Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Setu1337

Komputer sam się wyłącza oraz tylko połowa ramu "działa"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od pewnego czasu mam problem z ramem i wyłączającym się komputerem. Od jakiegoś miesiąca połowa ramu jest zablokowana czy coś się z nią stało, wszędzie wykrywa mi normalnie 8gb, lecz gdy odpale grę która zajmuje ok. 2gb ramu to już mam 50% zużycia. Nie wspomne o bardziej wymagających grach. A co dopiero korzystanie z innych aplikacji na komputerze w trakcie grania (teamspeak 3, discord), kiedyś nie było z tym problemu. Drugim problemem jest to, że od tygodnia wyłącza mi się komputer, po dokładnym wyczyszczeniu przez 1 dzień działał normalnie. Dokładniej problem wygląda tak, że jestem w stanie normalnie korzystać z komputera przez kilka godzin, grać w mniej wymagajace gry lecz gdy odpale jakąś nowszą grę, wspomogę się przykładem gry GTA V, jestem w stanie pograć z max 10 minut po czym komputer sam z siebie wyłącza się. Wygląda to jakby ktoś nagle odłączył kabel od zasilacza, podłączył go i komputer bez problemu odpala od nowa.

 

Specyfikacje:

Karta graficzna - Geforce GTX 1060 6gb

Procesor - AMD Ryzen 5 1600

Ram - Goodram iridium 2x4gb

Zasilacz - Chieftec GPA-500S8 500W

 

Na koniec dodam jeszcze, że gdy komputer się wyłącza temperatury (procesora, karty graficznej) wynoszą max. 70 stopni przy wymagajacych grach, ale zazwyczaj wyłącza się przy ok. 60. A co do ramu to próbowałem już pojedyńczo wsadzać kości i nie było żadnego problemu, a zmiana wejść kości nic nie pomogła.

Napisałem te 2 problemy w jednym poście, ponieważ wydaje mi się, że ram może mieć coś z tym wspólnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem RAM jest raczej niezwiązany z wyłączaniem się komputera. To może być związane z zasilaczem lub płytą główną. Przydałoby się sprawdzić jak komputer zachowuje się podczas sztucznego maksymalnego obciążenia np. w OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem Twój problem z RAMem - masz 8GB, odpalasz grę, którą zajmuje 2GB i masz zajęte 4GB. Wziąłeś pod uwagę, że system też zajmuje część RAMu?

 

Co do restartów to ściągnij OCCT i wrzuć PSU Test. Przy okazji obserwuj temperatury. Jeśli to wina zasilacza, to komputer pewnie po kilku sekundach się zrestartuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ramem jest tak, niby wszędzie pokazuje ze jest 8gb ale gdy odpale grę, aplikacje która zajmuje znaczna część np. 2gb to już mam 50% zużycia Ramu, więc po tym wnioskuję że działa tylko połowa.

A co do wyłączania się komputera wczoraj zdjalem obudowę działał normalnie, ale jednak wolę wydać pieniądze na naprawę niż czyścić co 2 dni. Do tego w domu mam psa i czasami wchodzi pod biuro i boję się że wsadzi nos nie tam gdzie trzeba. A sama gra z otwartą obudowa jest dosyć nie przyjemna bo komputer nie jest najcichszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że gdy gram w GTA V i mam w tle odpaloną przeglądarkę to na menedżerze zadań pokazuje się - W urządzeniu brakuje pamięci.

 

Zrobiłem test przez OCCT tak jak mówiliście i przez 10 min testowania komputer nie wyłączył się, temperatury były w normie ok. 60 stopni.

60

Dodam załącznik do screenshota z menedżera zadań podczas testowania (widać o co chodzi mi z ramem) przy testowaniu program zużywa ok. 2000mb ramu i już jest 60% zużycia, Oraz zdjęcia po wykonanym teście.

 

JxfQDUb.png

PhQSzow.png

0t3AIcW.png

F8abXQz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W urządzeniu brakuje pamięci.

 

Taki komunikat wyświetlą się gdy masz źle ustawioną / wyłączoną pamięć wirtualną.

 

 

 

Komputer > właściwości > Zaawansowane ustawienia systemu > zaawansowane > wydajność > ustawienia

 

Ustaw pamięć wirtualną dla dysku systemowego na automatycznie zarządzaną przez system i reset. To powinno rozwiązać problem z ramem.

 

 

 

 

Na crashe komputera przejrzyj dziennik zdarzeń > zakładka system. Patrz na konkretną minutę wyłączenia komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc z ramem nic nie pomaga ale mam pytanie czy jest możliwe to, że mam jakiegoś wirusa/program który jest niewidoczny i zużywa ram?

 

A co do wyłączania się komputera to narazie jest ok (zdjalem ściankę obudowy) tyle że co chwilę musze go sprzątać bo sierści psa jest pełno w środku komputera, teraz wyłącza się tylko przy np. Pubg bądź overwatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wejdź w menedżerze zadań w zakładkę wydajność, potem pamięć, i pokaż co tam widać

 

hND0uDx.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, jeszcze co do wyłączania się komputera to znowu zaczął to robić nawet przy mniej wymagajacych grach np. ostatnio wyłączył mi się po 20min grania w Minecraft. Komputer został dopiero co odpalony w tle discord do gadania z kolegami, minecraft i to wszystko, 20 min i nagle wyłączony.

JOeMjBI.png

Podczas robienia zdjęcia (screenshota) na komputerze odpalony był tylko dicord, steam i przeglądarka. Dodam jeszcze, że kilka dni temu zrobiłem format kompa który nic nie pomógł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...