Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Aspartam K

Jakie MB i RAM do Ryzen 5 2400g?

Rekomendowane odpowiedzi

RAM:

- 3200 Mhz, ale nie na papierku, trudno znaleźć zestaw gdzie coś takiego udźwignie i to na dłuższy czas. Czasami nawet taktowanie działa, ale na pewien czas, potem się ono zmniejsza,

- dwie kości, dual channel, nie trzeba chyba tłumaczyć,

- coś w cenie 300-500 zł. najlepiej jak najtaniej,

- 8gb/16gb całej pamięci.

 

MB:

- wszystko co MB ma mieć: HDMI, UEFI, sieciowa, dźwiękowa integra czy chociażby PCI, potrzebuje też VGA

- najlepiej 4 sloty na RAM, minimum 2, w przypadku 4 nie chcę sytuacji gdzie z dwóch przeskakuje na cztery i zmniejsza mi się taktowanie

- mieć możliwości OC, chociaż to bardziej jako atut niż konieczność,

- obsługiwać Ryzena i prędkość RAM 3200 Mhz, ale to już oczywistość.

 

Głównie problem jest z 3200 Mhz w dwóch kościach 4GB (razem 8GB) - bardzo sporo w miarę tanich ramów nie obsługuje w ogóle 3200 Mhz nawet jak widnieje taka prędkość w specyfikacji RAM i MB jest w stanie taką prędkość pociągnąć. Jeśli jest to za tanie to chcę chociaż aktualnie najtańszy wariant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM:

- 3200 Mhz, ale nie na papierku, trudno znaleźć zestaw gdzie coś takiego udźwignie i to na dłuższy czas. Czasami nawet taktowanie działa, ale na pewien czas, potem się ono zmniejsza,

- dwie kości, dual channel, nie trzeba chyba tłumaczyć,

- coś w cenie 300-500 zł. najlepiej jak najtaniej,

- 8gb/16gb całej pamięci.

 

MB:

- wszystko co MB ma mieć: HDMI, UEFI, sieciowa, dźwiękowa integra czy chociażby PCI, potrzebuje też VGA

- najlepiej 4 sloty na RAM, minimum 2, w przypadku 4 nie chcę sytuacji gdzie z dwóch przeskakuje na cztery i zmniejsza mi się taktowanie

- mieć możliwości OC, chociaż to bardziej jako atut niż konieczność,

- obsługiwać Ryzena i prędkość RAM 3200 Mhz, ale to już oczywistość.

 

Głównie problem jest z 3200 Mhz w dwóch kościach 4GB (razem 8GB) - bardzo sporo w miarę tanich ramów nie obsługuje w ogóle 3200 Mhz nawet jak widnieje taka prędkość w specyfikacji RAM i MB jest w stanie taką prędkość pociągnąć. Jeśli jest to za tanie to chcę chociaż aktualnie najtańszy wariant.

 

 

https://www.x-kom.pl/lista/ynavd91aw

 

ten mobas to wyższa półka jeśli chodzi o jakość wykonania i sekcje zasilania, 6 faz na ir3555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam strix x370 na 2400g - nie mam problemu z ramem ba od nowosci nie miałem.

Nie będę również miał problemu z zamontowaniem jakiegokolwiek ryzena ponieważ sekcja mi nie wybuchnie ;)

O wsparciu nie wspominam ponieważ to Asus.

 

https://allegro.pl/oferta/asus-strix-x370-f-gaming-am4-dp-usb-c-atx-ddr4-m-2-7700767871

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamieć jak najbardziej sobie daje radę. Zawsze uzyskasz to, co jest napisane na opakowaniu, a prawie zawsze przynajmniej trochę więcej. Problemem nie jest ram, a procesor. "Kiepski" ram przełożony na intela nagle zaczyna śmigać :]

 

Potrzebujesz koniecznie 16GB RAM. Nie masz karty graficznej, więc sporo ramu będzie wykorzystywane jako VRAM. Przy 8GB bardzo by ci pamięci brakowało.

 

Ogólnie się wkopałeś z tym procesorem, bo jest polecany przez Kościół AMD jako cuda na kiju, a żeby uzyskać i tak niespecjalną wydajność obiecywaną w testach, które dość mocno rozjeżdżają się ze zdrowym rozsądkiem, trzeba wydać kupę kasy na inne elementy. Tutaj nade mną masz szeregowego fanboya AMD, który do teoretycznie budżetowego proca (to tylko 4 niespecjalne rdzenie...) zaoferował ci płytę za 500 złotych i ram za drugie tyle. I nie widzi z tym problemu :E

 

Jeśli masz jeszcze możliwość wycofania się z tego zakupu, na allegro dostaniesz używkę i5-8400 z długą gwarancją za ~650, nówkę płytę na b360 z 8gb ram kupisz spokojnie za 450 złotych i nie musisz stawać na rzęsach, bo wymagania wobec płyty będą znikome, do tego dorzucisz sobie rx570 i będziesz miał maszynę zupełnie bez porównania z tym, co teraz składasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z płyt, które mają PCI i VGA będą tylko płyty b350(wymagają update BIOSu),

www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-b350-plus-90mb0tg0-m0eay0-1137487

i b350 pc mate, tylko z jakiegoś powodu podrożała z 360zł na 600zł :lol2: :lol2: :lol2:

- najlepiej 4 sloty na RAM, minimum 2, w przypadku 4 nie chcę sytuacji gdzie z dwóch przeskakuje na cztery i zmniejsza mi się taktowanie

Nie rozumiem do końca, rozwiń to. Jeśli myślisz o zapełnieniu 4 slotów na RAM w przyszłości, to nawet o tym nie myśl, chyba że wystarczy Ci taktownie na poziomie 2666mhz. Będzie to działać, bez gwarancji, jak kupisz zestaw 4x8gb na samsungach b-die, koszt około 800zł za zestaw 2x8gb.

RAM 2x4gb 3200mhz, który powinien działać z samego XMP :

 

www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-hx432c16pb3k2-8-774209/?component=reviews

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-8gvk-707299/

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-8gtz-827428/

 

Przy czym poleciłbym G.skille bo będą na samsungach e-die.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widząc co się odwala to nie mam zamiaru wydawać na procek tylko samo ile na RAM czy MB, bo to się mija z celem. Płyta 600 zł. a procek 650 zł. miał być fajny zestaw za 2200 zł. a z czego widzę to straszna lipa.

 

Da się ułożyć coś ciekawego z Ryzenem i gtx/rx? Intel mnie w ogóle nie interesuje i do tego używek też wolałbym nie widzieć. A na docinki znajdźcie sobie inny temat, bo nic to nie wnosi do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widząc co się odwala to nie mam zamiaru wydawać na procek tylko samo ile na RAM czy MB, bo to się mija z celem. Płyta 600 zł. a procek 650 zł. miał być fajny zestaw za 2200 zł. a z czego widzę to straszna lipa.

 

Da się ułożyć coś ciekawego z Ryzenem i gtx/rx? Intel mnie w ogóle nie interesuje i do tego używek też wolałbym nie widzieć. A na docinki znajdźcie sobie inny temat, bo nic to nie wnosi do tematu.

 

https://www.x-kom.pl/lista/qizbfuaoo

 

Trzeba było mówić, że potrzebujesz czegoś za małe pieniądze.

 

VGA już nie ma, musisz posiłkować się adapterem. PCI też. Nie wiem o co ci chodzi z tymi pamięciami.

 

16 gb wypada lepiej cenowo niż 8gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/qizbfuaoo

 

Trzeba było mówić, że potrzebujesz czegoś za małe pieniądze.

 

VGA już nie ma, musisz posiłkować się adapterem. PCI też. Nie wiem o co ci chodzi z tymi pamięciami.

 

16 gb wypada lepiej cenowo niż 8gb

 

Ale tam jest PCI-E.

 

3000 Mhz odpada , bo przy tym CPU to już spory spadek wydajności. Wezmę to pod uwagę jak nie będzie nic lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ramy na samsungach b-die to niestety trzeba zapłacić o wiele więcej

 

Pisałeś o takim PCI

 

1200px-PCI-Slots-Digon3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ramy na samsungach b-die to niestety trzeba zapłacić o wiele więcej

 

Pisałeś o takim PCI

 

1200px-PCI-Slots-Digon3.jpg

 

Chodziło mi o PCI-E gdzie można wsadzić GPU czyli 16x.

 

Wewnętrzne złącza:

SATA III (6 Gb/s) - 4 szt.

M.2 - 1 szt.

PCIe 3.0 x16 - 1 szt.

PCIe 2.0 x1 - 2 szt.

USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) - 1 szt.

USB 2.0 - 2 szt.

Front Panel Audio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, nie wyrażasz się precyzyjnie i nie wiadomo o co chodzi :E PCI-E =/=PCI

Wybierz sobie któryś z tych RAMów jak pisałem wyżej (forum usuwa linki do morele):

www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-hx432c16pb3k2-8-774209/?component=reviews

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-8gvk-707299/

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-8gtz-827428/

 

Płyta, będzie dobra obojętnie jaka MSI, prawie wszystkie mają taki sam, dobry VRM (Mortar ma trochę lepszy), który uciągnie OC nawet 2700xte mają wyjścia VGA lub DVI- wtedy sobie dobierzesz adapterek za 2 zl pewnie.

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-pro-vdh-v2-5458724/

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-a-pro-4141469/

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-gaming-plus-4141465/

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-bazooka-v2-5645386/

 

MSI w tej cenie są wszechstronnie lepsze od konkurencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, nie wyrażasz się precyzyjnie i nie wiadomo o co chodzi :E PCI-E =/=PCI

Wybierz sobie któryś z tych RAMów jak pisałem wyżej (forum usuwa linki do morele):

www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-hx432c16pb3k2-8-774209/?component=reviews

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-8gvk-707299/

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-8gtz-827428/

 

Płyta, będzie dobra obojętnie jaka MSI, prawie wszystkie mają taki sam, dobry VRM (Mortar ma trochę lepszy), który uciągnie OC nawet 2700xte mają wyjścia VGA lub DVI- wtedy sobie dobierzesz adapterek za 2 zl pewnie.

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-pro-vdh-v2-5458724/

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-a-pro-4141469/

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-gaming-plus-4141465/

 

www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-bazooka-v2-5645386/

 

MSI w tej cenie są wszechstronnie lepsze od konkurencji.

 

Właśnie to zauważyłem po tym jak wrzucił zdjęcie, chodziło mi oczywiście o PCI-E :(

 

A co do hyperx predatora to właśnie dlatego wspomniałem o pamięciach, które po pewnym czasie nie zmieniają taktowania, a czytając parę opinii to miesiącu lub dwóch potrafiło zjechać do niższych częstotliwości.

 

Jeszcze to przemyślę, a jest lista z kompatybilnością? W sensie lista gdzie dane MB obsłuży daną pamięć na danej prędkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale listy QVL mają tylko charakter poglądowy(nie ma się co nimi sugerować w 100%), wymieniłem Ci RAMy, które powinny działać bez problemu z płytami MSI.

"Zmiana taktowania", o której można było kiedyś czytać w komentarzach/forach, była raczej związana z jeszcze niedopracowanymi BIOSami, lub tym, że ktoś przykładowo kupował RAM, z którym słabo sobie radził Ryzen, odpalał on z XMP na 3000/3200mhz, ale był niestabilny, tylko że większość ludzi jak widziała w np. CPU-Z/BIOS 3200mhz to myślało, że jest ok.

Niestabilny RAM w grach/mniej wymagających rzeczach może nie wyrzucać dużo błędów, co daje pozory stabilnej pracy, dopiero po jakimś czasie może pojawić się randomowy błąd, który powoduje problemy np. z postowaniem i wymusza reset ustawień.

 

 

Przykładowo, na liście QVL masz Corsair LPX 3200mhz cl16 2x8gb w wersji 4,31 (praktycznie żaden inny producent nie podaje wersji modułów chyba, najwyżej dzień produkcji). I o co teraz chodzi? Są to przykładowo moduły na samsungach b-die, gdzie sam zestaw kosztuje powiedzmy 400-500zł, a samsungi b-die są normalnie montowane w modułach za 800-1000 i więcej zł. Są to prawdopodobnie marketingowe zestawy.

Dlatego powodzenia przy kupnie takich samych modułów ;) zwłaszcza, że przy tańszych modułach producenci modułów RAM wala do nich jak leci, co mają pod ręką. Są oczywiście pewne wyjątki, np. Crucial to marka Mircona, dlatego dają do 99% modułów moduły Mircona.

Z kolei moduły 3200mhz cl14. 3600mhz cl17 i mniej, są praktycznie ekskluzywne dla samsungów b-die, ponieważ nie ma praktycznie innych kości, które są w stanie osiągnąć takie parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie znacie jakieś MB z 2 slotami RAM i obsługujące 3200 Mhz + dwie kości po 8GB (razem 16GB)? Reszta wymagań taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3000 Mhz odpada , bo przy tym CPU to już spory spadek wydajności.
Bijesz rekordy świata czy co? Masz testy na pclab i to jest żałosne 5% wydajności. Po co się o to bić wydając majątek?

 

miał być fajny zestaw za 2200 zł
I może. Do gier najważniejsza jest karta graficzna. Ryzen 3 1200 i RX 570 miażdży te twoje pomysły. Ba tam się zmieści nawet Ryzen 5 2600 z RX 570, tyle że zero podkręcania.

 

Jeszcze to przemyślę, a jest lista z kompatybilnością?
Tu:
:) Tak się kończy podkręcanie. Oglądać krytycznie, bo tam jest dużo wprowadzania w błąd, niekoniecznie celowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bijesz rekordy świata czy co? Masz testy na pclab i to jest żałosne 5% wydajności. Po co się o to bić wydając majątek?

 

I może. Do gier najważniejsza jest karta graficzna. Ryzen 3 1200 i RX 570 miażdży te twoje pomysły. Ba tam się zmieści nawet Ryzen 5 2600 z RX 570, tyle że zero podkręcania.

 

Tu:

:) Tak się kończy podkręcanie. Oglądać krytycznie, bo tam jest dużo wprowadzania w błąd, niekoniecznie celowego.

 

Według mnie takie normalne wyniki ten procesor osiąga na takich taktowaniach, na testach widziałem nieco większy spadek. Czytając obcojęzyczne fora też pisało, że lepiej dopłacić chociaż z czego to teraz widzę to ta sytuacja ma się nijak do tego co jest w Polsce.

 

Da się kupić nieco lepszego Ryzena w tej kwocie? RX570 jak i jego poprzednik nadal są liderami w wydajności, może nie tak jak przed wybuchem kryptowalut, ale nadal cena jest bardzo niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie znacie jakieś MB z 2 slotami RAM i obsługujące 3200 Mhz + dwie kości po 8GB (razem 16GB)? Reszta wymagań taka sama.

Praktycznie wszystkie MSI wymienione wyżej, jak chcesz tylko 2 sloty na RAM to może być gaming plus na mATX.

RAM:

www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-hx432c16pb3k2-16-774211/

Ja mam płytę MSI: https://www.ceneo.pl/51445149

oraz RAM Corsair: https://www.ceneo.pl/41507889

 

z Ryzenem 5 1600X chodzą na 3200 MHz 1T-16-18-18-36

Jeśli miałeś na myśli Corsairy LPX, to nie polecam, te moduły to loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była odpowiedź na pytanie o płytę obsługującą RAM 3200 MHz, nie o moduły pamięci. Nikomu kto chce mieć 3200 MHz nie polecałbym kupowania 2133 MHz ;) ja zwyczajnie miałem szczęście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie znacie jakieś MB z 2 slotami RAM i obsługujące 3200 Mhz + dwie kości po 8GB (razem 16GB)? Reszta wymagań taka sama.

MSI b450m gaming plus, ma 2 sloty na ram. Sam używam (ramy podkręcone do 3200mhz) więc jak masz pytania odnośnie mobasa to Ci odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...