Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

czechoj

Niska prędkość kopiowania do NAS ASUSTOR AS6404T

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Problem dotyczy transferu danych z komputera do NAS. Na początek opiszę krótko sieć.

Komputer z kartą sieciową 10Gb połączony do routera przez port 2,5Gb a dalej poprzez agregację łącza 2x 1Gb do NAS. Wszystko generalnie od Asusa: płyta gł. Rampage VI Extreme z kartą Ethernet Aquantia + router GT-AX11000 + NAS AS6404T. NAS działa na macierzy 4x 3TB w trybie RAID 10, wszystkie dyski od HGST, model 7K4000 (HUS724030ALE641), system plików ext4, kable kat. 6A zarabiane "fabrycznie" można powiedzieć że nowe.

W tak skonstruowanej sieci kopiowanie plików do komputera odbywa się z prędkością 220 - 230 MB w drugą stronę niestety transfer spada do 110 - 115 MB. Nie ukrywam, że liczyłem na podobne wartości. Oczywiście włączona w każdym urządzeniu obsługa ramek jumbo oraz dodatkowo agregacja linii LAN na routerze i w NAS.

Pytanie dlaczego tak jest, co może być tego przyczyną i co zrobić by poprawić prędkość zapisu do NAS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agregacja działa jak są 2 procesy kopiowania.

Sprawdź np jakimś filezilla i puść 2 pliki powinno wykożystać te 2x1Gbit.

Jeżeli odczyt Ci działa prawidłowo, to zapis po sieci powinien też równie szybko działać - ja bym szykał przy nas problemu, a nawet przy samym raid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agregacja działa jak są 2 procesy kopiowania.

Sprawdź np jakimś filezilla i puść 2 pliki powinno wykożystać te 2x1Gbit.

Jeżeli odczyt Ci działa prawidłowo, to zapis po sieci powinien też równie szybko działać - ja bym szykał przy nas problemu, a nawet przy samym raid.

nie do końca tak jest, agregacja będzie wykorzystana również w trakcie pracy jednego procesu bo mam RAID 10, zaś w świetle tego że mam port 2,5 Gb na routerze, 10 Gb na karcie i 2Gb na NAS, transfer dużych plików w obie strony powinien kręcić się wokół 220 MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do końca tak jest, agregacja będzie wykorzystana również w trakcie pracy jednego procesu bo mam RAID 10, zaś w świetle tego że mam port 2,5 Gb na routerze, 10 Gb na karcie i 2Gb na NAS, transfer dużych plików w obie strony powinien kręcić się wokół 220 MB.

 

Raid nie ma nic do rzeczy z agregacją 2x1Gbit - nie masz połączenia 2Gbit stricte.

Tak jak mówię.

 

Polecam sprawdzić jakieś 2 pliki po 4GB poprzez jakiegoś totalcomandera lub filezille i w tedy jak będzie suma się nie zgadzać to szukać problemu przy dyskach. Zobacz też jak spada / rośnie prędkość w obie strony - może bufor jakiś się kończy i taki problem się tworzy.

Nie warto kupić kartę do nas 10Gbit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid nie ma nic do rzeczy z agregacją 2x1Gbit - nie masz połączenia 2Gbit stricte.

Tak jak mówię.

 

Polecam sprawdzić jakieś 2 pliki po 4GB poprzez jakiegoś totalcomandera lub filezille i w tedy jak będzie suma się nie zgadzać to szukać problemu przy dyskach. Zobacz też jak spada / rośnie prędkość w obie strony - może bufor jakiś się kończy i taki problem się tworzy.

Nie warto kupić kartę do nas 10Gbit?

Niestety kolego ale to Ty nie masz racji. Przy agregacji robi się łącze LAN 2Gb, tyle tylko że w zależności od konfiguracji HDD i macierzy RAID możesz uzyskać różne prędkości transferów, które związane są z zastosowanym typem macierzy, a które ewentualnie może ograniczać sieć LAN. Prostym przykładem jest chociażby opisany przeze mnie przypadek gdy kopiuję dane z NAS, wówczas transfer wynosi ok. 220 - 230 MB i ewidentnie ograniczony jest przez LAN a nie dyski zarówno te docelowe(dla pewności użyłem SSD NVMe) i źródłowe z macierzy RAID 10.

PS Agregacja LAN będzie odczuwana tak jak piszesz w przypadku podłączenia komputera do przełącznika siecią LAN 1Gb zaś dwa kopiowane na raz pliki będą transferowane do dwóch różnych odbiorców. Zauważ, że ja mam sieć LAN 2,5 Gb zaś wąskim gardłem będzie zagregowane łącze router - NAS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Niestety kolego ale to Ty nie masz racji." W czym nie mam racji? Ja tylko piszę jak jest :)

 

Przykład agregacji w nas:

https://www.qnap.com/pl-pl/how-to/tutorial/article/ustaw-trunking-port%C3%B3w-na-serwerze-qnap-nas-aby-zwi%C4%99kszy%C4%87-przepustowo%C5%9B%C4%87-przy-u%C5%BCyciu-protoko%C5%82u-802-3ad/

 

Dokładny opis:

https://en.wikipedia.org/wiki/Link_aggregation

 

Mam servery w których agregacja jest zrobiona po 4x1Gbit - sprawdza to się super przy wielu procesach, lecz przy jednym użytkowniku robi tylko za zapasowe połączenie.

Jak już masz gdzieś tam 10Gbit to polecał bym Ci kartę dokupić na 10Gbit.

 

Temat dysków i raidu to osobny case z performance. Jak dobre dyski to i 300 mb/s odczytu i 200Mb zapisu mógłbyś mieć, wszystko zależy od plików, cache, i bufora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko tyle że TY nadal nie rozumiesz, że wskazana przez Ciebie sieć, również ta z linku z opisem QNAP, jest siecią 1Gb (pomimo agregacji łącza). Ja mam 2,5 Gb a wąskim gardłem (2Gb) będzie zagregowane łącze router - NAS. Ja też miałem wcześniej serwer QNAP z agregacją LAN jednak ograniczeniem była macierz RAID 1 którą wybrałem ze względu na bezpieczeństwo danych a serwer był dwudyskowy. Teraz mam 4 dyski, RAID 10 i transfer w tak skonstruowanej sieci powinien być w obie strony, przy jednym użytkowniku, na poziomie 220 MB.

Jeżeli masz ochotę to rzuć okiem na link ASUSTOR co prawda podane tam dane dotyczą macierzy RAID 5 jednak dla wspomnianego trybu prędkości są podobne jak przy RAID 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się wbić na tego NAS-a przez ssh?

Jeżeli jest tam jakiś linux to można zrobić test prędkości zapisu przy pomocy komendy dd, np.:

dd bs=128k count=8512 if=/dev/zero of=test_data

Wielkość buforu/paczek do kopiowania 128kB, powtórzone 8512 razy co w sumie da plik 1GB. if to plik źródłowy (w tym przypadku taki "wirtualny" systemowy plik dający same zera, fizycznie nie jest zapisany na dysku, więc nie będzie zaburzał testu), of docelowy (bez podanej ścieżki zostanie zapisany w bieżącym katalogu).

Tak to u mnie wygląda na raid6 z 5x2TB WD Red

dd bs=128k count=8512 if=/dev/zero of=test_data
8512+0 records in
8512+0 records out
1115684864 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 5.36108 s, 208 MB/s

 

Dla kopiowania w obrębie tej samej macierzy

dd bs=128k count=8512 if=Linux.iso of=test_data
8512+0 records in
8512+0 records out
1115684864 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 12.3424 s, 90.4 MB/s

 

Sam odczyt (tutaj trzeba uważać na bufory i cache systemowy, które mogą zawyżyć wynik jak powtórzy się operację na tym samym pliku):

dd bs=128k count=8512 if=dokumenty.7z of=/dev/null
8512+0 records in
8512+0 records out
1115684864 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 6.1781 s, 181 MB/s

/dev/null to kolejny "wirtualny" plik, taka czarna dziura, w którą można wrzucać do woli.

 

Nie jest super narzędzie do benchmarka ale można względnie łatwo sprawdzić czy wąskim gardłem jest macierz. Dla dokładniejszych sprawdzeń trzeba by już głębiej wejść w dostępne opcje dd i zasady działania systemowych buforów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki popróbuję. Do QNAP TS-259 Pro, którego miałem poprzednio, mogłem dostać się swobodnie z poziomu windowsa za pomocą putty i terminala, tu jednak jeszcze nie próbowałem bo to świeżynka w mojej zagrodzie.

Dotychczas wyciągnąłem z NAS dwa dyski i sprawdzałem transfery kopiowania i zapisu pojedynczego HDD, wychodzi na poziomie 163 MB odczyt i 169 MB zapis. Trochę czasu trwa jednak odbudowa macierzy (ponad 5 godzin) po ponownym podłączeniu dysku do NAS.

Co ciekawe ADM Asustora wskazuje prędkość odbudowy macierzy na poziomie 140-160 MB czyli z pełną prędkością dysku.

 

PS. Właśnie włączyłem usługę SSH na NAS, zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin odbudowy to jest nic. U mnie upgrade raid5 do raid6 zajął prawie tydzień...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wynik

 

dd bs=128k count=8512 if=/dev/zero

of=test_data

8512+0 records in

8512+0 records out

1115684864 bytes (1.0GB) copied, 5.339701 seconds, 199.3MB/s

 

kurde czyli coś na sieci....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ASUSTORA

 

Posiadam AS6104T i AS6204T. Przenosiłem dane z jednego na drugi ale żeby było szybciej zrobiłem agregację łącza 802.3ad i pokazuje teoretycznie (sprawdzone też przez putty) i na jednym jak i drugim pokazuje prędkośc zagregowanego łacza jako 2 Gbit/s.

 

Switch ustawiony i wspiera 802.3ad do którego jest też podłączony serwer i agregacja jest 3x1Gbit.

 

Bez agregacji prędkość kopiowania u mnie wynosi w okolicach 110-112 MB/s a po agregacji ... 85-100 MB/s co jest dziwne.

 

Moim zdaniem coś jest schrzanione w sofcie od ASUSTORA bo na switchu widzę że do jednego LAG mam podłączone 3 porty (z serwera) a tam gdzie są ASUSTORY to zamiast po 2 widzieć to widzi 1 tu i 1 tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw MTU obowiązkowo na 9000 oraz zmień w opcjach sieci Asustor z trybu agregacji 802.3ad na Round-Robin. Po takim zabiegu u mnie transfer z serwara do kompa automatycznie wzrósł do 220MB. Oczywiście na taki wynik możesz liczyć jeśli masz np. RAID 5 lub 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...