatowałeś zmieniła ci się AGESA i już pamięć nie chodzi

 

Ale przed zmianą BIOSA to samo się działo, ogarnąłem kolejne pamiątki od ziomka, potrzymam jeden dzień i zobaczymy co z tego będzie. Zapuszczę testy dla moich pamiątek jeszcze i się okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie apropo ryzenów, czy wytłumaczy mi ktoś czy ten procek w końcu działa na swoich taktach, czy to jest jakieś zaniżone wszystko ??

 

link do screena: https://imgur.com/P8OzELY

 

mam go po OC na 4.00 i czemu menedżer zadań, cpu-Z i ten ryzen master pokazuje podczas bencha jakieś wartości typu 1.500 Ghz ?? :hmm: czemu podczas benchmarka nie odpala się na 4.00 tak jak pisze w menedżerze, jako jego maksymalną wartość (OC)

 

czy on działa ciągle w jakimś trybie oszczędnościowym i się marnuje ?

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wymienione ramy 3 razy, od jednego ziomka wsadziłem lpxy 3Ghz , od drugiego tez wzialem lpxy i to samo, dałem wsadzić mu moje g skille i u niego hulaja. Jakies pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie apropo ryzenów, czy wytłumaczy mi ktoś czy ten procek w końcu działa na swoich taktach, czy to jest jakieś zaniżone wszystko ??

 

link do screena: https://imgur.com/P8OzELY

 

mam go po OC na 4.00 i czemu menedżer zadań, cpu-Z i ten ryzen master pokazuje podczas bencha jakieś wartości typu 1.500 Ghz ?? :hmm: czemu podczas benchmarka nie odpala się na 4.00 tak jak pisze w menedżerze, jako jego maksymalną wartość (OC)

 

czy on działa ciągle w jakimś trybie oszczędnościowym i się marnuje ?

 

wyłącz w biosie te energooszczędne bzdety i będziesz miał cały czas 4.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jaki konkretnie masz model GPU i ile masz wtedy RPM? Tak z ciekawości bo nie masz nic w sygnie więc nie wiadomo o jaką konkretnie kartę chodzi...  
    • Nie tylko Microsoft nie błyszczy grami w tej generacji, bo Sony też odwala manianę brakiem swoich exclusivów. Patrząc przez exclusivy first party Sony na PS3 i PS4, to PS5 jest mierna w tym zakresie.   Sama idea konsoli - czyli ściągasz i wiesz że grasz na 100% płynnie min. 30 fps jest tutaj BARDZO DUŻĄ różnicą niż handheldy ww Dobrze że podlinkowałeś recenzję Legiona GO - bardzo dobrze tam widać że trzeba ręcznie ustawiać gry na 800p i niskie ustawienia graficzne, aby było płynnie. Wg mnie za 2-3 lata sprzęt będzie już nie do grania w gry AA/AAA. A konsola daję tę pewność że wkładasz -> grasz; nic więcej. Już dawno odechciało mi się PC, patrzenia na wymagania i upgrade, bo coś działa słabo, lub w ogóle nie działa. Dlatego pisałem że ja chciałbym konsolę przenośną od M$ lub Sony.   No chyba jednak nie..... ------------------------------------------------------------ Podcast luty 2024r. Prezes Xbox Sarah Bond i Phil Spencer; dyrektor biznesowy i dyrektor generalny Microsoft Gaming. Cytaty: - "jesteśmy także zaangażowani w plan następnej generacji. Naszym głównym celem jest dostarczenie największego skoku technologicznego, jaki kiedykolwiek widziałeś w generacji sprzętu" - "następny Xbox powstanie i będzie fizyczną konsolą, a nie przystawką do telewizora czy inną usługą w chmurze." - "Xbox nie zamierza zrezygnować z tworzenia konsol"
    • poniżej 10 % to masz z 60-80W - ile różnicy ci robi kilka procent sprawności przy takim poborze ?
    • Rozumiem parcu, że chcesz mieć pewność w 100% co do twojego wyboru i to normalne, myślę, że każdy tak ma. Te ledowe faktycznie mają mniejszą szansę na awarię przez to, że mają mniejszą liczbę ruchomych części. Ogólnie laserowe są przeznaczone głównie do firm, gdzie drukuje się mega dużo czarno białych papierów, natomiast w twoim przypadku myślę, że drukarka LED będzie dobrym rozwiązaniem, bo skoro sporadycznie drukujesz to pewnie zależy ci na jakości wydruku. Znalazłem model z wifi skoro Ci brakuje aktualnie, ale nie jest dostępny na ten moment, więc możesz sobie za jakiś czas zerknąć czy już jest dostępna ewentualnie zadzwonić do nas to wtedy doradcy postarają się ustalić czas oczekiwania na model:  - Brother MFC-L8390CDW + ADF  + DADF + WIFI + Duplex  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...