Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lukaszgos

Dell 3007WFPT (jak P-HC) w 2019 r.

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili mam Iiyamę ProLite2843HSU na matrycy AMVA. 1920x1080, 24" oczywiście, 60 Hz. LED. Parametry te albo troszkę niższe: https://iiyama.com/p...te-x2483hsu-b2/

 

Nieco impulsywnie, przy którejś z rzędu zarwanej nocy nad pracą, trochę pośpiesznie, za 400 zł kupiłem starego, ale jarego Della 3007WFPt, który jest taki sam jak 3007WFP-HC. S-IPS, 2560x1600, 60 Hz, 8 ms (gtg?). Bez LED.

 

Ulotka: https://www.dell.com...07wfp-hc_en.pdf

 

Na razie czekam na kuriera z kablem, no bo wiadomo, dual link po obu stronach (oby tylko moja karta miała prawdziwe wyjście dual link, a nie symulowane pinami bez podpięcia jak na wielu wtyczkach na rynku…), HDMI niet. W międzyczasie miałem okazję podłączyć tylko na single-linkowym DVI, więc rozdzielczość była ograniczona do 1280x800, więc pierwsze wrażenia już za mną.

 

No więc:

 

Myślałem, że moja AMVA ma jasne i nasycone kolory, ale to to w ogóle… właściwie pierwsza myśl, to że karykaturalnie przesycona saturacja cyfrowa. Zupełnie inny świat. "Vibrant colours" stają się rzeczywistością.

 

Kontrast — nawet nie słabszy na IPS-ie, tylko w ogóle różnica jak stąd do Krakowa, dwa różne światy. Aż doceniłem swoją amvę — dla niej jasnoszare szlaczki na białym tle to pikuś, a ta jej czerń z bielą to po prostu bajka, cud malina. Zresztą za to ją kupiłem — głównie do pracy z tekstem, choć np. przy oglądaniu czarno-białych filmów też nieźle daje czadu. Tego posta piszę malutką czcionką z odległości 80-90 cm i jakoś nie ma tragedii. Pod tym względem Iiyama rozpieszcza. Z drugiej strony na 1280x800 mogłem ocenić co najwyżej kontrast kolorów jednego przy drugim, ale już nie ostrość tekstu itp.

 

Jasność — niby dla obu podobna, a nawet ten Dell powinien mieć więcej (400), ale brak LED-u swoje robi. Nie żeby mi jakoś strasznie stare TFT przeszkadzało — właściwie nie wiem, czy jestem wielkim fanem LED-ów, trudno mi było się przestawić, no ale czuje się ten 2007 rok, czy który to był. Robi się trochę retro. Klimat nieco laptopowy.

 

Biel — AMVA ma bajeczną. Zimną, ale nie za zimną. No to trzeba zobaczyć. IPS ma taką… waniliową nieco.

 

RGB — dziadek IPS ma 92% sRPG, moja AMVA ma (zdaniem producenta) 99%.

 

Prąd — stary duży Dell żre kilka razy tyle.

 

Szum — AMVA nic, cichutko, ale ten Dell trochę emituje. Nie jest bezgłośny, słychać go trochę przy wygłuszonym ambiencie.

 

Tak się teraz zastanawiam, co zrobić. Dwa na biurku mogą mi się nie zmieścić. Może mniejszy powieszę na wysięgniku (i tak miałem kupić do instalacji na balkonie).

 

Zasadniczo myślałem o większym do pracy — ostatnio siedzę wygodniej w fotelu z trochę większej odległości, z klawiaturą na kolanach na podstawce jak pod laptopa, plecy odchylone, poduszki etc, czcionka dużo powiększona. Przejście z 24'' na 30'' dużo tutaj da. Może jednak być żal bieli, czerni, szarości, mojego arcypięknego, królewsko rozpieszczającego środowiska Office i przeglądarek. :P No, chyba że nie da, bo walory amvy przeważą. Od bidy można dużego IPS-a zatrzymać do grania (z 1070ti, więc może i na wirtualnej rozdzielczości 4K bym jechał, to i rozmiar się przyda), a pracować na tym mniejszym. Albo po prostu olać sprawę i nie dzielić włosa na czworo, pogonić się z utratą czegoś w zamian za coś.

 

Zaczynam żałować, że nie poszedłem zamiast tego w AOC Q3279VWFD8 — kolejne 450 zł, ale LED, lepszy kontrast i FreeSync działający ostatnio z G-synkiem. Albo i powoli coś w kierunku 4K, względnie jakiś IPS z wyśrubowanym czasem reakcji lub dużym odświeżaniem, a na pewno kontrastem jak przystało na IPS-a z 2019 r., czyli pewnie lepiej niż moja AMVA. No ale dobra, 400 zł w błoto przecież też nie poszło. Chyba. Jeszcze w 2013 r. ten sprzęt potrafił kosztować 500 dolców używany. Tragedii na pewno nie będzie.

 

W poniedziałek albo wtorek dotrze pewnie kurier z kablem, to się więcej dowiem, ale teraz siedzę tak i kminię. Potem pewnie kilka rozterek też będzie.

 

Co myślicie? W którym kierunku się nastawiać? Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet najlepszy IPS będzie miał niższy kontrast od najgorszego VA, więc jeżeli Ci na tym zależy, to celuj w coś innego, np. BenQ EW277HDR - będzie pod każdym względem lepszy od tej iiyamy, którą masz obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...