Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Markus_Krak

Monitor 4k jaki optymalny rozmiar matrycy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym Was zapytać o to jaki jest właściwy rozmiar monitora dla rozdzielczości 4k 16:9. Chodzi mi o pełne 3800x2160. Dotychczas wychodziłem z założenia, że istnieją pewne rozmiary matryc dla których maksymalna wielkość piksela jest optymalna. Z tego co czytałem i używam, dla 24” przyjęto max 1920x1080, dla 27” 2560x1440. Co prawda pojawiają się wynalazki, wychodzące dość znacznie ponad te zasady, ale w mojej ocenie są one kierowane do osób, które przedkładają inne indywidualne nazwałbym to „skłonności” nad komfort używania monitora. No bo jak inaczej nazwać np. monitor 1920x1080 w rozmiarze 27”. O ile grać i oglądać filmy to się na tym da, to praca w oknach i wielkość piksela jest masakryczna. I oto jakby przecząc tym zasadom, już dość dawno pojawił się za (bagatelka) 11tys. Pln monitor:

https://www.asus.com/pl/Monitors/ROG-SWIFT-PG27UQ/

Zastanawiam się, co przyświecało Asusowi, że toto wypuścił…

Rozumiem, że raczej pod kątem szeroko rozumianego „gejmingu” bo jak wyjść z gry to trochę ciężko trafić myszką w ikonę…

Wydawałoby się, że optymalny rozmiar matrycy dla 4k to 32” ale może niech ktoś wyprowadzi mnie z błędu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest coś takiego jak skalowanie, więc w sumie nie ma optymalnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym Was zapytać o to jaki jest właściwy rozmiar monitora dla rozdzielczości 4k 16:9. Chodzi mi o pełne 3800x2160. Dotychczas wychodziłem z założenia, że istnieją pewne rozmiary matryc dla których maksymalna wielkość piksela jest optymalna. Z tego co czytałem i używam, dla 24” przyjęto max 1920x1080, dla 27” 2560x1440. Co prawda pojawiają się wynalazki, wychodzące dość znacznie ponad te zasady, ale w mojej ocenie są one kierowane do osób, które przedkładają inne indywidualne nazwałbym to „skłonności” nad komfort używania monitora. No bo jak inaczej nazwać np. monitor 1920x1080 w rozmiarze 27”. O ile grać i oglądać filmy to się na tym da, to praca w oknach i wielkość piksela jest masakryczna. I oto jakby przecząc tym zasadom, już dość dawno pojawił się za (bagatelka) 11tys. Pln monitor:

https://www.asus.com/pl/Monitors/ROG-SWIFT-PG27UQ/

Zastanawiam się, co przyświecało Asusowi, że toto wypuścił…

Rozumiem, że raczej pod kątem szeroko rozumianego „gejmingu” bo jak wyjść z gry to trochę ciężko trafić myszką w ikonę…

Wydawałoby się, że optymalny rozmiar matrycy dla 4k to 32” ale może niech ktoś wyprowadzi mnie z błędu..

Tak, optymalny rozmiar matrycy dla 4k to 32 cale. Na 27 calach ciężko zauważyć różnice między 1440p a 4k, chyba, że ktoś siedzi z nosem w monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie optymalne jest 40", miałem 43" był już ciut trudniejszy do ogarnięcia wzrokiem z tej odległości, ale oddałem go dlatego że matryca była do dupy a nie że był za duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiego biurka żeby 40" postawić na nim. Już 27" wisi u mnie na ścianie.. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, optymalny rozmiar matrycy dla 4k to 32 cale. Na 27 calach ciężko zauważyć różnice między 1440p a 4k, chyba, że ktoś siedzi z nosem w monitorze.

Co oczywiście nie jest prawdą. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Isharoth

Czyli co brać asusa 27" i skalowanie załatwi sprawę?

Tyle, że przy tej samej odległości od monitora to chyba skalowanie nie pomoże. Wszystko będzie "mniejsze"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalny jest taki jak i twoje preferencje może być 27 a może być i 43", osobiście nawet lubię grywać na 55" 4k, wrażenie dużego ekranu robi swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicę między 4k 27'' a 1440p 27'' widać bez problemu, o ile siedzi się w miarę blisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...